Da ima bio bi PAPA !Nema toga u pravoslavlju,prvi medju JEDNAKIMA ,samo predsedava ili organizuje crkvene sabore.
"
Само председава и организује црквене саборе"
А зашто би то Васељенски патријарх радио, и како би то радио, ако "није" први међу једнакима?! Мсм невероватно колико не само што не знате ништа и види се да сте сви десничари из комунистичког солитера односно бивши чланови обоженог и неумрлог JUL-a, него и размишљате ван сваке логике и лупате, и немата никаквог блама јер се, јел`те, то шта лупате, савршено "уклапа" у вашу бескрајну љубав према обоженом KGB-у који је пре неки дан с правом забрањен у Украјини
Између римског папе и првог међу православним патријарсима који столује у Истанбулу постоје и сличности и разлике
Римски папа, као вођа Римокатоличке цркве, има позицију врховне власти над свим католицима широм света. Овај ауторитет потиче из веровања у апостолско наслеђе, где се римски папа сматра наследником Светог Петра, за кога сви католици верују да га је Исус Христ поставио за главешину својим ученика. Римски папа има значајан утицај на доктрину, управљање и литургијске праксе унутар римо-католичке цркве. Насупрот томе, Васељенски патријарх, иако је такође ПРИЗНАТИ ДУХОВНИ СВЕГ ПРАВОСЛАВЉА У ВАСЕЉЕНИ И ЗАТО И НОСИ НАЗИВ "ВАСЕЉЕНСКИ," нема исти ниво централизоване власти као римски папа. Васељенски патријарх се сматра првим међу једнакима (Primus inter pares) у хијерархији Источне православне цркве. То значи да иако има примат у части и одређене административне одговорности (као што је горе поменуто сазивање Васељенских сабора, али и врховно арбитрирање у споровима између других патријарха, додела аутокефалности и др), Васељенски патријарх нема овлашћење да се меша у унутрашњи живот аутокефалних православних црквама (не може, на пример, да именује владике у аутокефалним црквама). Свака национална односно аутокефална црква (на пример Црква Србије односно СПЦ, Хеладско-Атинска архиепископија познатија као Грчка православна црква, Православна црква Украјине, итд.) делује под својим вођством. Зато је Васељенски патријарх као председник неке конфедерације.
Док папа живи у Ватикану и њиме управља као независним градом-државом окруженом градом Римом у држави Италији а римо-католичка црква чији је духовни вођа има глобално присуство са различитим следбеницима у различитим културама и нацијама, Васељенски патријарх столује у Истанбулу (бивши Константинопољ односно Цариград) у Турској, турски је држављанин и осим што представља првог међу једнакима међу православним патријарсима, он има директну јурисдикцију над Светом гором као
de facto светским центром православља, затим поглавар је православним епископијама у Западној Европи, Северној и Јужној Америци, Југоисточној Азији, Аустралији и Новом Зеланду, Кореји и Хонг Конгу. За оне који не знају, православне епископије које су се налазиле на територији Босне и Хрватске, као и Катедра у Пећи (како Васељенска патријаршија званично назива колоквијално названу Пећку патријаршију), пре стварања СПЦ указом регента Александра 1920. године биле су под директном јурисдикцијом Васељенске патријаршије, а која је тада и признала и доделила аутокефалност СПЦ.
Доктрина о папској непогрешивости каже да када римски папа говори ex cathedra о питањима вере или морала, он је, као изасланик Светог Петра на Земљи, непогрешив. Овај римо-католички концепт не постоји везано за Васељенског патријарха; уместо тога, главне одлуке се доносе на Васељенским саборима, а које као први међу једнакима сазива Васељенски патријарх; он такође председава Васељенским саборима и на њима арбитрира као ПРВИ МЕЂУ ЈЕДНАКИМА.