Kako ukloniti krpelja?

Sensei

Master
Moderator
Poruka
41.257
Evo nekoliko saveta kako da uklonite krpelja:

• Sterilizujte vrh pincete alkoholom i uhvatite krpelja što bliže površini kože.

• Izbegavajte uvrtanje ili gnječenje krpelja jer to može dovesti do toga da mu se glava ili usta odlome i ostanu u vašoj koži. Ako se to dogodi, dermatolozi predlažu korišćenje pincete za uklanjanje preostalih delova. Ako ne možete da uklonite ostatak krpelja, posetite dermatologa.

• Uklonite krpelja tako što ćete ga staviti u zapečaćenu vreću ili kontejner. Potopite krpelja u alkohol ili ga čvrsto umotajte u traku.

• Očistite mesto ugriza sapunom i vodom.

Izvor: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html

AAXVDc8.jpg

Poslednja izmena od moderatora:

pikax

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.533
Ne znam u kojoj to zemlji skidaju krpelja dermatolozi ,ali u našoj ne.:lol:
Moja preporuka je da krpelja ne pokušavate da vadite sami jer najčešće se to ne uradi kako treba ,a onda ga je teže izvaditi . Javite se u najbližu zdravstvenu ustanovu ,dobićete i savet npr.kako da pratite promenu što se tiče mesta ujeda ,u nekim slučajevima je neophodno i lečenje itd. itd...jer postoji opasnost od Lajmske bolesti.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
41.257
а да ти мало размислиш пре него што отвориш тему?
ово ти је отприлике к'о она кад на тараби пише свашта нешто.
седи 1 к'о кућа :aha:
valjda je očigledno da nisam JA dao savet. Preneo sam šta pišu drugi, a meni izgleda prihvatljivo. Uostalom, taj savet stoji i na američkoj CDC web stranici
Nije neophodno za sve trčati odmah kod lekara.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
41.257
možda je u uvodu trebalo dodati i upozorenje

Ako dobijete osip ili temperaturu u roku od nekoliko nedelja nakon uklanjanja krpelja, obratite se svom lekaru:

• Recite doktoru o svom nedavnom ujedu krpelja,
  • Kada je došlo do ujeda, i
  • Gde ste najverovatnije nabavili krpelja.

LikiLee

Veoma poznat
Poruka
11.206
valjda je očigledno da nisam JA dao savet. Preneo sam šta pišu drugi, a meni izgleda prihvatljivo. Uostalom, taj savet stoji i na američkoj CDC web stranici
Nije neophodno za sve trčati odmah kod lekara.
теби можда изгледа прихватљиво, мени не.
написала сам и зашто,а знаш и ти.
верујем да нису сви крпељи опасни,али, за сваки случај,
нека то одради и процени стручно лице.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
41.257
ništa loše u vezi toga što nećeš da rizikuješ i da potražiš pomoć profesionalca. Očigledno nije za svakoga.
Uzimajući u obzir da postoji situacija gde neko ne može da dodje do doktora u narednih 24 sata, onda nije na odmet znati kako se krpelj pravilno skida.

pikax

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.533
U principu mi ne možemo znati koji krpelj je zaražen ,ali ga možemo ukloniti stručno u zdravstvenoj ustanovi i pogledati da li postoje promene na mestu , ili na drugim delovima kože.Bitna stvar je i koliko je dugo tu , i gde se nalazi ujed, na kom delu tela jer i to ima smisla što se tiče terapije.( Kad kažem Mi ,mislim na zdravstvene radnike.)
Da rezimiram ,otići u najbližu zdravstvenu ustanovu ,u nekom najkraće izvodljivom roku da bi se što pre izvadio.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
41.257
U principu mi ne možemo znati koji krpelj je zaražen ,ali ga možemo ukloniti stručno u zdravstvenoj ustanovi i pogledati da li postoje promene na mestu , ili na drugim delovima kože.Bitna stvar je i koliko je dugo tu , i gde se nalazi ujed, na kom delu tela jer i to ima smisla što se tiče terapije.( Kad kažem Mi ,mislim na zdravstvene radnike.)
Da rezimiram ,otići u najbližu zdravstvenu ustanovu ,u nekom najkraće izvodljivom roku da bi se što pre izvadio.
a šta da se radi ako ne može da se dodje do doktora za 3 dana?

LikiLee

Veoma poznat
Poruka
11.206
сећам се времена кад је жму имао блиски контакт са крпељом.
није нам било јасно где је покупљен, јер нисмо боравили у природи.
има томе нешто више од десет година.
након вађења крепељ је прослеђен за С.Митровицу.
време кад је и ова девојка запатила Лајмску од крпеља.
мислила сам да је то уобичајена процедура и данас.

LikiLee

Veoma poznat
Poruka
11.206
a šta da se radi ako ne može da se dodje do doktora za 3 dana?
не знам шта бих ти написала.
колега од жму је био на пецању, и тамо га ћапио.
неко је споменуо могући менингитис,јер њему није било добро.
на крају се прича добро завршила.
ето, можда сам из тих разлога опрезна :)

сањаћу ноћас крпеље :lol:
@Sensei, laku noć...

Sensei

Master
Moderator
Poruka
41.257
не знам шта бих ти написала.
колега од жму је био на пецању, и тамо га ћапио.
неко је споменуо могући менингитис,јер њему није било добро.
на крају се прича добро завршила.
ето, можда сам из тих разлога опрезна :)
oprez nije nikada na odmet. Ko god može, a posebno ako se plaši neželjenih posledica, treba da ode do lekara.
Ja bih ga recimo vadio sam, ali zato je moja sestra odmah potrčala u urgentni

LikiLee

Veoma poznat
Poruka
11.206
a kada se ode do lekara da ga izvadi, da li se ispituje za bakterije i viruse?
napisala sam da je izvađen krpelj pre desetak godina, prolseđen za SM.
nije sigurno da bi ga čuvali, nego proverili u labosu ili gde već.
može biti da se sad to ne praktikuje, da nije isplativo, ili šta već. nemam pojma.

je l vidiš da nije zyb., da je krpelj opasna zverka

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.