Kako strah od prelesti može biti dobar?

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.845
U više razgovora sa pravoslavnim vernicima, stekla sam utisak da je
strah od prelesti izgovor za ne raditi ništa. To je kao kada bi neko odlučio
da nikada ne pređe ulicu zato što su ga roditelji upozorili da mora da bude
oprezan kada ulicu prelazi. Mnogo toga u životu radimo što je opasno i
gde se traži da budemo dodatno pažljivi. Pa zašto onda sebe zakočiti
baš u duhovnom razvoju?
 
U više razgovora sa pravoslavnim vernicima, stekla sam utisak da je
strah od prelesti izgovor za ne raditi ništa. To je kao kada bi neko odlučio
da nikada ne pređe ulicu zato što su ga roditelji upozorili da mora da bude
oprezan kada ulicu prelazi. Mnogo toga u životu radimo što je opasno i
gde se traži da budemo dodatno pažljivi. Pa zašto onda sebe zakočiti
baš u duhovnom razvoju?
Не разумијем на шта тачно циљаш, поготово овај дио:
strah od prelesti izgovor za ne raditi ništa.
Не ради се о томе да се ради или не ради ништа, већ да се без опреза, промишљања и провјеравања ништа из духовне сфере не узима здраво за готово, да се нема високо мишљење о себи, да будемо скептични према свом умовању и да то провјеравамо под надзором духовника и још много тога, а рад на духовном развоју је пожељан.
 
Не разумијем на шта тачно циљаш, поготово овај дио:

Не ради се о томе да се ради или не ради ништа, већ да се без опреза, промишљања и провјеравања ништа из духовне сфере не узима здраво за готово, да се нема високо мишљење о себи, да будемо скептични према свом умовању и да то провјеравамо под надзором духовника и још много тога, а рад на духовном развоју је пожељан.
Slažem se. Opisao si kako strah od prelesti može biti dobar.
A ciljala sam upravo na ono što sam opisala, da neke ljude taj strah zablokira
tako da najradije ništa neće ni da rade.
 
Slažem se. Opisao si kako strah od prelesti može biti dobar.
A ciljala sam upravo na ono što sam opisala, da neke ljude taj strah zablokira
tako da najradije ništa neće ni da rade.
Нису ми познати такви примјери, већ само ови други, ако можеш наведи нешто конкретно, како их то страх заблокира и шта подразумијеваш под тим да не раде ништа?
 
Ajde lebati kako da dodjem do duhovnika?
Не мора то бити старац који живи у неком манастиру или испосници, можеш да се посавјетујеш и са парохијским свештеником, он ти такође може дати неки савјет или те упутити на некога.
 
Нису ми познати такви примјери, већ само ови други, ако можеш наведи нешто конкретно, како их то страх заблокира и шта подразумијеваш под тим да не раде ништа?
Nemam ja neke dokaze za takve primere, već samo sećanja na neke razgovore
gde kad se pomene nešto više od obeležavanja slave i dva dana posta pred dva
najveća praznika, razgovor se skrene na prelest.
 
Nemam ja neke dokaze za takve primere, već samo sećanja na neke razgovore
gde kad se pomene nešto više od obeležavanja slave i dva dana posta pred dva
najveća praznika, razgovor se skrene na prelest.
Prelest i to da je duhovnost rezervisana za svece, tj samo sveci mogu imati uvid, je zapravo
kocnica da se bilo ko treba baviti duhovnoscu. I ti nepostojeci duhovnici, koji satro treba da nadgledaju.
To su sve fraze, koje zapravo nista ne znace. Zapravo prelest je nista drugo nego licemerje,
isto sto i sizofrenija. Dakle kao vernik se pravi da je cist, a zapravo samo na papiru dok
u jednoj ruci drzi bibliju u drugoj drzi tuki. To je sustina :P
No vecina monaha je u prelesti, pogotovo oni koji predvidjaju kraj sveta, pa im niko ne
pridikuje zbog toga :P
 
Prelest i to da je duhovnost rezervisana za svece, tj samo sveci mogu imati uvid, je zapravo
kocnica da se bilo ko treba baviti duhovnoscu. I ti nepostojeci duhovnici, koji satro treba da nadgledaju.
To su sve fraze, koje zapravo nista ne znace. Zapravo prelest je nista drugo nego licemerje,
isto sto i sizofrenija. Dakle kao vernik se pravi da je cist, a zapravo samo na papiru dok
u jednoj ruci drzi bibliju u drugoj drzi tuki. To je sustina :P
No vecina monaha je u prelesti, pogotovo oni koji predvidjaju kraj sveta, pa im niko ne
pridikuje zbog toga :P
Нигдје везе, сасвим погрешан контекст.
 
Nemam ja neke dokaze za takve primere, već samo sećanja na neke razgovore
gde kad se pomene nešto više od obeležavanja slave i dva dana posta pred dva
najveća praznika, razgovor se skrene na prelest.
Мислим да ти људи не знају значење појма прелест, већ да је у питању обична незаинтересованост, а у неким случајевима и сујевјерје. Вјероватно си имала прилику да чујеш нешто типа "не ваља се стално ићи у цркву, не ваља се зарећи у цркви да ћеш престати пушити, пити и сл." Не ваља читати пуно те "црквене књиге" од тога се може пролупати, итд. Маса вјерника ће рећи да су вјерници, да славе славу, крсте дјецу, придаре цркви и слично, али кад им поменеш васкрсење што је у суштини главни догађај, они ће те гледати онако чудно, да им у очима можеш прочитати шта овај булазни :D !? Недао Бог да се покрене тема о проблему смрти, 99% ће их гледати да што прије промијене тему.
 
Prelest i to da je duhovnost rezervisana za svece, tj samo sveci mogu imati uvid, je zapravo
kocnica da se bilo ko treba baviti duhovnoscu. I ti nepostojeci duhovnici, koji satro treba da nadgledaju.
To su sve fraze, koje zapravo nista ne znace. Zapravo prelest je nista drugo nego licemerje,
isto sto i sizofrenija. :P
Прелест је честа појава. Један светитељ је рекао - ко није у подвигу, он је у прелести. Дакле односи се на све нас.

Slažem se. Opisao si kako strah od prelesti može biti dobar.
A ciljala sam upravo na ono što sam opisala, da neke ljude taj strah zablokira
tako da najradije ništa neće ni da rade.
Имаш и другу крајност, да неке људе гордост носи па да мисле да све раде добро. Зато се и људи исповедају код свештеника па он види и може да разуме ко од чега пати, ко од гордости, ко од претераног страха.
Прелест је када неко нешто ради, а упоран је у томе.
Када су се појавили столпници који су живели у кулама, једног од њих су позвали да сиђе, тј. неко из манастира га је позвао. Пошто стоплници нису никада напуштали свој стуб, један од њих је ипак кренуо да послуша братију јер је послушање веома важно код монаха.
Рекли су му да не мора да силази, само да проверавају да ли је у прелести или не. Дакле он није био у лажном подвигу где је радио шта је хтео, то би у његовом случају била прелест.
Дакле прелест је и неко активно стање, не само страх и пасивност.
 
U vremenu u kome se sve vidi i nista ne zna, sasvim je razumljivo i opravdano da mnogi budu u prelesti, ali posto je svest odskocila krajem proslog i pocetkom ovog veka jasno je da dvolicnost nije stvar izbora, tako da je lakse nista ne raditi nego se duhovno izlagati greskama. Ovome su pomogli duhovnici postajuci "verski profesionalci" tacnije sekuci granu na kojoj pociva vera.
Strah od prelesti blokira svest kao sto dva puta skociti u iluziju treci put tera na razmisljanje "da li je stvarnost ili iluzija" i jos ako izgubis poverenje u dvolicni svet ostajes sasvim sam sa svojim dilemama, a sam covek je nesiguran.
Stavise, cesta je pojava kod nezrelih i nesigurnih osoba koje su bile u cvrstoj veri ili znanju i nesvesno prodavali maglu....

Primer je jednostavan....kada u pustinji vidis ono cega nema i popijes prasinu mesto vode, drugi put nisi siguran da li je to pravac kojim treba ici....
 
U više razgovora sa pravoslavnim vernicima, stekla sam utisak da je
strah od prelesti izgovor za ne raditi ništa. To je kao kada bi neko odlučio
da nikada ne pređe ulicu zato što su ga roditelji upozorili da mora da bude
oprezan kada ulicu prelazi. Mnogo toga u životu radimo što je opasno i
gde se traži da budemo dodatno pažljivi. Pa zašto onda sebe zakočiti
baš u duhovnom razvoju?
nijedan iracionalan strah nije dobar. Pa ni strah od prelesti.
Prelest je vrsta duhovne sujete. Kad čovek koji tek uđe u veru pomisli da je on u duhovnom smislu nešto posebno, da je više vrednosti od drugih vernika, pa počne da ima razne ideje da je novi Mesija, da on sve o veri zna bolje od sveštenika, da se baš njemu zbog njegove velike vrednosti javljaju svetitelji i anđeli i slično
 

Back
Top