Kineski geolozi otkrili neograničen izvor energije koji bi mogao da napaja zemlju više od 60.000 godina

Vuk Samotnjak

Buduća legenda
Moderator
Poruka
41.113
Prema nedavno otkrivenoj studiji, rudarski kompleks „Bayan Obo“ u unutrašnjoj Mongoliji sadrži neograničen izvor energije u vidu dovoljne rezerve torijuma da praktično trajno zadovolji energetske potrebe Kine.

Ovaj blago radioaktivni element može se koristiti za proizvodnju električne energije u posebnim nuklearnim reaktorima sa rastopljenom soli.

Prema procenama naučnika, rudarski kompleks sadrži do milion tona torijuma, prenosi South China Morning Post.


Studija navodi da se rezerve torijuma trenutno nalaze u rudarskom otpadu i da su potpuno netaknute, ali da bi njihova pravilna ekstrakcija mogla značajno doprineti ukidanju globalne zavisnosti od fosilnih goriva, prenosi MSN.

Šta je torijum i kako se koristi?​

Torijum (Th) je slabo radioaktivni metal iz grupe aktinoida, sa atomskim brojem 90. Otkriven je u 19. veku i nazvan po nordijskom bogu groma, Toru. Prirodno se nalazi u Zemljinoj kori, često u rudama zajedno sa retkim zemnim elementima.

Torijum se koristi kao alternativno nuklearno gorivo jer ima nekoliko prednosti u odnosu na uranijum:

  • Veća dostupnost – Torijuma ima oko tri puta više u Zemljinoj kori nego uranijuma.
  • Manje radioaktivnog otpada – Reaktori na torijum proizvode znatno manje dugotrajnog nuklearnog otpada u poređenju sa klasičnim reaktorima koji koriste uranijum.
  • Veća bezbednost – Torijumski reaktori su otporniji na nuklearne katastrofe jer proces sagorevanja torijuma ne može izazvati nekontrolisanu lančanu reakciju.
  • Manja opasnost od nuklearnog oružja – Za razliku od uranijuma i plutonijuma, torijum se teže koristi za izradu nuklearnog oružja.

Kako se torijum koristi u energetici?​

Torijum se ne može direktno koristiti kao gorivo u nuklearnim reaktorima. Umesto toga, u reaktorima sa rastopljenom soli ili tečnim fluoridnim torijumskim reaktorima (LFTR), torijum se prvo pretvara u uranijum-233, koji zatim služi kao gorivo za proizvodnju energije.

Ovi reaktori koriste rastopljene soli umesto vode kao rashladni medijum, što ih čini neuporedivo stabilnijim i efikasnijim od klasičnih nuklearnih elektrana.
 
Poslednja izmena:

Back
Top