Kami - Stranac

SoBlue:
Pisam je sturo i tupo da bi docarao junaka,Kami inace nema takav stil pisanja.Da li si citao "Mit o Sizifu"?

da, ma znam zasto je tako pisano ... jeste dosadno i siromasno, ali savrseno opisuje tu dosadnu, ubistvenu atmosferu i prakticno umrtvljenog junaka.
nisam citao "mit o sizifu" ..... mislim, znam za taj mit, ali knjigu o tome nisam citao ...
 
"Mit o sizifu" nije knjiga o Sizifu,vec Kamijevo najznacajnije delo.Ono u potpunosti objasnjava sta je hteo reci u Strancu,a govori o apsurdu samoubistva i apsurdu u zivotu,uopste.Ako imas zeludac za tesku filozofiju,procitaj ga,obavezno,nbarocito ukoliko ti se Stranac svideo.
 
SoBlue:
"Mit o sizifu" nije knjiga o Sizifu,vec Kamijevo najznacajnije delo.Ono u potpunosti objasnjava sta je hteo reci u Strancu,a govori o apsurdu samoubistva i apsurdu u zivotu,uopste.Ako imas zeludac za tesku filozofiju,procitaj ga,obavezno,nbarocito ukoliko ti se Stranac svideo.

primljeno k znanju :wink:
hmm ..... apsurd samoubistva i zivota? ..... :?
deluje poprilicno mracno. jest da je stranac mracan i tezak, ali ...
 
Citajuci Kamija imala sam utisak da je sve ono sto mi se motalo po glavi dobilo svoju pravilnu jezicku formulaciju,kao da sam citala nesto sto sam ja napisala,zato ga volim,Mit o Sizifu posebno,iako jako tezak,nije ga tesko razumeti.
 
SoBlue:
Citajuci Kamija imala sam utisak da je sve ono sto mi se motalo po glavi dobilo svoju pravilnu jezicku formulaciju,kao da sam citala nesto sto sam ja napisala,zato ga volim,Mit o Sizifu posebno,iako jako tezak,nije ga tesko razumeti.

da, poznat mi je osecaj kad ti knjiga objasni tacno u rec sta osecas ...
mada meni to nije Kami ... nego Andricev "Ex Ponto" ili "Jelena, zena koje nema" i Selimovicev "Dervis i smrt" ...... puno je tisine i usamljenosti, to obozavam. "Stranac" je prosto ispunjen prazninom.
 
Obozavam pripovetku Jelena,zena koje nema,a i Dervis mi je dobro poznat,kapiram o cemu govoris.
Neverovatno koliko stvari ti knjige govore o ljudima,garant bih mogla da uradim tvoj psiholoski profil. :wink:
 
Recimo ovako:
Nisi bas ceo zivot u "selendri Vrbasu",vec si se kasnije doselio tamo(u ovo nisam sigurna).Malogradjanska sredina te tera da se osetis uzasno usamljenim i postajes jos intraorentniji nego sto si po prirodi(a i po prirodi si poprilicno sklon zatvaranju u svoj svet),okreces se umetnosti.Nikada nisi imao siri krug ljudi oko sebe,mada oni koji su tu ,su uglavnom tu duze vreme i puno ti je stalo.Razocaravao si se u ljude vise nego sto si mislio da mozes da podneses.Kada su devojke u pitanju,bilo ih je par,uglavnom si mislio da si zaljubljen i tu si tkodje dolazio na 1)razocarenja i 2) Otkrice da ti u stvari nije mnogo stalo.
Po prirodi si iskren,zatvoren sa ljudima koji ti nisu bliski(smatras to svojim oruzijem) i po malo melanholican.
Jedna prava umetnicka dusa.
Da li sam bar malo u pravu????
 
A i da odgovorim na temu: Stranac je vrlo realan lik. JKom ese to dopalo, dopasce mu se jos vise "Platforma" Mishela Ulbeka. Izazvala je revoluciju isto koliko i usamljeni i bizarni stranac kao novi tip knjizevnog junaka.
 
Ne razumem???Ne smatram da su svi intelektualci takvi,a i covek jos nije odgovorio da li sam bilo sta pogodila,tako da nije umesno komentarisati ga,ako on uopste nije takav.Intelektualci imaju ono sto niko drugi nema i ne moze da ima,a to je maska koja,mada ne neprobojna,moze da bude dobar stit od spoljnog uticaja.Zasto mislis da su preosetljivi??Na kraju,zar je bitno da li si intelektualac,da bi bio osetljiv???Gotovo sam sigurna da smo svi ponekad takvi i da to nema veze sa intelektom..
 
Ma nema to veze sa vama dvoma, nadam se, niti je to neko pravilo, ali ja intelektualca koji za sebe misli i kaze da je intelektualac uglavnom vidim tako nekako dosadnog, promasenog i praznjikavog. Ne volim kad ljudi misle da se zivot moze nauciti iz knjiga, a onda se zale na svet u koji ne mogu da se uklope (drugi tu zakoni vladaju, nij ekao u knjizevnosti), i tako. U stvari, hocu da kazem da ima mnogo losih osobina koje si implicirala u svom profilu, nadam se da nije tako u RL.
PS. OBrazovanje je sasvim druga stvar ali preosetljivost na sopstveno obrazovanje vodi u tu, intelektualnu, psohozu i usamljenost.
PS 2. Bez brige, nista licno.
 
Nisam ja to shvatila licno,samo mislim da nista ne moze da se globalizuje,a i osobine koje sam navela nisu lose jer ne odlikuju loseg coveka,one su samo opasne u danasnjem drustvu ako se ne kontrolisu.
 
Betty:
To je, nazalost, profil svakog intelektualca koji drzi do svoje preosetljivosti na sve i svasta. Moj najbolji drugar je takav. Ziveli nesrecni intelektualci!!!!!!

ej, bre, nisam bas nesrecan ...... :?
a i ne volim da pricam da sam intelektualac ... da nije malo previse, ej, imam 19god i intelektualac?
 
sta je pogodila?
prvo sta nije - ovde sam se rodio. ali ipak, imao sam srece da vidim dosta sveta i da se zarazim i odavno mi je ovde tesno. ipak, sustina je pogodjena :wink:
dakle, zatim, jest' da sam i po prirodi i ovako zatvoren u sebe, i okrenut umetnosti, dakle - crtanje i pisanje je moj odgovor na zivot.
ali ne znaci da sam apsolutno zatvoren u sebe. sad u zadnje vreme sam apsolutno, po sopstvenoj zelji. pre jedno pola godine sam resio da se skroz osamim i izolujem i dobro upoznam sebe, svoje mogucnosti, sposobnosti, da zacrtam ciljeve i krenem dalje. to je uradjeno ... u ponedeljak krece fakultet i onda sve i da hocu necu moci biti zatvoren 8)
jeste, istin je da nemam siri krug ljudi oko sebe, jednostavno, imam nekolicinu sa kojima manje vise delim misljenje i sa kojima apsolutno slobodno i iskreno mogu da pricam. priznajte, bolje to nego gomila licemernih "prijatelja" sa kojima ne znas oce li ti sutra okrenuti ledja ...
devojke ... da, bilo ih je par, tj. dve, jedna me je razocarala, a sa drugom sam bio cisto iz sujete, i zaje8ao sve, najgluplje sto sam u zivotu uradio.

i jesam melanholican... hmmm ... sta jos... eh, da, nisam iskren sa nepoznatima i ne smatram to oruzjem. to moze biti oruzje, al ja se ne borim protiv ljudi nego protiv njihovih cudi :wink: eto, trudim se da budem slika onoga sta zelim da vidim u drugima ...

e, sad, nisam nimalo nesrecan i ne znam, opasan po okolinu i tako te stvari, nisam nikakav extremni slucaj. mislim da sam u ravnotezi ... koliko sam imao razocarenja, toliko i lepih stvari ...
dakle, nista posebno od mene :lol:
necu ja ko stranac ubiti nekog 8)

nego, betty, mislim da nisi u pravu u vezi knjiga, tacnije u vezi toga da ne predstavljaju realan svet, da je stvarnost nesto drugo ...... u knjigama se nalazi gomila stvari koje nas mogu spasti. tu se mozemo nauciti odma mesto da ucimo kroz zivot i greske .... toliko ... 8)
 

Back
Top