Kako zaštititi decu od narkomanije

Markoni11

Poznat
Poruka
8.566
U vreme kada je do droge veoma lako doći i kada sve više mladih proba psihoaktivne supstance sasvim je opravdan strah svakog roditelja da i njegovo dete ne krene ovom stranputicom. Kako se ponašati, šta im reći da do toga ne dođe?

2013_03_droga_i_alkohol_712005932.jpg
 
Zeznuto. Problem je sto se i posledice koriscenja narkotika uglavnom ne vide odmah, nego tek posle par nedelja
a kod nekih droga i posle par godina.
Misle kako neko pusi droge a skroz je ok, a kada bi mogli da vide tu osobu propalu za dve godine kako zicka pare na semaforu za fix drugacije bi razmisljali.
 
Domaćim vaspitanjem
Cime se moze vrlo lako postici kontra efekat. Zasto su narkomani cesto"dobra deca, iz dobre kuce, cesto imucni itd."? bas iz tog raloga-mladi su, zeloe VISE od zivota, da istrazuju. Da pobegnu od pravila koje im drustvo/porodica namecu. A nisu svesni da srljaju u sigurnu smrt, a iskustvo kojim sve pocinje je vrlo zavodljivo. Vrlo paradoksalno. Vrlo nezgodna tema.
 
Cime se moze vrlo lako postici kontra efekat. Zasto su narkomani cesto"dobra deca, iz dobre kuce, cesto imucni itd."? bas iz tog raloga-mladi su, zeloe VISE od zivota, da istrazuju. Da pobegnu od pravila koje im drustvo/porodica namecu. A nisu svesni da srljaju u sigurnu smrt, a iskustvo kojim sve pocinje je vrlo zavodljivo. Vrlo paradoksalno. Vrlo nezgodna tema.
Sam si rekao iz imućne porodice. A u kojima su djeca često zapuštena.
 
Deca se okreću drogama ili zbog pritiska vršnjaka ili iz potrebe za begom od realnosti, tako da se dete koje ima izgrađenu svest o sopstvenoj vrednosti[1] i usađenu naviku (blagovremenog i temeljnog) rešavanja unutrašnjih problema neće drogirati.

[1] Što se postiže nizanjem uspeha na svim životnim poljima još od malih nogu.
 
Obrazovanje. Ima nekoliko užasnih filmova koje su nama pokazivali kad smo bili klinci, recimo Ponoćni ekspres, Mi deca sa stanice Zoo (to je pre svega knjiga, ako dete voli da čita), Panika u parku droge. Od novijih je jeziv Rekvijem za jedan san.

Odvraćanje kroz zastrašivanje možda i pali kod male dece, ali čim ta deca porastu i izađu iz okrilja porodičnog doma - videće kroz dosta primera iz života da nije baš tačno da će svako ko se drogira završiti kao ekstremni slučajevi iz tih filmova, te će (vrlo verovatno) otpisati sve priče koje su čuli ranije kao ''bapske''.

Zato je važno da se sa detetom stalno priča o tome, i to u skladu sa trenutnim uzrastom.
 
Obrazovanje. Ima nekoliko užasnih filmova koje su nama pokazivali kad smo bili klinci, recimo Ponoćni ekspres, Mi deca sa stanice Zoo (to je pre svega knjiga, ako dete voli da čita), Panika u parku droge. Od novijih je jeziv Rekvijem za jedan san.
Definitivno, nakon tog filma tesko da ce im pasti na pamet. Ja nikada nisam probala nista ali kada sam bila tinejdzer mislila sam da su ljudi koji se drogiraju kul, dok nisam pogledala taj film.
 
Obrazovanje. Ima nekoliko užasnih filmova koje su nama pokazivali kad smo bili klinci, recimo Ponoćni ekspres, Mi deca sa stanice Zoo (to je pre svega knjiga, ako dete voli da čita), Panika u parku droge. Od novijih je jeziv Rekvijem za jedan san.

Поноћни експрес није филм о наркоманији него о ужасној затворској судбини човека који је дрогу преносио.
 
Važno je pratiti i na kakvim mestima se deca kreću.Treba se raspitati kakva su to mesta, šta se na njima dešava, pa i otići tamo. Naravno, sam, a ne s detetom. Ukoliko roditelji procene da je bolje da im dete tamo ne ide, treba to da im i zabrane. Isto kao i druženje s decom za koju znaju da uzimaju psihoaktivne supstance, jer se tako smanjuje mogućnost rizika da dete dođe u kontakt s drogom.
 
Važno je pratiti i na kakvim mestima se deca kreću.Treba se raspitati kakva su to mesta, šta se na njima dešava, pa i otići tamo. Naravno, sam, a ne s detetom. Ukoliko roditelji procene da je bolje da im dete tamo ne ide, treba to da im i zabrane. Isto kao i druženje s decom za koju znaju da uzimaju psihoaktivne supstance, jer se tako smanjuje mogućnost rizika da dete dođe u kontakt s drogom.

Глупости.
 

Back
Top