Kefalonija

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.057
20190906_171417.jpg


Pošto je stara tema početa pre tačno deset godina i većina informacija je iz tog perioda napraviću putopis od ove godine sa svežim informacijama koji će neko vreme tj barem do sledeće sezone stojati samostalno da bi ljudi koji planiraju put na ovo prelepo grčko ostrvo imali svežijei uvid, a potom biti spojen sa starom temom,pa ako ja ne budem tada moderator ostavljam u amanet novom da to obavi ako je potrebno.

Kefalonija je ostrvo u jonskom moru,najveće u istom, koja je zaista odličan spoj planine,prirode, predivnih plaža,, grčkih crkava i manastira,starih tvrđava,restorana i taverni,sjajne hrane,velikog broja koza i mačaka :D , gradića i sela manje ili više autentičnih,sira i vina, bezbroj maslinjaka i košnica i što je najvažnijih zaista odličnih domaćina i turista iz ipak onog kulturnijeg miljea. Grugim rečima ovo je savršan odmor za relaksaciju od poslovnih i drugih obaveza,za porodicu, za zaljubljenike u prirodu,avanturiste. Nikako nije party ostrvo, daleko od toga da je "mrtvo" ali rekao bih iz mog ugla srećom nema "ludila" kao na nekim drugim grčkim ostrvima.

Na ostrvo možete avionom na aerodrom koji se nalazi blizu administrativnog i trgovačkog centra ostrva Argostolija, ili trajektima koji povezuju nekoliko mesta:

1) Nidri(Lefkada)-Fiskardo ovo je linija za sever ostrva
2) Astakos-Sami linija koja povezuje kontinentalni deo ispod Preveze u nivou ostrva Ithaka sa severoistokom istokom ostrva
3) Kilini-Poros linije povezuju jugoistok ostrva sa Peloponezom
4) Patras-Sami isto to samo sa severoistokom

U principu trajekt birate po vašim potrebama,mestu smeštaja, da li više volite da duže vozite ili da plovite i sl...Cene i trajanje vožnje trajektom se značajno razlikuju pa je iz Kilinija najkraća vožnja i jeftinija nego iz Astakosa, iz Patrasa najduža a sa Lefkade najnesigurnija u smislu otkazivanja i broja karata(mali brod koji ne plovi kad je iole nemirnije more). Ja sam se dvoumio između Astakosa i Kilinija, povratna karta troje ljudi i auto za trajekt iz Astakosa 149 eura, iz Kilinija je ponuda bila 138 ali uzmite u obzir taksu za most od 12 eura + gorivo za tu razdaljinu. 100+km i odlučeno je da bude Astakos a pomoglo je što je sestra mog druga bila u Grčkoj dok smo planirali pa je tamo rezervisala. Inače na mejlove i upite nisu odgovarali.

Do Astakosa ima 1000 km od Beograda ali se praktično kompletno vozi autoputevima do odvajanja za Astakos sa Jonia Odos-a(A5). Inače sa Egnatia Odos(A2) se na ovaj novi auto-put izdvaja kod Janjine.
Putarine na samom A5 su 3.55, 3,15 i čini mi se 3€ ne sećam se redosleda tako da može se reći da je skup. Video sam nekoliko pumpi i zaista veliki broj stajališta sa izgrađenim toaletim koji su stvarno uredni. Mana je što je gotovo na celoj deonici auto-puta putu ograničenje brzine 100 :eek:

P.S. Oprez sa navigacijama prilikom izlaza za Astakos. Očigledno da nove deonice nisu u svakoj ubačene pa nas je Herewego odveo jako zaobilazno a Igo preko kozjih staza...bukvalno.
 
Poslednja izmena:
Trajekt sa Astakosa nije bio pun i jako brzo se prazni i puni i odmah kreće tako da gledajte da ne kasnite. Postoje razlike u satnici u zavisnosti od doba godine u principu jedini sigurni trajekt je onaj od 12:15. Put traje 2,5 sata i prolazi se pored Itake. Trajekt je osrednje veličine.
Samo mesto ima jednu pumpu gde je gorivo 1.64(super 95) za 5 centi jeftinije nego na ostrvu pa je bolje ovde natočiti. Ima nekoliko caffe-a i restorana uz marinu i ne mnogo za ubijhanje vremena, jednostavno se osvežite,"dopunite" i na trajekt. Dovoljno je doći pola sata ranije krajem svgusta,početkom septembra. I pored rezervacije kao što rekoh karata je bilo. U špicu svakako budite ranije tamo i za svaki slučaj rezervišite.






DSC_0046ab.jpg
 
Sami je mali gradić na istoku ostrva na koji dolaze trajekti sa više mesta pa je polazni hub za većinu putnika. Kao opcija za smeštaj nije loša jer blizina nekoliko plaža uklučujući čuveni Antisamos. nekoliko kafića i restorančića, brzi giros i mythos fix nakon dvodnevnog vozikanja u Taka Taka Mam restorančiću u marini i idemo.

20190830_162034.jpg


Inače put smo presekli u Janjini i tamo prespavali,otuda kažem dvodnevno. Idiličan grad na jezeru. Preporuka za layover za ovaj deo grčke obale(jonska). Ako ne Janjina onda planinsko Metzovo. Spavanje u Makedoniji naročito ako se juri trajekt pre podne i nije baš taktički mudro(spavao u Skoplju kad sam išao na Krf) preporučujem da se zađe u Grčku. Ali dobro, svako ima svoj bioritam...
Sa novim autoputem 4 sata kroz Srbiju,dva Makedoniju i od Evzonija do Astakosa bez pauze ima još 5,5. Naravno uračunati granične prelaze(mi bukvalno smo imali jedna kola ispred i u Preševu i na Evzoniju) i pauze za ručak i stajanja. Sve u svemu do Astakosa 12-14 sati + 2.5 sata trajekt i od Samija do Argostolija i našeg smeštaja nešto dalje još sat vremena(dodajte i grčki+1). U povratku nisam spavao i odvozao sam bez problema sa par pauza od 15 min i jedne od sat u Predejanu (i na evzoniju smo čekali sat i kusur) ali kad morate biti u određeno vreme na određenom mestu svakako je bolje sa spavanjem.
 
Generalno putevi na kefaloniji su pristojni do dobri. Bolji svakako nego na Lefkadi,ali Kefalonija je ogromno i planinsko ostrvo,što znači da ima dosta uspona i krivina, ponekad jako ošrih. Takođe uglavnom je na jednoj strani provalija na drugoj stena,sa čestim tragovima odrona pa oprez. Grci standardno opičeni kad voze ali glavnu opasnost ipak predstavljaju turisti u iznajmljenim kolima koji su zaista "preoprezni do nivoa da vas izlude,a onda jbg... Jako malo mesta ima za regularno preticanje, skoro svuda je dupla puna pa gledajte da dobro procenite(ipak ima ravnijih delova i pored signalizacije). Iskreno nisam video nijednu patrolu policije na putevima ali ne znači da negde ne vrebaju. Putevi često prolaze kroz sela.
Još jedna ne manje bitna stavka su koze. Bez šale zaista slobodno lutaju skoro svuda po ostrvu pa nema dana da vam ne izlete na put nekoliko puta,često samo bukvalno bopnu sa okolnih strela i stušte se niz put.. Jednom sam čak imao i magarca na putu kad sam se sa Mirtosa spuštao ka Argostoliju :lol:
 
Divan pocetak, fortes, jedva cekam nastavak.
I samo da dodam da ja nikada na put ne idem bez klasicne, hard copy mape, a navigacije mrzim iz dna duse, skoro pa
nikad ih ne koristim, pogledam mapu, zapamtim i vozim sa tom slikom mape u glavi.
Stara skola, sta ces...

A Kefalonija mi je na listi zelja, tako da jedva cekam nastavak putopisa
 
Mesto koje izabrano je selo Spartia na nekih desetak km od Argostolija. Iznad istoimene plaže i u podnožju brda na kojem je venecijanska tvrđava Sv. đorđa, sa nekoliko odličnih restorana u koji dolaze namenski turisti i lokalci iz cele Kefalonije,ispostavilo se kao odličan izbor za jedan mirniji odmor,dobar san i fantastičnu klopu uz sasvim dobar položaj u smislu povezanosti,jer se nalazi na glavnom putu na jugu ostrva kojim je Argostoli povezan sa Skalom. Do Argostolija i Lasija treba petnaestak minuta,a na samom putu su i Lidl i AB supermarketi do kojih treba 5 minuta,3-4 pumpe(gorivo 1.69 super i 1.44 dizel) i još dosta toga. Takođe je relativno blizu i manastir svetog Gerasima a tu je i Robola vinarija koji su mesta koja treba svakako posetiti.
Sve to na stranu razlog zbog kojeg sam zaista bio oduševljen čitavim iskustvom je smeštaj u Pernari apartmanima.

https://www.booking.com/hotel/gr/pe..._rBcACAQ;sid=ac9662fbe277025cfe5dd5b3a303a4fc

https://www.tripadvisor.rs/Hotel_Re...tments-Spartia_Cephalonia_Ionian_Islands.html

Ocene i recenzije sve govore. Vlasnici, cela porodica su fenomenalni ljudi, ali zaista fenomenalni. Mlađi bračni par i dvoje sjanih klinaca. Sad mi je "drago" što sam otišao juče jer sam zezao gazdu malo zbog Grčkih rezultata na svetskom ne sluteći današnji naš debakl :lol:
Dočekali su nas sa bocom lokalnog vina i teglicom lokalnog meda od timijana(majčina dušica), i nekim lokalnim kolačićima od susama i meda na poklon, Klima se naravno ne doplaćuje i može se koristiti po volji i koliko treba(nije mnogo),veliki balkon sa pogledom na more,velikim stolom i stolicama kao i nekom tendom da štiti od sunca, wi-fi savršen skoro neverovatan ako uporedim sa dosadašnjim grčkim iskustvima,parkingom za goste koji je pokriven,kompletnom kuhinjom i posuđem, dve potpuno odvojene sobe u apartmanu i velikim predsobljem gde je tv.
Mir i tišina, seoska idila :lol:

20190908_113013.jpg


20190908_132628.jpg
 
Plaža Spartia kao plaža nije ništa posebno,ok je za "prvu pomoć" ali nisam zbog nje došao na Kefaloniju. Inače tu pristaju ribari sa ulovom koji zatim prosleđuju odmah u restoran o kojem ću kasnije. Ima dosta lokalne dece koje pecaju i imaju sasvim dobar ulov a i zalazak sunca je prilično idiličan.

1.jpg


3.jpg


Slike su u večernjim satima slikane od strane drugara i njegove devojke ja se iskreno nisam danju ni spuštao, samo sam zbog restorana silazio :lol:
 
Prvi dan nakon dolaska odlučili smo se za Lasi kao najbezbolnije rešenje, pošto je em blizu kolima em tu vode naše agencije uglavnom pa smo otprilike prilikom informisanja na netu imali najviše informacija i znali da je logistika na plaži dobra što nam je bilo važno jer smo bili beli kao sir i još umorni od puta pa je istraživanje bilo odloženo.
Lasi je odmah pored Argostolija praktično produžetak grada. Magistrala sa bezbroj hotela,apartmana,restorana i minimarketa i dve najpopularnije plaže Makris Gialos i Platis Gialos. Plaže naročito Makris imaju veliki broj suncobrana i ležaljki gde set košta 9 evra za celi dan, restoran i kafiće. Parking je jako pristupačan i u borovoj šumici. Ima onaj miris borovine kome je to važno da ne kažem nostalgičarima za Dalmacijom. Plaža je peščana, voda čista do kasno popodne,veliki broj srpskih turista i skupe cene piva i hrane. Pivo je bilo 4,5 ili čak 5 evra a prilično skroman suvlaki čini mi se 8,5. Ima sećom i dosta prostora za sopstveni suncobran. Plaža je definitivno lepa i udobna ko voli peščane.

20190831_174303.jpg


20190831_174421.jpg
 
Naravno,nakon adaptacije nema mnogo mudrosti idemo na plažu koja je zaštitni znak ovog ostrva. Os Spartie tj od juga i zapada uopšte imate dve varijante koje vremenski su nmanje više slične. Razlika je što crveni put ide uz more i stariji je, dok novi preseca planinu i penje se baš visoko ali je noviji i kvalitetniji i po km čini mi se kraći.. I jedan i drugu su ozbiljno krivudavi sa dosta penjanja i spuštanja, tako da je na vama. Ja sam imao princip nakon prvog odlaska da idem na plažu planinskim a vraćam se "morskim" putem. kao vozač ionako nisam imao luxuz da mnogo šacujem pejzaže okolo ali je moje drištvo čini mi se više volelo morsku rutu...nije teško zaključiti zašto.

Prilaz na samu plažu je ok,jesu serpentine i lošiji put ali ništa dramatično,kako popodne odmiče i kreće parkiranje u brda tako se manevrisanje otežava. Preporuka je da se na plažu ili ide ranije prepodne ili kasnije predveče kada se gro turista raziđe.
Parking je besplatan kada ga nađete naravno.

4.jpg


Poslednja krivina pred plažu....poslednja mesta se upravo zauzimaju u prvom redu,nakon toga kreće parkiranje u brda.
 
O samoj plaži...ima jedan manji deo sa suncobranima i ležaljkama(set 10€) i jednu kantinu gde je praktično sve 3€ od piva i sokova i kafa(nije neki izbor), čini mi se da sam video i neke sendviče ali nisam degustirao.
Sve ostalo je prazno po vašoj volji da ležite na peškiru i postavite svoj suncobran. Plaža je zaista ogromna i prostrana i ovde nema nikakve klaustrofobije

20190905_110248.jpg


20190905_140216.jpg
 
Inače ima nekoliko pozicija za slikanje usput sa planine,to su manja proširenja puta lako se prepoznaju između ostalog i što na njima uvek stoji bar neko i slika, ali ubedljivo najpopularnija je iz pravca Fiscarda(sever). Tu često na malom asfaltiranom odvajanju imate parkirane i autobuse koji namenski staju dok se besomučno slika.

20190906_171552.jpg


DSC_0253a.jpg
 
Tri plaže od interesa i prvo sam krenuo ka Vouti beach
Plaža je nahvaljena na forumima, prilaz od sela je teži, tj jako uski zemljani "putevi" ali srećom brzo se izbija na plažu.
Iskreno od ove plaže sam očekivao više. Parking je oko nekog bara i stepenicam se spuštate dole

20190901_111251.jpg


20190901_111449.jpg


Šljunkovita,voda ima lepu boju ali zaista nije baš bila najčistija...uopšte imala je neki dosadan vajb pa se brzo odustalo i krenulo dalje
 
Poslednja izmena:
Do Agia Kyriaki plaže ima jako malo vožnje, tačnije samo se skrene iz Zole na raskrsnici(sve je jasno obeleženo) i prašnjavim putem se dođe do ove zaista lepe plaže. Dva bara,parking doduše omanji i to bi bilo to. Jako sitan šljunak,lepa boja vode,more čisto, veliki slobodni deo za suncobrane i da se baci peškir. Mir narušen samo kolima koja traže parking...sve u svemu lepo jako mi se svidela. Mnogo lepša od Vouti po mom utisku.

20190901_121532.jpg


20190901_150342.jpg
 
Posle pauze zbog novog putovanja da nastavim ovo....

Petani,Ksi i Paliki

Poluostrvo Paliki se nalazi naspram Argostolija i predstavlja ravniji deo Kefalonije. Glavno mesto je Liksuri koje se nalazi tačno preko puta Argostolija i do njega se dolazi najlakše trajektom koji non-stop saobraća između dva mesta. Cena karte za troje ljudi i kola je bila čini mi se 9 evra, a vožnja traje oko pola sata.

20190904_092024.jpg


Liksuri.
 
Poslednja izmena:
Od Liksurija interesovale su nas dve plaže: Xi i Petani. Pošto se nalaze na dva suprotna kraja prvo smo otišli na Xi.
Plaža je prilično različita od ostalih zbog karakterističnog crvenog peska i stenama od lekovite gline zbog koje dolaze iz cele Grčke. Možete videti ljude kako se mažu glinom skoro na svakoj steni uz more. Sama plaža je dugačka, stenama izdeljena na više delova,u jednom delu pod suncobranima u drugom slobodna. Iznad se nalazi nekoliko resorta i caffe-barova sa svojim ležaljkama a ima i dosta parkinga.

20190904_094401.jpg


20190904_101245.jpg
 

Back
Top