Borna
Aktivan član
- Poruka
- 1.778
Rijetko otvaram , teme ovo mi je možda 3 ili 4 odkad sam na forumu. Kako se potegnula rasprava o četnicima stvarno bi volio da se na jednoj temi razluči i sukobe stavove s jedne strane da su antifašisti a sa druge da su zločinci jednako kao i ustaše.
Prvo da razlučimo šta je fašizam i tko je bio za fašizam: Njemačka ( III. Reich ) , Musolinijeva Italija + Japan koji nije imao fašističke elemente već samo imperijalno-ekspanzivne.
Da bi netko bio antifašist onda se mora boriti protivih tih istih Njemaca, Talijana i njihovih kolaboratora - u balkanskom slučaju ustaša.
Neću previše duljiti samo bi volio da mi se objasni sa srpskog aspekta i daju odgovori na sljedeća pitanja.
Ako su četnici bili antifašisti , kako je moguće da:
1. da su aktivno sudjelovali kao talijanske pomoćne formacije u borbi protiv
partizana u Dalmaciji
2. kako je moguće da su zajedno sa koljačima iz Jasenovca aktivno planirali napade na partizane od proljeća 43 . godine
General Vittorio Ambrosio outlined the Italian policy in Yugoslavia: all negotiations with the (quisling) Ustaše were to be avoided, but contacts with the Chetniks were "advisable" - as for the Partisans: "struggle to the bitter end"
3. surađivati aktivno sa NDH i priznati vlast Ante Pavelića, istina to je bio samo jedan dio četnika, ali boga mu : kako je moguće nakon genocida u Jasenovcu.
As long as there is danger from the Partisan armed bands, the Chetnik formations will cooperate voluntarily with the Croatian military in fighting and destroying the Partisans and in those operations they will be under the overall command of the Croatian armed forces. (...) Chetnik formations may engage in operations against the Partisans on their own, but this they will have to report, on time, to the Croatian military commanders.
—Chetnik-Ustaše collaboration agreement, May 28, 1942[2]
Ima još mnogo i mnogo materijala iz međunarodnih enciklopedijskih izvora, pa me zanima odgovor na samo jedno ključno pitanje:
U čemu se točno ogleda antifašistički karakter četničkog pokreta ?
- molim ozbiljne komentare, nemojte mi svoditi na zjbanciju za to imamo druge teme.
Prvo da razlučimo šta je fašizam i tko je bio za fašizam: Njemačka ( III. Reich ) , Musolinijeva Italija + Japan koji nije imao fašističke elemente već samo imperijalno-ekspanzivne.
Da bi netko bio antifašist onda se mora boriti protivih tih istih Njemaca, Talijana i njihovih kolaboratora - u balkanskom slučaju ustaša.
Neću previše duljiti samo bi volio da mi se objasni sa srpskog aspekta i daju odgovori na sljedeća pitanja.
Ako su četnici bili antifašisti , kako je moguće da:
1. da su aktivno sudjelovali kao talijanske pomoćne formacije u borbi protiv
partizana u Dalmaciji
2. kako je moguće da su zajedno sa koljačima iz Jasenovca aktivno planirali napade na partizane od proljeća 43 . godine
General Vittorio Ambrosio outlined the Italian policy in Yugoslavia: all negotiations with the (quisling) Ustaše were to be avoided, but contacts with the Chetniks were "advisable" - as for the Partisans: "struggle to the bitter end"
3. surađivati aktivno sa NDH i priznati vlast Ante Pavelića, istina to je bio samo jedan dio četnika, ali boga mu : kako je moguće nakon genocida u Jasenovcu.
As long as there is danger from the Partisan armed bands, the Chetnik formations will cooperate voluntarily with the Croatian military in fighting and destroying the Partisans and in those operations they will be under the overall command of the Croatian armed forces. (...) Chetnik formations may engage in operations against the Partisans on their own, but this they will have to report, on time, to the Croatian military commanders.
—Chetnik-Ustaše collaboration agreement, May 28, 1942[2]
Ima još mnogo i mnogo materijala iz međunarodnih enciklopedijskih izvora, pa me zanima odgovor na samo jedno ključno pitanje:
U čemu se točno ogleda antifašistički karakter četničkog pokreta ?
- molim ozbiljne komentare, nemojte mi svoditi na zjbanciju za to imamo druge teme.
Poslednja izmena:

