Quantcast

Kina postala druga privredna sila na svetu!!!

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.215
Ekonomski bum Pekinga
Kina druga privredna sila
J.S. | 15. 02. 2011. - 00:02h | Foto: AFP | Komentara: 11

PEKING - Kineska privreda je postala druga po veličini ekonomija sveta pošto je nakon 42 godine oduzela tu titulu Japanu. Kina još od 2008. tvrdi da je na pragu da zauzme drugo mesto na listi ekonomskih sila, mada su japanski ekonomisti do sada odbijali da prihvate kineske statističke podatke koji su to potvrđivali.

Kina je ekonomski pretekla Japan, a za desetak godina planira da sustigne i SAD

Slaba kupovna moć i jak jen doprineli su padu japanskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 1,1 odsto u poslednjem kvartalu.

To je omogućilo Kini da se probije u sam vrh s ukupnim bruto domaćim proizvodom od 5,88 biliona dolara u 2010, dok je japanski iznosio 5,47 biliona dolara. Poređenja radi, SAD su u 2009. imale bruto domaći proizvod od 14 biliona dolara, ali stručnjaci prognoziraju da će nakon što je pretekla Nemačku, Francusku, Britaniju, a sada i Japan, Kina možda već za desetak godina sustići SAD.

Sličan napredak prognoziran je Japanu osamdesetih godina prošlog veka.

Međutim, nakon što ga je, posle više od jedne decenije, prestigla Kina, jasno je da politička i ekonomska moć Japana opada.

Vlada u Tokiju je priznala da zavisi od veza sa nekadašnjim rivalom i susedom. „Za Japan je sada najvažnije kako da izvuče korist iz rasta kineske privrede”, izjavio je Jukio Edano, državni ministar, ističući da je bogatstvo Japana po stanovniku još uvek desetostruko veće od kineskog.

Kaoru Josano, ministar zadužen za finansijsku politiku, dodaje: „Nama je drago što se privreda našeg suseda tako brzo razvija. To može da bude temelj razvoja regionalne ekonomije. Mi ne upravljamo privredom da bismo se takmičili, nego da bismo poboljšali živote ljudi.“

Uticaj Kine u svetu znatno je porastao proteklih godina, ali je Komunistička partija i dalje uzdržana kada je u pitanju preuzimanje titule ekonomske supersile.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/235467/Kina-druga-privredna-sila

Kina se polako ali sigurno penje ka vrhu. :super: Eto za desetak godina pretećiće i SAD. E samo je problem u tome što im je BDP po glavi stanovnika još uvek nedovoljno visok ali i on će da se poveća.

Lepo ja rekoh da bi po mnogim ekonomskim stvarima trebalo da se ugledamo na braću Kineze a Ode mozak mi se smeje. Al kad ga do'vate braća Kinezi 1 dan otpozadi pa kad počnu da ga
u mali mozak, će da mu bude JAAAOOOOO MAJKO, KUKU LELE ! :rotf:

Poslednja izmena:

Stronghold

Aktivan član
Poruka
1.225
Неће Кина брзо стићи САД....Направиће САД неки рат и добро профитирати...контам да ће правити срања у Африци...Прво ће да продају оружује а онда ће доћи да "мире" ...
pazi kada ima neka prica oko rata amerike i kine u africi..dobro si me na ovo podsetio,potrazicu..

ovo je samo jedna prica,ima ih jos..

link

Poslednja izmena:

kristiansand

Veoma poznat
Poruka
10.393
Ekonomski bum Pekinga

PEKING - Kineska privreda je postala druga po veličini ekonomija sveta pošto je nakon 42 godine oduzela tu titulu Japanu. Kina još od 2008. tvrdi da je na pragu da zauzme drugo mesto na listi ekonomskih sila, mada su japanski ekonomisti do sada odbijali da prihvate kineske statističke podatke koji su to potvrđivali.

Slaba kupovna moć i jak jen doprineli su padu japanskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 1,1 odsto u poslednjem kvartalu.

To je omogućilo Kini da se probije u sam vrh s ukupnim bruto domaćim proizvodom od 5,88 biliona dolara u 2010, dok je japanski iznosio 5,47 biliona dolara. Poređenja radi, SAD su u 2009. imale bruto domaći proizvod od 14 biliona dolara, ali stručnjaci prognoziraju da će nakon što je pretekla Nemačku, Francusku, Britaniju, a sada i Japan, Kina možda već za desetak godina sustići SAD.

Međutim, nakon što ga je, posle više od jedne decenije, prestigla Kina, jasno je da politička i ekonomska moć Japana opada.

Vlada u Tokiju je priznala da zavisi od veza sa nekadašnjim rivalom i susedom. „Za Japan je sada najvažnije kako da izvuče korist iz rasta kineske privrede”, izjavio je Jukio Edano, državni ministar, ističući da je bogatstvo Japana po stanovniku još uvek desetostruko veće od kineskog.

Kaoru Josano, ministar zadužen za finansijsku politiku, dodaje: „Nama je drago što se privreda našeg suseda tako brzo razvija. To može da bude temelj razvoja regionalne ekonomije. Mi ne upravljamo privredom da bismo se takmičili, nego da bismo poboljšali živote ljudi.“

Uticaj Kine u svetu znatno je porastao proteklih godina, ali je Komunistička partija i dalje uzdržana kada je u pitanju preuzimanje titule ekonomske supersile.

Kina se polako ali sigurno penje ka vrhu. :super: Eto za desetak godina pretećiće i SAD. E samo je problem u tome što im je BDP po glavi stanovnika još uvek nedovoljno visok ali i on će da se poveća.

Lepo ja rekoh da bi po mnogim ekonomskim stvarima trebalo da se ugledamo na braću Kineze a Ode mozak mi se smeje. Al kad ga do'vate braća Kinezi 1 dan otpozadi pa kad počnu da ga
Kineski BDP po stanovniku je oko 3500USD sto je mizerno. Ako pretpostavimo da svake godine kineska ekonomija raste za po 10%(sto bi bilo do sada nevidjeno ekonomsko cudo) ,koliko ce im godina trebati ili bolje koliko BI im godina trebalo da sustignu Japanskih 38000 ili Americkih 48500USD po stanovniku.
I kao shto rekoH, da nije Vas paracinskih Turaka koje su isti kebali u intelekt 400 godina i sada ste neispravljivo Turkfektni (protiv turskog naroda nemam nista ali mi se ne svidja njihov osecaj za lepo i slicno...pa zato spominjem bas Turke), sve bi bilo mnogo bolje u Srbiji. Na Kineze se trebamo ugledati u smislu politike malih zarada i niskog kursa juana kao i u smislu niskoporeznih zona a NIKAKO u smislu petljanja drzave u TRZISHNU ekonomiju. Drzava treba da gradi fabrike i njihove akcije raspodeljuje besplatno zaposlenim radnicima, recimo u Srbiji fabrike za reciklazu otpada i isti prodaje upravo tim Kinezima koji ga uveliko vec otkupljuju od nas, tovare u rumunskoj luci Konstanci, prenose u Kinu, i od njega prave: mikrochipove, kompijutere, farmerice, igle i lokomotive pa ih opet prodaju nama za visestruko vece pare od onih koje su nam dali za NE-reciklirani otpad....itd. Recimo Rusija bi sa svojih 19000 po stanovniku mogla da bude veca ekonomska sila od Kine ma da ima manje drzavne rezerve novca i zlata od Kine i Juzne Koreje, sto je zapanjujuce s obzirom koliko druga ima stanovnika a druga je zemlja po kolicini rezervi novca sa pokricem ili je to bese Taiwan????, jedna od te dve sigurno.... Na ove provokacije netju ti odgovaram jer si ti fin i ne volish da gledash filmice-piiiiiiii-rima na filmice, ti se iskljucivo drzais straight serijata i ne gledash rimu na filmice a narocito ne onu u kojoj se igraju suprotne uloge, a ja BAS volim da parim ochi svime shto je meni lepo ZA GLEDANJE!!! a shto ne ugrozava druge..... neznas sta propustas???

gossca

Elita
Poruka
17.139
Ekonomski bum Pekinga

"E samo je problem u tome što im je BDP po glavi stanovnika još uvek nedovoljno visok.."

ne samo da je nedovoljno visok, vec je oko 11 puta manji nego u Japanu.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.