Kako se racuna kada ce biti Uskrs?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne montira se. Nisam siguran, ali zanm princip. Računa se prema lunarnim ciklusima, i zavisi umnogome od datuma kad je pasha u jevrejskom kalendaru. Poklapanje je povremeno ali ne i stalno. A očito moraju da se poklope povremno jer ima samo 5-6 dana u godini kad može biti uskrs.


Ono što ti mogu reći je razlika u preciznosti kalendara:

stari julijanski računa da godina traje 365,25 dana što je dosta precizno, ali je katolička crkva kasnijom reformom podigla preciznost na 4 decimale: 365,2524 dana što je još preciznije. Sličnu reformu je SPC pokušala da sprovede, pa je po njenoj narudžbini Milutin Milanković načinio najprecizniji kalendar na svetu, ali isti na žalost nije zaživeo.
 
I bez obzira na sve ovo što si naveo ne može se nikako reći da svi istorijski događaji imaju tačan datum, a samo Uskrs nema. Pa nema, zato što nije istorijski događaj.

Nije tačno. Poenta je da je u hrišćanskoj tradici vrlo naglašen dan Isusovog vaskrsnuća, odnosno nedelja. Stoga uskrs može biti samo u nedelju. Takođe, u biblijskoj legendi, jasno je naglašeno, kada je Isus stigao u jerusalim (oko praznika pashe), a pasha je takođe pokretni praznik. Dakle, crkva bi eventualno mogal da utvrdi tačan datum kada će se slaviti uskrs, ali bi onda cela priča o raspeću u petak, smrti u subotu i vaskrsnuća u nedelju izgubila značaj.

Da li je zaista izvesni Isus iz Nazareta završio na krstu, skoro je izvesno, a ako jeste, sled događaja je sasvim moguć, pogotovo ako se uzme u obzir da encefalogram nisu imali da provere da li je neko stvarno mrtav. Nije ni važno.

Evo pogledao sam u međuvremenu, teško da ima negde tačna procedura računanja. Ima tabelarno računanje, što je verovatno metoda kojom se i crkva služi. Neko je jednom davno načinio tabelu, i sada se ista samo prati:

http://www.assa.org.au/edm.html#Method

Razlog je očito, što je trebalo sastaviti dovoljno jednostavnu preciznu metodu tako da je razume svaki kaluđer ili monah.
 
Ne montira se. Nisam siguran, ali zanm princip. Računa se prema lunarnim ciklusima, i zavisi umnogome od datuma kad je pasha u jevrejskom kalendaru. Poklapanje je povremeno ali ne i stalno. A očito moraju da se poklope povremno jer ima samo 5-6 dana u godini kad može biti uskrs.

Bez obzira, montira se, jer nema tačan datum. U nedelju – u nedelju; ali te godine, ne svake godine u nedelju. Ako je “određeno” da je svake godine u nedelju – to znači da oni koji to prihvataju na pitanje – “Istina ili tradicija... šta?” – odgovaraju sa – “Tradicija.”

Nije tačno. Poenta je da je u hrišćanskoj tradici vrlo naglašen dan Isusovog vaskrsnuća, odnosno nedelja. Stoga uskrs može biti samo u nedelju. Takođe, u biblijskoj legendi, jasno je naglašeno, kada je Isus stigao u jerusalim (oko praznika pashe), a pasha je takođe pokretni praznik. Dakle, crkva bi eventualno mogal da utvrdi tačan datum kada će se slaviti uskrs, ali bi onda cela priča o raspeću u petak, smrti u subotu i vaskrsnuća u nedelju izgubila značaj.

Nije tačno? Nego je tačno da samo taj “istorijski događaj” nema datum? Da u tradiciji, ali tradicija nema veze sa onim što se dogodilo ili nije dogodilo. Sam si odgovorio. Ako je Boj na Kosovu bio 28. juna nije važno koji je dan bio, već datum. I ta rečenica da “bi onda cela priča o raspeću u petak, smrti u subotu i vaskrsnuća u nedelju izgubila značaj” ide u prilog tomke da se ne radi o istorijskom događaju.
 
Bez obzira, montira se, jer nema tačan datum. U nedelju – u nedelju; ali te godine, ne svake godine u nedelju. Ako je “određeno” da je svake godine u nedelju – to znači da oni koji to prihvataju na pitanje – “Istina ili tradicija... šta?” – odgovaraju sa – “Tradicija.”



Nije tačno? Nego je tačno da samo taj “istorijski događaj” nema datum? Da u tradiciji, ali tradicija nema veze sa onim što se dogodilo ili nije dogodilo. Sam si odgovorio. Ako je Boj na Kosovu bio 28. juna nije važno koji je dan bio, već datum. I ta rečenica da “bi onda cela priča o raspeću u petak, smrti u subotu i vaskrsnuća u nedelju izgubila značaj” ide u prilog tomke da se ne radi o istorijskom događaju.

Pa naravno da je tradicija, majku mu poljubim. A jasno je i zašto je tako. Anyway, okačio sam link do pocedure za računanje po pitanju oba kalendara.

Evo još boljeg objašnjnja:

http://www.gmarts.org/index.php?go=412
 
Inače, baš sam se zapitao ko je to bio zaludan. Ko bi drugi ako ne Isak Njutn u prvom redu...

For centuries, astronomers and scientists have used diverse computational methods to estimate the date of crucifixion, Isaac Newton being one of the first cases.[57] Newton's method relied on the relative visibility of the crescent of the new moon and he suggested the date as Friday, April 23, 34 AD/CE.[95] In 1990 astronomer Bradley E. Schaefer computed the date as Friday, April 3, 33 AD/CE.[96] In 1991, John Pratt stated that Newton's method was sound, but included a minor error at the end. Pratt suggested the year 33 AD/CE as the answer.[57] Using the completely different approach of a lunar eclipse model, Humphreys and Waddington arrived at the conclusion that Friday, April 3, 33 AD/CE was the date of the crucifixion.[58][97]
 
Bas bih voleo da znam.Ako neko zna neka napise.Dve godine za redom pravoslavni i katolicki se poklapaju.Ineresuje me da li se montira zarad priblizavanja ove dve crkve ili je slucajno.
naravno da se montira...

Isus je umro na dan Pashe jevrejske 14 nisana...
A vaskrsao je posle 3 dana...


Mada vaskrsenje ni ne treba slaviti niti obelezavati... jer je to paganski praznik i sadrzi paganske obicaje farbanja jaja i ostalo...
Vec je Isus uoci smrti svoje rekao ...Ovo cinite za moj spomen...
Treba se secati tog dana...

Ove godine smo obelezavali Secanje na Isusovu smrt i to je prema proracunu padalo 17 aprila...
Tako da bi uskrsenje bilo nakon tri dana iako ga ne treba slaviti...

Zato nema logike da crkva slavi uskrs pocev od petka 22, pa 23. 24..
 
Poslednja izmena:
Mada vaskrsenje ni ne treba slaviti niti obelezavati... jer je to paganski praznik i sadrzi paganske obicaje farbanja jaja i ostalo...
.

ovo je na nivou onoga kad neobrazovani vide obrezivanje i kazu da je isus bio musliman.... vaskrs je najveci hriscanski praznik i bas me zanima da li moderator uopste ima pojma sta je ova korisnica ovde napisala sto se granici sa cistim satanizmom.

borhes je rekao... proslost je neunistiva, stvari se ponovo vracaju a jedna od tih stvari je da se unisti proslost....
 
Poslednja izmena od moderatora:
Takođe, neko zaludan bi iz Biblije mogao izvući i tačan datum kada se to dogodilo, imajući u vidu dosta iscrpne podatke o tom periodu. Ali datum ko datum ne bi značio ništa. Poenta je nedelja. Nedelja posle pashalnog punog meseca, koji zbog ne preciznosti kalendara odavno nije i astronomski pun mesec.


Zasto je poenta nedelja ?Ne razumem?Ako je poenta u vaskrsnucu,zar nije mogao vaskrsnuti i u sredu,ako su ga razapeli npr u ponedeljak?
I jos jedno pitanje,kako to racunate da je vaskrso nakon tri dana,ako je umro u subotu?
 
Takođe, neko zaludan bi iz Biblije mogao izvući i tačan datum kada se to dogodilo, imajući u vidu dosta iscrpne podatke o tom periodu. Ali datum ko datum ne bi značio ništa. Poenta je nedelja. Nedelja posle pashalnog punog meseca, koji zbog ne preciznosti kalendara odavno nije i astronomski pun mesec.

Ne može niko izvući datum, jer datum ne postoji, kao što ne postoji ni uskrsnuće, jer se nije ni odigralo.

naravno da se montira...

Isus je umro na dan Pashe jevrejske 14 nisana...
A vaskrsao je posle 3 dana...


Mada vaskrsenje ni ne treba slaviti niti obelezavati... jer je to paganski praznik i sadrzi paganske obicaje farbanja jaja i ostalo...
Vec je Isus uoci smrti svoje rekao ...Ovo cinite za moj spomen...
Treba se secati tog dana...

Ove godine smo obelezavali Secanje na Isusovu smrt i to je prema proracunu padalo 17 aprila...

Da se složim skoro sa svim, osim sa tim da ove godine večera pada na 17. april, jer ako se datum pomera večera se nije ni dogodila.
 
ovo je na nivou onoga kad neobrazovani vide obrezivanje i kazu da je isus bio musliman.... vaskrs je najveci hriscanski praznik i bas me zanima da li moderator uopste ima pojma sta je ova korisnica ovde napisala sto se granici sa cistim satanizmom.

borhes je rekao... proslost je neunistiva, stvari se ponovo vracaju a jedna od tih stvari je da se unisti proslost....

Сваки корисник има право да верује у шта хоће.
Васкрс јесте велики хришћански празник али не мора да буде за некога ко није хришћанин или другачије гледа на Ускрс.
Њено мишљење, њена написана реч и њена одговорност пред Богом.
Ако имате још нешто око датума....
 
Сваки корисник има право да верује у шта хоће.
Васкрс јесте велики хришћански празник али не мора да буде за некога ко није хришћанин или другачије гледа на Ускрс.
Њено мишљење, њена написана реч и њена одговорност пред Богом.
Ако имате још нешто око датума....

ma je li... :roll: znaci ako ja nju posaljem u pizdu materinu sto mi vredja veru kao i svim hriscanima na najsvetiji praznik moja je odgovornost pred bogom a ne pred npr. nekim malecnim krstaricinim bogom... ovo je prvi put da me razocara ziskar... nije isto reci npr. moja religija je ispravna a tvoja nije, to je ok i mozemo o tome diskutovati sa filozofskim premisama ili diskutovati na metafizickom nivou, ali kad ti neko dodje u kucu a ti ga pustis on ti pojede sve sto ima, pljune na pod, digne noge na sto, izvredja zenu i roditelje , siluje ti dete a ti moras da budes gostoljubiv jel' tako i kazes u sebi bog ce tebi suditi nekad....rezon ti je ko kad se tucas sa uskrsnjim jajetom a zapadne ti mucak i ti kazes ma ko ga yebe ionako je to pagansko... tako pocinje, pa se onda okrecu svece naopako za svaki veliki hriscanski praznik od ovakvih kao sto je ona i ovde pljuje da pas s maslom ne bi polizo...al vidim da ti lizes njeno...

bio si bolji ko dnauka... cak si mi se svideo... da imas obraz pred bogom banovao bi je makar na dan jer vredja dostojanstvo svakog zivog hriscanina ovakvim bljuvotinama.
 
Ne može niko izvući datum, jer datum ne postoji, kao što ne postoji ni uskrsnuće, jer se nije ni odigralo.



Da se složim skoro sa svim, osim sa tim da ove godine večera pada na 17. april, jer ako se datum pomera večera se nije ni dogodila.


Ниси ли се ти успротивио кад сам дао своје објашњење зашто се теме гасе.
Тема је овде како се рачуна датум Васкрса, а ти упорно и на овој и на свим другим темама помињеш како због неодређеног датума ни Васкрснућа ни распећа није било.
Видиш да ти скрећеш са теме. И што учествујеш у дискусијама када анулираш апсолутно све што било ко од верника помене?
 
Trećeg dana, računajući od petka. I ne računam ja. ;)

Ali umro je u subotu,dakle sutradan je vaskrso!?
Msim,ako se neko razboli od neizlecive bolesti,ne racuna se datum pocetka bolesti,vec kada je izdahnuo.
Tako je Isus razapet u petak,umro u suboti i "vaskrso"(al taj cin niko nije video,samo je telo nestalo),tj,sutradan,a ne treci dan.
I zasto je bitna nedelja,jel moro bas u nedelju,ili se tako utrefilo?Ako se utrefilo,onda sam praznik moze biti i nekog drugog dana u sedmici!?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Back
Top