- Poruka
- 355.050
Nepune četiri godine nakon što je u Srbiji zakonski zabranjen izlov kečiga, krivolov je, kažu upućeni, i dalje prisutan, a uprkos kampanji Svetske organizacije za prirodu i zabrane pod sloganom "Kečigi je mesto u reci, a ne u tanjiru", ova vrsta ribe još uvek se može naći u restoranima širom Srbije.
Ipak, postoje naznake da se situacija na terenu popravlja, a ukoliko se na tanjiru nalazi četiri ili pet kečiga manjih od 40 centimetara - vrlo je verovatno da dolaze iz krivolova.
Riba koja živi u Dunavu, Tisi, Savi, poprima boju svoje okoline. Kod nas se riba gaji trenutno u plavim bazenčićima i preći će uskoro u drugi, veći sistem koji je crne boje. I ta naša kečiga će biti crno siva. I ona je takva. Recimo kečiga iz Dunava je zelenkasto siva kaže za Euronews Srbija uzgajivač "Fish five" Jovan Eror.
Raniji prekomeran izlov i prodaja malih, polno nezrelih kečiga doveli su do toga da one budu ugrožene. Prvobitni predlog je bila zabrana izlova na pet godina, ali zakonodavstvo u Srbiji ne predviđa takvu mogućnost.
Postoji mogućnost da se skloni zabrana ako buduća istraživanja budu pokazala da se ta populacija oporavila i da postoji mogućnost umerenog izlova. Tako da, za sada ta zabrana ostaje na snazi. Pored prednosti očuvanja trenutne populacije kečiga, rad uzgajivača je dobar jer bi u budućnosti mogli da učestvuju i u poribljavanju reka - čime preživljavanje ove vrste bilo osigurano.
link