Quantcast

KEVLAR

Hammerhead

Primećen član
Poruka
640
postojala je davno proizvodnja mislim... u jednoj fabrici u KG cini mi se... ali da li i dalje radi ne znam... za tehnicke detalje se obrati wikipedia, mislim da bi ti koristila

Mikajlo_Vukovic

Zainteresovan član
Poruka
135
Kevlar ili aramid proizvodi jedino Dupont Crp. SAD, koliko ja znam. Svi ostali su samo korisnici. Postoji mnogo verzija kevlara i razlikuju se u tenzionoj cvrstoci i elesticnosti.

HS1911

Zainteresovan član
Poruka
387
Kevlar se proizvodi kao vlakno, jer u tom slučaju dolaze do izražaja njegova usmjerena svojstva. Tj. u jednoj osi je izuzetni čvrst, a drugoj slabNe znam kolika su mu mehanička svojsta ali mislim da je na razini čelika slabije čvrstoće(razred 3-4, 290-490 N/mm2). Kevlar je poliamid, a poliamidi ako se dobro sjećam su plastomeri, iako je možda i duromer, jer za takvu čvrstoću struktura mora biti dosta umrežena. Usmjerenost je najbolje uzeti za primjer vrećica iz trgovine, one deblje (polietilen low density) su teže a manje čvrste, a isti materijal , malo drugačije tretiran (pe-hd), duplo je lakši i duplo čvršći.ali samo u jednoj osi dok u drugoj manje čvrst.
Čvrsta vlakna zalij u neki drugi polimer i imaš kompozit. Samo je problem sto se to da tako kažem sjedinjavanje mora kod kevlara raditi pri povišenim temperaturama(bar tako mislim). U hrvatskoj se kompozit radi u nekoliko firmi a najzastupljeniji je u brodogradnji(neki manji dijelovi jahti i jedrilica), a za vlakna ne znam od kud se uvoze, vjerojatno BASF, najača firma pa preradu polimera i sličnih stvari.