kako ste proveli...

AntunTun

Veoma poznat
Poruka
10.793
bombardovanje?...
sada je to vetj istorija a ne vidim gde bi ovaq temu mogao postaviti...ok vetjina ljudi koje poznajem prvovela je taj period veselo i mahom pijano...kod mene konkretno je stara zgrada koja nema atomsko sklonishte...ok ima neke betonske hodnike i prostorije al nema ni ventilacija ni toalet...ima struje to stoji...e tu su silazili penzioneri koji inache ne napushtaju svoj dom ni do prodavnice...bilo je smeshno gledati ih kako na poziv sirene silaze u mishju rupu da se tamo izlezhavaju na improvizovanim krevetima od sundjera...dakle da je neko postavio dasq od vrata do zida svi bi se dole podavili...a da ne pominjem da je bomba pogodila zgradu shta bi bilo...al kao sqpljali se mi omladina u dvorishtu na klupama...pa po celu notj po rakiji i prichama koje kakvim...bilo super druzhili se ljudi koji se inache ne druzhe...po celu celcatu notj mi kao frka od bombi pa napolju...u nekim krajevima grada gde su nove zgrade pa kao sklonishta imaju krevete na sprat i zasebno prostorije...pa u jednoj sve mladi...zika alkohol trava...ludilo po ceo dan...dosta ljudi nije ni izlazilo iz toga...dakle bilo veselo i svi se dobro provodili...dakle bez nekog politichkog backgrounda...kako ste proveli taj period?...kakvo je vashe komshijsko sklonishte?..
 
U vreme bombardovanja sam bio klinac... Moji roditelji nisu nimalo panicili sto se bombardovanja tice. Bar ne predamnom i mojim bratom. U bombardovanje sam proveo na treningu na Tasu, koji je blizu RTS-a koji je bombardovan. Roditelji su mi naglasili da izbegavam put do kuce koji vodi blizu RTS-a. To je otprilike sve sto se nekog "straha" od bombardovanja tice. Po ceo dan sam gledao filmove i crtace koje je Politika ilegalno skidala i bio srecan sto nema skole.
Ni jedanput nisam bio u skonistu, iako sam ziveo bili Brankovog mosta, koji je bio potencijalna meta. Apsolutno nikakve traume od bombardovanja nisam doziveo i to pripisujem izuzetno pametnom stavu mojih roditelja.

Da prosirim malo ovaj post. Izuzetno sam zahvalan sto nisam imao ovoliko godina u vreme najvecih sr*nja u Srbiji. Devedesete sam osetio, naravno kao i svi drugi, ali mislim da sam bio isuvise mali da tada u potpunosti shvatim rat, nestasicu, inflaciju, jad i bedu. Nisam bio u nista boljoj materijalnoj situaciji od ostalih ljudi, ali sam nekako ziveo sa tim.
Da sam tada imao godina koliko imam sada ja ne znam kako bih to preziveo. Ili bih otisao u rat ili bih se odao kriminalu(ovo najverovatnije) ili bih poludeo. Nema sanse da bih sada mogao da dozivim bombardovanje ili stanje 90-ih kao sto sam doziveo tada. Nema sanse da bih mogao da se tako lezerno pomirim sa tim.
Svaka cast odraslim ljudima koji su uspeli to da prezive i ujedno da ostanu "normalni".
 
o sveti perune nemoj josh jednog nikija moli ti se sluga tvoj ponizni...


ovo za mishu...urosh je bash lepo odgovorio i u svim aspektima...delim mishljenje za 90te...i ja da sam bio u ovim godinama ne znam qd bi...samo bi ja linijom manjeg otpora...ubio bi se?...mislim ne znam...ne bi otisho bi iz zemlje...nasho bi kombinaciju mislim sve svoje napore bi ulozhio u to...verujem da bi uspeo...verovatno se nikad ne bih vratio i zaboravio bi da pricham srpski...te decu vaspitavao u duhu majke indonezhanke...
 
Sva sreca pa sam za vreme bombardovanja bio u gimnaziji pa je sve proslo glatko.... Nikada nisam bio u sklonistu (u svrsi sklanjanja od bombi). Sklonista sam posecivao samo da bih sa drugarima razmenjivao igrice... Danju sam radio svasta, pecao, setao, pikao StarCraft a nocu, eh nocu sam gledao kako mi bombarduju grad. Skoro svako vece sam bio na vidikovcu i odatle posmatrao bombardovanje svog grada ali i bombardovanje Beograda i vojnih polozaja u okolini Cera.... Iskustvo koje nikada necu zaboraviti....

Da sam se plasio....JESAM onda kada su mi rakete zvizdale iznad glave... Bilo je tu lepih trenutaka ali o onih uzasnih kada zidovi pocnu da skripe...
 
Zao mi je sto to kazem, al sam se proveo najbolje u zivotu. Nas u pi skoro da nisu uopste dirali, samo par bombi na repetitor RTS-a i nekoliko na kasarnu. Zrtava nije bilo uopste. Tada sam bio 8. razred. Isli smo na pecanje, u maju vec na kupanje, uvece u grad, cale me ucio da vozim kola na parkingu ispred Tigra, jer se znalo da Francuzi nece dozvoliti da ga gadjaju. Isao sam svuda, pio i zezao se maximalno ko da nije rat.

Jos jednom kaazem zao mi je zbog zrtava bombardovanja, ali sam bar iskren i ne mogu da kazem da mi je bilo lose kad nije.

O posledicama zracenja, ne bih....
 
s obzirom da sam te godine zavrsio srednju skolu, tada sam imao najduzio raspustu u istoriji :)
dakle od aprila, pa sve do oktobra, kada je poceo faks...
a kako je bilo...eto, tako kako je receno...pijenje rakije, *******, i to zavijanje duvana, posto je 'pravih cigara' bilo malo...a to zavijanje se ispostavilo kao mnogo dobra stvar, tada sam prvo put probao te duvanje za motanje, i ispostavili su se kao super stvar....
i da, tih dana sam igrao "Heroje moci i magije 3" non-stop...
tu i tamo sam zalio zasto nemam kameru posto sa krova svoje zgrade vidim ceo grad, a bilo je bas pristojnih vatrometa....
 
Ne mog da verujem da je proslo kolko-7 godina kao da je juce bilo; prva noc,igram fallout 2 a ono se zadrma ista ova soba...prvo su skenjali Karicev mobtel,he,he,...ja mislio ma nema sanse da krenu na nas...u stvari bolo me qurac...na Sloboviziji se stalno vrtelo ono:"Ne damo Kosovo,ne damo Kosovo"-stalno 3 iste babe se deru u TV,mislim se kao nece valjda i do toga da dodje...prvih par dana sam bio paranoican mislio sam nema sanse da prezivim i JA sam hteo u skloniste...posle se naviko al mi keva poludela i spavala svake noci dole...ja nisam mogao al sam zbog nje morao da ostanem dole...brate kako je smrdelo...jezivo,moj cale je jace hrkao nego svi ostali zajedno...i jos nabili neku haubicu tik pored nase zgrade...to sa sklonistem je vise psiholoske prirode bilo ja sam znao da nas rokne bomba strugali bi nas sa betona ako bi ista i mogli da nadju...kad je sve bilo gotovo budale pocele da pucaju iz PVO-a valjda slavili"pobedu"...he,he, svi se drali a ja cujem iz sobe nekog tipa iz zgrade prekoputa razdrao se:"Sta je bre?",onako uplaseno,valjda spavao pa nije znao oko cega tolika frka.Najgore je ujutru kad tri noci za redom nisam spavao a morao u skolu.I one glupve rodoljubive novokomponovane...
Nikada ne treba zaboraviti ni oprostiti.Pa makar za 1000 godina vratiti duplo.
 
mi smo sedeli u 'sklonistu' prvi dan...a skloniste je bilo podrum...i posle nismo na moje insistiranje, osim jednom, kada je pogodjeno neko skladiste nekog dinamita, ili raketnog goriva ili nesto slicno, kada se zgrada ljuljala kao da je zemljotres....mislim da sam se tad sjurio u taj podrum za 20 sec....
inace, kad smo vec navikli na sve i gledali sve sa terase kao da se nista ne desava jedne veceri sam se prilicno uplasio kada je jedan PVO sistem bio instaliran u sumarku u blizini (tamo gde je sada Novi Merkator)...kad je raspalio, mislio sam da mi puca u sobi....
 
Углавном сам био у Београду, под оружјем, нисам ни видео слониште а у ноћи кад су "славили мир" од муке сам плакао као мало дете.
 
frozen1982.:
Ne mog da verujem da je proslo kolko-7 godina kao da je juce bilo; prva noc,igram fallout 2 a ono se zadrma ista ova soba...prvo su skenjali Karicev mobtel,he,he,...ja mislio ma nema sanse da krenu na nas...u stvari bolo me qurac...na Sloboviziji se stalno vrtelo ono:"Ne damo Kosovo,ne damo Kosovo"-stalno 3 iste babe se deru u TV,mislim se kao nece valjda i do toga da dodje...prvih par dana sam bio paranoican mislio sam nema sanse da prezivim i JA sam hteo u skloniste...posle se naviko al mi keva poludela i spavala svake noci dole...ja nisam mogao al sam zbog nje morao da ostanem dole...brate kako je smrdelo...jezivo,moj cale je jace hrkao nego svi ostali zajedno...i jos nabili neku haubicu tik pored nase zgrade...to sa sklonistem je vise psiholoske prirode bilo ja sam znao da nas rokne bomba strugali bi nas sa betona ako bi ista i mogli da nadju...kad je sve bilo gotovo budale pocele da pucaju iz PVO-a valjda slavili"pobedu"...he,he, svi se drali a ja cujem iz sobe nekog tipa iz zgrade prekoputa razdrao se:"Sta je bre?",onako uplaseno,valjda spavao pa nije znao oko cega tolika frka.Najgore je ujutru kad tri noci za redom nisam spavao a morao u skolu.I one glupve rodoljubive novokomponovane...
Nikada ne treba zaboraviti ni oprostiti.Pa makar za 1000 godina vratiti duplo.

Nisam neki koji se busa u grudi, ali stoci koja nas je bombardovala treba vratiti milo za drago! Znali su gde se smrad krije ali oni su rokali po narodu i po industriji !!!

Ja sam prvo vece takodje bio zesce paranoican, iako prvih 20 dana nisu bombardovali moj grad...mislio sam da ce oganj da padne sa neba i sve nas sazeze, ali nije (sva sreca).

Uzgred, vece pre bombardovanja sam igrao StarCraft sa drugarom (preko modema) i ne znam da li se neko seca da je tada Momir Bulatovic na RTS1 objavio "stanje neposredne ratne opasnosti"...a ubrzo zatim su nam pustili film "Boj na Kosovu". Secam se da sam se to vece najezio dok sam gledao taj film i bio sam 100% siguran da ce nas roknuti, iako su ljudi u mojoj okolini iskljucivali tu mogucnost... To vece, ali kasnije, su na Pinku pustili Taxi2 :-) Secam se i toga kao da je juce bilo! Veceri kada je bombardovanje i zvanicno pocelo otisao sam kod strica koji zivi u starom delu grada (gde baj d vej nije bilo niceg drugog osim kuca) i tu ostao do kraja bombardovanja....
 
Ja sam na HRT-u gledao poletanje aviona iz Aviana.Direktno su prenosili majku im *****.Zeleli su vedro nebo NATO pilotoma.Dok je RTS pustao filmove i kojekakve turbo folkovce ustase su sve direktno sa zadooljstvom prenosile.To necu nikada zaboraviti.Sve u svemu plasio se jesam ali ne ne mnogo(bio sam V razred)
 
kako ste proveli bombardovanje
и пре бомбардовања Србије сам живео у ратним подручјима
и добро знам шта су бомбе и разарања, тако да се нисам
прибојавао за себе. Наравно, жао ми је било других који су
настрадали.
 
=Rujevit]Ja sam na HRT-u gledao poletanje aviona iz Aviana.Direktno su prenosili majku im *****.Zeleli su vedro nebo NATO pilotoma.Dok je RTS pustao filmove i kojekakve turbo folkovce ustase su sve direktno sa zadooljstvom prenosile.To necu nikada zaboraviti.Sve u svemu plasio se jesam ali ne ne mnogo(bio sam V razred)

Ja sam bio SVEDOK takvih izjava od nase zapadne "brace". Te zelje o vedrom nebu....to su bile sitne stvari kakvih sam se ja bljuvotina naslusao. Necu reci gde sam slusao to, ali postojala su neka dva tipa Hrvata koja su (po svemu sudeci bili iz BiH ili HR) i to iz nekih pogranicnih delova i koji su svako vece narodu Srbije upucivali sledece zelje:
"Dole nato bombe - dole dole!" ili npr. kada su roknuli Slobodu u Cacku porucivali su nam "Dole Nato bombe - dole dole.....dole sloboda usisivaci - dole dole" sve aludirajuci na to kako ti usisisivaci moraju prvo da se dignu u vazduh pa onda sami da padaju - dole. Mislim, glupa fora... U sustini bilo je to malo ruzno sa njihove strane, mada je bilo zabavno neko vreme...

Elem, ta lakrdija je trajala neke dve nedelje a onda su zacutali...doduse moram priznati da im je par puta u vezu uleteo izvestan dublji muski glas koji im je preporucio da se manu corava posla ili ce se citiram :"probuditi u nekom kanalu i to bez glave".....
 
Na HRT-u je i dalje rednik informativnog programa ljudsko ***** Goran Milic...taj je za vreme komunizma zario i palio u Beogradu,bio je ovde urednik...a cale mu je radio u tadasnjoj diplomatiji...mislim da je bio nesto kao ambasador...moz mislit dete komunistickog politicara preko noci najveci Ustasa...Cvitkovic je za njega Majka Tereza...
 
Преко мотороле сам сваку ноћ слушао хрватске обраде српских песама, најчувенија је обрада песме из "Ко то тамо пева".
 
ja sam slusao preko malo nabudzenog obicnog radija i radio amatere, a i nato pilote...
kako sam cuo njih, ni sam ne znam, koliko znam oni bi trebalo da imaju skremblovan signal, ali slusao sam ih one veceri kada su pogodili CK, i sve je ispalo tacno...tacno u smislu, da kada sam cuo lika koji kaze nesto kao "traget, 10 miles ahead" posle kratkog vremena se cula detonacija i CK u dimu...a sa druge strane, radio amateri su prijavili avion koji ide od Surcina ka Bg....
 
Ja nisam slusao strane pilote vec radio amatere i mogu ti reci da su amateri bili prilicno tacni u svojim procenama. Posle 10-tak dana po kretanju aviona smo znali da li je u pitanju recimo "bomb run" na Beograd,Cacak, Kragujevac ili Valjevo. Postojale su uvezbane rute kojima su se kretali.

Recimo kada su napadali Valjevo isli su niz Drinu pa su skretali ka Uzicu, iz Uzica ka Cacku, odatle na Gornji Milanovac pa odatle na sever, i kada bi se izravnali sa uporednikom isli bi direktno na Valjevo. Tu su se praznili a detonacije iz Krusika su se cule cak i u Uzicu i Pozegi...

Kada bi dolazili iz Bosne preko Loznice onda su sigurno isli na BG. Nije ih bilo tesko provaliti....
Inace, radio-amateri su odlicno radili sve dok nisu srusili ES-EF-ER-JOT na Avali (tj. Avalski toranj). Posle toga su radile gerilske varijante komuniciranja i signal je bio znatno slabiji.

A to o Hrvatima....eh sta su sve oni postali u etar. Necu da generalizujem, ali ti ljudi koji su to radili su STOKA...
 
i eto...postavim temu kako ste se provodili i shta ste radili...ali jok...niko ne zna opis nechega da napravi...svi se okretju nepravdi soldateske...mislim vratitjemo im...vratitjemo celom yebenom svetu...koji je bre vama ****?...kazhe shto nisu grunuli slobeca nego industriju?...kazhe jel mogutje da neko to do sada nije shvatio?...bitno je da smo pevali po mostovima visoko podignute glave...umesto da qkamo nad sudbom koja nas je zadesila...umesto da posle 7dana kazhemo "eeej ljudi nemojte eve vam radite shta otjete nemojte nas bombardovati"...ali neeee mi smo prkosno istrajali...i sada planiramo da kad tad vratimo svetu nepravdu...pu...znao sam da tje ovako da pishu...pazi kad sam znao...ne vredi...da sam otvorio temu "najstariji narod na balkanu" svi bi ponosno busali svoja plemenita pletja...pu pu pu...serem vam se u rechitost...skoro svima...
 

Back
Top