Kako ste preživljavali devedesetih?

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
Kako ste preživljavali devedesetih? U situaciji kada su rafovi prodavnica bili prazni, kada nije bilo ničega osim ponekad hleba ili kutije šibica, dakle ne samo "luksuzne" robe nego ni osnovnih životnih namirnica.

Mnogi u unutrašnjosti zemlje imali su nekoga na selu, što im je pomoglo da se prehrane, ali šta su radili oni koji su u gradovima živeli bez ikoga svoga na selu? Bilo je šverca i sive ekonomije uopšte, ali i to je trebalo platiti u situaciji kada novca gotovo uopšte nije bilo

Dakle, kako ste se vi i vaša okolina snalazili, šverc, rodbina na selu, nešto treće...?
 
Kako ste preživljavali devedesetih? U situaciji kada su rafovi prodavnica bili prazni, kada nije bilo ničega osim ponekad hleba ili kutije šibica, dakle ne samo "luksuzne" robe nego ni osnovnih životnih namirnica.

Mnogi u unutrašnjosti zemlje imali su nekoga na selu, što im je pomoglo da se prehrane, ali šta su radili oni koji su u gradovima živeli bez ikoga svoga na selu? Bilo je šverca i sive ekonomije uopšte, ali i to je trebalo platiti u situaciji kada novca gotovo uopšte nije bilo

Dakle, kako ste se vi i vaša okolina snalazili, šverc, rodbina na selu, nešto treće...?

Jesi siguran da pricas o Beogradu ??? To trajase par meseci , al su pijace bile fullll .... a i JA ... Uglavnom sam bio na liniji ,, Hajat ,, - Hrvatska - BIH - CG ... neki sverc , muljanja , genocidi .. i tako to ... :cool:
 
A trebalo je platiti na pijaci? :)

Sad ne treba platiti na pijaci?

Potrosacka korpa 50 000 din.pa jesi li cuo veceras da su jaja poskupela, i da zena koja ih prodaje na pijaci kaze: Kupe samo jedno, kazu - treba za supu, a ustvari - nemaju za vise...
Bilo mi je bolje, o meni su brinuli roditelji, sad sam ja roditelj koji brine o detetu, i samo sticajem i nekih drugih okolnosti (osim plate) mogu da prezivim, ali nikako i da zivim!
 
Sad ne treba platiti na pijaci?

Potrosacka korpa 50 000 din.pa jesi li cuo veceras da su jaja poskupela, i da zena koja ih prodaje na pijaci kaze: Kupe samo jedno, kazu - treba za supu, a ustvari - nemaju za vise...
Bilo mi je bolje, o meni su brinuli roditelji, sad sam ja roditelj koji brine o detetu, i samo sticajem i nekih drugih okolnosti (osim plate) mogu da prezivim, ali nikako i da zivim!

Treba, i to svakog dana sve više, kao što vidimo, ali sad se koliko-toliko ima, a onda....
 
bio sam u nižim razredima osnovne, pa se nisam najbolje razumeo u tadašnje "novce", ali nije bilo daleko od te 3 marke koliko se sećam

slabo se secas ipak si jako mali bio. mozda su zvanicne plate koje su se isplacivale preko racuna zaista bile u rangu "3 marke" ali svi su primali platu u kesu.
naravno bilo je i onih preduzeca koja uopste nisu isplacivala plate, kao sto ih ima i danas, pa radnici seku prste i zakucavaju eksere u sake.
 
Како? Од овог десетогодишњег демократског лудила и хаоса, тога се више и не сећам!

Smesno je traziti od nas koji smo ocekivali mnogo vise, da se prisecamo devedesetih, narocito sto ih se ne secam bas dobro, ali da 1.kg. secera platim 100. din. litar ulja 150, hleb (uskoro) 55. brasno nikad nije bilo skuplje od secera, jaje 13. din, i kazu da tada toga nije bilo, Decenija kasnje, ima svega samo nema para, ne zna se sta je gore, a trebalo je da bude bolje, tako rekose posle one paljevine, rusenja i kradja 5.oktobra? Jeste njima, to niko ne porice!
 
slabo se secas ipak si jako mali bio. mozda su zvanicne plate koje su se isplacivale preko racuna zaista bile u rangu "3 marke" ali svi su primali platu u kesu.
naravno bilo je i onih preduzeca koja uopste nisu isplacivala plate, kao sto ih ima i danas, pa radnici seku prste i zakucavaju eksere u sake.

Sećam se da je ćale sa posla žurio u banku da kupi marke dok se kurs nije promenio, da je kinta išla za struju i toe slično, a prehranjivali smo se zahvaljujući dedi i babi u selu

Nekada velike i uspešne firme u čačku su naglo propale, i hiljade radnika niej primalo gotovo nikakav dohodak
 
U vreme 90-ih osim u "Centrotextil"-u i "Jugošped"-u veći deo sam provela na ulici... Tezga za prodavanje razno raznih gluposti (neću da preciziram kakvih i gde)
U našu tezgu su okolni dileri u dogovoru sa mojim gazdom kad naiđe pandurska racija sakrivali pare i mi smo na kraju dana dobijali svoj procenat od njih. :rumenko:
 
Sećam se da je ćale sa posla žurio u banku da kupi marke dok se kurs nije promenio, da je kinta išla za struju i toe slično, a prehranjivali smo se zahvaljujući dedi i babi u selu

Nekada velike i uspešne firme u čačku su naglo propale, i hiljade radnika niej primalo gotovo nikakav dohodak

kinta isla za struju?? sta pricas, pa racuni za struju su bili toliko smesni kad im stigne vreme za placanje da nisu ni ulazili u kalkulacije.
pricas napamet i nabadas bezveze i odokativno kao i o tim "hiljadama radnika u cacku koji nisu primali nikakav dohodak"
 
Имао сам своју производњу хране, као и данас. Свако ко не жели да размишља о тим проблемима требао би да мисли у том правцу, поготову данас кад се уводи затрована храна и кад је произвођача све мање(што ће цене хране да вине у небеса).

Оно што је било деведесетих, као последица иживљавања ЕУ и САД над Србијом, поновиће се наредних година, али овај пут питање је како ће се завршити и да ли ће многи моћи остати по градовима.

Треба мислити о "одступници" на време, док још има времена. Деведесете су одличан пример како се треба припремати и деловати у кризном времену.Исто нас чека.
 
Stani malo Recke , jos par tvojih postova i vise necu biti siguran dal sam uopste preziveo .. :think:

izmišljam li možda nešto?

sapun su ljudi pravili kući, toga se sećam, niej bilo kuće kod mene u selu koja nije isporučimala "home made" sapun u gradove, u Čačak, Beograd, Užice... Drugarova keva otišla u Bugarsku po neku robu, donela čokoladu i medeno srce, mi zinuli od čuda! A svega sam se naslušao od drugih širom Srbije
 
Stani malo Recke , jos par tvojih postova i vise necu biti siguran dal sam uopste preziveo .. :think:

ma to uglavnom deca kao Rechke i njemu slicni mistifikuju i dramatizuju tu '93, jos malo pa ce poceti bajke o ljudozderima na ulicama :roll:

Pričam po sećanju :) struja se plaćala isključivo markama, i uvek je bila neka priča oko struje i maraka

kako ti lupetas ybt pa to je strasno
 

Back
Top