kako skloniti com port na virtualoj mašini win 98

djole9904

Početnik
Poruka
46
Pozdrav svima,

Na svom lap top računaru imam normalno win XP a kao virtualnu mašinu imam win 98 a sve zbog specijalnih softwera i programa sistema tehničke zaštite (u ovom slučaju protiv požarna cenrala) koji jedino radi na win 98. E sad, problem je sledeći: naime, kako u softweru protiv požarne centrale da bi komunicirao sa njom treba da izaberem između COM 1 i COM 2 a na mom lap topu nemam fizički com port tu nastaje problem.Ja sam problem com port rešio preko USB na RS 232 konvertora i kako se u win 98 već zauzeti COM portovi 1 i 2 to mi kad instaliram usb na rs 232 on zauzme po defaultu com 3 . U prevodu treba da skinem com 1 ili com 2 pa bi mi USB na RS 232 bio na jednom od tih portova i mogao bih da komuniciram sa pp centralom. Pitanje je kako skinuti com 1 ili com 2 sa win 98? Hvala svima koji mogu pomoći.
 
ja bih se prvo osvrnuo na prvu recenicu.
sto taj program ne bi radio i na xp-u,jesi li probao preko compatibility moda da ga podesis da ga pokrece kao za win98,i pogasis na primer neke graficke elemente ,rezoluciju?
mozda bi se tako oslobodio igranja sa portovima i rada u 98-ici,posto ima bagova a program je za protiv pozarnu zastitu tako da ne bi bilo bas u redu da zbog os-a otkaze ceo sistem zastite

nlrktu.jpg


edit:

mozda je ovo resenje tvog problema

Re-assigning Com port device names for Win98
When installing in a Win98 system the com port device names will begin at com5 and
go up from there. (This assumes that these device names are in fact available of course)
In some cases it is desirable (legacy software etc) to change the device names to devices
below com5. This can be done with a very simple modification to the registry. For example
if you wish to change a port which has been installed as com5 to com3 simply follow the
steps below.
1. From the start menu click on "run" and type "regedit" in the box.
2. Click on "edit" and "find". Type "COM5" in the box and click "find next."
3. A window on the right will list COM5 in 3 places.
a) DeviceDesc
b) FRIENDLYNAME
c) PORTNAME
4. Double click on each one of these and change the 5 to a 3 in each box.
5. All done. Repeat the process for additional ports. Reboot your machine,
the new setup will be retained.
 
Poslednja izmena:
djole99 , nisam siguran da li će usb konvertor da odradi
to što treba odnosno da prosledi od spoljnog stvarnog rs232 do kompa :(
(postoje neki hardverski razlozi ako neće zašto neće,ako se sećam :dash:
a ako ipak hoće onda tim bolje ;) )

potom mora da se prosledi port u virtuelnu mašinu
ali tu su dva načina , prvi si ti probao tako što si
prosledio usb uređaj i unutra instalisao drajvere
u podešavanjima virtuelne mašine moguće je odrediti koliko portova ima 1 ili 2 ?

ovde na virtuelboxu postoji checkbox gde mogu da ga enablujem
broj tih virtuelnih unutrašnjih



drugi je da su drajveri spolja a da se prosledi sam com port
i tada on automatski ga dodeli ka com1 ili com2 unutra
bez obzira da li je spolja na hostu com10

da li možeš da probaš i sa nekom pcmcia serial port karticom ?
(to je sa drugim načinom)
mislim da je pcmcia bolji izbor od usb konvertera u ovom slučaju
 

Prilozi

  • serialport.png
    serialport.png
    19,8 KB · Pregleda: 11
Poslednja izmena:
djole99 , nisam siguran da li će usb konvertor da odradi
to što treba odnosno da prosledi od spoljnog stvarnog rs232 do kompa :(
(postoje neki hardverski razlozi ako neće zašto neće,ako se sećam :dash:
a ako ipak hoće onda tim bolje ;) )

potom mora da se prosledi port u virtuelnu mašinu
ali tu su dva načina , prvi si ti probao tako što si
prosledio usb uređaj i unutra instalisao drajvere
u podešavanjima virtuelne mašine moguće je odrediti koliko portova ima 1 ili 2 ?

ovde na virtuelboxu postoji checkbox gde mogu da ga enablujem
broj tih virtuelnih unutrašnjih



drugi je da su drajveri spolja a da se prosledi sam com port
i tada on automatski ga dodeli ka com1 ili com2 unutra
bez obzira da li je spolja na hostu com10

da li možeš da probaš i sa nekom pcmcia serial port karticom ?
(to je sa drugim načinom)
mislim da je pcmcia bolji izbor od usb konvertera u ovom slučaju

imam PCI karticu RS 232 ali nemam driver za win 98 tako da mi to ne pomaže.probaću ovo što si napisao gore. I ja se slažem da mi je mnogo bolje da to uradim preko PCI ali nemam driver za 98. Kartica je u attacmentu.
 

Prilozi

  • PCI kartica 2.jpg
    PCI kartica 2.jpg
    27,8 KB · Pregleda: 10
imam PCI karticu RS 232 ali nemam driver za win 98 tako da mi to ne pomaže.probaću ovo što si napisao gore. I ja se slažem da mi je mnogo bolje da to uradim preko PCI ali nemam driver za 98. Kartica je u attacmentu.
u tome je poenta nije uopšte neophodan drajver na guestu ;) (samo na hostu)
bar u teoriji nije , u praksi nisam probao sa windowsom kako ide :eek:

da li je to vmware ili neki drugi , virtualPC , ili virtualbox ?

http://www.vmware.com/support/ws3/doc/ws32_devices3.html
http://techtooltip.wordpress.com/2008/09/12/using-host-serial-port-from-guest-in-virtual-box/
http://stackoverflow.com/questions/535165/unable-to-map-serial-port-when-using-virtual-pc-2007-sp1
http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee449417(WS.10).aspx
 
Poslednja izmena:

Back
Top