Kina - problemi koji se ne vide

Naravno da zabranjuju i dižu dažbine jer i komunjare zabranjuju američke platforme i subvencionišu.
To je meni ok. štite svoje proizvode ali motivi zašto to rade jeste sprečavanje potpunog preuzimanja tržišta od strane Kine, jer kineski Tik Tok je bio napopularniji a kineski električni automobili najprodavaniji što važi i za sve ostalo . Tako da priče o tome kako Kinezi ne mogu ništa da proizvedu "što je novo i globalno upotrebljivo" jeste obična lakrdija.

Poslednja izmena:
Нафтовода и гасовода између Кине и Русије има већ одавно. Вероватно ће се и нови правити. Само ме интересује да ли ће Кина пристати да уђе у потпуну зависност од једне земље и њене воље.
Када сам радио у Русији и Азији пре 14-15 година веровао сам да ће пре сунце излазити на западу а залазити на истоку него да ће бити проблема између Русије и Европе. Руси су само о Европи причали и волели је као Русију па види шта се десило.
Ко гарантује да неће једног дана исто и са Кином?
Niko ništa nikome ne garantuje , no u ovom momentu to su ipak nagađanja.

Evo ga , Putin u poseti SIju ;
"Путин је стигао у Пекинг у своју прву инострану посету од реизбора
Владимир Путин је изашао из авиона по слетању у Пекинг. Дочекао га је свечана гарда и црвени тепих.
Почела је државна посета председника Русије Владимира Путина Кини."

https://vk.com/novnews?w=wall-50332460_6087559

putin-siju.jpg

To je meni ok. štite svoje proizvode ali motivi zašto to rade jeste sprečavanje potpunog preuzimanja tržišta od strane Kine, jer kineski Tik Tok je bio napopularniji a kineski električni automobili najprodavaniji što važi i za sve ostalo . Tako da priče o tome kako Kinezi ne mogu ništa da proizvedu "što je novo i globalno upotrebljivo" jeste obična lakrdija.
neki ljudi se drze da su ovi danasnji kinezi isti oni koji su se blamirali 90tih godina sa smesnim dizajnima automobila.
a gde su danas naspram ovog populisticnog "zapadnog"?

Просечна старост у Кини је око 39 година.У Јапану је 49 година, Немачкој 47 година, Италији 46 година, у ЕУ 44 године.Дакле, Кина и даље има нешто млађе становништво него ЕУ.

Ако ће Кинези са садашњом медијалном старошћу становништва од 39 година, имати 70% пензионера, шта ће бити са ЕУ која сада има просечну старост од 44 године?

С том разликом што ће у Кини просечна старост далеко брже да расте него у наведеним западним земљама.

У западним земљама следи масовно умирање бејби бумера, док Кини следи масовно продужење животног века због квалитетније медицинске неге коју стварају, а коју раније генерације нису имале, за разлику од западних земаља које квалитетну медицинску негу одавно имају, па су својим бумерима масовно продужили животни век. У наредним годинама ће ти бумери на западу, који кваре просек да оду у бољи свет, док ће Кина, ако не уведе државни лапот, да прешиша запад по броју просечног животног века. (запада који није имао политику једног детета)

Још једна катастрофална последица политике једног детета је велика несразмера између броја мушкараца и жена до које долази.

Због култа мушког детета многе породице су одабрале да то једно дете буде мушко, тако да имамо далеко већи број мушке у односу на женску децу, што ће у будућности донети бројне негативне последице.

Владимир Путин је изашао из авиона по слетању у Пекинг. Дочекао га је свечана гарда и црвени тепих.

putin-siju.jpg
Мишљења сам да политичари су ту да би, између осталог, нешто предупредили а не да реагују када се нешто деси.
погледај шта се десило Европи.
Добијала нафту и гас из Русије по ниским ценама. Ту инфраструктуру су направили Руси малтене до њихових врата. Све било супер.
Чуо сам од неких економиста да је Европа од негде 2007-8 па све до 2018 имала око 3 000 милијарди $ капитала који је чекао да се инвестира негде. Па зар нису могли сами да направе резервни нафтовод и гасовод за недај боже. За сваки случај.
Алжир им сам нудио да финансира енергетску инфраструктуру а Европа одбила. После им још једном нуди али не, Европа купује смао од једног добављача. И једног дана се десило шта се десило и шта сад.
Погледај Европу шта је опет урадила, једног добављача заменила је другим, који је прошле године почео нешто да затеже у једном тренутку. опет иста прича.

putin-siju.jpg

Ovo su balističke zaštite u koferima, nije nuklearno dugme.

Da, bas sam hteo da napisem, mislim da im je to ogroman problem koji tek nadolazi.

I samo da napomenem - mi, Srbi, smo vec nepostojeci narod, nasa demografija prakticno ne postoji i mi sad samo izumiremo, vrlo slicno kao onih par belih nosoroga koji su, jedan po jedan, umirali, dok skoro nije umro i poslednji. Evo pisem da se ne radujete problemu koji ima Kina.
Ali zanimljivo je da svima odgovara takva politika, ivdeli smo svi da cak i kad ima 3 potomka i dobrostojecu poziciju , da prosecan Srbin vidi da mu je dobro ako ode jos malo Srba i smanji se pritisak naseljenosti u Srbiji, samim tim padne cena nekretnina, zemljista i konkurencije
Sto na kraju dovede da se u trenutnoj ponudi kvaliteta zivota svi naslednici odluce da odu iz Srbije..

Ostaje samo predratna Srbija, stara obrenovicevska i predobrenovicevska Srbija...Karadjordje i Jok Srbija..

Dakle moguce je ubediti narod na sve, samo treba ubosti zicu...
Koja je zica Kineza, ali tu treba imati u vidu da imaju ideologiju Taoizma, koja od glupog coveka pravi mudrog. Tako da su sprecili da kinez sebe dovede u poziciju Srbina..

Autorska tema.
Ovo mi je prva tema na Krstarici.
Nina je pokrenula sličnu temu ali ovde nije cilj preklapanje tema nego malo drugačiji pogled na istu stvar.
Kada govorimo o Kini svi pričamo o njenoj ogromnoj industriji, koja stvarno to i jeste. Pričamo o njenoj velikoj armiji, o tehnologijama koje se razvijaju i proizvode u Kini što i jeste tačno ali ova zemlja ima problema, koji se ne vide ili bar ne spominju, u razgovorima a koji su veoma važni u određivanju njenih geopolitičkih poteza u budućnosti.

Pomenuću nekoliko veoma važih tema koje Kini predstavljaju problem danas ali u skorijoj budućnosti mogu mnogo da utiču na njeno ekonomsko stanje, njene geopolitičke poteze kao i spoljnu politiku.

1. HRANA
Kina sa populacijom od 1 411 750 000 stanovnika predstavlja velikog uvoznika hrane. Kina je 2023 uvezla oko 165 000 000 tona žitarica iz mnogih delova sveta. To je 18,1% više nego 2022 i taj trend rasta uvoza će se nastaviti. Kada su kineske vlasti 2008 predstavili projekat obezbeđivanja 120 000 000 novih obradivih površina mislili su da će Kina povećati sopstvenu samodovoljnost u prehrani, koja je tada iznosila oko 101%. Međutim napravljen je veliki podbačaj, prošle godine ona je bila oko 76%. što znači da Kina može, iz sopstvenih izvora, da obezbedi samo ovoliki procenat hrane sama. Procene su kineskih stručnjaka da će 2035 ona biti oko 65%.
Prosto rečeno Kina će u budućnosti imati ogroman problem sa prehranom stanovništva jer neće imati dovoljno hrane.
2. VODA
U Kini 700 000 000 ljudi pije vodu koja nije ispravna za piće po merilima svetske zdravstvene organizacije. Promena klime kao i velika urbanizacija stanovništva (procena kineskih stručnjaka da će do 2060 još 300 000 000 stanovnika se preseliti u gradove) uzrokovaće da se taj broj još više poveća u budućnosti. Kina je već sada spala na 1760 m3/ stanovniku godišnje vodenih rezervi a to se smatra samo malo iznad kritične granice minimalnog snabdevanja vodom. Procene su da će pasti ispod tog nivoa već za nekoliko godina što će biti jako veliki problem.
3. ENERGIJA
Kina se snabdeva energijom iz neobnovljivih izvora 71%, obnovljivih 26% a nuklearna energija 3%.
Kina je prošle godine uvezla oko 37 000 000t uglja mesečno (godišnja potrošnja Srbije je oko 30 000 000 t) što je godišnje oko 450 milijardi tona a sama troši oko 1 110 milijardi tona što je 2 puta više nego cela Evropa. Ovaj trend se nastavlja da raste.
Kina godišnje uveze nafte za oko 514 milijardi $, gasa uveze oko 100 milijardi m3.

Iz ovih brojki se vidi da je Kina visokozavisna od uvoza energije i hrane kao i sirovina.
Koliko jedna država, sa ovakvim podacima, može dugo da izdrži to. Mislim da ne može još dugo. Moraće da se krene u nagle promene geopolitičkog kursa.
Kako će to izgledati videćemo ali mislim da je za jednu Kinu prosto neodrživo da jako puno zavisi od samo jednog izvora - Rusija jer ima dobar primer Evropu koja je prošla kako je prošla sa samo jednim snabdevačem. Koliko god bili u dobrim odnosima jednog dana taj snabdevač samo zavrne ventil i sve je gotovo.
Mislim da će Kina u budućnosti morati da se odluči između 2 solucije:

1. Osvajanje novih resursa po svetu Afrika ili Sibir,
2. Padanje na kolena ovakve privrede usled nedostatka sirovina, energije i hrane.
Zasto ne Afrika i Sibir?

Zasto ne Afrika i Sibir?
То је једна од опција. Може она да остане и даље на истом путу и зависи само од једног добављача. Да ле ће то тако одрадити видећемо.
Ако се крене на освајање Сибир јесте близу и пребогат је али Сибир је нешто због чега може да избије велики рат.
Ако крене, кажем ако крене, у освајање територија због ресурса већа вероватноћа је Африка.
Прво Африка је сада без колонизатора. Велике европске земље готово да немају утицаја у великом броју држава. Кина је тамо већ присутна.
Постоји још једна ствар која указује на нешто а то је нова генерација бродова у кинеској морнарици.
Све велике морнарице света имају амфибијске десантне бродове средњих и већих носивости. Морнарица СААД их има пуно јер она има базе а и интервенише широм света. Такви бродови чак и код Амера учествују са јако малим процентом у укупној флоти, међутим Кина их има невероватно много.
1. Тип 075 - десантни носач хеликоптера - 3 комада
2. Тип 071 - тешки транспортни брод за десант људи и механизације - 8 комада (и он носи хеликоптере али му није то првенствена намена)
3. Тип 072А - тешки транспортни брод за десант људи и механизације - 15 комада (и он носи хеликоптере али му није то првенствена намена)
4. Тип 072 III - велики транспортни брод и хеликоптерска платформа - 10 комада
5. Тип 073А - велики транспортни брод и носач хеликоптера - 10 комада
6. Тип 073III - велики десантни брод и носач хеликоптера - 1 комад
7. Тип 074А - десантни брод и средњи носач хеликошптера - 11 комада
8. Тип 074 - десантни брод и средњи носач хеликоптера - 12 комада
9. Тип 271 - средњи транспортни брод и носач хеликоптера - 1 комад.

Тек почињу производњу нових типова.

Не могу баш 100% да ти потврдим али сам чврсто уверен да оволико деантних бродова оволиких димензија немају ни све флоте света заједно.
Ок вероватно им треба за Тајван али да ли само за Тајван: По типу брода није само за то.

Политика једног детета и последице које ће та политика оставити по Кину.

Политика мушког једног детета створило је 150,000,000 неожењених Кинеза.

Дај им лично наоружање, храну и паре за 3 месеца и избаци их из Кине...

Autorska tema.

....

1. Osvajanje novih resursa po svetu Afrika ili Sibir,
2. Padanje na kolena ovakve privrede usled nedostatka sirovina, energije i hrane.

Кинеска цивилизација није освајачка, али јесте хегемонистичка и расистичка.

Како изгледа Кинеска хегемонија нико још не зна

Политика мушког једног детета створило је 150,000,000 неожењених Кинеза.

Дај им лично наоружање, храну и паре за 3 месеца и избаци их из Кине...

Кад су Кинези били познати као велики ратници?

Они кинези "сто динала" што праве бизнис овде уопште не делују као људи који би умели да држе пушку, чак и после обуке.

Уместо тога, имаће Кина велики број депресивних кинеза, јер никада чипку видети неће.

То је једна од опција. Може она да остане и даље на истом путу и зависи само од једног добављача. Да ле ће то тако одрадити видећемо.
Ако се крене на освајање Сибир јесте близу и пребогат је али Сибир је нешто због чега може да избије велики рат.
Ако крене, кажем ако крене, у освајање територија због ресурса већа вероватноћа је Африка.
Прво Африка је сада без колонизатора. Велике европске земље готово да немају утицаја у великом броју држава. Кина је тамо већ присутна.
Постоји још једна ствар која указује на нешто а то је нова генерација бродова у кинеској морнарици.
Све велике морнарице света имају амфибијске десантне бродове средњих и већих носивости. Морнарица СААД их има пуно јер она има базе а и интервенише широм света. Такви бродови чак и код Амера учествују са јако малим процентом у укупној флоти, међутим Кина их има невероватно много.
1. Тип 075 - десантни носач хеликоптера - 3 комада
2. Тип 071 - тешки транспортни брод за десант људи и механизације - 8 комада (и он носи хеликоптере али му није то првенствена намена)
3. Тип 072А - тешки транспортни брод за десант људи и механизације - 15 комада (и он носи хеликоптере али му није то првенствена намена)
4. Тип 072 III - велики транспортни брод и хеликоптерска платформа - 10 комада
5. Тип 073А - велики транспортни брод и носач хеликоптера - 10 комада
6. Тип 073III - велики десантни брод и носач хеликоптера - 1 комад
7. Тип 074А - десантни брод и средњи носач хеликошптера - 11 комада
8. Тип 074 - десантни брод и средњи носач хеликоптера - 12 комада
9. Тип 271 - средњи транспортни брод и носач хеликоптера - 1 комад.

Тек почињу производњу нових типова.

Не могу баш 100% да ти потврдим али сам чврсто уверен да оволико деантних бродова оволиких димензија немају ни све флоте света заједно.
Ок вероватно им треба за Тајван али да ли само за Тајван: По типу брода није само за то.
Nisam mislio na vojna resenja kineskih potreba, Rusi i Afrikanci moraju da prodaju resurse a Kini trebaju, logican je dogovor svih zainteresovanih, korisno za svakoga.

TikTok nije ništa novo i revolucionarno.

Hoce Evropljanke da se cepaju ali ne i da radjaju decu, delotvornije je da Evropljani dovode Azijatkinje i naprave po 3-4 mesanca.
Sto si muski ljubomoran na zene koje se mecu sa onima koji hoce da im ga metnu? Zar nije stara fora jos '60-tih bila da odu Jugosi u Svabiju ili Svedsku i opleve rasne Svabice ili prsate Svedjanke jer njihovi muskarci to ne mogu? Sad su samo umesto Jugosa tu neki Avganistanci, Pakistanci ili Sudanci...

Back