Kako su poznati brendovi dobili ime

Lada

Legenda
Poruka
52.215
Najpoznatiji brendovi koji su greškom dobili ime


Kreativnost i jednostavnost nekih od najuspešnijih brendova ono su što ih čini prepoznatljivim. Međutim, načini na koji su neki dobili ime su zanimljiviji nego što se misli.

Google – greška u pisanju
Svi znamo za najveći i možemo slobodno reći i najuticajniji pretraživač na svetu. Ali kako je Google dobio ime?

Kada su bili na prvoj godini studija na Univerzitetu Stenford, Leri Pejdž i Sergej Brin već su imali ime za svoju potencijalnu firmu. To ime bilo je Googol zbog broja gugol koji označava broj. Ali, Pejdž je pogrešno napisao taj broj i umesto googol, napisao je google. Ostalo je, kako kažu, istorija.

IKEA – skandinavska enigma
Osnovana 1943. kada je njen osnivač imao samo 17 godina, IKEA se razvila iz firme koja prodaje sve tipove predmeta u jednu od najpoznatijih firmi na svetu. Međutim, oni koji ne pričaju švedski uvek su se pitali šta IKEA tačno znači na tom jeziku. Ime je akronim prva dva slova imena osnivača Ingvara Kamprada, farme gde je odrastao: Elmtaryd i grada na jugu Švedske gde se farma nalazila: Agunnaryd.
 
Pepsi – piće za probavu
Kao i većina sličnih pića, Pepsi se prvobitno prodavao kao lek za probavne tegobe. Međutim, piće je bilo toliko popularno da je doktor koji ga je pripremio odlučio da promijeni ime iz Bradovo piće u Pepsi-Cola. Danas je to jedno od najpoznatijih pića na svetu.

McDonald's – osnivači brze hrane
Preduzetnik Rej Kros zaslužan je za širenje i samu franšizu, ali ime dolazi od prezimena osnivača brze hrane – Morisa i Ričarda Mekdonalda. Prvi McDonald's restoran otvoren je 1948, a na meniju je bilo samo nekoliko jela. Braća Mekdonald su, međutim, ubrzo standardizovala proces pripreme i prodaje hrane koji je bio veoma uspešan i koji im je omogućio da svoje menije prodaju po nižim cenama. Uskoro su i arhitekturu restorana prilagodili toj standardizaciji, što je razlog za slavne zlatne lukove koje krase njihove restorane.

Zara – kada inspiracija dolazi iz filma
Kada je Amancio Ortega razmišljao kako da nazove svoju firmu, prvobitno je razmišljao da franšizi da ime Zorba, po liku iz filma Grk Zorba, budući da je bio veliki obožavatelj filmova Antonija Kvina. Međutim, kratko pre otvaranja prve radnje, shvatio je da se nalazi pored kafića sa istim imenom. Zato je Ortega uzeo znak na kojem je pisalo ime radnje, dodao slovo a i zamenio slovo b.

Lidl – prema bivšem poslovnom partneru
Lidl je dobio naziv tako što je osnivač Švarc (Schwarz) kupio prava da kompanija nosi naziv prema njegovom bivšem poslovnom partneru koji se prezivao Lidl. Njegovo prezime, inače, znači crno.

Izvor:rs.n1info.com
 
canon.jpg


Kanon - Naziv brenda kakvog poznajemo je adaptirana verzija komplikovanije japanske reči "Kwanon" – ime budiste Bodhisattve Milosrnog.
 
fa3544bb09ad45e4bb8d11678b08495a.jpg


Adidas - Čuveni brend sportske odeće dobio je ime od osnivača kompanije Adolfa Daslera, čiji je nadimak bio Adi. Ovaj nadimak je bio u paru sa prva tri slova Adolfovog prezimena Dasler koja su formirala ime Adidas. Da li ste mislili i da Adidas znači "All Day I Dream About Sport" (Ceo dan sanjam o sportu)?
 
ibm-logo.jpg

IBM - Tomas J. Votson, izvršni direktor IBM-a od 1914. do 1956. godine bio je bivši radnik kompanije "Nacionalna kasa". Oduvek je želeo da izgradi nešto veće od kompanije u kojoj je radio pa je odlučio da kompaniji da ime "International Business Machines", jer je nešto "internacionalno" očigledno veće od "nacionalnog".
 

Back
Top