Kakva žena je idealna za brak

Otkud znam. Mozda nijedno ( sto, naravno, ne znaci da tvrdnja nije tacna. )

Bilo bi logicnije da pitas zasto verujem u to tj. kako sam dosao do tog zakljucka.

Velika je nesreca sto se danas ljudi uce da ne veruju nikome osim nauci i medijima. Ono sto je nekada bila Biblija, to je danas nauka. ( A isti ti sekularni fanatici misle da se sustinski razlikuju od religijskih. Tako im je receno, sta ces. )

Nekada su ljudi razmisljali. Nekada su gledali sta se desava oko njih pa su na osnovu toga donosli zakljucke. Nisu uvek bili u pravu, sto je normalno, i sto vazi i za nauku, ali su vremenom ispravljali svoje greske. Znanje se prenosilo s generacije na generaciju, u obliku tradicije, koje se onda korigovalo i prosirivalo.

Verovatno najveca greska koju su nasi preci napravili -- a mozda nije ni bila greska, mozda jednostavno nije bilo alternative -- jeste to sto se nisu dovoljno potrudili da prenesu i jasno zapisu razloge zasto veruju u ono sto veruju. Racunali su da ce njihova deca vremenom, kroz iskustvo, shvatiti zasto su ta uverenja ispravna. I to je funkcionisalo dokle god je bilo prilika da kroz iskustvo otkriju razloge i dokle god ljudi koji su pokusavali da uniste tradiciju nisu predstavljali neku ozbiljnu opasnost.

Ako si gledala film Vremeplov iz 1960. godine, mozda se secas scene s rekom kad on pokusava da spasi devojku koja se davi dok Eloi sede i samo gledaju.

Ok, cenim što imaš svoje mišljenje, ali mi nije jasno izvlačenje zaključaka samo na osnovu ličnog mišljenja po ovom pitanju. Mnoga uverenja, koja su bila neoboriva u neko vreme, su jako laka pala nakon nekih naučnih istraživanja tako da ne bih baš olako bacila u vodu tu vrstu iskustva. Tradiconalno nije uvek i najbolje , moje mišljenje.

Ok, cenim što imaš svoje mišljenje, ali mi nije jasno izvlačenje zaključaka samo na osnovu ličnog mišljenja po ovom pitanju. Mnoga uverenja, koja su bila neoboriva u neko vreme, su jako laka pala nakon nekih naučnih istraživanja tako da ne bih baš olako bacila u vodu tu vrstu iskustva. Tradiconalno nije uvek i najbolje , moje mišljenje.

Ti dokazi da nije tacno.

I ja mogu izneti svoje mišljenje. A mogu i potražiti mišljenja eminentih stručnjaka vezano za karakteristike žena i muškaraca, recimo. To neće promeniti tvoje mišljenje, sigurna sam a ja ću se bez potrebe truditi. Zato ne osećam potrebu da ti dokumentujem, samo me je zanimalo na koji način formiraš svoje mišljenje o ženama.

A mogu i potražiti mišljenja eminentih stručnjaka vezano za karakteristike žena i muškaraca, recimo. To neće promeniti tvoje mišljenje, sigurna sam a ja ću se bez potrebe truditi.

Nece promeniti moje misljenje vrlo verovatno zato sto neces izneti argument, tj. nacin na koji su tamo neki strucnjaci dosli do zakljucka do kojeg su dosli, vec ces samo citirati sta su oni rekli, ili ako budes predstavila neki argument, to ce biti neki jako povrsan argument.

Drugim recima, problem bi najverovatnije bio u tebi, tj. zato sto zapravo nemas adekvatan argument, a ne u meni.

Nece promeniti moje misljenje vrlo verovatno zato sto neces izneti argument, tj. nacin na koji su tamo neki strucnjaci dosli do zakljucka do kojeg su dosli, vec ces samo citirati sta su oni rekli, ili ako budes predstavila neki argument, to ce biti neki jako povrsan argument.

Drugim recima, problem bi najverovatnije bio u tebi, tj. zato sto zapravo nemas adekvatan argument, a ne u meni.
Opet spinovanje. Tvoje premise idu od toga, 'ja mislim ovako' i 'ti nemaš argument'. Zanimljivo.

Opet spinovanje. Tvoje premise idu od toga, 'ja mislim ovako' i 'ti nemaš argument'. Zanimljivo.

Rekla si da ne mozes da me ubedis naucnim argumentima. Ja ti kazem da mozes, ako se stvarno radi o argumentima i ako su dobri. Ja licno smatram da ti neces moci da sastavis dobar argument, svidjalo se to tebi ili ne. Ja cvrsto verujem da ti nemas taj kapacitet. I to nije nikakva premisa. Da bi bila premisa, mora da bude deo argumenta. Ti mozes u svakom trenutku da dokazes suprotno. Ali neces. A neces zato sto mislis da ne mozes logickim putem da mi dokazes da gresim. I u isto vreme, ne pokazujes nikakvo interesovanje da preispitamo to tvoje ubedjenje -- da ne mozes da mi promenis misljenje. To je, drugim recima, kraj razgovora. I to ne mojom voljom. U sustini, niko od vas na ovoj temi - ni Maksa, ni Frederik, ni Eurus, ni Miici, ni ti -- nece da iznosi argumente.

Rekla si da ne mozes da me ubedis naucnim argumentima. Ja ti kazem da mozes, ako se stvarno radi o argumentima i ako su dobri. Ja licno smatram da ti neces moci da sastavis dobar argument, svidjalo se to tebi ili ne. Ja cvrsto verujem da ti nemas taj kapacitet. I to nije nikakva premisa. Da bi bila premisa, mora da bude deo argumenta. Ti mozes u svakom trenutku da dokazes suprotno. Ali neces. A neces zato sto mislis da ne mozes logickim putem da mi dokazes da gresim. I u isto vreme, ne pokazujes nikakvo interesovanje da preispitamo to tvoje ubedjenje -- da ne mozes da mi promenis misljenje. To je, drugim recima, kraj razgovora. I to ne mojom voljom. U sustini, niko od vas na ovoj temi - ni Maksa, ni Frederik, ni Eurus, ni Miici, ni ti -- nece da iznosi argumente.
Moja procena je da ne bih mogla da te ubedim jer spadaš u prilično isključive sagovornike koji iz argumenata izvlače samo ono što njima odgovara a ostalo opovrgavaju svojim viđenjem.

Da, to sam i rekao. I dodao sam da se radi o pogresnoj proceni. Problem je u tome sto ti zapravo nemas argument. To je razlog zasto ne mozes da me ubedis.
Da, to sam i rekla. Tvoje mišljenje je da niko nema dovljno argumenata da poljulja tvoje mišljenje. Sam zaključak da ja nemam argument me neće izazvati da ga iznosim jer smatram da nema svrhe tebi ga iznositi a ne da ga nemam, pogrešna procena.

Prenosi se. No moras i ti da budes tradicionalan. No svakako da sam protiv brakova u kojima je zena domaca zivotinja...
To je tradicija koja se prekinula, i to je dobro...

Tradicija se prenosi tako sto roditelj nauci svoje dete sve ono u sta veruje, i zasto veruje u to sto veruje, a koriguje se tako sto logickim putem, a ne naprimer putem medijske manipulacije, isti to dete jednoga dana shvati da su neke stvari koje je naucilo od roditelja pogresne.

To se odavno ne desava.

Danasnji ljudi su totalno anti-tradicionalni robovi trendova. Vaspitavaju ih mediji.

Da, to sam i rekla. Tvoje mišljenje je da niko nema dovljno argumenata da poljulja tvoje mišljenje. Sam zaključak da ja nemam argument me neće izazvati da ga iznosim jer smatram da nema svrhe tebi ga iznositi a ne da ga nemam, pogrešna procena.

Ne moras da ga iznosis. Ja svakako to ne ocekujem od tebe. Ja samo stavljam drugima do znanja sta se zapravo desava.

Back