Kako vam je izgledao zivot od januara devedesete do januara devedeset seste godine?

Zauz

Buduća legenda
Poruka
34.921
Devedeseta - devedeset prva -devedeset druga - devedeset treca - devedeset cetvrta - devedeset peta godina iz vaseg ugla secanja.
Primetila sam da se stalno piše o tome dok niko da pita osobe kako im je bilo u tom vremenu.
Kako su se osecali ` kako su preziveli u smislu da ostanu zivi smireni (zdravi koliko je to moguce).
Zanima me da li bi neko podelio svoja iskustva o tome (ne mislim na gadosti iz rata - to nije za opisivanje vec neka licna iskustva emocije plus koliko ih je to vreme `desavanje za vreme istog promenilo) ` da li iko ima potrebu za tim .
Premestite temu ako nije za ovaj pdf.
 
Poslednja izmena:
Devedeseta - devedeset prva -devedeset druga - devedeset treca - devedeset cetvrta - devedeset peta godina iz vaseg ugla secanja.
Primetila sam da se stalno piše o tome dok niko da pita osobe kako im je bilo u tom vremenu.
Kako su se osecali ` kako su preziveli u smislu da ostanu zivi smireni (zdravi koliko je to moguce).
Zanima me da li bi neko podelio svoja iskustva o tome (ne mislim na gadosti iz rata - to nije za opisivanje vec neka licna iskustva emocije plus koliko ih je to vreme `desavanje za vreme istog promenilo) ` da li iko ima potrebu za tim .
Premestite temu ako nije za ovaj pdf.
E, pa nisi mi odgovorila u vezi Twitera(predloga da se zapratimo na Twiteru)

90. Predškolsko. Neka vrsta olakšanja za mene nakon paklenog zabavišta u kom su me zezali za nešto za šta nisu nimalo bili upravu. Naravno kad se neko buni, oni još više...I to je i kod odraslih, ne samo kod dece. Ipak ostao je taj neki oprez i nepoverenje u drugove, pa sam bio jako povučen. Tu mi se desila i prva ljubav ikada u životu (u predškolskom)

91. Polazak u osnovu školu. Ko da je juče bilo kad smo drug iz komšiluka, ja i naše mame bili na upisu.
U školi mi je bilo ok, ali mi je kod kuće kad treba da idem popodne u školu bilo jako dosadno.

92. Sećam se nekih ljubavnih pisama sa nekog od časova. Ja sam poslao jednoj Ljudmili, a meni je pismo poslala jedna Milica.

93. Ta Milica mi je postala ljubav u trećem osnovne. Sedeo sam u klupi sa devojčicom koja se zvala Jovana Bandjur i stalno gledao u Milicu koja je bila ispred nas. Za Milicu, prelepu plavušicu sam iako mi je bila ljubav, mislio da mi donosi nesreću. Odnosno kad god bi imao neke lepe priče sa njom tih dana sam po pravilu imao svadje u kući ili dobijao loše ocene.

94. Mi se desila druga ljubav u osnovnoj. Možda i najlepša moja godina u osnovnoj i jedna od najlepših u životu. Ta devojka nije bila lepa ko Milica, ali je imala neki svoj stil koji sam ja obožavao. I što je još važnije tada, za razliku od Milice, sa njom sam mogao pričati satima. U vreme naše ljubavi(ako je bilo uopšte devojaka koje su me volele u osnovnoj, ona je bila jedna od njih tada) smo gotovo svakodnevno zajedno išli i vraćali se kući iz škole. Možda jedina devojka iz osnovne kod koje sam bio na rodjedanu. Nažalost zbog te ljubavi tako rano sam izgubio svoje tadašnje drugove. Ko u Čolinoj pesmi Emili.

95. Moja druga ljubav se zauvek odselila. Meni je to jako teško palo. Ostao sam i bez nje i bez drugova i to je bilo tako sve do 98.
Od 95. nismo imali više učiteljicu, imali smo razrednog starešinu sa kojom nisam bio u dobrim odnosima pogotovo od kad je 96. stavila veto da budem predsednik odeljenja.

Svo ovo vreme sam bio mirno dete. Nikakvih problema nije bilo, ali nisam voleo da učim i bio sam uvek Vrlo dobar djak.
 
Zapravo, na vlast su dosli americki mesetari u okviru liberalizacije. Pod takvim vlastima je onako kako se ko snadje. Drzava nije imala para jer su budzet izneli u ameriku. Hapsili su i ubijali one koji su branili Srbiju prostim etiketiranjem "komunista" otimali kuce i stanove, letinu i stoku kupovali jeftino od seljaka, a prodavali skupo Slovencima i Rusima....Pomagali Siptarima da se organizuju protiv Srbije, a svim ostalim neprijateljima da podele Srbe i pobiju u drugim republikama, Srbija je bila pod sankcijama iz nepoznatog razloga, a OVK vise nije bila teroristicka organizacija ni u Srbiji iako su se ubice iz OVK hapsile, ali se vojsci nije dozvoljavala borba protiv organizovanog napada na Srbiju od strane organizovanog kriminala OVK.
Inflacija i hiperinflacija su posledica sankcija i iznosenja para u americke i engleske banke, para koje su bile rezerva i pokrice za stampanje novca. Sankcijama je zabranjeno da duznici placaju Srpskim firmama dugove, a brodovi i avioni su zaplenjeni, jer poslovanje sa tim firmama i otplata duga nije mogla da se vrsi zbog sankcija.
Organizovan napad na Rusiju i Srbiju uz englesku i americku pomoc. Libija i Irak su krsile sankcije i placali dugove i zato su bombardovani i razbijeni....
 
Osnovna škola i sve što sam napisao. Očeva plata je u jednom trenutku bila deset maraka na uzornom poslu. Mi smo od nekog privatnog posla za dva dana zaradjivali tu očevu mesečnu platu.
Imao se Ps, pa pentijum. Igrao Princ i pasijans. Očev jedan prijatelj je imao decu naše vršnjake pa smo se i sa njima družili. I jedva čekali da nam dodju ponovo i donesu neku igricu.
Išlo se svake godine u Bečiće na more. Nije postojao youtube pa su se preko običnih kaseta preko radija snimale pesme koje su se posle slušale preko wokmena.
Povremeno bi svraćali i do nekog video kluba i uzimali video kasete sa filmovima.
Gledala se skupština svaki dan. Prepričavale su se Šešeljeve i Tomine replike, koji su mi bili idoli.
 
спољашњи свет ме није никад много занимао. сећам се лоших, чак страхотних прилика...престала сам да гледам тв, јер нисам могла да поднесем много шта.
ипак, тих година дешавале су ми се лепе ствари - заљубила сам се, родила децу, била сам јако јако срећна, иако је борба за хлеб била рутинска ствар.
та радост ме држи још увек, хвала Богу.
 
Средња школа, осећа се да долази нешто само нисам знао шта. Имао сам неки осећај да то неће бити баш добро. Видело се по најавама са тв-а али још више по реакцијама родитеља. Неизвесност. Деца комуниста дочекала су своје време и почели су да отимају све. Отац врхунски стручњак, мој узор у свему, једно оличење части, морала, поштења био је, од почетка 80-их, технички директор једне озбиљне фирме познате и ван граница земље, долазио је кући све забринутији за будућност како нас, тако земље и фирме. Пролазило је време људи који су истински волели своју земљу и народ и једва чекали да се српство поново врати на своје место, такви почели су да буду склањани. Фирма која је била у великом плусу и где је био велики успех ући у такву фирму једноставно је, почетком 90-их, опљачкана и доведена до пропасти од стране неких људи које нико није ни познавао а преко ноћи су постали директори. Мог оца, са њему сличнима, који су живели у радничким насељима са својим радницима и возили заставе, ладе, заменили су партијски кадрови СПС-а у БМВ-има, Мерцедесима, са својим огромним становима у елитним насељима. Пљачкали су без милости.
То се одражавало на све нас, једина оаза мира били су моји родитељи, друштво и родбина (бабе, деде, ујаци, тетке....) у Смедереву и околини. Одлазио сам тамо кад год сам могао. Факултет је био нешто што ме је држало такође.
У центар културних збивања дошле су певаљке, фудбалери, партијски кретени, криминалци из миљеа власти. Рат у Хрватској, Босни, страда обичан народ иако није ништа никоме скривио. Санкције, беда, поштени људи око мене једва преживљавају, разбољевају се, нема лекова а на телевизији се рекламирају прескупа зимовања, летовања за партијске кадрове који су новац носили на запад а све у договору са њима. Водитељи и водитељке који имају проблем са познавањем азбуке а о темама о којима говоре да не причам. Цеца, Иван, и разни ликови из картон ситија постају звезде и узор младима.
Ето укратко о томе периоду.
 

Back
Top