Kako ukloniti krpelja?

Vađenje krpelja ne podrazumeva nikakvo sečenje.




Nikako ne treba polivati krpelja bilo čime od navedenog jer to povećava rizik od infekcije (te supstance izazivaju povraćanje kod krpelja a taj sadržaj je zapravo infektivan).
Koliko je meni poznato ne prenose svi kripelji lajamsku bolest tj. nisu svi zarazni.
A za taj nacin sam cuo pre mnogo godina u ambulanti.
 
сећам се времена кад је жму имао блиски контакт са крпељом.
није нам било јасно где је покупљен, јер нисмо боравили у природи.
има томе нешто више од десет година.
након вађења крепељ је прослеђен за С.Митровицу.
време кад је и ова девојка запатила Лајмску од крпеља.
мислила сам да је то уобичајена процедура и данас.
Koliko ja znam , nije ni onda bila uobičajena procedura... I ja sam u to vreme zapatila lajmsku bolest, a živim u Sr. Mitrovici.Jedino su od onih koji su imali vezu, krpelji prosleđivani za Novi Sad.(Za jedan slučaj pouzdano znam). Ja nisam imala nikoga, završila sam na infektivnom odeljenju i na azaranu. Imala sam sreće, sve je ipak dobro prošlo.
A, evo pre pola sata se vratih sa hitne , gde su mi izvadili krpelja i naravno bacili. Kakvo prosleđivanje i provera!. Više ne daju ni antibiotik, nego, tek ako se pojavi crvenilo ili temperatura, malaksalost i sl. onda tek daju antibiotik. Tako je sada i tako je ovde.
Ostaje mi samo da se nadam da ovaj nije zaražen.
Ono što vam još mogu reći, to je da pazite koliko možete, mada to i nema mnogo veze i da ozbiljno shvatite ujed te živuljke, nimalo nije naivno ako je zaražen.
I naravno, ne uklanjajte ga sami, ipak je bolje da to uradi neko koliko-toliko stručniji od nas.(Ukoliko niste sami od tih stručnijih).
 
Koliko ja znam , nije ni onda bila uobičajena procedura... I ja sam u to vreme zapatila lajmsku bolest, a živim u Sr. Mitrovici.Jedino su od onih koji su imali vezu, krpelji prosleđivani za Novi Sad.(Za jedan slučaj pouzdano znam). Ja nisam imala nikoga, završila sam na infektivnom odeljenju i na azaranu. Imala sam sreće, sve je ipak dobro prošlo.
A, evo pre pola sata se vratih sa hitne , gde su mi izvadili krpelja i naravno bacili. Kakvo prosleđivanje i provera!. Više ne daju ni antibiotik, nego, tek ako se pojavi crvenilo ili temperatura, malaksalost i sl. onda tek daju antibiotik. Tako je sada i tako je ovde.
Ostaje mi samo da se nadam da ovaj nije zaražen.
Ono što vam još mogu reći, to je da pazite koliko možete, mada to i nema mnogo veze i da ozbiljno shvatite ujed te živuljke, nimalo nije naivno ako je zaražen.
I naravno, ne uklanjajte ga sami, ipak je bolje da to uradi neko koliko-toliko stručniji od nas.(Ukoliko niste sami od tih stručnijih).
ух,баш ми је жао што ти се заломила лајмска...
надам се да овај пут прође све добро.
јавих се на тему о крепељу,баш зато јер није безазлено, и да се са тиме није играти.
не мора да буде ништа, а може да буде, као код тебе и моје суграђанке, рђаво.
давно је било па се баш и не сећам детаља. сећам се да му је речено да прослеђују крпеља,
даље на анализу,а ја убеђена да је то у СМ. не сећам се је л био уопште под неком терапијом.
знам само да крпељ није био заражен.
збиља смо мислили да је то уобичајена процедура,а не веза.
не искључујем ни ту могућност,али не на инсистирање жму, јер је он последњи на свету,коме су везе нешто блиско :aha:да сам ја у питању, то је већ други пар рукавица,ако би знала да је потребно слати то чудо на анализу. из прве би тражила везу :lol:

шаљем :bye:из Шида, и срећно...
 
Nesto razmisljam, od toliko puta vadjenja krpelja, meni niko nikad nije rekao da se javim ako se pojavi crvenilo, ama bas nijednom....
Ni u infektivnoj ni u hitnoj ni u ambulanti bolnice ama bas nigde...
Cak bih mozda i ocekivao da se mesto zacrveni zbog vadjenja krpelja...to je logika coveka koga su ujedale muve, ose, pcele, obadi...uuu sine to kad ujede ne da se zacrveni nego boli
 
Ko zna, mozda imam obe bolesti...koliko su me puta ujedali krpelji....
Primetio bi .Veruj.

Nesto razmisljam, od toliko puta vadjenja krpelja, meni niko nikad nije rekao da se javim ako se pojavi crvenilo, ama bas nijednom....
Ni u infektivnoj ni u hitnoj ni u ambulanti bolnice ama bas nigde...
Cak bih mozda i ocekivao da se mesto zacrveni zbog vadjenja krpelja...to je logika coveka koga su ujedale muve, ose, pcele, obadi...uuu sine to kad ujede ne da se zacrveni nego boli
Rezonuješ dobro.Jeste normalan eritem oko ujeda ,ali zavisi koliki je,koliko je tu krpelj dugo..gde se nalazi..mnogo tu ima faktora.
 
Naučnici procenjuju da je oko 15% ljudi širom sveta imalo lajmsku bolest, bolest koju prenose krpelji.

Simptomi lajmske bolesti, uključujući groznicu i mrzlicu, mogu se zameniti sa drugim bolestima.

Odlaganje lečenja može dovesti do iscrpljujućih komplikacija
 
Moja preporuka je da krpelja ne pokušavate da vadite sami jer najčešće se to ne uradi kako treba ,a onda ga je teže izvaditi . Javite se u najbližu zdravstvenu ustanovu ,dobićete i savet npr.kako da pratite promenu što se tiče mesta ujeda ,u nekim slučajevima je neophodno i lečenje itd. itd...jer postoji opasnost od Lajmske bolesti.Analiza u referentnoj ustanovi na uzročnika Lajmske bolesti je obavezna,kao i profilaktička antibiotska terapija dok se rezultat ne dobije!
 
Lajmska bolest ili Lajmska borelioza je multisistemsko oboljenje subakutnog i hroničnog toka, koje izaziva bakterija Borrelia burgdorferi. Ona zahvata prvenstveno kožu, a zatim srce, zglobove i centralni nervni sistem.

Lajmska bolest je otkrivena 1975. godine u gradu Lajm (Konektikat, SAD) povodom epidemične pojave juvinalnog artritisa, a 1981. Burgdorfer je iz krpelja izolovao spiralno uvijen, pokretan mikroorganizam koji pripada rodu Borrelia, odnosno porodici Spirohetacea. U Srbiji je prvi slučaj zabeležen 1987.

Rezervoari ove bakterije su krpelji, glodari, jeleni i dr. Vektori infekcije su tvrdi krpelji koji prenose bolest na čoveka i domaće životinje, a ona se javlja obično sezonski (od ranog proleća do kasne jeseni) i to uglavnom kod osoba koje često borave u prirodi.

Lajmska bolest se klinički manifestuje pojavom lokalnog otoka i crvenila (lat. erythema migrans) na mestu uboda i to 3-32 dana nakon incidenta. Lokalno crvenilo je toplo i uglavnom nije bolno. Kod 50% pacijenata identične promene se mogu javiti na drugim delovima tela, a kod 15% pacijenata kožne promene mogu da izostanu. Pored promena na koži mogu da se jave temperatura, jeza, malaksalost, glavobolja, regionalno uvećanje limfnih žlezda itd. Ukoliko se bolest ne prepozna i ne leči na vreme, nakon nekoliko nedelja razvija se drugi stadijum sa neurološkim simptomima, pojavom bolova u zglobovima i kardiološkim simptomima, a ukoliko se i u ovoj fazi bolest ne tretira nakon više meseci ili godina ona ulazi u treću fazu sa teškim neurološkim ispadima, promenama na zglobovima i koži.

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike i podataka o ujedu krpelja, a potvrđuje se testom indirektne imunofluorescencije ili primenom ELISA tehnika kojim se otkrivaju IgM antitela u serumu, likvoru i sinovijalnoj tečnosti zglobova. Nakon 1-3 meseca javljaju se IgG antitela koja se dugo održavaju. Izolacija uzročnika se ne praktikuje. Kao konfirmacioni test može se koristiti i Western blot.

Terapija ove bolesti zavisi od njenog kliničkog stadijuma. Obično se koriste: penicilin, tetraciklini i hloramfenikol, a kod neuspešne antibiotske terapije u trećoj fazi preporučuju se i kortikosteroidi.Osim Lajmske bolesti krpelj prenosi pegavi tifus,zapaljenje mozga...
 
Koliko ja znam , nije ni onda bila uobičajena procedura... I ja sam u to vreme zapatila lajmsku bolest, a živim u Sr. Mitrovici.Jedino su od onih koji su imali vezu, krpelji prosleđivani za Novi Sad.(Za jedan slučaj pouzdano znam). Ja nisam imala nikoga, završila sam na infektivnom odeljenju i na azaranu. Imala sam sreće, sve je ipak dobro prošlo.
A, evo pre pola sata se vratih sa hitne , gde su mi izvadili krpelja i naravno bacili. Kakvo prosleđivanje i provera!. Više ne daju ni antibiotik, nego, tek ako se pojavi crvenilo ili temperatura, malaksalost i sl. onda tek daju antibiotik. Tako je sada i tako je ovde.
Ostaje mi samo da se nadam da ovaj nije zaražen.
Ono što vam još mogu reći, to je da pazite koliko možete, mada to i nema mnogo veze i da ozbiljno shvatite ujed te živuljke, nimalo nije naivno ako je zaražen.
I naravno, ne uklanjajte ga sami, ipak je bolje da to uradi neko koliko-toliko stručniji od nas.(Ukoliko niste sami od tih stručnijih).
Ja sam to uklanjam cim primetim da se kaci i nikada problema.
 

Back
Top