Kao duga

KAO DUGA
Heraklitovska reka promena koja za svaki trenutak živih bića smrtnu opsnost predstavlja,kakvu nam nadu ostavlja?
Nauka koja istražuje uzročno posledični lanac dogadjaja bez kraja i konca,kakvo rešenje može da da?Večito nezadovoljena liči na trkača koji nikad da stigne na liniju horizonta gde se nebo i zemlja spaja.
Ne ,razumom se istina, sakrivena iza mnoštva koje se u vremenu stalno menja,ne može dokučiti.Apstarktno mišljenje je tu nemoćno već intuiciju treba slediti,iza mnoštva oblika i promena ,ideju večnu spoznati.
Kao duga koja nastaje kad sunčev zrak ,neizmenjen,kroz mnoštvo kapi koje se kreću prosijava, i uprkos mnoštvu kretanja nepomično opstajava,tako i nada naša ćudima vremena odoleva jer je večna promisao Božija obasjava.
Ps
Duga jeste znak i u Bibliji i u drugim religijskim spisima ,zaveta neba i zemlje,simbol koji spaja večni mir ideja sa neprekidnim kretanjem u svetu i vremenu,i raduje kao živa slika u kojoj se nebo i zemlja spajaju.
Genije umetnika nam takodje svojom intuicijom ideje predmeta otkriva i svojim delom predstavlja.Trenutak toka vremena zaustavlja i na pojedinačnom primeru njeguvu suštinu,ideju ,nam saopštava.
Kretanje u svetu koga istorija proučava može se uporediti sa pravom linijom koja se u nedogled pruža dok kontemplativni,intuitivni,uvidi umetnika,su vertikale koju liniju seku u ma kojoj tački.
Ljudima je slobodna volja data da možemo izbor da pravimo u odnosu na pozvanje sv.Sofije,mudrosti Božije,i da se dobrovoljno saberemo oko pružene ruke Božije,sabrani kao duga na kiši promena oko svetlosti Njegove....do kraja vremena kada će mir večni zavladati svuda.(Nema bez malo fantazije ništa ,ni umetnosti ne vere i nade pa i ljubavi,zato nek mi se mnogo na ovom ne zameri;):D
PS ponovo
Ovo sam verovatno parafrazirao Berdjajeva ali nisam baš siguran,tekst je iz beležnice u kojoj nisam navodio izvore i sad se kajem zbog te greške i izvinjavam se zbog toga,tim pre što sam negde osim moje interpretacije koristio i citate bez navoda.Beležio sam to tako za sebe a sad sam poželeo da to imam i ovde na blogovima gde inače provodim sve više vremena...a možda bude interesantno još za koga:D
duga.jpg
 
Poslednja izmena:
"Heraklitovska reka promena koja za svaki trenutak živih bića smrtnu opsnost predstavlja,kakvu nam nadu ostavlja? "
Panta rei sve relativizira i time čini da teške trenutke lakse podnosimo:think:
 
"Heraklitovska reka promena koja za svaki trenutak živih bića smrtnu opsnost predstavlja,kakvu nam nadu ostavlja? "
Panta rei sve relativizira i time čini da teške trenutke lakse podnosimo:think:
Znao sam da si materijalista al da baš ovako ljubiš Heraklita... a ja se nadao da ću da te tešim ja ako bude teških trenutaka ,al to kod tebe ne biva,pomaže ti i poezija i ko zna još šta;):lol:
 
Znao sam da si materijalista al da baš ovako ljubiš Heraklita... a ja se nadao da ću da te tešim ja ako bude teških trenutaka ,al to kod tebe ne biva,pomaže ti i poezija i ko zna još šta;):lol:
Pomaže mi i Heraklitova maksima da je borba princip zivota:rtfm:No,ako baš zagusti računat cu na tebe:lol:
 
Dok ne prodjemo ispod duge,jednog dana...a posle bi bilo drukčije sve,možeš zamisliti,zar ne .E znaš šta ,to sigurno ti možeš ba:D msm ti možeš da zamisliš svašta,takva ti mašta romantična to se zna
Kao dijete sam često pokusavala da prođem ispod duge:lol: A mogla bih zamisliti,što da ne, ma mogla bih i dugu izmisliti, šta je to za mene;)
 
Težnja za duhovnim i besmrtnim u čoveku prisutna je odavno.Još u vremenu totema verovalo se da je duh totema prisutan u svemu u životu;žene su verovale da začinju od totema a muškarci-inicijanti su verovali da inicijacijom primaju u sebe duhove predaka i da oni čine njihovo više biće
 

Back
Top