КаЛеНдАр Са 13 МеСеЦи!

openbox

Poznat
Poruka
7.372
13month calendar.png
Видех идеју да се календар мало једноставније може направити:
ако би смо ставили 13 месеци, тада сваки месец би имао тачно 4 седмице и увек 28 дана!

које су предности:
1) датум пада увек на исти дан било које године (на пример 15 јун било које године - увек би био понедељак)
2) да сви месеци имају исти број дана (са садашњим тешко да ико зна колико месец одређене године има дана - поготово у фебруару)
3) сваки месец би почињао увек понедељком (сада не знамо тако лако којим даном почиње)
4) лако се памти!
5) веома прегледно за планирање послова!


мане:
1) у децембру би се морао додати један или два дана компензације. пошто 13х4х7=364. али пошто се увек слави нова година то би било за славља. (текући то компензује у фебруару сваке 4-те године)


друго, могли би смо месеце звати по одредницама годишњих доба или прекретница биљног света (нешто слично као што имају словенски народи https://en.wikipedia.org/wiki/Slavic_calendar).
а не да их именујемо по римским владарима...


тај 13 месечни календар био би много једноставанији и лакши за памћење! (слика десно).

све ми делује да текући календар је направљен више да збуни народ него да појасни!
да ли сте икада размишљали и шта мислите овом поједностаљењу календара?
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 762686Видех идеју да се календар мало једноставније може направити:
ако би смо ставили 13 месеци, тада сваки месец би имао тачно 4 седмице и увек 28 дана!

које су предности:
1) датум пада увек на исти дан било које године (на пример 15 јун било које године - увек би био понедељак)
2) да сви месеци имају исти број дана (са садашњим тешко да ико зна колико месец одређене године има дана - поготово у фебруару)
3) сваки месец би почињао увек понедељком (сада не знамо тако лако којим даном почиње)
4) лако се памти!
5) веома прегледно за планирање послова!


мане:
1) у децембру би се морао додати један или два дана компензације. пошто 13х4х7=364. али пошто се увек слави нова година то би било за славља. (текући то компензује у фебруару сваке 4-те године)


друго, могли би смо месеце звати по одредницама годишњих доба или прекретница биљног света (нешто слично као што имају словенски народи https://en.wikipedia.org/wiki/Slavic_calendar).
а не да их именујемо по римским владарима...


тај 13 месечни календар био би много једноставанији и лакши за памћење! (слика десно).

све ми делује да текући календар је направљен више да збуни народ него да појасни!
да ли сте икада размишљали и шта мислите овом поједностаљењу календара?
Svake 4-te godine se kompenzuje to što godina traje tačnije: 365,256 363 004 DANA, pa se svake 4-te nakupi za jedan dan. I onda još svakih 100 godina neki dan za sitnije decimale.....
 
Svake 4-te godine se kompenzuje to što godina traje tačnije: 365,256 363 004 DANA, pa se svake 4-te nakupi za jedan dan. I onda još svakih 100 godina neki dan za sitnije decimale.....
Ja mislim da je bas to dokaz da ovaj kalendar ne valja, drze se tog kalendara i nece drugi da prihvate a nemaju gde da umetnu tih 6 sati pa onda kao izmislili prestupnu godinu
 
Ja mislim da je bas to dokaz da ovaj kalendar ne valja, drze se tog kalendara i nece drugi da prihvate a nemaju gde da umetnu tih 6 sati pa onda kao izmislili prestupnu godinu
1. мислим да је боље да се месеци зову српањ, студени, листопад... него јул, авугст...по императорима
2. оно горе што сам предложио могло би да има ту компензацију на крају децембра. дан два у зависности шта треба и овако и онако су славља...
 
1. мислим да је боље да се месеци зову српањ, студени, листопад... него јул, авугст...по императорима
2. оно горе што сам предложио могло би да има ту компензацију на крају децембра. дан два у зависности шта треба и овако и онако су славља...
1.slazem se
2. ne znam pa necu da pametujem, neki kazu da je ovaj kalendar potpuni promasaj mozda je taj sa 13 meseci bolji mozda nije ali to umetanje dana mi nekako govori da ne valja
 
Ja mislim da je bas to dokaz da ovaj kalendar ne valja, drze se tog kalendara i nece drugi da prihvate a nemaju gde da umetnu tih 6 sati pa onda kao izmislili prestupnu godinu
zato mi srbi imamo bolji i precizniji kalendar, ali kao sto sam vec milion puta rekao.. obrezani hrist i njegove blagodeti. medju njima i kalendar :kafa:
 
ali to umetanje dana mi nekako govori da ne valja
али зато имаш у свим месецима ред (исти број дана, понедељком увек први у месецу...),
само за новака компензација, иовако су сви или пијани или преједени а и када крену празници нико не ради већ од 20тог децембра до 10 јануара...
ne znam pa necu da pametujem
паметуј(те).. зато смо овде :)
 
1.slazem se
2. ne znam pa necu da pametujem, neki kazu da je ovaj kalendar potpuni promasaj mozda je taj sa 13 meseci bolji mozda nije ali to umetanje dana mi nekako govori da ne valja
Raja bi vas LINČOVALA kada bi se uveo taj kalendar! Sve uvek na isti datum? A gde je onda ono SPAJANJE praznika kada pada u pon/utork/petak? Eee... jedan dan bolovanja ili godišnjeg, a 'dobiješ' 4-5 slobodna dana u komadu!!!!!

Ne čitaš sa razumevanjem? Ako godina NIJE CELOBROJNI umnožak trajanja dana, onda moraš ponekad da umetaš dane......
 
Raja bi vas LINČOVALA kada bi se uveo taj kalendar! Sve uvek na isti datum? A gde je onda ono SPAJANJE praznika kada pada u pon/utork/petak? Eee... jedan dan bolovanja ili godišnjeg, a 'dobiješ' 4-5 slobodna dana u komadu!!!!!

Ne čitaš sa razumevanjem? Ako godina NIJE CELOBROJNI umnožak trajanja dana, onda moraš ponekad da umetaš dane......
Bi, ali briga me za to
Pa kapiram zato i imamo ovo kako je sad, razmisljamo o tome kako to izbeci
 
Sve uvek na isti datum?
у томе и јесте поента, да рецимо 23 август је увек уторак било које године.
A gde je onda ono SPAJANJE praznika kada pada u pon/utork/petak?
то може културно да се реши тако што ће радни уговори тачно имати дефинисано колико дана се празнује.
ја рецимо, има радни уговор где су наведени сви државни и верски празници за следећу годину и дефинисано је рецимо 25 плаћених дана одсуства - то по мени је скроз ок. а после ако ти треба још узмеш неплаћене дане...
 
Moj deda car nikad nije pomero sat,ko jebbe namete
то.. реко је "доста" манипулативном систему!
и у русији су укинули померање сата.
... мени ти прошли а и садашњи системи делују да функционишу на принципу "збуни народ максимално могуће" да би могао да му "продаш" било шта.
мало нефер према раји...
 
13x28=364, godina ima malko više od 365. Znaci da bi svake 4te gubio 5 dana. Za manje od 30god pomerio bi godinu za mesec dana što znači da bi za 60tak godina novu godinu čekao u martu
у децембру се дода дан или два компензације, тако се не губи ништа - славље траје дан или два више...
 
Znaci da ti nece sledeći ponedeljak pastinubisto vreme već ces ga pomerati svake godine
да
Svake četvrte godine ubaciš 29-ti decembar koji nazoveš 'nedeljica'!
ова идеја је одлична такође...

негде мора да буде компензација јер година траје 365.256363004 дана - по мени (а видим и другима) најбоље је то да буде за новака.
не знам који је геније и зашто то ставио у фебруар??
 
да

ова идеја је одлична такође...

негде мора да буде компензација јер година траје 365.256363004 дана - по мени (а видим и другима) најбоље је то да буде за новака.
не знам који је геније и зашто то ставио у фебруар??
Mačke, obične, četveronožne su tražile dan VIŠKA u februaru....
 

Back
Top