Slučajno sam naletela na ovu temu, pa da pomognem.... Ja sam na molekularnoj biologiji. Smer molekularna biologija i fiziologija je pri na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Kao što je kolegenica rekla, osnovne studije koje zvanično traju 3 godine su dosta slične "opštem" smeru i ekologiji, samo su usmeravajući predmeti nešto specifičniji: imunologija, eksperimentalne metode, viši kurs molekularne biologije i td.
Nakon tri godine (koje retko kad znače i završene osnovne studije) stičemo zvanje biolog, i pri tom na tržištu rada ne postoji odgovarajući profil koji definiše naše zanimanje. Master traje dve godine i nakon toga možda dobijemo i odgovarajuće usmerenje u birou za zapošljavanje, gde i možemo ostati doživotno zato što je teško naći posao u Srbiji kao molekularni biolog. Stanje u nauci je katastrofa in vivo . Instituti u kojima rade istraživači su uvek u nedostatku prostora, sredstava i sličnog... Ukoliko ste voljni da napustite zemlju i odete negde vani, ovo je ok zanimanje.
Utisci o studiranju su da je jako naporno. Bolonja zahteva da se maximalno posvetiš fakultetu i obavezama koje su enormno velike... Naravno, ako te zaista zanima molekularna biologija onda ti neće biti žao za utroženo vreme, trud i sve što žrtvuješ.
Medicinska biohemija ti je nekako usmerenija i verovatno nakon nje juriš posao u zdravstvu. S druge strane molekularci se rasipaju na sve strane učeći i prokariote i biljke i životinje, pa čak i malo ekologije ili zaštite sredine...ima dosta toga što i nije tako privlačno nekom ko će se baviti samo istraživanjima u molekularnoj biologiji, ali je važno za njegovo opšte znanje o biologiji.