Kako se živelo u vreme Josipa Broza Tita

gost 422686

Buduća legenda
Poruka
27.626
Autorska tema

Vidim ovde brojne laži i pisanja gluposti o tome kako se živelo u Titovo vreme. Naravno svako vreme ima svojih loših i dobrih strana. Ja ću vam ovde dati svoje lično svedočenje, a vi iznesite svoje.


U to vreme putovao sam gde god sam hteo.
U to vreme dobijao sam carske igračke.
U to vreme potoršiti pedeset evra nisi ni osetio.
U to veme bio si poštovan u svetu.
U to vreme slavio sam carske rođendane kao princ.
U to vreme imao sam kuću na moru.
U to vreme kupovali smo novi auto sna svake četiri godine.
U to vreme slavio sam carske Nove godine.
U to vreme nisam strepeo od verskog fanatizma.
U to vreme nisam strepeo da li će nam neko ukrasti auto.

Većina prijatelja mojih roditelja imala je slična iskustva. Deca su im isšla na zimovanj i letovanje, školarinu nisu ni osetili.

Šta nisi smeo:

Nisi smeo da kraduckaš.
Nisi smeo da osnivaš političke partrije.
Nisi smeo da pričaš protiv vlasti.
Nisi smeo da se baviš kriminalom i terorizmom.
I kao partijski funkcioner nije bilo poželjno da te vide u crkvi, ali ni to ti nije bilo zabranjeno.
 
1972.godiste sam.Dakle zivio sam 8 godina u vrijeme najveceg idiota na vlasti.Tada sam zivio u rodnom gradu u Zenici.Neznam nikoga da je u to vrijeme zivio kao ti.U mojoj zgradi i u okolnim zgradama i soliterima su zivjele radnicke porodice.Sada se zivi mnogo bolje nego u to vrijeme.Govorim iz mog ugla gledanja.Ti si bio sin nekog guzonje pa je tebi mozda bilo bolje.
 
1972.godiste sam.Dakle zivio sam 8 godina u vrijeme najveceg idiota na vlasti.Tada sam zivio u rodnom gradu u Zenici.Neznam nikoga da je u to vrijeme zivio kao ti.U mojoj zgradi i u okolnim zgradama i soliterima su zivjele radnicke porodice.Sada se zivi mnogo bolje nego u to vrijeme.Govorim iz mog ugla gledanja.Ti si bio sin nekog guzonje pa je tebi mozda bilo bolje.
Dobro, ali nisi bio ni gladan ni bedan.
 
1972.godiste sam.Dakle zivio sam 8 godina u vrijeme najveceg idiota na vlasti.Tada sam zivio u rodnom gradu u Zenici.Neznam nikoga da je u to vrijeme zivio kao ti.U mojoj zgradi i u okolnim zgradama i soliterima su zivjele radnicke porodice.Sada se zivi mnogo bolje nego u to vrijeme.Govorim iz mog ugla gledanja.Ti si bio sin nekog guzonje pa je tebi mozda bilo bolje.
Не постоји место на планети, на којем се сада не живи бар мало боље него пре 40 година.
 
Autorska tema

Vidim ovde brojne laži i pisanja gluposti o tome kako se živelo u Titovo vreme. Naravno svako vreme ima svojih loših i dobrih strana. Ja ću vam ovde dati svoje lično svedočenje, a vi iznesite svoje.


U to vreme putovao sam gde god sam hteo.
U to vreme dobijao sam carske igračke.
U to vreme potoršiti pedeset evra nisi ni osetio.
U to veme bio si poštovan u svetu.
U to vreme slavio sam carske rođendane kao princ.
U to vreme imao sam kuću na moru.
U to vreme kupovali smo novi auto sna svake četiri godine.
U to vreme slavio sam carske Nove godine.
U to vreme nisam strepeo od verskog fanatizma.
U to vreme nisam strepeo da li će nam neko ukrasti auto.

Većina prijatelja mojih roditelja imala je slična iskustva. Deca su im isšla na zimovanj i letovanje, školarinu nisu ni osetili.

Šta nisi smeo:

Nisi smeo da kraduckaš.
Nisi smeo da osnivaš političke partrije.
Nisi smeo da pričaš protiv vlasti.
Nisi smeo da se baviš kriminalom i terorizmom.
I kao partijski funkcioner nije bilo poželjno da te vide u crkvi, ali ni to ti nije bilo zabranjeno.
U to vreme nisam putovao gde god sam hteo. - Niko nije putovao gde je hteo, osim po teritoriji SFRJ, ali i tu je mogao da bude praćen.
U to vreme dobijao sam carske igračke. - imali smo samo Robne kuće sa malim izborom igrački.
U to vreme potoršiti pedeset evra nisi ni osetio. - tada nije postojao €, ali su plate svejedno bile oskudne u odnosu na nornu Evropu.
U to veme bio si poštovan u svetu. - Možda u nesvrstanim zemljama, neke Afrike i Azije.
U to vreme slavio sam carske rođendane kao princ. - Ni približno, obični rođendani sa sokićima iz aluminijumskih doypack ambalaža sa slmčicama. Moja deca dana imaju daleko bolje rođendane.
U to vreme imao sam kuću na moru. - nisam ni tada imao, kao ni sada.
U to vreme kupovali smo novi auto sna svake četiri godine. - moji roditelji su za ceo svoj život imali 2 automobila, ja za sada tri, a imam još vremena.
U to vreme slavio sam carske Nove godine. - Ni približno kao u današnje vreme. Imali smo samo petarde kuljenje na zelenjako kod cigana koji su ih švercovali. Opasne petarde bez kontrole kvaliteta.
U to vreme nisam strepeo od verskog fanatizma. - ni danas ne strepim.
U to vreme nisam strepeo da li će nam neko ukrasti auto. - Krali us se automobili samo tako. Bilo je lakše jer nijo bilo današnjih sistema zaštite.

Nisi smeo da kraduckaš. - ali se zato kralo samo tako. Od toalet papira iz ničije (nardne?) firme pa do kompletnog materijala za vikendice.
Nisi smeo da osnivaš političke partrije. - Danas smeš, al irealno opet imamo samo jednu partiju.
Nisi smeo da pričaš protiv vlasti. - naravno jer je bio komunizam (diktatura)
Nisi smeo da se baviš kriminalom i terorizmom. - smeo je svako ko je hteo, i bavili su se. Pogledaj samo koliko je poznatih kriminalaca iz tog perioda i koliko je terorističkih akcija bilo po SFRJ.
I kao partijski funkcioner nije bilo poželjno da te vide u crkvi, ali ni to ti nije bilo zabranjeno. - bilo je zabranjeno nekima, ne na selu, ali u većim gradovima jeste. Znam slučajeve gde su ostajali ljudi bez posla jer su išli u crkvu.
 
U to vreme nisam putovao gde god sam hteo. - Niko nije putovao gde je hteo, osim po teritoriji SFRJ, ali i tu je mogao da bude praćen.
U to vreme dobijao sam carske igračke. - imali smo samo Robne kuće sa malim izborom igrački.
U to vreme potoršiti pedeset evra nisi ni osetio. - tada nije postojao €, ali su plate svejedno bile oskudne u odnosu na nornu Evropu.
U to veme bio si poštovan u svetu. - Možda u nesvrstanim zemljama, neke Afrike i Azije.
U to vreme slavio sam carske rođendane kao princ. - Ni približno, obični rođendani sa sokićima iz aluminijumskih doypack ambalaža sa slmčicama. Moja deca dana imaju daleko bolje rođendane.
U to vreme imao sam kuću na moru. - nisam ni tada imao, kao ni sada.
U to vreme kupovali smo novi auto sna svake četiri godine. - moji roditelji su za ceo svoj život imali 2 automobila, ja za sada tri, a imam još vremena.
U to vreme slavio sam carske Nove godine. - Ni približno kao u današnje vreme. Imali smo samo petarde kuljenje na zelenjako kod cigana koji su ih švercovali. Opasne petarde bez kontrole kvaliteta.
U to vreme nisam strepeo od verskog fanatizma. - ni danas ne strepim.
U to vreme nisam strepeo da li će nam neko ukrasti auto. - Krali us se automobili samo tako. Bilo je lakše jer nijo bilo današnjih sistema zaštite.

Nisi smeo da kraduckaš. - ali se zato kralo samo tako. Od toalet papira iz ničije (nardne?) firme pa do kompletnog materijala za vikendice.
Nisi smeo da osnivaš političke partrije. - Danas smeš, al irealno opet imamo samo jednu partiju.
Nisi smeo da pričaš protiv vlasti. - naravno jer je bio komunizam (diktatura)
Nisi smeo da se baviš kriminalom i terorizmom. - smeo je svako ko je hteo, i bavili su se. Pogledaj samo koliko je poznatih kriminalaca iz tog perioda i koliko je terorističkih akcija bilo po SFRJ.
I kao partijski funkcioner nije bilo poželjno da te vide u crkvi, ali ni to ti nije bilo zabranjeno. - bilo je zabranjeno nekima, ne na selu, ali u većim gradovima jeste. Znam slučajeve gde su ostajali ljudi bez posla jer su išli u crkvu.
1 Možda ti nisi mogao da putuješ. Ja sam bio nekoliko puta u Italiji, USA, Nemačkoj i troškove putovanje nismo ni osetili.
2. Ja sam igračke često dobijao iz inostranstva. Ali opet ste imali igračke.
3. Nije tačno naš pasoš se najviše krao i cenio.
4. Kako ko.
5. Kako ko. Neko je uvek više zarađivao.
6. Da zato se danas i gine na dočeku Nove godine.
7. Ja strepim. Stvarno može nešto loše po tom pitanju da se dogodi ljudi kao da su poludeli.
8. Možda tu i tamo.
9, Bio je ozbiljan poredak.
10. To je bilo posle Tita.
11. Dobro nekima i to onim istaknutim.
 
1 Možda ti nisi mogao da putuješ. Ja sam bio nekoliko puta u Italiji, USA, Nemačkoj i troškove putovanje nismo ni osetili.
2. Ja sam igračke često dobijao iz inostranstva. Ali opet ste imali igračke.
3. Nije tačno naš pasoš se najviše krao i cenio.
4. Kako ko.
5. Kako ko. Neko je uvek više zarađivao.
6. Da zato se danas i gine na dočeku Nove godine.
7. Ja strepim. Stvarno može nešto loše po tom pitanju da se dogodi ljudi kao da su poludeli.
8. Možda tu i tamo.
9, Bio je ozbiljan poredak.
10. To je bilo posle Tita.
11. Dobro nekima i to onim istaknutim.
Prijatelju ti si zivio pod staklenim zvonom i o tom vremenu nemas realno misljenje vec subjektivno.
 
1 Možda ti nisi mogao da putuješ. Ja sam bio nekoliko puta u Italiji, USA, Nemačkoj i troškove putovanje nismo ni osetili.
2. Ja sam igračke često dobijao iz inostranstva. Ali opet ste imali igračke.
3. Nije tačno naš pasoš se najviše krao i cenio.
4. Kako ko.
5. Kako ko. Neko je uvek više zarađivao.
6. Da zato se danas i gine na dočeku Nove godine.
7. Ja strepim. Stvarno može nešto loše po tom pitanju da se dogodi ljudi kao da su poludeli.
8. Možda tu i tamo.
9, Bio je ozbiljan poredak.
10. To je bilo posle Tita.
11. Dobro nekima i to onim istaknutim.
Bio sam i ja nekoliko puta u to vreme. Za razliku od mnogo puta u ovo vreme.
Dobijanje igračaka iz inostranstva ne računam. To što su mi iz familije bili po Švedskoj, Frncuskoj, Austriji... nije puno uticalo na neki bolji život nas u SFRJ.
Kako ko šta? Ja pišem o proseku koji je bio dosta nizak, ne o onima koji su kao neki dirktori iz jagnjeće brigade trpali šakom i kapom.
Ko t ogine na dočeku Nove godine? Uostalom, slavi se Božeć a te NG slavite vi titovi pioniri.
Ostalo ne mogu da jurim na šta si odgovarao, al ito nije bio ozbiljan poredak, Jeste bio poredak, tj. sistam što danas nemamo, ali je bio loš.
 

Back
Top