Kako to da strane kompanije uzimaju profit u Srbiji i Burkini Faso, a narod ne dobija nista ?

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
42.627
Kako to da strane kompanije uzimaju profit u Srbiji i Burkini Faso, a narod ne dobija nista ?

Kompanije iz bogatijih zemalja dolaze u zemlje poput Srbije ili Burkini Faso da bi proizvodile ili prodavale proizvode. One često izvoze profit nazad u matične zemlje kroz dividende, royalties ili reinvestiranje u strane banke. Primer - U Srbiji: fabrika automobila ili prehrambena kompanija zapošljava lokalne radnike, ali većina profita ide u inostranstvo .U Burkini Faso: rudnici ili plantaže izvoze sirovine (zlatо, kakao, pamuk), a vrednost finalnog proizvoda se ostvaruje u inostranstvu.
Srbija i Burkina Faso daju poreske olakšice da bi privukle strane investicije. Dok kompanije smanjuju porez ili ga uopšte ne plaćaju, država gubi novac koji bi mogao ići u obrazovanje, zdravstvo ili infrastrukturu. Radnici često dobijaju minimalnu nadoknadu, dok vlasnici kompanija ostvaruju enorman profit.
Ovo je naročito izraženo u Srbiji i Burkine Faso koje su sa slabijim zakonima o radu.
images (2).jpg

U Srbiji
Niske plate u odnosu na ostvareni profit – deo kompanija koristi jeftiniju radnu snagu nego što bi mogla u svojim matičnim zemljama.
Državne subvencije – dobijaju značajnu pomoć države, te se postavlja pitanje da li građani dobijaju nesto zauzvrat.
Ekološki problemi – pojedini industrijski i rudarski projekti izazivaju zabrinutost zbog zagađenja vazduha, vode ili zemljišta.
Iznošenje profita – deo zarade odlazi vlasnicima u inostranstvo umesto da ostane u domaćoj ekonomiji.
zzxx.jpg

U Burkini Faso
Eksploatacija prirodnih resursa – posebno zlata i drugih sirovina, pri čemu lokalne zajednice često dobijaju mali deo ukupne vrednosti.
Loši uslovi rada
– u nekim sektorima radnici rade za veoma niske nadnice.
Ekološka šteta – rudarske aktivnosti mogu zagađivati vodu i zemljište.
Slaba lokalna prerada – sirovine se izvoze, a najveća zarada nastaje kasnije, u drugim zemljama gde se proizvodi obrađuju i prodaju.
images (1).jpg

Važno je napomenuti da mnogi problemi nisu samo posledica stranih kompanija. Često značajnu ulogu imaju i:
vlast
zakoni i njihovo sprovođenje,
korupcija,
pregovori o koncesijama i porezima
-netransparentonst
zzzzzzz.jpg

Tako da Vucic i Ibrahim Traore vode svoje zemlje u nove pobede iz dana u dan ! :think:
 
Jeste, neko ce da investira u privredu Srbije a da posle toga ne moze da iznese profit, dosao je zbog profita a ne zbog humanitarnog rada. Na kojim si ti marxistickim stripovima odrastao?
Није ствар изношења профита, проблем је што Србија нема икакве користи од тога.
 
Није ствар изношења профита, проблем је што Србија нема икакве користи од тога.

Заборављаш зашто смо дозволили странцима да преузимају наше фабрике ?

Дали смо им зато што имају приступ страним тржиштима за пласман те робе из наших фирми,
а то је битно због запослености наших грађана.

Значи преживљавање.
Мора тако - не може боље !
 
Заборављаш зашто смо дозволили странцима да преузимају наше фабрике ?

Дали смо им зато што имају приступ страним тржиштима за пласман те робе из наших фирми,
а то је битно због запослености наших грађана.

Значи преживљавање.
Мора тако - не може боље !
Може, само немамо просрпску власт од балканских ратова па на овамо, нити имамо паметне политичаре, дипломате и логистичаре.
 

Back
Top