Kardio pre ili posle treninga sa tegovima?

posle....

vrlo prosto...ne trci se pa se dize 200 kila nego obrnuto.....

treba svu energiju i snagu ispucati na snagaske vezbe jeli a ne na kardio, i posle kada se istrose sve zalihe glikogena e onda na kardio i onda pocinje metabolizam masti tj pocinju masti da se tope.....

Isti princip kao i zasto se ujutru trci na prazan stomak.....

Ako se prvo trci neces imati snagu posle za pravilno izvodjenje 10 ponavljaja sa tezinama ( a da ne mozes 11 da uradis tj da 10. bude otkaz)

A ako se prvo rade tegovi, posle ces moci da trcis tj imaces energiju za trcanje....Veoma prosto...
 
:think: mislim da malo preteruješ sa treninzima. Dva treninga dnevno traži veoma dobar režim ishrane i kombinacije trening-odmor. U suprotnom je kontraproduktivan.
Nije strašno ako to uradiš jednom nedeljno naravno dan-dva odmora posle obavezno, ali koliko uspevam da zaključim iz tvojih pitanja ti to planiraš sa svakim treningom.

Pazi, ne znam ni koliko imaš godina, ni koliko puta nedeljno treniraš, govorim onako uopšteno i krajnje dobronamerno. Ako grešim onda se neobaziri na moj komentar.
 
:think: mislim da malo preteruješ sa treninzima. Dva treninga dnevno traži veoma dobar režim ishrane i kombinacije trening-odmor. U suprotnom je kontraproduktivan.
Nije strašno ako to uradiš jednom nedeljno naravno dan-dva odmora posle obavezno, ali koliko uspevam da zaključim iz tvojih pitanja ti to planiraš sa svakim treningom.

Pazi, ne znam ni koliko imaš godina, ni koliko puta nedeljno treniraš, govorim onako uopšteno i krajnje dobronamerno. Ako grešim onda se neobaziri na moj komentar.

Imam 17 godina.inace radim kardio ali ne nesto dug oko 20 min,i sa tegovima oko 1 vremena,maksimalna tezina,pa koliko mogu ponavljanja, i radim trening za gornji deo tela(grudi,ledja,ruke i ramena) 2 puta nedeljno,a ovo ostalo trcim na traci i radim plyometriju i i sa tegovima noge,zbog odraza...
 
Imam 17 godina.inace radim kardio ali ne nesto dug oko 20 min,i sa tegovima oko 1 vremena,maksimalna tezina,pa koliko mogu ponavljanja, i radim trening za gornji deo tela(grudi,ledja,ruke i ramena) 2 puta nedeljno,a ovo ostalo trcim na traci i radim plyometriju i i sa tegovima noge,zbog odraza...

To nije strašno. Ako već imaš potrebu za takvim treninzima, moje neko mišljenje je da ne kombinuješ u istom danu tegove i kardio. Odradi tegove istegni se i kući na odmor, a kardio sutra pa jedan dan odmora.
 
U vezi trcanja na prazan ili pun stomak...

"Many people think that one of the best ways to burn fat is to run, cycle or swim on an empty stomach. A study published in the International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism suggests it might be better to eat something first. Researchers had 8 healthy young men run on a treadmill at 65% of their theoretical maximum heart rate for 36 minutes. Some ran on an empty tank while others had eaten. Although both groups consumed the same amount of food on the day of their workout, the runners who ate breakfast first experienced greater fat utilization up to 24hours after exercise."

Neko objasnjenje?
 
To je samo jedno u moru istrazivanja koje je dalo takav rezultat... idi na pubmed, potrazi jos istrazivanja, i kakve rezultate daje vecina tako postupaj. Naravno, obrati paznju na metod istrazivanja, velicinu uzorka i ostalo sto je bitno za kvalitetno istrazivanje. Takodje, na kraju svakog istrazivanja imas poglevlje/a "rezultati istrazivanja" i "diskusija", tu ces dobiti objasnjenje kako i zasto :)
 
Da izdevinisem misice,i skin masne naslage sa stomaka,nemam mnogo,ali hocu da ga se resim...

Ima raznih programa znaci ne ono odes sam pa se bacis na tegove..nego uplatis trim+teretana+bazen+sauna itd itd..i uvek ide prvo kardio pa teretana pa bazen..to se zove rekreacija..a sto ti ostali predlazu da cuvas snagu za tezine i budzenje tebi ne treba:ok:
 
Da izdevinisem misice,i skin masne naslage sa stomaka,nemam mnogo,ali hocu da ga se resim...

Onda je najbitnije da isharana bude prilagođena tvom cilju. Moraš da pomoću ishrane i treninga napraviš kalorijski manjak ali ne veći od 300-500 kcal dnevno, a da kroz isharnu uneseš sve hranljive potrepštine za organizam koji se fizički iscrpljuje.

Kardio trening je trening kao i ostali. Znači 20 min je malo. Verovatno u teretani ne završiš trening za 20 min. Kardio zona treniranja je kada ti je srčani ritam negde između 65-85% od max.
To računaš po formuli 220 - 17 (br.godina) = 203.
203 ti je max puls, izmeri svoj minimalni puls. Za primer ću da korisitm 70
203 - 70 = 133
Tražena kardio zona min = (65%) x 133 + 70 = 156
Tražena kardio zona max = (85%) x 133 + 70 = 183

Treniraj u zoni 156-183 otkucaja u minuti oko 60-90 min i nećeš moći ni da pomisliš da odradiš još trening i sa tegovima.
Isto tako posle dobrog (kvalitetnog i PRAVILNOG) treninga sa tegovima bilo bi glupo raditi kardio trening. Jer je telo posle takvih treninga već "iceđeno" i treba mu odmor i dopuna.

To što si rekreativac ne zanči da treba da treniraš bez dobrog programa i da sve naguraš odjednom, a pri tom misleći što više to bolje. Baš je obrnuto: manje je bolje!

Posle svakog treninga se obavezno isteži bar 15 min
Zagrevanje NIJE kardio trening.
 

Back
Top