Kina - problemi koji se ne vide

I za razliku

Da ce Kina da pukne i zbog drasticnogs manjenja radno sposobnog stanovnistva i zbog visoke stope nezaposlenosti mladih.

Zapadna stampa je poprilicno satanizovala Kinu, uvek se krece od toga da su oni pod vlascu komunisticke partije, krece se od njihove vojne pretnje pre svega Tajvanu, pa onda Vijetnamu i Filipinima. Zatim dodje na red ropski rad Ujgura u Tubetanaca u kineskim fabrikama, nasilna asimilacija Ujgura, zatvaranje u logore te manjine, masovno silovanje muslimanki, oduzimanje dece i prevaspitavanje. Pa onda dodje na red tehnoloska spijunaza, prikupljanje podataka zapadnih gradjana preko kineskih tehnoloskih kompanija, te damping cene i subvencije kineske drzave. I tako se svakodnevno po evropskim ili americkim novinama pise o Kini, obican gradjanin ima formirano misljenje da je to carstvo zla, kao sto je bio SSSR pre 30+ godina unazad.

OK, ima u nekim od tih stvari istine, tehnolosku spijunazu svi rade, ne samo Kina, da li je Huawei ili Tic Tok prikupljao podatke americkih ili EU gradjana nemamo pojma, moze da nam se predoci i da nas Kongloanci spijuniraju a mi necemo znati da li je to istina ili ne. Da li postoji ropskog rada Ujgura u kineskim fabrikama ne znamo ali ako Kinezi imaju 20% nezaposlenih mladih onda nema logike da ne zaposlis svoje stanovnistvo itd.
No, simptomaticno je da je USA/EU prelaz iz simpatisanja u sumnju i kasnije otvorenu mrznju poceo negde 2014-2016 kada je Kina pocela da sije Zapad i u visoko tehnoloskim oblastima i da spoljno trgovinski deficit u trgovini sa Kinom poceo eksponencijalno da raste. Te pre neki dan Bajden izjavi ( a njegov ninistar trgovine pre vise nedelja) da ne moze vise ovako, ne moze Kina da ima toliku proizvodnju i toliki suficit u trgovini ( suficit cak od 1000 milijardi $ sa USA/EU).
Niko nezna sta ce se desiti ali ima puno problema i rizika u Kini, ako je sve propaganda kineske dionice su veoma jeftine kupuj i bogati se :D , zasto bjeze investitori i desio se krah berze tu nema propagande samo zarada, sve to nije bez razloga niko u tim krugovima ne bjezi od zarade.Naveo sam i puno drugih razloga ne samo nezaposlenost.

https://www.bbc.com/news/business-66840367

Niko nezna sta ce se desiti ali ima puno problema i rizika u Kini, ako je sve propaganda kineske dionice su veoma jeftine kupuj i bogati se :D , zasto bjeze investitori i desio se krah berze tu nema propagande samo zarada, sve to nije bez razloga niko u tim krugovima ne bjezi od zarade.Naveo sam i puno drugih razloga ne samo nezaposlenost.
Koliko kineskih kompanija imas na londonskoj ili NYC berzi?
Uzgred, na forumu bas vrvi od imucnih ljudi koji imaju dovoljno novca da posluju na berzi, j.eb.alo se, zato i tvoje price o berzi deluju samo kao prica radi price.
Niko ko ima 100k neke valute za vrtenje po berzama ovde nikada nije ni navratio a ne pisao.

Koliko kineskih kompanija imas na londonskoj ili NYC berzi?
Uzgred, na forumu bas vrvi od imucnih ljudi koji imaju dovoljno novca da posluju na berzi, j.eb.alo se, zato i tvoje price o berzi deluju samo kao prica radi price.
Niko ko ima 100k neke valute za vrtenje po berzama ovde nikada nije ni navratio a ne pisao.
Ja sam navratio i pratim Kinu cisto radi kupovine dionica, tu nema nikakve zapadne propagande samo zarada. I svi strucnjaci tvrde da je rizik veliki zbog svih problema koje sam vec naveo.

Ja sam navratio i pratim Kinu cisto radi kupovine dionica, tu nema nikakve zapadne propagande samo zarada. I svi strucnjaci tvrde da je rizik veliki zbog svih problema koje sam vec naveo.
Nisi ti navratio, ti si ovde redovan od kad si se registrovao pod ovim nickom.
Nisi samo rekao kako i gde kupujes akcije kineskih firmi sa sangajske berze recimo, mislio sam da je strancima nemoguc pristup. Te sam zato pitao koliko kineskih kompanija imas izlistanih na NYC i londonskoj berzi.

Uzgred, Holandija je davala BiH drzvljanima muslimanske veroispovesti useljenicke vize sakom i kapom zbog osecaja krivice za Srebrenicu?
Kakve veze to ima sa temom ili bilo cim drugim, ne razumijem??? I to nije istina, Nizozemska je dala papire velikoj grupi tj svim izbjeglicama koji su bili u Nizozemskoj do pocetka 1994 i nakon toga veoma tesko tj prije genocida u Srebrenici.

Kakve veze to ima sa temom ili bilo cim drugim, ne razumijem??? I to nije istina, Nizozemska je dala papire velikoj grupi tj svim izbjeglicama koji su bili u Nizozemskoj do pocetka 1994 i nakon toga veoma tesko tj prije genocida u Srebrenici.
Ima, Holandija je podelila 50 hiljada useljenickih viza drzavljanima BiH muslimanske veroispovesti, svima njima je dodelila i socijalnu pomoc. Pa tesko ko da je od tih socijalaca dogurao do toga da ulaze 100-tine hiljada eura na berzi i plus da dolazi na ovaj forum.

Pun Roterdam Bosanaca, ne smes da progovoris beogradskim akcentom da te ne bi likvidirali.

Nisi ti navratio, ti si ovde redovan od kad si se registrovao pod ovim nickom.
Nisi samo rekao kako i gde kupujes akcije kineskih firmi sa sangajske berze recimo, mislio sam da je strancima nemoguc pristup. Te sam zato pitao koliko kineskih kompanija iams izlistanih na NYC i londonskoj berzi.
Forum mi je i jedini kontakt sa nasi ljudima osim dvojice prijatelja i pomaze mi da odrzavam pisanje i jezik tj ne mozes da se druzis sa nasim ljudima zbog velikog broja teoreticara zavjera itd a te nase feste na zapadu su mi bljak, radim veoma malo i imam puno slobodno vremena. I odlicna stvar na forumu je kad me napadnu teoreticari, antivakseri itd ugasim kad mi dosadi.

Ima, Holandija je podelila 50 hiljada useljenickih viza drzavljanima BiH muslimanske veroispovesti, svima njima je dodelila i socijalnu pomoc. Pa tesko ko da je od tih socijalaca dogurao do toga da ulaze 100-tine hiljada eura na berzi i plus da dolazi na ovaj forum.

Pun Roterdam Bosanaca, ne smes da progovoris beogradskim akcentom da te ne bi likvidirali.
To je laz, nasi ljudi se daleko bolje druze na zapadu nego na Balkanu. Sta je ovo nema argumenata pa onda gluposti koje nikakve veze nemaju sa temom.

Ako ne zapadu zivis i nemas 100000 nesto nije u redu sa tobom np svi ljudi koji su kupili kuce u Nizozemskoj u periodu kad su izbjeglice dolazile krajem 90tih imaju oko 400000 kad se vracaju dole. To za solicalce isto nije istina. Vecina ljudi iz BIH ima posao

Одлично запажање. Нисам хтео да оптерећујем тему са још текста али то што си написао је такође јако велики проблем у будућности. Процена је да ће Кина до 2040 имати око 450 милиона пензионера а око 2070-80 године 700 000 000 милиона пензионера и око 300 000 000 радноспособних. то неће моћи да издржи ни једна економија.
Просечна старост у Кини је око 39 година.У Јапану је 49 година, Немачкој 47 година, Италији 46 година, у ЕУ 44 године.Дакле, Кина и даље има нешто млађе становништво него ЕУ.

Ако ће Кинези са садашњом медијалном старошћу становништва од 39 година, имати 70% пензионера, шта ће бити са ЕУ која сада има просечну старост од 44 године?

Politika jednog deteta implicira da imaju/imace manjak radno sposobnog stanovnistva a drugi recenice kaze da imaju nezaposlenost kod mladih odnosno da imaju visak radno posobnog stanovnistva. Meni, tebi mozda ne, ta dva dela recenice stoje u zestokoj logickoj suprotnosti.

No, sa pojavom AI i njenom primenom u mnogim industrijama i granama ljudske delatnosti ce broj zaposlenih opadati sa stepenom primene tih tehnologija. Pa tako nedavno procitah da je period projektovanja/dizajniranja ratnog broda u klasi razaraca u Kini smanjen sa 3 godine na 10 meseci primenom AI u softwerima za dizajn, em se drasticno ustedi na vremenu em sa 40% manje ljudi u dizjanerskim kompanijama. Verovatno ce vremenom sa razvojem AI sve vise opadati potreban broj ljudi u raznim industrijama i delatnostima te polako odumirati potrebe za pojedinim zanimanjima ( inzenjeri, lekari, apotekari, industrijski radnici, poljoprivredni radnici itd) a veliki raskorak izmedju radno sposobnog stanovnistva i penzosa nece biti toliko opterecujuci faktor za drzavu.
Napomena, uz USA Kina je nesumnivi lider AI (i ostalih tehnologija), ostatak sveta, pa i EU, poprilicno zaostaje.
Нађи проблеме које има Кина са чврстоћом конструкција и на врстама бродова.

Kina ima i veliki procenat ruralnog stanovništva, mogu da kompenzuju demografske probleme prebacivanjem tih ljudi u gradove.

Zapad žestoko copeuje, žele da Kina propadne i smišljaju bajke kako će se to desiti. Neće.
Кина ће за 20-30 година имати око 70-80% становништва у градовима. Процена да ће Кина за 30 година имати приближан број становника као данас.
Европа ће за 30 година имати много озбиљних проблема што се демографије тиче.

Кина ће за 20-30 година имати око 70-80% становништва у градовима. Процена да ће Кина за 30 година имати приближан број становника као данас.
Европа ће за 30 година имати много озбиљних проблема што се демографије тиче.
Ma neće imati problema, imaće i Evropa isto stanovnika, samo će biti mnogo tamniji u proseku i sa mnogo više džamija. Nemam ništa protiv toga, tražili ste gledajte...

Kina ima i veliki procenat ruralnog stanovništva, mogu da kompenzuju demografske probleme prebacivanjem tih ljudi u gradove.

Zapad žestoko copeuje, žele da Kina propadne i smišljaju bajke kako će se to desiti. Neće.
У овој теми нисам хтео да се бавим односом Запад - Кина и шта запад жели.
Хтео сам да изнесем податке које говоре да ће Кина врло брзо морати да озбиљно решава недостатке у енергији, храни и води са својим економским и индустријским растом. Ове податке сам углавном нашао из чланака које су писали кинески професори са киенских универзитета,

Ma neće imati problema, imaće i Evropa isto stanovnika, samo će biti mnogo tamniji u proseku i sa mnogo više džamija. Nemam ništa protiv toga, tražili ste gledajte...
Европи ће бити много горе јер Кина ће имати углавном своје становништво, какво год да је, и са истим односом према држави, послу и слично док Европа ће имати потпуно промењену структуру становништва где ће огроман део популације Европу доживљавати у најгорем случају ако непријатеља али углавном неће је доживљавати као своју кућу. Ту се Европи горе пише.

Proveri nam molim te kako Japan stoji po ovom pitanju
- koliko ima nafte i gasa
- koliko ima uglja
- koliko ima ruda, gvožđa, aluminijuma, bakra, bilo čega
- koliku ima obradivu površinu da prehrani populaciju
- itd. itd.
Јапан је велики увозник али Јапану увоз временом опада док Кини расте јер је Јапан достигао јако висок ниво производње.
Рецимо Јапан увози 2 500 000 барела нафте дневно а Кина 11 000 000 али Јапану опада увоз сваке године док Кини расте сваке године и то прилично. Јапан има 660 аутомобила на 1000 становника док Кина 220. Кини расте сваке године али експоненцијално раст и увоз нафте.
Када Јапан повећа потрошњу меса по становнику то се у свету скоро и не осети док када Кина повећа потрошњу меса по станвику за 20% цео свет уђе у поскупљења јер настане средњерочна несташица.
Проблем је и у снабдевачима. Јапан се углавном снабдева храном из Канаде, Аустралије, САД-а аКина где стигне и од кога стигне.
Јапан има много већу искоришћеност енергије у индустријској производњи док Кина не.

Јапан је велики увозник али Јапану увоз временом опада док Кини расте јер је Јапан достигао јако висок ниво производње.
Рецимо Јапан увози 2 500 000 барела нафте дневно а Кина 11 000 000 али Јапану опада увоз сваке године док Кини расте сваке године и то прилично. Јапан има 660 аутомобила на 1000 становника док Кина 220. Кини расте сваке године али експоненцијално раст и увоз нафте.
Када Јапан повећа потрошњу меса по становнику то се у свету скоро и не осети док када Кина повећа потрошњу меса по станвику за 20% цео свет уђе у поскупљења јер настане средњерочна несташица.
Проблем је и у снабдевачима. Јапан се углавном снабдева храном из Канаде, Аустралије, САД-а аКина где стигне и од кога стигне.
Јапан има много већу искоришћеност енергије у индустријској производњи док Кина не.
Japan je sila na zalasku: poraz u Drugom svetskom ratu ih je zatvorio na njihova ostrva, previše zinuli.

Japan je sila na zalasku: poraz u Drugom svetskom ratu ih je zatvorio na njihova ostrva, previše zinuli.
Јапан је земља која је кренула у освајање ресурса јер су им требали за сопствену индустрију па су прошли како су прошли. Кина долази у стање да ће им бити потребно све више и више ресурса ако хоће да достигну већи ниво индустријске производње.
Они су сада огромни увозници а тек ће то бити кад им порасте производња за 20-30%. Тада ће увозити енергије више него што потроши годишње 1/3 становништва планете.
Ту је проблем, како то надокнадити тада. Од кога.
Није уопште питање да ли запад или исток. Не само они, сами са собом. Потрошња и производња.

Јапан је земља која је кренула у освајање ресурса јер су им требали за сопствену индустрију па су прошли како су прошли. Кина долази у стање да ће им бити потребно све више и више ресурса ако хоће да достигну већи ниво индустријске производње.
Они су сада огромни увозници а тек ће то бити кад им порасте производња за 20-30%. Тада ће увозити енергије више него што потроши годишње 1/3 становништва планете.
Ту је проблем, како то надокнадити тада. Од кога.
Није уопште питање да ли запад или исток. Не само они, сами са собом. Потрошња и производња.
Kina, za razliku od Japana nije rešila da i sa Rusijom vodi rat do istrebljenja, i njima neće biti nikakav problem da u Rusiji kupe što im treba, po ceni o kojoj će EU uskoro sanjariti.

Back