Kako ucite za ispite na fakultetu?

Da li ucite redovno?

  • Ako da, da li je to u proseku do 2 sata dnevno

  • ili preko 2 sata dnevno?


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Belgrader:
Pa bigsister, uvek sam smatrao da Srbima treba dati ceo januar kao praznik. Pocev od nove godine, preko Bozica, pravoslavne, Svetog Jovana, Svetog Save...pa mislim stvarno...:). Srbi nisu duzni da rade tokom januara. Stoga bi trebalo neku peticiju pokrenuti da nam nadlezne institucije ceo mesec oznace kao praznik;).
Znam da ne moze tako...ali ako si ikada radila redove valjda znas o cemu pricam. To je jedino gradivo koje me je zaista obeshrabrilo. Bas sam se potrudio da ih ne volim...a potrudili su se i nadlezni:).
i couldnt agree more... nisam se previshe bavila redovima, ali verovatno tju se vetj baviti... mene ubishe matrice... znam da su uzasno lake, zadaci posebno, ali ne mogu (!) da popamtim sve teoreme...smorim se posle druge-tretje...
ali nishta se ne moze porediti sa geologijom... kako je tooo meni dosadnoooo... vi makar to nemate... :D
 
tuga_i_opomena:
Auuuuuu, svaka cast... Sledi pitanje: da li si se icega odrekla, koliko je trajalo studiranje i sta si zavrsila?

zavrsila stomatoloski odsek medicinskog fakulteta, tako se to tada zvalo, u roku, dakle - odslusala petu godinu u junu, i diplomirala u septembru (tada nije bilo diplomskog, nego si zavrsavao fakultet polozenim poslednjim ispitom).
nisam se, vala, bas nicega odrekla :).
iskreno, na prvoj godini sam se bas namucila - imali smo tada prve dve godine isti plan i program kao i opsta medicina, a ja mislila da mogu onako - da ucim kako mi kad padne na pamet :). dala sam godinu glatko, ali vrlo tesko, na rubu nerava i sa podocnjacima koji su se vukli iza mene :), i shvatila da cu do kraja fakulteta doci do nervnog sloma tim nacinom....kad sam videla da vecina strucnih ispita ima 2+5 semestara i slicno.

onda sam sela pa malko promislila, i pocela da ucim svaki dan - dakle, stvar je izgledala tako da sam radila svaki dan - ceo dan - i isla na vezbe i predavanja, i ucila redovno, ali sam svako vece u 9 bila u gradu, i svakog leta isla na letovanje, i po dvaput :).
ucenje za svaki ispit sam uvek zavrsavala dan ranije, i poslednji dan provodila na plazi, u piceriji i slicno :), o momcima ne bih sada, nije tema, LOL.
kako se verovatno da videti, i danas se (posle jos i-haj raznih skolovanja :)), osecam vedro i dobro, koje i tebi od sveg srca zelim :).

akhenaton :),
ja ne sumnjam u tebe uopste, a i sacekacu da vidim :).

ja sam uverena da ti radis slicno kao i ja sto sam, tada; nisam, zaista, "ganjala prosek", jednostavno sam sve ucila sistematicno, i do nivoa kada sam JA sama sigurna da znam. to, sasvim logicno, dovodi do odredjene ocene, osim ako si retard za drustvene predmete - kao ja, LOL.

veruj, ni danas mi nije jasno kako sam polozila npr. politicku ekonomiju - ja jesam tih 350-tak strana naucila naizust, ali sa TOTALNIM neshvatanjem, i zaboravila cim sa izasla sa ispita..... o istoriji necu ni da se hvalim, to si vec video, sramota me i da pricam :). drugim recima, mislim da je jako bitno da neko sebe nadje negde - ja sam oduvek volela npr. hemiju, biohemiju, to mi je tako jasno i logicno, a nesto drugo..... uvek sam govorila da na pravnom verovatno ne bih dalje od drugog semestra :):). meni to zvuci kao jako tezak fakultet.
 
Potpuno se slazem sa tobom. Pre svega vazno je da upises ono sto volis i sto ti ide, a onda nista nije tesko. Za prosek se zezam, ne jurim ga uopste, gledam samo da polozim i idem dalje. Nekako se uopste ne opterecujem time sta cu dobiti na ispitu, a do sada nikad nisam dobio manje od 8{al sam skroman}. U sustini, mozda ja i nisam toliko spreman na ispitu koliko bi trebalo za neku visoku ocenu. Mislim da na profesora mnogo vise utice kad ne pokazujes tremu i zauzmes samouveren stav pa ti uvek daju ocenu vise nego sto stvarno zasluzujes. Nekoliko puta mi se desilo da profesor pita hoce li neko prvi da odgovara i ja se javim, a onda mi on kaze pa kolega, znali ste za 9, al posto ste probili led dacu vam 10.

Hocu da kazem da je najvaznije upisati ono sto volis, imati veliko samopouzdanje i maximalno se truditi da sakrijes tremu. To je dobitna kombinacija. I naravno da se radi,ne preterano, ali da se radi, jer bez rada sve ovo prethodno nabrojano ne znaci nista.

Evo guram uspesno vec III godinu i do sada se niceg nisam odrekao.
 
Za tugu_i_opomenu- ja sam druga godina psihologije u Nishu i veruj mi da vam je mnogo lakse sto imate bolonjsku deklaraciju, jer smo mi opstu I polagali izcela, a tako je mnogo teze, metodologiju imamo tek na trecoj godini, a da sam ja imala toliko jednosemestralnih ispita, gde bi mi kraj bio! Zato budi srecna :grin:
 
Truman:
Svaka cast za 9,30 na stomatoloskom, cuo sam da je ekstremno tezak fax. Cudi me kako si ucila PE napamet to je predmet koji bas treba da se razume...

ma, znas kako - u mojoj porodici su sami ekonomisti, i zgrbavili se ljudi da mi objasne neke stvari; ponesto (kao obrt kapitala, recimo) mi je bilo jasno, i danas se secam dobro, ali neke...."ideoloske" recenice (u to doba 2/3 udzbenika :)), nikako nisam mogla ni da dobacim ni da pojmim. 20-tak godina kasnije sam citala neke druge stvari iz ekonomije (i udzbenike), sto je bilo sasvim drugacije pisano, bez socijalistickih i samoupravnih "novotvorevina", i to mi je bilo sasvim jasno...
kako rekoh, od drustvenih fakulteta zamisljam da bi mi pravni bio jako tezak. jednom davno sam kupila "rimsko pravo" (udzbenik) da iscitam, i bilo mi je bas jako zanimljivo i svidelo mi se, ali nesto drugo...ne smem ni da pomislim :). nije svakom bog dao....:).
BTW, posto imam mnogo pacijenata studenata, pa zadosta razgovaram s njima o svemu i svacemu, sticem utisak da je, recimo, farmacija vrlo tezak fakultet. osim toga, mislim da bi (meni licno) bilo tesko na elektrotehnici, recimo, prosto zbog sistema koji jeste.
ako sam dobro razumela, studenti elektrotehnike polazu vecinu ispita iz vise delova - ono: zadaci, pismeni, usmeni, sta ga znam, ali - ako danas npr. izadje na zadatke, onda rezultate ne znaju jos po par nedelja, sto je zlo jedno; nije ni da ponavlja za usmeni, nije ni da uci neki drugi predmet, kojesta. mislim, mi jesmo isto tako imali uvek neki prakticni deo, ali su se rezultati znali odmah, u toku dana, i oni koji prodju idu na usmeni ili odmah, ili sutra, pa si to obavio. dogadjalo se da neke predmete (recimo, hirurske - opstu, oralnu, maksilo-facijalnu hirurgiju) polazemo i danima, ali se tacno i odmah znalo na cemu si i da li ides dalje. meni ta neka neizvesnost deluje kao cist bezobrazluk i iznurivanje studenata....

dr kiki,
da li si polagala prijemni za psihologiju, i kako je to izgledalo?

 
Indigo u pravu si za PE. Sada se npr. radi iz dve knjige - jednu je napisao Amerikanac i po njoj se radi na Harvardu ( verovatno najbolja knjiga iz Osnova na svetu, sasvim zasluzeno jer je sjajno objasnjeno ) i druge knjige koju su pisali nasi autori i u kojoj ima dosta teoretisanja ali za najbitnije delove treba krosititi mozak. Inace, i ja sam cuo da je farmacija katastroga tezak fax ( inace, moja sestra hoce da ga upise ), da moraju da se bubace citave knjige formula itd. Ali zato na biroima rada nemas farmaceute, a i pristojno se placa. Sto se tice ETF-a da budem iskren tu idu najinteligentniji a i olaksica im je sto su ispiti podeljeni
 
Truman:
Indigo u pravu si za PE. Sada se npr. radi iz dve knjige - jednu je napisao Amerikanac i po njoj se radi na Harvardu ( verovatno najbolja knjiga iz Osnova na svetu, sasvim zasluzeno jer je sjajno objasnjeno ) i druge knjige koju su pisali nasi autori i u kojoj ima dosta teoretisanja ali za najbitnije delove treba krosititi mozak. Inace, i ja sam cuo da je farmacija katastroga tezak fax ( inace, moja sestra hoce da ga upise ), da moraju da se bubace citave knjige formula itd. Ali zato na biroima rada nemas farmaceute, a i pristojno se placa. Sto se tice ETF-a da budem iskren tu idu najinteligentniji a i olaksica im je sto su ispiti podeljeni

joj, izvadi mi prst iz oka :). najlepse, najcitljivije udzbenike koje sam imala u zivotu su pisali "strendzeri", to je raj na zemlji, bas ti zavidim na ovome :).
za vreme studija sam imala samo jedan americki udzbenik (fiziologija), ali onaj "pravi" sam videla tek na postdiplomskim - prosto je neverovatno kako ljudi mogu od tako nezgodnog predmeta kakav je klnicka farmakologija naciniti nesto lepo, vedro, "pitko" i duhovito.....

sto se tice farmacije, vidim da imaju zadosta hemije, biohemije i fizike u svim oblicima, ali isto tako vidim da zaista mnogo rade; dolaze mi beli kao zid :), a vidim da su stvarno radan, pametan, i dobro organizovan svet...

ljudi koje vidjam sa ETF su posebna vrsta :). na njima je posebno upadljiva samodisciplina, odreda su onako... "ozbiljni" momci, a pretezno su i vrlo pametni (devojku sam videla samo jednu). nisu nikad komentarisali obim i tezinu ispita, samo to sto se rezultati beskonacno otezu.
danas mi se jedna devojka sa druge godine psihologije zailila (da zalila - kukala najstrasnije :)) na to - "mnogo manjih ispita", pa sam umrla od smeha :). svakako da je lakse tako, nego posle 2-3 godine predavanja izaci na ispit, boze :).

izvini, nisam "upratila" sta ti studiras?
 
Ekonomiju, a pisac knjige "Principi Ekonomije" je Frederik Mankju. Knjiga je prepuna izuzetno zanimljivih primera iz zivota i sjajno u praksi objasnjava teoriju. Ako uzmes tu knjigu mozda zazalis sto si stomatolog. :)

Sto se tice ljudi sa farmacije od poznanice koja je iz unutrasnjosti cuo sam da su beogradski studenti obicno deca farmaceuta ili lekara, da se ne druze sa ovima iz unutrasnjosti... i sve takve stvari.
 
Truman:
Ekonomiju, a pisac knjige "Principi Ekonomije" je Frederik Mankju. Knjiga je prepuna izuzetno zanimljivih primera iz zivota i sjajno u praksi objasnjava teoriju. Ako uzmes tu knjigu mozda zazalis sto si stomatolog. :)

Sto se tice ljudi sa farmacije od poznanice koja je iz unutrasnjosti cuo sam da su beogradski studenti obicno deca farmaceuta ili lekara, da se ne druze sa ovima iz unutrasnjosti... i sve takve stvari.

puno ti hvala, bas cu da potrazim da pogledam :). osim toga, moj matori i danas uredno kupuje i cita sve sto nadje na slicne teme (diplomirao je na beogradskom ekonomskom 1955 :)), volece chicha :)... a ja sam (jos uvek :)) sasvim srecna "zubarica" :).
ne znam za bg farmaciju (ja sam u novom sadu), ali ovde vidjam sa farmacije pre decu..."uglednih" privrednika, nego lekara/farmaceuta.

izvini, jesi li ti bas na (drzavnom) ekonomskom, ili na nekom od privatnih?
je li velika razlika?
pitam zato sto, kako sam (skromno) dosad videla, deluje mi da se dosta razlicito "uhljebe" posle fakulteta, mozda gresim.

sve najbolje :).
 
Ispravka, covek se zove Gregori ( Menkju ), ne znam sa kim sam ga pomesao.

Inace, na drzavnom sam, ali ako cemo formalno ne postoji privatni ekonomski fakultet. Zasto? Pa zato sto se svi oni zovu drugacije - za menadzment, marketing bla bla bla. Verovatno drzava nije dozvolila da se zove ekonomski - ne znam, nagadjam. Inace kad zavrsis privatni fakultet tipa BK, Megatrend nigde te nece zaposliti osim u njihovim kompanijama.
 
hvala opet :).

da, na to sam i mislila, znas. u poslednjih, mozda, par godina, sam videla petnaestak ljudi koji su zavrsili ekonomski, drzavni ili neku od tih privatnih varijanti; ovi "drzavni" su se odreda vrlo lepo "uhljebili" (strane banke, strana revizorska kuca - jel' se tako kaze? :) i slicno), dok su ovi sa privatnih fakulteta vise-manje i danas nezaposleni (izuzetak je jedna devojka sa beogradskog BK koju su, kao izuzetnog studenta, zadrzali na fakultetu).
iskreno, nisam dobro shvatila u cemu je stvar, zato tebe pitam :). cak sam cula od pojedinih ljudi koji su diplomirali na privatnim fakultetima da im je odmah u startu receno - od strane potencijalnog poslodavca ("pro credit", recimo) da na konkursu dolaze u obzir samo "drzavni" ekonomisti. cak imam jednog pacijenta koji je u USA zavrsio nesto paralelno nasem ekonomskom, i on se (sjajno) zaposlio za manje od godinu dana po povratku, zato te i pitam u cemu je (tolika) razlika; mislim - petnaestak ljudi je ipak malo da mogu da sudim, samo imam takav utisak.

poz :).
 
_provincijalka_:
Statistiku nam drzi Hedrih. A kakva je ova iz filozofije?



Ako je ona Sladjana, ne znam sta da ti kazem, nemoj da odes mnogo nasminkana i nakindjurena, to ne voli, najbitnije je da brzo pricas, jer te onda prekida i pita sledece pitanje, a ako davis, postavlja mnogo glupa podpitanja, a evo kako sam ja polozila- imala sam pitanja- izvori i pobude filozofije, isihasticki spor i fenomenologiju- prvo pitanje sam super znala i prekinula me je, presla sam na drugo, a jedino sam taj isihasticki spor ucila iz crvene knjige za srednju skolu i dok sam pricala pomenula sam neku duboku meditaciju, koja se spominje u toj knjizi i ona mi je rekla: "koleginice, pa ne verujem da ima meditacije u hriscanstvu", nastavila sam da pricam bas dobro, cak sam znala i podpitanje, koje nije niko znao pre mene, trece isto super, literaturu sam odrala i ona mi na kraju kaze: "da nije bilo one meditacije, bilo bi 10, a ovako 9" Mislim stvarno!
E da-NEMOJ NIKAKO DA IZNOSIS NEKA SVOJA MISLJENJA, ODLEPICE, PRICAJ SAMO ONO CEGA IMA U KNJIZI!!!!!!

PA, SRECNO TI BILO!!!!!! :lol:
 
Truman:
Inace, i ja sam cuo da je farmacija katastroga tezak fax ( inace, moja sestra hoce da ga upise ), da moraju da se bubace citave knjige formula itd. Ali zato na biroima rada nemas farmaceute, a i pristojno se placa.

Šta znači 'katastrofa težak fax'? Ja sam čula da je ekonomija teška. :)

Formule u knjigama su uglavnom dosta povezane :) a i teško da će na farmaciju ići neko kome ne ide hemija. Doduše fax jeste težak jer iako su predavanja zvanično obavezna a nezvanično ne :) imaš vežbe za koje spremaš kolokvijume (koji nemaju veze sa ispitima) plus obimno gradivo koje je preporučljivo razumeti...radne navike i dobri živci definitivno trebaju, bez onog 'jao težak faks' (u negativnom smislu) i 'šta će to meni u životu' - mada ovo drugo važi za dobar broj fakulteta. :D

Inače priča se da je na novosadskoj farmaciji lakše, ispiti se polažu preko kolokvijuma i slično ali se diploma priznaje samo u Vojvodini.
 
Indigo - nema tu nekih nejasnoca. Jednostavno - na njihovim fakultetima se maltene nista ne radi, lako se sticu diplome i poslodavci nece da unajme one koji nemaju znanje.

neupucena - sad cu ja da te uputim :) Objektivno prirodni fakulteti su tezi od drustvenih, ali subjektivno ( koje je obicno u zivotu bitnije nego objektivno ) sve zavisi da li ti bolje idu prirodne ili drustene nauke. Npr. neki tamo ETF-vac koji ima iq 156 ne bi mozda nikad mogao da zavrsi filozofiju ili knjizevnost jer decko prosto ne kapira te stvari koje nemaju veze sa sa brojevima. Tako i za farmaciju - ispiti su obimniji i ima vise podataka ali ako imas dara za hemiju nije preveliki problem, a ako npr. ne prihvatas materiju iz ekonomije nista ti ne vredi...
 
Truman:
neupucena - sad cu ja da te uputim :) Objektivno prirodni fakulteti su tezi od drustvenih, ali subjektivno ( koje je obicno u zivotu bitnije nego objektivno ) sve zavisi da li ti bolje idu prirodne ili drustene nauke.

Što sam i ja rekla ali dobro sad. :)

Npr. neki tamo ETF-vac koji ima iq 156 ne bi mozda nikad mogao da zavrsi filozofiju ili knjizevnost jer decko prosto ne kapira te stvari koje nemaju veze sa sa brojevima.

Kad si već pomenuo iq da ukažem na jedan detalj - visoko inteligentni ljudi su često svestrani tj. daroviti za više stvari. Npr. meni je u školi išlo sve osim crtanja. :) Naravno nečemu si ipak više sklon ali na nivou srednje škole (pogotovo moje srednje u kojoj i nisu bili neki kriterijumi) je teško odrediti čemu. Tu ulazi u igru karakter tj. koliko je neko spreman da se organizuje i disciplinuje, koliko je zreo, stabilan i slično. Mene je moja inteligencija i pored ličnih problema i ne neke naročite motivacije - radne navike da ne spominjem - dovela do treće godine farmacije. Ali dalje nije moglo i morale su se neke stvari raščistiti što je opet potrajalo ali to već nije priča za ovu temu. :)

Btw zapanjio bi se koliko je filozofa među programerima...

:D
 
Slazem se da medju veoma inteligentnima ima puno svestrani ljudi ali znam i odredjen broj onih koji "razbijaju" neki prirodni predmet, a ako su u zivotu procitali knjigu van lektire ili otisli u pozoriste, ili se zainteresovali za neku drugu umetnost ili drustvenu stvar dajem glavu. Naravno, znam i jednog lika, izuzetnog prirodnjaka koji recimo pise pesme i siguran sam da nije jedini. Sad sam pokusao da se malo ispravi, da ne ispadne da generalizujem stvari.

Da dodam jos jednu stvar pa da zakljucim - u sustini to je stvar duha a ne toliko inteligencije ( sad, koliko su to dvoje u korelaciji to je dobro pitanje ).
 
dr kiki:
Ako je ona Sladjana, ne znam sta da ti kazem, nemoj da odes mnogo nasminkana i nakindjurena, to ne voli, najbitnije je da brzo pricas, jer te onda prekida i pita sledece pitanje, a ako davis, postavlja mnogo glupa podpitanja, a evo kako sam ja polozila- imala sam pitanja- izvori i pobude filozofije, isihasticki spor i fenomenologiju- prvo pitanje sam super znala i prekinula me je, presla sam na drugo, a jedino sam taj isihasticki spor ucila iz crvene knjige za srednju skolu i dok sam pricala pomenula sam neku duboku meditaciju, koja se spominje u toj knjizi i ona mi je rekla: "koleginice, pa ne verujem da ima meditacije u hriscanstvu", nastavila sam da pricam bas dobro, cak sam znala i podpitanje, koje nije niko znao pre mene, trece isto super, literaturu sam odrala i ona mi na kraju kaze: "da nije bilo one meditacije, bilo bi 10, a ovako 9" Mislim stvarno!
E da-NEMOJ NIKAKO DA IZNOSIS NEKA SVOJA MISLJENJA, ODLEPICE, PRICAJ SAMO ONO CEGA IMA U KNJIZI!!!!!!

PA, SRECNO TI BILO!!!!!! :lol:

A treba li to moje "izlaganje" da bude opsirno ili ne mora bas tolkio da zalazim u detalje?
(narocito me interesuje za literarturu)
Iskreno, ja sam se bas uplasila od tog ispita, ne znam kako cu da uspem da progovorim tamo.
 

Back
Top