Kalkulatori

Poruka
6.825
Ne znam koliko su kalkulatori popularni u doba mobilnih telefona. Ali verovatno da je vecina modernih kalkulatora manje vise ista. Naravno ima onih naprednijih sa programiranjem i grafikom, i ima onih minimalistickih sa 4 racunske radnje. Ali tesko da ima konceptualno razlicitih kalkulatora.
Nedavno mi je palo napamet da pogledam cuvene HP kalkulatore koji su za razliku od ovih obicnih radili po RPN metodu. Nikad ih nisam koristio u zivotu, ali eto padose mi napamet i rekoh ajd da vidim kako to zapravo radi, i pronadjem odlicne emulatore za te modele. Rade cak i na nekim mobilnim.

800px-HP-15C_Programmable_Scientific_Calculator_introduced_1982_%28edited%2C_built_from_2_images%29.jpg

posebno je bila interesatna verzija za 'programere'

800px-HP-15C_Programmable_Scientific_Calculator_introduced_1982_%28edited%2C_built_from_2_images%29.jpg

a bio je i 'finansijski'

Financial_Calculator_Hewlett-Packard_HP-12C_built_from_1981%2C_this_item_produced_1988_%28edited_to_remove_background%2C_warmer_colours%29.jpg

zanima me, da li bi se snasli da nesto izracunate na ovim kalkulatorima?

ali u sustini ova tema je o RPN-u ne bas generalno o kalkulatorima

ukratko na normalnim kalkulatorima kucali bi na primer
1
+
1
=
i dobili rezultat 2

na rpn kalkulatoru stvari su malo razlicite, kucali bi:
1
enter
1
+
I dobili bi rezultat 2
postoji tvrdnja da RPN zahteva manje kucanja

rpn je takodje (koliko ja znam barem bio glavni) nacin da programski jezici imaju kalkulaciju, naime neki izraz izracunavanja bi se pretvorio pretvorio u RPN pa onda bio izracunat. Da li je jos uvek tako, nisam bas sasvim siguran, ali ima mnogo smisla da bude tako i dan danas.

Back