Капитализам

Semberac

Aktivan član
Poruka
1.051
Капитализам није само породио економизам као идеологију и поглед на свет, већ је и сам дете економизма. Економизам није само признање великог значаја привредног рада и привредног развоја као услова живота човека и људске културе, већ је изопачавање хијерархије вредности. Управо је економизам капиталистичког света утврдио дух као епифеномен економије. То уопште не иде од Маркса, и није Маркс за то крив. Маркс је то пронашао у капиталистичком буржоаском друштву XIX века и био је тако фасциниран тим открићем да му је дао универзално значење. Али ми живимо у периоду слабљења капитализма, када је он већ преживео класични период свога процвата. Капитализам нашег времена је већ декадентни капитализам, и он се претвара у некакву нову прелазну форму привреде. Капитализам, на чијем челу стоји финансијски капитал, више готово и да нема везе са либерализмом и индивидуализмом. Из периода либералног, капитализам прелази у период државног и регулисаног. Нерегулисани, либерални капитализам постао је опасан за све класе, па и за буржоазију. Упркос Марксовој схеми, капитализмом нису задовољни ни сами капиталисти. То је посебно видљиво у класичној земљи индустријског капитализма, у Америци. Тамо је регулација капитализма нужност које су сви свесни будући да је нерегулисани капитализам довео земљу на саму ивицу бездана. Стари капитализам више не може да обезбеди ничији живот. Он више не може да храни човечанство. Ако је раније капиталистички систем експлоатисао радничке масе, онда их он данас избацује на улицу. Он нема снаге да победи незапосленост. Како су то већ многи истицали, у капиталистичком друштву нема сразмере између производње и потреба. И то није само његов економски дефект, то је његов морални и метафизички дефект. Јер то значи да не постоји производња ради човека, већ да човек постоји ради производње. Зато се могу уништавати, бацати у море, огромне количине хлеба ради економских интереса, док истовремено постоје они који су гладни. Човек није постављен у средиште привреде. Управо економски либерализам и индивидуализам не постављају човека у средиште привреде. Капиталистичка привреда је дубоко антиперсоналистична. Она представља дехуманизацију економског живота и постварење живота. У периоду опадања капитализма то се изражава у његовој све већој анонимности. Сам капитализам све више руши принципе приватног власништва. Неизвесно је ко је власник и чега је он власник. Власт банака је безлична, анонимна власт. Трустови су безличне, анонимне институције. Непознато је чак ко је узрочник беде која мучи савремено човечанство, кривца нема, он је безимен. Незапослени не знају ко је кривац за њихову горку судбину. Човек осећа да је потпуно придављен нељудском безличном силом. Новац - то је безлична, нељудска сила.
 
Ne valja kapitalizam... dobro... A sta da stavimo umesto njega? Ili da samo skinemo berzansko-muljatorsku komponentu i ostalo da ostavimo?

Kapitalizam barem govori istinu - ko je trenutno vestiji, taj je glavni. Mnogo bolje od komunistickog 'radio, ne radio - svira ti radio'.


p.s. u celom tekstu nema nijednog novog pasusa, a o proredu da i ne govorim... razmakni to malo, lakse se cita
p.p.s. a mozda to tebi i ne smeta, mozda je tema samo copy/paste?
 
Ја се залажем за ткз. средњи систем који је описан од стране владике Николаја!
Капитализам чини човјека робом другом човјеку, а комунизам чини човјека робом држави!А Хришћанин жели истинску слободу.

Социјализам даје нека економска ријешења, али само ако је у оквиру националне државе, тј. да је строго националан!

Поред приватне својина треба да постоји и државна!Фабрике од виталног националног значаја морају да се врате под окриље државе. Фабрике које нису од виталног националног значаја могу да буду у приватном посједу, али се мора спријечити монопол приватника како би спречили да се створе нови Мишковићи.

Пре свега национална држава таквим бандитима мора да одузме сву имовину и да их протјера из земље!

НИ КАПИТАЛИЗАМ НИ КОМУНИЗАМ- ХОЋЕМО НАЦИОНАЛНУ СЛОБОДУ И СОЦИЈАЛНУ ПРАВДУ!
 
Kapitalizam je anahron pojam koliko i komunizam, nikada oba u izvornom obliku nisu postojala u Srbiji, govorim sa ekonomskog stanovista.
Ono sto je bilo u SFRJ je ekonomski bila vise plansko-trzisna privredna nego centralno planska karakteristicna za socijalisticke sisteme tipa SSSR-a i satelita.
Ovo sto imamo posle petog oktobra je sprdnja, fasadna trzisna privreda kojom dominiraju korumpirane i kriminogene tajkunsko-monopolske strukture uz podrsku patrona na vlasti.

Ja sam prisatalica socijaldemokratske opcije, drzave blagostanja po uzoru na welfare state sistema na Zapadim ali mislim da to nije izvodljivo u Srbiji, niti ima resursa i kapaciteta.
Naredni period ce biti najverovatnije obelezen dominacijom konzervativno-libertarijanskih opcija u ekonomiji, ono minimalno drzavno mesanje u privredu, neprikosnovenost privatne svojine i vladavina prava.
 
Ja sam prisatalica socijaldemokratske opcije, drzave blagostanja po uzoru na welfare state sistema na Zapadim ali mislim da to nije izvodljivo u Srbiji, niti ima resursa i kapaciteta.
Naredni period ce biti najverovatnije obelezen dominacijom konzervativno-libertarijanskih opcija u ekonomiji, ono minimalno drzavno mesanje u privredu, neprikosnovenost privatne svojine i vladavina prava.

I za to je potrebna uzajamna ljubav, konzensus u drustvu, a pod "drustvom" podrazumevam i politicare,crkvu,vernike,ateiste,birace,bogate i siromasne.

U Srbiji je uvek postojao ( to nam je valjda neki genetski kod) egoizam,
nikada nije bilo ( a narocito je danas nema) nimalo humanosti, sazaljenja
prema slabijima i siromasnima,gladnima. Uvek su se Srbi klanjali i ljubili ruku mocnima. Tako bilo,tako ostalo.
 
I za to je potrebna uzajamna ljubav, konzensus u drustvu, a pod "drustvom" podrazumevam i politicare,crkvu,vernike,ateiste,birace,bogate i siromasne.

U Srbiji je uvek postojao ( to nam je valjda neki genetski kod) egoizam,
nikada nije bilo ( a narocito je danas nema) nimalo humanosti, sazaljenja
prema slabijima i siromasnima,gladnima. Uvek su se Srbi klanjali i ljubili ruku mocnima. Tako bilo,tako ostalo.

Kapitalizam je NAJSUROVIJI SISTEM koji je svet ikada video.

U njemu velika riba jede malu ribu, tj. brat brata ne poznaje.

U kapitalizmu samo vrlo mali broj ljudi zivi na grbaci ogromne vecine.

Nema posteno stecenog kapitala ("Nikad me ne pitaj kako sam stekao prvi milion dolara!")

Kapitalizam ce PROZDERATI CEO SVET ako ne bude zaustavljen.

KRAJNJI JE MOMENAT!

PROFIT je postao ono BIBLIJSKO ZLATNO TELE kome se ljudi klanjaju.

A on prozdire sam sebe i ovu malu, jadnu ali JEDINU planetu na kojoj zivimo!
 
Svi postojeci sistemi su u vecoj ili manjoj krizi,a mnoge drzave su pred bankrotstvom.Jedini moguci izlaz je da zavlada neki oblik Narodnog kapitalizma.

Pa jedini moguci izlaz je neka vrsta narodnog socijalizma koji nema aman bas niceg zajednickog sa komunistickim uredjenjem. Dakle parola buduce Srbije mora da bude: NACIONALNA SLOBODA I SOCIJALNA PRAVDA.

Nacionalnu slobodu za vrijeme bivse Jugoslavije sigurno nismo imali. A socijalna pravda funkcionise samo u nacionalnim drzavama koju mi danas nemamo, nazalost.


Inace preporucujem da procitate manifest hriscanskog nacional-socijalizma. Ako ga budem nasao, postavicu ovdje.
 
Pa jedini moguci izlaz je neka vrsta narodnog socijalizma koji nema aman bas niceg zajednickog sa komunistickim uredjenjem. Dakle parola buduce Srbije mora da bude: NACIONALNA SLOBODA I SOCIJALNA PRAVDA.

Nacionalnu slobodu za vrijeme bivse Jugoslavije sigurno nismo imali. A socijalna pravda funkcionise samo u nacionalnim drzavama koju mi danas nemamo, nazalost.
Inace preporucujem da procitate manifest hriscanskog nacional-socijalizma. Ako ga budem nasao, postavicu ovdje.


Nije ti palo na pamet da socijalna pravda nema ama bas nikakve sa naciJonima?
Ima veze sa bogatstvom predmetnog drustva/drzave,nacionalnim dohodkom.
 
О међусобној условљености националне слободе и социјалне правде


Као што истински национализам не може бити без тежње за хармонијом између класа и заштитом радника као носилаца стваралачке снаге нације, тако ни социјална правда не може бити остварена без национализма као везивног ткива и темеља одбране државе која представља средство помоћу коjeг се нација самоуређује и штити, и средину у којој се социјална правда треба остварити. Циљ глобализације јесте разбијање свих здравих заједница којима човек припада а које му чине природну и органску заштиту од спољних тежњи. Стога, глобални завојевачи и настоје уништити патриотизам и национализам као темеље одбране државе и нације и сломити остатке хришћанског морала, не би ли савремени човек сасвим постао обезличени грађанин и потрошач испраног мозга који би као такав био подложан свакој врсти експлоатације. Ти глобални ционистички лихвари желе да дрво националног идентитета државотворних европских народа сасвим одвоје од матичног корена, не би ли га тако сасеченог гурнули у ватру и на тај начин уништили. Када је човек отуђен од хришћанске етике, неминовно постаје роб својих необузадних нагона а преко њих робује и бездушној рекламаторској капиталистичкој култури.
 
О
Ти глобални ционистички лихвари желе да дрво националног идентитета државотворних европских народа сасвим одвоје од матичног корена, не би ли га тако сасеченог гурнули у ватру и на тај начин уништили. Када је човек отуђен од хришћанске етике, неминовно постаје роб својих необузадних нагона а преко њих робује и бездушној рекламаторској капиталистичкој култури.



Ja uvek navodim primere kada nesto imam da kazem. Ti si sada ovde
opalio po nekim zavojevacima koji unistise hriscansku etiku,
pa tako moze covek da pomisli da je Indija zauzela Veliku Britaniju,
Meksiko,Peru itd Spaniju, a Brazilija Portugaliju.

BIlo je obrnuto s tim sto su Britanci Indusima nametnuli svoj
way od life, administraciju i birokratiju, ali ne i hriscanstvo.

Potrosac je isti kao sto je bio i pre dvesta godina. Oni koji su
imali pare porucivali su ostrige i sampanjac iz Francuske,
a kasnije je hrana postala dostupna svima tako da taj konzument
sada zeli druge proizvode. Nike patike na primer,
beli mercedes ili neki mobilni, neko zanimljivo putovanje.
Svaki covek zeli barem malo nekog luksuza.

Eto, one devojke ( dan nezavisnosti Kosova) iz zelje za luksuzom
maznjavale su Nike patike.

Za kraj:

Da li bi mozda drustvo u Izraelu (mislim na drzavnu zajednicu, osecaj nacionalnosti,nivo patriotizma)
mogao da posluzi kao primer za zajednicu koja odlicno funkcionise, ili su bas oni ti Cionisti koji nas
upropastise?
 
О међусобној условљености националне слободе и социјалне правде


Као што истински национализам не може бити без тежње за хармонијом између класа и заштитом радника као носилаца стваралачке снаге нације, тако ни социјална правда не може бити остварена без национализма као везивног ткива и темеља одбране државе која представља средство помоћу коjeг се нација самоуређује и штити, и средину у којој се социјална правда треба остварити. Циљ глобализације јесте разбијање свих здравих заједница којима човек припада а које му чине природну и органску заштиту од спољних тежњи. Стога, глобални завојевачи и настоје уништити патриотизам и национализам као темеље одбране државе и нације и сломити остатке хришћанског морала, не би ли савремени човек сасвим постао обезличени грађанин и потрошач испраног мозга који би као такав био подложан свакој врсти експлоатације. Ти глобални ционистички лихвари желе да дрво националног идентитета државотворних европских народа сасвим одвоје од матичног корена, не би ли га тако сасеченог гурнули у ватру и на тај начин уништили. Када је човек отуђен од хришћанске етике, неминовно постаје роб својих необузадних нагона а преко њих робује и бездушној рекламаторској капиталистичкој култури.

To bi tako bilo kao sto ti kazes kada bi postojale strogo nacionalne drzave, bez nacionalnih manjina.

A posto to nigde ne psotoji, znaci da takve teorija ne moze da zazivi u praksi.

Socijalna pravda ne moze da se odnosi samo na jednu, najvecu naciju, vec mora da je jednaka za sve nacije koje u jednoj drzavi zive.
 
To bi tako bilo kao sto ti kazes kada bi postojale strogo nacionalne drzave, bez nacionalnih manjina.

A posto to nigde ne psotoji, znaci da takve teorija ne moze da zazivi u praksi.

Socijalna pravda ne moze da se odnosi samo na jednu, najvecu naciju, vec mora da je jednaka za sve nacije koje u jednoj drzavi zive.

Da,ljudi zele etnicki ciste drzave u 21.veku, pa po mogucstvu da svi budu i pripadnici SPC., a pri tome zive u drzavi sa silnim nacionalnim manjinama.

Jos uvek ne razumem kakve veze imaju socijalna pravda i nacionalna drzava.

Radnicko samuprvaljanje bilo je OK dok je trajalo, ali je ocigledno i ono imalo neki ogranicen
vek.

Izrael sam pomenula jer bi to bila drzava ( nacionalna,patriotska sa socijalnom ravdom) , ali s druge strane
i "cionisticka".
 
Socijalna pravda i nacionalna država su povezane time što su obe nužne za harmoničan razvoj države .

U svakoj državi će neminovno doći do socijalnog raslojavanja - ako ništa drugo , ljudi su različiti pa će i različito zarađivati . Socijalne klase koje nastanu u tom raslojavanju imaće suprotstavljene interese , a vremenom će se jaz produbljivati : bogati će postajati sve bogatiji , siromašniji sve siromašniji . Postavlja se pitanje , šta je to što će sukobljene klase naterati da se malo približe , šta je to što će navesti bogate da bez prinude žrtvuju deo svog bogatstva i omoguće i siromašnijima da osete blagodeti države i prihvate je kao svoju ?

Očigledno je da je jedina stvar koja je istorijski gledano to uspevala da učini nacionalni osećaj . Da je tako , najbolji su primer Japan i SAD . U Japanu nikad nije došlo do većih klasnih sukoba , baš zbog toga što najbogatiji slojevi nisu dozvolili da sirotinja postane otuđena od države . I u SAD je bilo tako do otprilike 60-ih godina prošlog veka . Posle toga , SAD postaju multikulturalna , multirasna i multinacionalna zajednica gde više nema tog vezivnog tkiva socijalne odgovornosti kao nekad . To nas sve dovodi do današnjeg stanja gde je američki patriotizam gotovo nestao , a svaki društveni sloj se vodi isključivo svojim interesima . Rezultat je naravno jasan - takva država ide u propast .
 
Izrael sam pomenula jer bi to bila drzava ( nacionalna,patriotska sa socijalnom ravdom) , ali s druge strane
i "cionisticka".

Па ционисти воле своју државу Изреал. Све оно што пропагирају нама Хришћаним, они то ни у сну не би пожелели својој дјеци!Док нама продају приче о мултиетничкој земљи, о мјешању крви итд, они истовремено чувајо своје као највећи светињу!

Рецимо ционисти нас Европљане и припаднике бјеле расе уче како је лијепо расно се мјешате, а сами су најчистија раса на свјету!!!

Који лицемјери, али боли их уво, људи гледају свој интерес.
 
Socijalna pravda i nacionalna država su povezane time što su obe nužne za harmoničan razvoj države .

U svakoj državi će neminovno doći do socijalnog raslojavanja - ako ništa drugo , ljudi su različiti pa će i različito zarađivati . Socijalne klase koje nastanu u tom raslojavanju imaće suprotstavljene interese , a vremenom će se jaz produbljivati : bogati će postajati sve bogatiji , siromašniji sve siromašniji . Postavlja se pitanje , šta je to što će sukobljene klase naterati da se malo približe , šta je to što će navesti bogate da bez prinude žrtvuju deo svog bogatstva i omoguće i siromašnijima da osete blagodeti države i prihvate je kao svoju ?

Očigledno je da je jedina stvar koja je istorijski gledano to uspevala da učini nacionalni osećaj . Da je tako , najbolji su primer Japan i SAD . U Japanu nikad nije došlo do većih klasnih sukoba , baš zbog toga što najbogatiji slojevi nisu dozvolili da sirotinja postane otuđena od države . I u SAD je bilo tako do otprilike 60-ih godina prošlog veka . Posle toga , SAD postaju multikulturalna , multirasna i multinacionalna zajednica gde više nema tog vezivnog tkiva socijalne odgovornosti kao nekad . To nas sve dovodi do današnjeg stanja gde je američki patriotizam gotovo nestao , a svaki društveni sloj se vodi isključivo svojim interesima . Rezultat je naravno jasan - takva država ide u propast .

Лијепо објашњено.
 
Socijalna pravda ne moze da se odnosi samo na jednu, najvecu naciju, vec mora da je jednaka za sve nacije koje u jednoj drzavi zive.[/B]
Слажем се у случају да све те националне мањине имају и исте обавезе. Онај ко има веће обавезе, он мора имати и већа права. Рецимо ја од Циганина не очекујем да служи војску Србије (мада ни тога више нема), али исто тако не може добити исту помоћ као они Срби у Краљеву који су много више дали овој земљи а сада су остали без крова над главом!Демократија жели да обезбеди свима иста права а истовремено не желећи да обезбеди да сви имају и исте обавезе. Ево опет да се вратим на Цигане: Ко од њих плаћа порез?Нико!А добијају већу социјалну помоћ од државе него ратни војни инвалиди!Гдје је ту социјална првда?

Наравно Циган који ради и који плаћа свој порез држави, може и добити социјалну помоћ ако остане без после...али опет не до вјек вјекова већ на одређен период, као уосталом и Србин. Социјална правда не сме да доведе ни у другу крајност, а то је стварање паразитске нације гдје нико не жели да ради јер може да живи од социјале!Нажалост, наши суграђани циганске националности у већини тако некако живе, паразитским животом!

Али у будућој националној и социјалној држави неће моћи тако да живе, да живе на грбачи већинског народа!
 
Па ционисти воле своју државу Изреал. Све оно што пропагирају нама Хришћаним, они то ни у сну не би пожелели својој дјеци!Док нама продају приче о мултиетничкој земљи, о мјешању крви итд, они истовремено чувајо своје као највећи светињу!

Рецимо ционисти нас Европљане и припаднике бјеле расе уче како је лијепо расно се мјешате, а сами су најчистија раса на свјету!!!

Који лицемјери, али боли их уво, људи гледају свој интерес.

Nista od ovoga uopste nije tacno!

Cista propaganda protiv Jevreja. (Kao sto su bili i Protokoli, da bi kasnije opavdali postupke fasista)
 
Back
Top