Kazahstan - zemlja koja fascinira

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
361.200
Deveta po veličini država na svetu i najveća bivša sovjetska republika - Kazahstan, nalazi se u centralnoj Aziji. Sa zapada, severa i severoistoka okružena je Rusijom, sa istoka i jugoistoka – Kinom i zapadnim delom Himalaja, a sa juga – zemljama sa bogatim kulturnim nasleđem iz epohe Puta svile – Kirgistanom, Uzbekistan i Turkmenistan. Na zapadu prirodna granica Kazahstana je Kaspijsko jezero/more, a na jugu, jednim delom, deli granicu sa Uzbekistanom sa čuvenim Aralskim morem, koje nestaje. Najveći deo njene teritorije čine retko naseljene stepe koje se protežu od centralne Evrope do Sibira.

Zahvaljujući rezervama nafte i izvorima prirodnog gasa, Kazahstan je jedna od najprosperitetnijih zemalja Centralne Azije. Njegovo stanovništvo (njih oko 16,5 miliona) čine Kazasi – potomci turskih i mongolskih plemena koji su se na ovim prostorima naselili sa svojim kućama-šatorima-jurtama još od 13. veka. Zbog činjenice da je pripadao SSSR-u više od pola veka (1936-1991), danas stanovništvo zemlje delom čine Rusi.

Zvanični jezici su kazahstanski i ruski, a stanovništvo čine muslimani suniti (47 odsto), hrišćani (46 odsto) i druge lokalne religije, od kojih najveća grupa pripada Ruskoj pravoslavnoj crkvi.

Nakon sticanja nezavisnosti, 1998. godine, glavni grad Kazahstana je premešten iz južne Alma-Ate na sever, u nešto manju Astanu – prostran i hiper-moderan grad, sa vrlo malo ostataka prošlosti. Osim malog grada Pavlodara, gde se mogu videti zanimljive, stare džamije i pravoslavne crkve, ceo region oko Astane je centar industrije i manje zanimljiv za turiste. Najživopisniji delovi zemlje – puni istorije, ali i prelepe prirode, prostiru se njenim centralnim i južnim delovima, počev od Aralskog mora, pa sve do nekadašnje prestonice Alma-Ate.
 
kazahstan_300914.jpg
 
Aktau

Ime čuvenog grada kavijara i ulja, koji se nalazi na istočnoj obali Kaspijskog jezera, prevodi se kao "bela planina", verovatno zbog podnožja planine u kojoj je sagrađen. Njegova istorija seže samo pola veka unazad, kada je 1958. godine doneta odluka da se na ovom mestu izgradi luka i mesto odakle će kaspijski kavijar krenuti na svoje putovanje.Grad je poznat i po parkovima, muzejima i najvećem kulturnom centru u zemlji.
 
Aralsko more

Jedna od najčudnijih pojava i najvećih prirodnih katastrofa na planeti dešava se od šezdesetih godina prošlog veka, kada je Aralsko more polako ali sigurno počelo da „nestaje”. Problem je nastao kada su rečni tokovi, koji su "snabdevali" more vodom, preusmereni ka pamučnim poljima.

Jedno od najvećih svetskih jezera – područje nekada poznato po ribolovu, danas je palo na samo 10% nekadašnje površine i spada u uvrnute turističke atrakcije. Oni koji ga posećuju uglavnom šetaju nekadašnjim morskim dnom, gde se danas nalaze ostaci brodoloma – nasukanih brodova koji su ostali bez vode. Turistička poseta „groblju brodova” organizovana je i džipom, iz grada Arala.
 
Kosmodrom Bajkonur

Najveći svetski centar sovjetskog svemirskog programa za lansiranje raketa nalazi se u južnom delu zemlje, istočno od Aralskog mora. Odavde je 1957. poleteo prvi veštački satelit, a nešto kasnije, 1961. godine, Jurij Gagarin, prvi astronaut.

Osnovan je 1955. godine, kompleks nosi ime po istoimenom mestu koje se zapravo nalazi oko 300 km severnije! Kažu da je namera bila da u eri pre satelita njena prava pozicija zbuni američke vlasti. Nije ni čudo, s obzirom na veliku trku za prevlast u svemiru, koja je nastala ubrzo nakon toga.

Kazahstan je dao bazu Bajkonur, površine 90 puta 85 kilometara, na korišćenje Rusiji, po ugovoru koji važi do 2050. godine. Moguće je posetiti kosmodrom. U višesatnom obilasku videćete: avione ruskog svemirskog programa, kompleks „Proton“, nekoliko raketnih platformi, lansirne rampe, muzej.
 
Turkestan

Stari grad Jasu, ili Turkestan, datira iz 6. veka nove ere i nekada je bio stanica na Putu svile, na ruti koja je vodila iz Kine u Evropu. Danas je ovo mesto na granici sa Uzbekistanom jedan od najvažnijih kulturno-istorijskih centara u zemlji. U okviru kompleksa u persijskom arhitektonskom stilu nalazi se palata u čijem se centralnom delu nalazi mauzolej Hodža Ahmeda Jasavija, koji je živeo u 12. veku. Izgradnju mauzoleja naredio je čuveni mongolski vođa Tamerlan, dva veka kasnije. Između 16. i 18. veka, Turkestan je bio glavni grad Kazahstanskog kanata, sa teološkom školom.

Kompleks obuhvata i: palatu, srednjovekovno orijentalno kupatilo, Žuma džamiju, podzemnu džamiju - Kilovat (12-15. vek), nekropolu - mauzoleje Esim-kana i sultana Rabi Begima, deo gradskih zidina, a od 2003. godine je deo UNESCO-ove svetske kulturne baštine. 40 km severno od Turkestana, usred azijskih stepa, nalaze se ostaci Sairana, još jednog značajnog mesta na Putu svile, iz 17. veka
 
Alma-Ata

Najveći i jedan od najlepših gradova Kazahstana, sa oko 1,5 miliona stanovnika, nalazi se u podnožju planine Zailiski Alatau.
Ime grada potiče od turkmenske reči „alma“, što znači „jabuka“, pošto se region oko grada smatra mogućim poreklom jabuke.

U gradu možete posetiti prelepu katedralu Svetog Vaznesenja, koja se nalazi u parku Panfilov; Spomenik nezavisnosti na Trgu Republike; Centralni - Gorki park, sa jezerima, akva parkom i zoološkim vrtom; Muzej kazahstanskih muzičkih instrumenata i Centralni državni muzej.
U neposrednoj blizini grada, u dolini između planina, nalazi se čuveni sportski kompleks „Medeo“, na 1.700 m nadmorske visine, koji, između ostalih, ima jedinstveno, otvoreno klizalište, na kome se nalaze brojni svetski rekordi. su slomljeni.Najlepši pogled na grad možete doživeti ako se žičarom uputite na Kok-Tjobe („Plavo brdo“), najvišu tačku grada, na 1130 m nadmorske visine.
 
Prirodni rezervati
Nacionalni park Bajan-aul, Nacionalni park Burabaj i rezervat prirode Aksu Žabagli su neki od najpoznatijih prirodnih simbola Kazahstana. Poslednji je nacionalni rezervat snežnog leoparda, čuveni kanjon Aksu, ali i mesto koje zovu „Kraljevstvo lala“, jer postoji teorija da lale zapravo potiču odavde (a ne iz Turske). Treba pomenuti i Nacionalni rezervat Korgalžin, poznat po svojim ružičastim flamingosima; Nacionalni park Altin Emel – poznat po pevajućoj dini; Katon – Nacionalni park Karagaj, poznat po jelenu; planinski lanci Altaj, Ulitaj, Tjen Šan, Kazigurt; i glečeri: Pogrebetski (4231 m), Tujuk Su (4100 m) i Ordžonikidže (3980 m), sa prelepim tirkiznim jezerima.
 
U pustinjskoj stepi istočnog Kazahstana nalazi se jedno od najvećih jezera na svetu.
Jezero Balkhash je jedinstveno jer se pola jezera sastoji od slatke,a druga polovina od slane vode.

Sunce u zastavi Kazahstana ima 32 zraka koja simbolizuju napredak i prosperitet.

Snežni Leopardi žive u planinama na istoku zemlje. Mogu biti teški oko 68 kilograma. Snežni Leopard se smatra Nacionalnim simbolom.

Zlatni Orao je takodje jedan od Nacionalnih simbola Kazahstana.

Najveći gušter na svetu: sivi gušter se nalazi samo u pustinji Kizlkum.

Kazahstansko tradicionalno piće Kumis takodje se naziva mlečni šampanjac. Napravljen je od fermentisanog kobiljeg mleka i veruje se da je lek za sve,od obične prehlade do tuberkuloze. Kazahstanci koji žive u stepama piju Šabat,ili fermentisano devino mleko za koje oni veruju da ima virucidna svojstva.

Zanimljiva Planeta...
 

Back
Top