Kintsugi - umetnost popravljanja polomljene grnčarije zlatom

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
358.880
Poetski prevedeno kao „zlatna stolarija“, kintsugi ili Kintsukuroi, je vekovima stara japanska umetnost popravljanja polomljene grnčarije. Umesto da ponovo spaja keramičke delove kamufliranim lepkom, tehnika kincugi koristi poseban uruši lak, napravljen od soka drveta, posipanog zlatom, srebrom ili platinom u prahu. Kada se završi, prelepi šavovi zlata blistaju u upadljivim pukotinama keramičkih predmeta, dajući jedinstven izgled svakom „popravljenom“ komadu.

Ova jedinstvena metoda slavi jedinstvenu istoriju svakog artefakta tako što naglašava njegove lomove i lomove umesto da ih sakrije ili prikrije. U stvari, kintsugi često čini popravljeni komad još lepšim od originala, revitalizirajući ga novim izgledom i dajući mu drugi život.
kintsugi-update-2.jpg
 
Istorija Kintsugi

Iako poreklo kincugija nije sasvim jasno, on je oduvek bio usko povezan sa japanskim ceremonijama čaja (chanoiu). Istoričari veruju da datira iz kasnog 15. veka. Prema legendi, zanat je započeo kada je japanski šogun Ašikaga Jošimasa poslao napuknuti čavan — ili činiju za čaj — nazad u Kinu na popravku. Po povratku, Jošimasa je bio nezadovoljan kada je otkrio da je popravljena ružnim metalnim spajalicama. Ovo je motivisalo savremene zanatlije da pronađu alternativni, estetski ugodan metod popravke, i rodio se kintsugi.

Do 17. veka, kincugi je postao uobičajena praksa u Japanu. Prema Luiz Kort (kustos keramike u Galeriji umetnosti Frir i Galeriji Arthur M. Sackler), upravo je u to vreme jedan japanski ratnik neslavno kupio, razbio i popravio standardne činije za čaj da bi zaradio.“ Čini se da to ukazuje na to da je do početka 17. veka kincugi bila uobičajena tehnika za popravku — i u isto vreme za ukrašavanje — keramike za čaj“, objašnjava Kort.
kintsugi-update-1.jpg

Portret Ašikaga Jošimasa, 15. vek

Pored toga što služi kao estetski princip, kincugi je dugo predstavljao preovlađujuće filozofske ideje. Naime, praksa je vezana za japansku filozofiju vabi-sabija, koja poziva na sagledavanje lepote u manjkavim ili nesavršenim. Metoda popravke je takođe nastala iz japanskog osećaja mottainai, koji izražava žaljenje kada se nešto potroši, kao i mušin, prihvatanje promene.
 
kintsugi-bowl-01.jpg


Postoje tri preovlađujuća stila i metode kintsugija: krek, metoda komada i joint-call.
Dok se, u svakom slučaju, epoksid sa zlatom, srebrom ili platinom koristi za popravljanje slomljene grnčarije, tehnike i gotovi rezultati se razlikuju.

Crack
kintsugi-update-3.jpg

Predmeti popravljeni pristupom pukotine se doteruju sa minimalnim lakom.
Ovo je najčešća tehnika kincugi, a kulminira u svetlucavim venama koje su definisale umetničku formu.

Piece Method
Radovi restaurirani metodom komada sadrže zamjenske fragmente u potpunosti
kintsugi-update-4.jpg



Joint-Call
Komadi fiksirani tehnikom joint-call koriste komade sličnog oblika iz drugih polomljenih predmeta,
kombinujući dva estetski različita dela u jedan jedinstveno ujedinjen proizvod.
Clip.jpg
 
Kintsugi danas

Mnogi umetnici i zanatlije danas,kako u Japanu tako iu inostranstvu,nastavljaju da održavaju ovu drevnu tradiciju živom. Tomomi Kamoshita i Iee Sookiung ugrađuju praksu u svoju keramičku umetnost, dok su Elisa Sheehan, Rachel Sussman i Tatiane Freitas postavile svoje kreativne zaokrete u tradicionalnu praksu zamenjujući grnčariju nekonvencionalnim i neočekivanim platnima.
 
Japanski umetnik Tomomi Kamošita udahnjuje novi život pronađenoj keramici. Koristeći tehniku kintsugi, ona pravi svetlucave kreacije koje se kreću od štapića za jelo u pačvorku do neusklađenih minđuša. Slično kao kincugi umetnici koji su došli pre nje, Kamošita ima filozofski pristup svojoj umetnosti. „Kao što je svaki Japanac [osoba] shvatio“, kaže ona, „talasi nam mogu oduzeti mnogo, ali je takođe istina da od toga imamo velike koristi.
Clip_2.jpg
 
Iee Sookiung koristi tehniku kitsugi crack za kreiranje nadrealnih skulptura napravljenih od više predmeta. Koristeći 24-karatno zlato, korejski kreativac pretvara običnu grnčariju u prevedene vaze koje služe kao izuzetne alegorije. „Ovo delo može biti metafora borbe u životu koja čini da ljudi postaju zreliji i lepši dok prevazilaze patnju“, otkriva ona.
Clip_3.jpg
 
Kintsugi Eggshells, stalna kolekcija izuzetnih instalacija Njujorčanke Elise Sheehan, vidi efemerne, organske objekte pretvorene u umetnička dela koja privlače pogled. Opisana kao „vizuelni prikaz nesavršenosti kao prave vrednosti i gde se nedostatke slave i posmatraju kao lepe“, ova serija sadrži školjke obložene delikatnim pramenovima boje, apstraktne forme mastila i akcente na zlatnim listićima.
Clip_4.jpg
 
Umetnica iz Bruklina Rejčel Susman izvela je kincugi na ulice. Koristeći metodu inspirisanu vekovnom praksom, ona popravlja mnoge pukotine koje se prirodno javljaju u urbanim sredinama. Nazvan Sidevalk Kintsukuroi, ovaj dugoročni projekat ima za cilj da nas pozove da „novim očima vidimo šta je oko nas i da proslavimo istrajnost.
Clip_5.jpg
 
Holandska umetnica Bruk de Vris stvara izuzetne skulpture od fragmentovanih komada keramike. Razbijenu keramiku pretvara u dekonstruisane skulpture. De Vrisov rad poprima različite oblike, ali mnogi od njih su popravljeni zajedno pomoću kintsugi tehnike. Njegov cilj je da istakne lepotu koja leži u nesavršenosti, što je veoma dobro u skladu sa filozofijom kincugija.
Clip_7.jpg
 
Brazilska umetnica Tatiane Freitas briše granicu između klasičnog i savremenog dizajna svojim modernim zaokretom u popravljanju. Koristeći akrilnu smolu, Freitas „popravlja“ polomljeni drveni nameštaj. Iako je smola bistra, popravke nisu namenjene za kamufliranje; umesto toga, izmene se smelo izdvajaju iz drveta, što kulminira u komadima sa starim i novim.
Clip_6.jpg
 

Back
Top