Kina - problemi koji se ne vide

Политика једног детета и последице које ће та политика оставити по Кину.
Кукумавчи Запад да не рађају им се довољно деце и да морају мигрантима попунити, арапи им се нај'баше Западњака и не питају Западњаке да ли хоће да се сексају. Тек што им многи арапи стварају друге хаосе и огромну штету, коте се као пацови.

Autorska tema.
Ovo mi je prva tema na Krstarici.
Nina je pokrenula sličnu temu ali ovde nije cilj preklapanje tema nego malo drugačiji pogled na istu stvar.
Kada govorimo o Kini svi pričamo o njenoj ogromnoj industriji, koja stvarno to i jeste. Pričamo o njenoj velikoj armiji, o tehnologijama koje se razvijaju i proizvode u Kini što i jeste tačno ali ova zemlja ima problema, koji se ne vide ili bar ne spominju, u razgovorima a koji su veoma važni u određivanju njenih geopolitičkih poteza u budućnosti.

Pomenuću nekoliko veoma važih tema koje Kini predstavljaju problem danas ali u skorijoj budućnosti mogu mnogo da utiču na njeno ekonomsko stanje, njene geopolitičke poteze kao i spoljnu politiku.

1. HRANA
Kina sa populacijom od 1 411 750 000 stanovnika predstavlja velikog uvoznika hrane. Kina je 2023 uvezla oko 165 000 000 tona žitarica iz mnogih delova sveta. To je 18,1% više nego 2022 i taj trend rasta uvoza će se nastaviti. Kada su kineske vlasti 2008 predstavili projekat obezbeđivanja 120 000 000 novih obradivih površina mislili su da će Kina povećati sopstvenu samodovoljnost u prehrani, koja je tada iznosila oko 101%. Međutim napravljen je veliki podbačaj, prošle godine ona je bila oko 76%. što znači da Kina može, iz sopstvenih izvora, da obezbedi samo ovoliki procenat hrane sama. Procene su kineskih stručnjaka da će 2035 ona biti oko 65%.
Prosto rečeno Kina će u budućnosti imati ogroman problem sa prehranom stanovništva jer neće imati dovoljno hrane.
2. VODA
U Kini 700 000 000 ljudi pije vodu koja nije ispravna za piće po merilima svetske zdravstvene organizacije. Promena klime kao i velika urbanizacija stanovništva (procena kineskih stručnjaka da će do 2060 još 300 000 000 stanovnika se preseliti u gradove) uzrokovaće da se taj broj još više poveća u budućnosti. Kina je već sada spala na 1760 m3/ stanovniku godišnje vodenih rezervi a to se smatra samo malo iznad kritične granice minimalnog snabdevanja vodom. Procene su da će pasti ispod tog nivoa već za nekoliko godina što će biti jako veliki problem.
3. ENERGIJA
Kina se snabdeva energijom iz neobnovljivih izvora 71%, obnovljivih 26% a nuklearna energija 3%.
Kina je prošle godine uvezla oko 37 000 000t uglja mesečno (godišnja potrošnja Srbije je oko 30 000 000 t) što je godišnje oko 450 milijardi tona a sama troši oko 1 110 milijardi tona što je 2 puta više nego cela Evropa. Ovaj trend se nastavlja da raste.
Kina godišnje uveze nafte za oko 514 milijardi $, gasa uveze oko 100 milijardi m3.

Iz ovih brojki se vidi da je Kina visokozavisna od uvoza energije i hrane kao i sirovina.
Koliko jedna država, sa ovakvim podacima, može dugo da izdrži to. Mislim da ne može još dugo. Moraće da se krene u nagle promene geopolitičkog kursa.
Kako će to izgledati videćemo ali mislim da je za jednu Kinu prosto neodrživo da jako puno zavisi od samo jednog izvora - Rusija jer ima dobar primer Evropu koja je prošla kako je prošla sa samo jednim snabdevačem. Koliko god bili u dobrim odnosima jednog dana taj snabdevač samo zavrne ventil i sve je gotovo.
Mislim da će Kina u budućnosti morati da se odluči između 2 solucije:

1. Osvajanje novih resursa po svetu Afrika ili Sibir,
2. Padanje na kolena ovakve privrede usled nedostatka sirovina, energije i hrane.
Просеравање. Запад је у г'внима огромним, већина Западних земаља имају многе арапе који им стварају огромну штету, коте се као пацови. Не могу да их избаце, добили су држављанство.

Vec neki ljudi izgubise poslove zbog AI, poslodavci kazu da imaju isti efekat za manje vremena, sa manje ljudi i dosta manje troskova. AI je vec implementiran u programiranju, projektovanju, proizvodnji, uslugama...
Fake it till you make it.

Koristim AI u programiranju od decembra 2022, koristan je ali ni približno koliko ga duvaju. Trenitno smo u balonu poput dotcom u 1999, biće krah pa izgradnja pravog frameworka za loju godinu.

Fake it till you make it.

Koristim AI u programiranju od decembra 2022, koristan je ali ni približno koliko ga duvaju. Trenitno smo u balonu poput dotcom u 1999, biće krah pa izgradnja pravog frameworka za loju godinu.
Vec pola godine a i vise kao obican korisnik naleces na svakodnevnim uslugama na AI recimo u korisnickim servisima nekih kompanija ( pa tako kod mog telefonskog provajdera na telefon mozes dobiti stvarnog operatora posle 10 min drndanja sa AI po njihovom servisu i to samo ako insistiras - neki ljudi su izgubili posao na tom korisnickom servisu; u online bankingu takodje imam AI za asistenta itd).

Rekoh, u Revitu i AutoCAD-u imam alatke za funkcije za koje sam ranije morao pisati komande u AutoLisp-u, kaze mi supruga da je i u Adobe-ovom paketu isto tako. Ipak se i danas desavaju neke stvari sa AI.

Sto si muski ljubomoran na zene koje se mecu sa onima koji hoce da im ga metnu? Zar nije stara fora jos '60-tih bila da odu Jugosi u Svabiju ili Svedsku i opleve rasne Svabice ili prsate Svedjanke jer njihovi muskarci to ne mogu? Sad su samo umesto Jugosa tu neki Avganistanci, Pakistanci ili Sudanci...
Nisam ni najmanje ljubomoran samo primecujem kakve su Evropljanke.

Pa nisu iste Italijanke i Austrijanke a susedne su zemlje. Da ne pricam o razlikama Grkinja i Dankinja recimo. A nisu ni zene iz iste drzave iste.
Nijedna evropska zemlja nema prosek iznad 1.5 deteta po jednoj zeni, to govori koliko su spremne da radjaju a muskarcima se to bas svidja, manje obaveza jer zene mogu vise raditi i zaradjivati.

Nijedna evropska zemlja nema prosek iznad 1.5 deteta po jednoj zeni, to govori koliko su spremne da radjaju a muskarcima se to bas svidja, manje obaveza jer zene mogu vise raditi i zaradjivati.
Ne samo evropske zemlje. Natalitet pada svuda. Najnoviji podaci iz Turske kažu da je ispod 1.6 deteta, u istambulu i manje.

Ne samo evropske zemlje. Natalitet pada svuda. Najnoviji podaci iz Turske kažu da je ispod 1.6 deteta, u istambulu i manje.
Турска има толики фертилитет јер су у цифру урачунати и Курди али сами чисти Турци мање а о великим градовима да не говорим.
Читао сам неко социолошко истраживање из европске уније и шокирао сам се када сам прочитао да су најпромискуитетнији у Европи Турци.
Да ли је то стварно тако, не знам али ко зна, све је могуће.

Турска има толики фертилитет јер су у цифру урачунати и Курди али сами чисти Турци мање а о великим градовима да не говорим.
Читао сам неко социолошко истраживање из европске уније и шокирао сам се када сам прочитао да су најпромискуитетнији у Европи Турци.
Да ли је то стварно тако, не знам али ко зна, све је могуће.
Samo Turci ili i Turkinje?

To bi bilo malo iznanadjenje za mene. Ne poznajem ih kao takve. Barem one dve koje sam upoznao do sada.
Ја сам исто био изненађен том изјавом.
У тексту се наводи још и нека статистика којом су се бавили неки европски социолози, наиме, број сексуалних партнера код жена до удаје и ту сам прочитао: Швајцарска 11, Шведска и Италија 11,8; Норвешка 12,1; Финска 12,4; Турска 14.
Заиста не знам колико је ово меродавно. То ми је показао колега са посла чији је рођак социолог и послао му ову статистику.

Back