Kako vađrajana budizam vidi pakao

Schrodinger

Poznat
Poruka
8.740
Na dnu od 6 svetova prema budizmu nalazi se pakao a prema nekim tumacenjima ujedno je i najgusce naseljen (?) tako da se ljudsko rodjenje zapravo smatra premijom :confused:
У ком свету ће се поново родити не зависи од његове сопствене жеље, већ само од заслуга нагомиланих у прошлости, односно од карме. Биће са добром кармом инкарнираће се у вишем свету, а са лошом у нижем. Неговани циљ сваког будисте је да постигне просветљење и на тај начин изађе из самсаре, престане да се реинкарнира у светове страсти.
Из круга препорода је могуће изаћи само као људско биће, што је главна предност људског света.
Постоји следећих 6 светова (од горњег ка доњем):
* Богови – деве. Главна карактеристика је расејаност, задовољство.
* Полубогови - асуре, демони. Подложни поносу, жељи за моћи.
* Људи. Одликује се страственим жељама, ревносним ставом.
* Животиње. Они су вођени инстинктом и незнањем.
* Гладни духови - претас. Препустите се импулсима похлепе.
* Становници пакла - Наракас. Одликује их бес, мрски однос према свему што постоји.
Последња три се сматрају најгорим. Једном овде, створење мора проћи кроз велики број инкарнација да би поново избило у више светове. Због тога се људска инкарнација сматра неком врстом драгуља.
https://pikabu.ru/story/miryi_v_buddizme__kakie_oni_i_kto_ikh_naselyaet_8092167

Sta mislite kakav je to svet i da li stvarno postoji? Gde se nalazi? Ako uzmemo da su ljudski i zivotinjski jedan pored drugog, da li je tu negde u blizini... Odakle budistima infomacije* o ovim svetovima i njihovim stanovnicima?

*Recimo, smatra se da je zivotni vek bogova do milijardu godina (?)...

Sad ako uzmemo u obzir nagli rast populacije tokom XX veka dolazi se do zakljucka da su duse presle iz tih nizih svetova u nas, jer bi stanovnici visih trebalo da su malobrojni a i mortalitet minimalan.
 
Poslednja izmena:
Meni nije poznat vađrajana budizam, pa ne bih mogla da komentarišem.
Izvorno Budino učenje takve stvari ne pominje. U susretu sa tibetanskom
kulturom i tradicijom, koja je očigledno veoma bogata u tu granu budizma
je ušlo mnogo različitih verovanja i učenja.
 
Poslednja izmena:
Samsara (sansk. संसार saṃsāra - zajednički tok, sutok) je indijski filozofski termin kojim se označava večni tok rađanja, umiranja i ponovnog rađanja, u hinduizmu, budizmu, đainizmu, sikizmu i drugim tradicijama.[1]


Prikaz samsare u budizmu.
Samsara je posledica čovekovih dela (karme) i njima je uslovljena. Budući da svako delo nosi posledice, često jedan život nije dovoljan za njihovo ostvarenje, te se one preporađanjem prenose i u sledeći, gde novim delanjem nastaju nove posledice. Ovaj sled nema kraja, a cilj je indijskih soteriologija oslobođenje (mokša, nirvana) iz začaranog kruga.[2]

Prema Budinom učenju, samsara postoji još od neznanih vremena, a tačka početka nije vidljiva.[3]


 
A ko je izmislio vadjarjana budizam? Imaju li neke dokaze za svoje tvrdnje ili tek tako pisu napamet :D

Ti hoces da kazes da je kao obicni budizam logicniji ili bolji od te verzije
“Neznalice kažu da je čistilište pod morem. A ja kažem da je čistilište zapravo naziv za bolno iskustvo” (S.IV,206).

Ovo je Buda o čistilištu rekao.

Niko nije izmislio vađrajana budizam. Svakome je nešto više, a nešto
manje razumljivo i imamo pravo na svoj izbor.

Ako tražiš da ti neko dokazuje svoje tvrdnje, idi na nauku.
Religija je stvar vere, a ne dokaza.
 
Za šta da ima dokaze, pobogu? Bolje nemoj ni da je taguješ, samo ćeš
je iznervirati takvim stavom.
Pa ako se iznose ovako konkretne informacije, sigurno postoji izvor? Na primer da bogovi deve zive 537 miliona godina do milijardu? Zasto bas 537?

A kako se tu uklapaju stanovnici Agarte? Oni su dakle deo ljudskog sveta, ali ocigledno nisu ovakvi mucenici kao mi
Nesto tu ne stima...
Kaze optimalan ljudski vek je 100 godina a trebalo bi da je 800
Ako tražiš da ti neko dokazuje svoje tvrdnje, idi na nauku.
Religija je stvar vere, a ne dokaza.
Za mnoge stvari iz Biblije postoje istorijski dokazi da su se desile...
 
Više bi se ta grana budizma mogla uporediti sa ovim našim pravoslavljem
u odnosu na sve ostale hrišćanske frakcije. Prosto se sreo budizam sa
veoma jakom tradicijom i kulturom i integrisao je neka učenja, za koja
zaista ne znam odakle potiču. Niti negiram da su ispravna. Samo su
mi nepoznata.
ono što znam o toj grani je da je agata njen pripadnik i ništa više :D
 
Za mnoge stvari iz Biblije postoje istorijski dokazi da su se desile...
Otvorio si temu o svetovima od kojih su neki nama nevidljivi i
očekuješ da ti ih neko pokaže?

Ja ću tagovati ☆Aždaha☆ ako hoće da ti pojasni kako su ta učenja
nastala i da kaže nešto više o njima.
Ako je budeš maltretirao da dokazuje nedokazivo, zaključaću temu
jer je u tom slučaju besmislena.
 
Otvorio si temu o svetovima od kojih su neki nama nevidljivi i
očekuješ da ti ih neko pokaže?
Naveden je svet zivotinja i da se one reinkarniraju a ne mogu izaci iz tog kruga jer nemaju slobodnu volju i nista ne znaju.
Kao sto postoje dokazi za ljudske reinkarnacije mogle bi da se dokazu i zivotinjske
da dokazuje nedokazivo,
Nesto se moze i odbaciti kao mitologija na nivou grckog Olimpa, jer se pominje takodje odredjena planina za bogove i asure...
 
Poslednja izmena:

Back
Top