Kako su se pripremali drevni olimpijci

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
355.010
Olimpija-takmicari.jpg

Grčki istoričar Arijen (oko 86 – 160. nove ere) rekao je da ceni slavu pobede na Olimpijskim igrama, ali je takođe upozorio da je to veoma teško postići.
Za antičke sportiste put do olimpijske slave bio je dug i mukotrpan, baš kao i za moderne sportiste.
Kakvo je bilo iskustvo starih sportista koji su trenirali i takmičili se na Olimpijadi istraživao je profesor Konstantin Panegires sa Univerziteta u Melburnu.

Zgusnut raspored takmičenja

Drevni olimpijski sportisti imali su naporan kalendar.
Igre u Olimpiji nisu bile jedino prestižno atletsko takmičenje u drevnom grčkom svetu.
Postojala su još tri poznata takmičenja u kojima su vrhunski sportisti želeli da pobede – Pitijske igre panhelenske svečanosti (druge po važnosti) koje su se održavale u čast boga Apolona, na stadionu ili pozorištu grčkog svetilišta i proročišta Delfi u Grčkoj. Zatim, Nemejske igre, koje su održavane svake dve godine u Nemeji, šumovitoj dolini antičke severne Argolide; i Istamske igre (ili Istmijske igre) svečanosti u čast boga Posejdona. Održavale su se na Istamskoj (Korintskoj) prevlaci svake druge godine, sredinom leta, posle antičkih Olimpijskih igara.
To su bila najvažnije svečanosti antičke Grčke. Obično su se svake godine održavala jedno ili dva od ovih sportskih manifestacija.
Zajedno, ove četiri igre su formirale „periodos“ (kolo). Sportista koji je pobedio na svim Panhelenskim igrama proglašavan je za „periodonikes“ (grč. περιοδονικης – pobednik kruga), i sticao je veliku slavu i bogatstvo.

Pripreme za takmičenje
Olimpijci su bili spremni na drastične mere kako bi stekli prednost nad protivnicima.
Čuveni rvač Milo od Krotona – koji je harao borilištima oko 536-508 pne – imao je legendarne metode treninga. Kako bi zadržao fizičku snagu Milo je svakodnevno „jeo 20 min (oko 8,72 kg) mesa, zajedno sa istom količinom hleba, i pio tri vrča vina“, prema Ateneju iz Naukratisa (2. vek nove ere). Za fizičku kondiciju, Milo bi svakodnevno nosio novorođeno tele sve dok ono ne izraste u bika.

Milo nije bio jedini rvač koji je trenirao sa životinjama. Prema istoričaru Jevseviju iz Cezareje (4. vek nove ere), Amesina iz Barke (pobednik u olimpijskom rvanju 460. pre Hrista), trenirao je rvajući se sa bikovima dok je čuvao stoku. Čak je dovodio i bika sa sobom u Olimpiju kao sparing-partnera.

Šta je sa ishranom – i seksom?
Mnogi sportisti su pokušavali da postignu vrhunsku kondiciju primenjujući posebne načine ishrane.
Trkač Hionis iz Sparte (sredina 7. veka pre nove ere) – koji je, prema rečima putopisca Pausanije (2. vek nove ere), osvojio sedam olimpijskih pobeda (četiri na „stadionu“ i tri u „dijaulosu“) – bio je poznat po dijeta od suvih smokava.Drugi pobednički olimpijski sportisti, kao što su Eurimen sa Samosa (6. vek pre nove ere) i Dromeus iz Stimfala (5. vek pre nove ere), prednost su davali ishranu koja se sastoji od mesa.

Prema Ateneju iz Naukratisa, takođe je postojao jedan tebanski sportista, aktivan tokom ili pre 2. veka pre nove ere, koji je „prevazišao sve svoje protivnike tako što nije jeo ništa osim kozjeg mesa“. Nije poznato ime ovog sportiste, ali Atenej dodaje da su ga svi ismevali jer je njegov znoj jako neprijatno mirisao.
Ikus iz Tarentuma, pobednik u petoboju 476. pre nove ere, verovao je da je njegovo uzdržavanje od seksa jedan od razloga njegovog uspeha: „tokom čitavog perioda priprema“, kaže filozof Platon, „ nikad nije dirao ženu, a ni dečaka”.Drugi olimpijski pobednici poznati po uzdržavanju od seksa bili su trkači Astil iz Krotona (pobednik 488, 484. i 480. pre Hrista) i Krison iz Himere (pobednik 448, 444. i 440. pre Hrista).
 
Crtež drevne Olimpije i Zevsov hram
Olimpija-Zevsov-hram-grafika_365x620.jpg


Olimpijska pravila
Na Olimpijadi nije mogao da se takmiči bilo ko. Od 632. pre Hrista pa nadalje, na Olimpijadi su održavane odvojene discipline za takmičare mlađe od 18 godina i odrasle.

Pisac Filostrat iz Atine (oko 170 – 250. godine) objašnjava da takmičari u juniorskoj kategoriji su morali da imaju svoje pleme i rodni grad, da imaju oca i porodicu i da su rođeni slobodni, a ne kao robovi, kao i da nisu vanbračna deca.
Odrasli takmičari takođe su morali da budu građani i rođeni kao slobodni.
Sportisti koji su se takmičili u Olimpiji morali su da se zakunu Zevsu da su deset meseci pre igara „strogo poštovali propise o treningu“, kako beleži Pausanija.
Mesec dana pre Olimpijade, sportisti su morali da borave u Elisu pripremajući se za igre. Tamo su ih nadzirale olimpijske sudije – „helanodikai“ – poznati po svojim ljubičastim haljinama i račvastom štapu koji su nosili i kojim su tukli sportiste koji su prekršili pravila.
Tokom ovog meseca sportisti su vežbali i takmičili se u probnim disciplinama. Onima za koje se u probnim fazama smatralo da su ispod standarda nije bilo dozvoljeno da učestvuju u samom takmičenju. Tokom ovog perioda olimpijske sudije žrebom su odlučivale ko će se sa kim takmičiti.

Takmičenje

Helanodikai su sva dešavanja na Olimpijadi strogo nadgledali.
Ako se sportista nije pridržavao pravila, postojale su kazne. Nedistiplinovanog sportistu mogao je da išiba neko od sudija, da bude diskvalifikovan ili novčano kažnjen (ili sve troje).

Na primer, bokser Kleomed iz Astipaleje bio je poznat po tome što je prekršio pravila tokom bokserskog meča u Olimpiji 496. ili 492. pre Hrista i ubio svog protivnika Ika iz Epidaura. Pausanija beleži:Pošto su ga sudije osudile za prljavu igru i lišili ga nagrade, on je poludeo od tuge i vratio se u Astipaleju.
Besan Kleomed je sruši fiskulturnu salu u svom rodnom gradu, pri čemu su stradali dečaci koji su vežbali. Posle nesreće je pobegao i nestao bez traga, ali je kasnije bio obožavan kao heroj.

Pobeda i poraz, pa odlazak kući
Pobednici su na svečanosti od predsedavajućeg dobijali vence od maslina, ali ni ovo nije uvek išlo bez problema.
Klaudije Aelijan beleži:
Atletičar iz Krotona, pobedom u Olimpiji, otišao je do predsedavajućeg da primi svoju krunu i pao mrtav od napada epilepsije.
Pobednici su bili toliko nestrpljivi da pobedu objave svojim porodicama da su ponekad preduzimali ekstremne mere da to postignu.
Kada je trkač na duge staze Agej iz Arga pobedio u takmičenju „dolihos“ 328. pre nove ere, on je tog istog dana trčao čitavim putem od Olimpije do Argosa (oko 150 km udaljenog) da bi svom narodu rekao o svojoj velikoj pobedi – ako možemo da verujemo u ovu priču.

Na kraju su se svi pobednici vraćali u svoje rodne gradove gde su dočekivani kao heroji. Čekala ih je slava i bogatstvo.
Poraženi su lizali rane i nadali se pobedi sledeći put.
Olimpija-trkaci_496x620.jpg

(preuzeto sa rts)
 

Back
Top