Quantcast

Kindle

Truman

Elita
Poruka
18.803
Kindle je gedžet za e-čitanje knjiga. Temu otvaram ovde jer ne znam gde drugde, a knjige za kindle se skidaju s neta.
Elem, pošto o ovoj spravi ne znam puno zamolio ako neko zna više da napiše neke osnovne stvari. Recimo, znam da se knjige naručuju preko amazona a kakva je dostupnost besplatnih knjiga? U kom su formatu, da li prolazi i pdf? Da li mi u Srbiji možemo ravnopravno da ga koristimo kao i ovi iz UK i USA. Pretpostavljam da u Srbiji ne može da se kupi nego se naručuje on-line...

The Good Rebel

Domaćin
Poruka
3.458
Ne moze da se kupi u Srbiji naravno, ali narucivanje sa Amazonove prodavnice nije nikakav problem. Ja sam imao dosta kredita koji sam zaradio na Mturku oko 250$, pa sam od toga narucio Kindle 3, onu osnovnu verziju sa Wi-Fi, i koznu futrolu sa lampicom. Postarina je iznela oko 20$, a paket je u Beograd stigao za nekih par dana, inace, lokacija posiljke moze da se prati preko Amazona. Posle par dana "odmaranja" na carini, smilovali su se da me pozovu, ali sam ipak veoma dobro prosao. Kada mi je stigao paket, morao sam da platim sve ukupno manje od 5 000, sto je sjajno, jer po raznim forumima ljudi su se zalili kako su placali uglavnom oko 8 800 din. To je moje iskustvo sto se tice narucivanja, ali naravno, uredjaj moze regularno da se plati i karticom, ni tu nema nikakvih problema.

Sto se samog uredjaja tice, meni licno je to najbolja investicija ikad :D Inace, ako sam dobro razumeo, Kindle je najbolji e-reader srazmerno sa cenom, jedino je iznad njega neki Sony-jev koji ima touchscreen, i koji takodje ne moze da se kupi u Srbiji. Kindle podrzava taj Amazonov .AZW format, ali se ostali formati lako konvertuju preko programa Calibre, koji je, uzgred, obavezan za svakog ko ima ereader. Podrzava i PDF naravno, ali je u 6-incnoj verziji (koju ja imam) prakticno neupotrebljiv, zbog male dijagonale ekrana, ali ono...moze da posluzi ako je bas nesto neophodno. Podrzava i .mp3 ali to stvarno nisam isprobavao, jer ga nisam kupio za slusanje muzike, a i mislim da je i ta opcija vrlo neprakticna, jer nema player.

Tako da, u sustini, odlican je samo za ono cemu je i namenjen - citanje knjiga. Knjige se vrlo lako kupuju preko Amazona, ja sam skoro kupio jednu radi probe, nije mi trebalo ni 30 sekundi, s tim sto je naravno pozeljno da imas u blizini pristup wireless-u, ali verovatno moze da se skine fajl i na komp, pa da se prebaci na Kindle, to nisam probao. Ima i par sajtova sa kojih mogu da se legalno skinu besplatne knjige, naravno, one kojima su istekla autorska prava, tu ima da se nadje dosta starih klasika, u raznim formatima, tako da ni tu nema nikakvih problema. E, sad, ako hoces novija dela, a neces da platis, onda...znas vec kako...Mozda je mali problem pronaci nasa dela u formatima za e-readere, ali se lako nalaze u pdf-u, pa tu opet nastupa konverzija.

Sto se tice nekih karakteristika, ekran nije u boji, ima 2 gb memorije mislim, povezujes na komp preko USB 2.0, i punis ga preko kompa, posto strujni adapter ne dolazi u paketu, a i nije ti potreban. Punjenje traje malo duze, pogotovu ono prvo, ali zato baterija traje stvarno dugo, ja sa ga kupio pre 3-4 meseca, a punio sam ga svega triput. Menjanje stranica ide brzo, ne verujem da traje ni celu sekundu, dok na nekim slabijim citacima ume da potraje i 2-3 sekunde. Tastatura nije bas sjajna, ali je upotrebljiva. Mozes da surfujes netom, ukoliko si povezan na Wi-Fi, nije bas idealno, opet, zbog velicine ekrana, ali opet, sasvim upotrebljivo. Oksfordski recnik je sjajan, jos uvek nisam nasao da nema neku rec, ali ako ti je slabije znanje engleskog, onda njegovo koriscenje moze da ti oduzme dosta vremena. Mozes da podvlacis tekst, zapisujes/brises beleske, menjas font, velicinu slova, itd...Ne znam sta bih jos napomenuo trenutno...

Nisam bas razumeo ovo pitanje, da li mozemo ravnopravno da ga koristimo kao i ovi iz UK i USA. U kom smislu to ?

E, da, ja bih svakom ko kupuje Kindle, preporucio i ovu koznu futrolu, i to ovu originalnu, Amazonovu, ima raznih "divljaka" po manjoj ceni, ali ovo stvarno vredi svaki cent. Pogotovu zbog lampice, ali i zbog bezbednosti. Bas pre neki dan mi ispade Kindle iz ruke, na beton, pretrnuo sam, ali na futroli nije ostala ni najmanja ogrebotina, a Kindle netaknut. A pad nije bas bio naivan :D

Dakle, sve u svemu, sjajna stvar, ne slusaj ove konzervativne, sa njihovim smrdljivim papirom, e-readeri su bliska buducnost citanja knjiga, uostalom i statistika jasno pokazuje, na Amazonu je prodaja elektronskih izdanja premasila prodaju papira...A i zar nije logicno ? Stvarno je prakticnije, imas ogromnu pokretnu biblioteku, mnogo vise mogucnosti, mnooooogo veci izbor i dostupnost knjiga...Sve to u jednoj stvarcici koja staje u omanju torbicu. Ja dok nisam kupio Kindle, frekvencija citanja knjiga mi je bila jedva jedna knjiga na 3-4 meseca, sada citam mnogo vise...Nema vise pocepanih knjiga iz biblioteka, gde na svakoj trecoj stranici neki "Nikola voli Maju" i slicne baljezgarije...

markoooo0

Zainteresovan član
Poruka
246
Da malo ozivim ovu temu. Hocu da narucim Kindle iz Amerike (drug me je ispalio :( ). Da li to da radim direktno preko Amazona? Kolika je cena postarine i svega toga? Nesto sam citao da, ako se narucuje preko UK ebay, onda nema carine. Sta mi vi preporucujete? :) hvala

Poslednja izmena:

Truman

Elita
Poruka
18.803
Ne znam šta da ti kažem, ja naručio preko nemačkog kindla na nemačku adresu jer tamo imam nekoga. Ako imaš rođake u Evropi bolje naruči preko njih...

Truman

Elita
Poruka
18.803
Dobih kindl pa da napisem koju - ovo je touch, za sada sljaka. Ima meni na 6-7 svetskih jezika, koristim svoju wireless mrezu. Ako hocete da citate knjige u pdf formatu morate da preko programa calibre prebacite u mobi ekstenziju. Ima englesko-engleski recnik. Na amazonu mozete naci spisak besplatnih knjiga za kindle a postoje i neki drugi sajtovi...

Rudjer

Iskusan
Poruka
5.515
Da malo ozivim ovu temu. Hocu da narucim Kindle iz Amerike (drug me je ispalio :( ). Da li to da radim direktno preko Amazona? Kolika je cena postarine i svega toga? Nesto sam citao da, ako se narucuje preko UK ebay, onda nema carine. Sta mi vi preporucujete? :) hvala

Jedan moj drug iz Bosne je kupio preko Amazona. Cijena oko 80 evra plus 80 evra carina, poreza itd...

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.