Карађорђевићи или Обреновићи

servvsdei

Obećava
Poruka
99
Срби су још од појаве модерне Србије расправљали о овој теми. Двије владарске династије, вјечити ривали. Мислим да ова тема није ништа мање занимљива ни данас. Волио бих чути ваша мишљења.

Која династија је више допринјела Србији? Која династија је по вашем мишљењу боља и зашто?
 
Karadjordjevici, ne samo da su bili daleko uspesniji u ratovima i to ne samo direktno, npr. Vojvodstvo Srpsko ili Vojvodina je stvorena 1849 uz veliku podrsku jednog Karadjordjevica na vlasti u Knezevini Srbiji, vec je veliki broj reformi i ekonomskog razvoja sproveden upravo za vlasti Karadjordjevica iako su znacajno manje vladali u 19. veku i ukupno od Obrenovica.
Ako je neko postavio kriminalne temelje Srbije to su Obrenovici. Treba videti samo kako je Milos postao najbogati covek Evrope i to drzeci Srbiju nepismenom 20 godina upravo da bi mogao da se bogati. Da ne govorim kakve su autokrate bili Obrenovici, sa njima je uvek bilo na ivici gradjanskog rata, kod nekih od njih se i desio mini gradjanski rat poput Milana Obrenovica i Timocke bune, plus je Mihailo Obrenovic ubacio jugoslovensku ideju, a odbacio srpske, u spoljnopoliticke ciljeve Srbije.
 
Milan Obrenovic je jedan od nagorih modernih vladara Srbije. Tu je negde sa Milosevicem.
Covek je bio mecka koja je zabavljala Bec i sluzio sa ismevanje. Njegova kocka, kurvanje su bili cuveni u beckoj stampi. Ali na stranu i njegov privatni zivot njegove vodjenje Srbije kroz ogromnu korupciju(prakticno bankrot zbog zeleznicke pruge koja je preplacena nekoliko puta francuskoj kompaniji), njegovi tajni dogovori sa Austrijom koji su ekonomski bacili Srbiju u neverovatnu zavisnost i sporiji rast i umalo nas to nije unistilo kod Carinskog rata, njegovi unutrasnji sukobi i prakticno gradjanski rat, njegov izgubljeni rat sa Bugarima 1885 iako niko nije znao da sprema rat sa Bugarima itd.
 
Nesolidna francuska banka je dobila posao gradnje srpske železnice tek pošto je podmitila vrh Srbije, od Dvora do opozicionih poslanika.
Novi ministri su bez konkursa sklopili predugovor sa francuskom kompanijom Generalna unija o železničkoj koncesiji. Uslovi kreditiranja, izgradnja i korišćenje železnice bili su veoma povoljni za stranog partnera, ali ne i za Srbiju: iznos francuskog zajma za 365 kilometara pruge iznosio je skoro deset godišnjih državnih budžeta, što bi, kako su izračunali kasniji ekonomisti, danas odgovaralo fantastičnom iznosu od oko 20 milijardi dolara! Kredit za prugu je otvorio žučne rasprave u Narodnoj skupštini.

Poslanik opozicije Ranko Tajsić je izneo sličan primer o građenju železnice u američkoj državi Viskonsin dvadesetak godina ranije, kada su guverner, ministar mnogi savetnici i poslanici primili mito. Skupštinska većina je konačno 1881. odobrila ugovor sa Francuzima, ali su godine koje su sledile otvorile Železničku aferu, i ona je postala najveći korupcionaški skandal nove Srbije. Posle svega dve godine, Generalna unija je bankrotirala, a država se našla pred ekonomskom propasti. Spasla se tek intervencijom velikih sila. Savremenici su bili uvereni da je nesolidna francuska banka uspela da dobije posao tek pošto je podmitila sam vrh srpske države: kneza Milana Obrenovića, kneževog ujaka pukovnika Đorđa Katardžija, vođstvo naprednjačke vlade, ali i neke opozicionare.

Činovnik pomenutog društva Tasa Ivković je 1889. godine objavio brošuru "Bombe" sa spiskom ljudi koje je potkupio Ežen Bontu, predsednik Generalne unije. Na spisku se pored ministara i poslanika našao i knez Milan, koji je od obećanih šest, primio dva miliona dinara. Osumnjičeni ministri i neki poslanici su tužili Ivkovića zbog klevete, i ovaj je za to bio osuđen na šest meseci zatvora, ali sud tokom parnice nije uvažio samo tužbu Milana Piroćanca. To je značilo da se bivši premijer ipak nalazi pod sumnjom da je primio mito.

O Želeničkoj aferi je mnogo godina kasnije, 1917. i 1928. pisao i Čedomilj Mijatović koji je u doba afere bio ministar finansija i inostranih dela i prvak Napredne stranke. On je naveo da je spisak Tase Ivkovića bio tačan i da je sastavljen prema poverljivim pismima Bontua, do kojih je došao jedan službenik Generalne unije, poreklom Srbin. Mijatović je tvrdio da je Bontu i njemu samom ponudio 300.000 dinara mita, što je odbio, i da mu je pokazao spisak korumpiranih poslanika potrebnih za kvorum. U spisu od 1928. Čedomilj Mijatović je obelodanio dug kneza Milana Obrenovića i korupciju opozicionih radikalskih poslanika. Knez je, naime, u vreme potpisivanja ugovora za železnicu imao privatni dug od tri miliona franaka, pa je njegov ujak pukovnik Katardži predložio Mijatoviću da se bez kneževog znanja traži od Generalne unije da isplati taj dug na ime železničke koncesije.
 
Uostalom, Milan Obrenovic, i njegov naslednik Aleksandar, nisu Obrenovici. Milanov otac je vlaski vladar sa kojim je njegova majka imala aferu. Posle ubistva Mihaila, Miloseva linija Obrenovica nije imala muskog naslednika pa se preslo na Milosevog brata cija je zena malo svrcakala po Obrenovickim feudalnim posedima u Vlaskoj i tako je nastao Milan.
 
Objektivno, teska su to vremena bila po Srbiju da bi se moglo sa sigurnoscu reci koji je najbolji vladar. Po obrazovanju, reformama ugledu i vojnickoj karijeri je to svakako kralj Petar. Pocela je Srbija posle prvog svetskog rata da se razvija, modernizuje, i prati korak sa tadasnjim Evropskim zemljama, iako je bila neverovatna beda u posleratnom periodu. Neki istaknuti borci su bili prosjaci posle, generali takodje. Ali treba razumeti tadasnji duh vremena, nije se moglo drugacije.
 
Не може се причати о Обреновићима као целини, као ни о Карађорђевићима као о целини.
Рецимо, код Обреновића, Милан је био проаустријски, док је Александар био проруски.
Код Карађорђевића, Петар је био демократа, Александар аутократа.
Милош био неписмен, Михаило просвећен. (О)
Александар владао читав живот, Петар II само неколико дана. (К)
Кнезу Александру Скупштина диктирала услове, краљ Александар укинуо Скупштину. (К)
Милан био курвар и коцкар, Алексдар добар муж. (О)

Дакле, може се говорити само о особама, а не о читавим династијама као о целини.
 
Не може се причати о Обреновићима као целини, као ни о Карађорђевићима као о целини.
Рецимо, код Обреновића, Милан је био проаустријски, док је Александар био проруски.
Код Карађорђевића, Петар је био демократа, Александар аутократа.
Милош био неписмен, Михаило просвећен. (О)
Александар владао читав живот, Петар II само неколико дана. (К)
Кнезу Александру Скупштина диктирала услове, краљ Александар укинуо Скупштину. (К)
Милан био курвар и коцкар, Алексдар добар муж. (О)

Дакле, може се говорити само о особама, а не о читавим династијама као о целини.
Aleksandar bio autokrata? Daj, nemoj. To što je uveo diktaturu, jer je to bio jedini način da mu država opstane ne znači da je bio autokrata. Kraljevina SHS je bila vrlo demokratska zemlja. Isti Aleksandar prekids diktaturu 1931., jeste da je ustav bio oktroisan, ali se mora uzeti u obzir da je diktatura kao oblik vladanja u ti vrijeme sve češći u Evropi.
 

Back
Top