Како се обогатити?

mada, nagradno pitanje zapravo glasi; da li biste zaposlili beskucnika...? :lol:

Zanimljivo pitanje... Gomila beskucnika su teski alkoholicari, koji su sami sebe, svojom neodgovornoscu doveli do prosjackog stapa... Zasto bi bilo ko hteo neodgovornu osobu u svojoj firmi?
Doduse, ima i onih koje od pocetka "zivot nije mazio" i koji su i sposobni za nesto vise, ali nikad nisu stekli uslove ni da pokusaju da bilo sta urade.
Niko nece da rizikuje da primi nekog ko za bolji zivot od svog ne zna, tako da ni ti koji su mozda i sposobni za nesto vise, ne prolaze najbolje...

U svakom slucaju, odrasle ljude, beskucnike tesko da bih zaposlio u svojoj firmi, ali bih uvek pomogao deci koja su osudjena na tezak zivot (bez roditelja, doma itd.), da steknu bilo kakve uslove za bolji zivot, kako bi sutra mogla da doprinose razvoju drustva, pa tako i bila prihvacena od strane drustva...
 
Zanimljivo pitanje... Gomila beskucnika su teski alkoholicari, koji su sami sebe, svojom neodgovornoscu doveli do prosjackog stapa... Zasto bi bilo ko hteo neodgovornu osobu u svojoj firmi?
Doduse, ima i onih koje od pocetka "zivot nije mazio" i koji su i sposobni za nesto vise, ali nikad nisu stekli uslove ni da pokusaju da bilo sta urade.
Niko nece da rizikuje da primi nekog ko za bolji zivot od svog ne zna, tako da ni ti koji su mozda i sposobni za nesto vise, ne prolaze najbolje...

U svakom slucaju, odrasle ljude, beskucnike tesko da bih zaposlio u svojoj firmi, ali bih uvek pomogao deci koja su osudjena na tezak zivot (bez roditelja, doma itd.), da steknu bilo kakve uslove za bolji zivot, kako bi sutra mogla da doprinose razvoju drustva, pa tako i bila prihvacena od strane drustva...

pa nije bash tako...ima medju beskucnicima i ljudi koji
su fin propali iz ovog ili onog razloga...npr. uslijed prirodne katastrofe...
pa ljudi koji "start" nisu ni imali...kao sto si lijepo primjetio...
stovise, ima i citavih obitelji beskucnika...pogledaj situaciju u USA...

takodjer, ako je neko u svom zivotu toliko uprskao da je...ostao na ulici, bukvalno...
mozda je...naucio lekciju...mozda i nije...

al opet...zar ne zasluzuje skoro svako tu famoznu...jos jednu priliku? : )
 
pa nije bash tako...ima medju beskucnicima i ljudi koji
su fin propali iz ovog ili onog razloga...npr. uslijed prirodne katastrofe...
pa ljudi koji "start" nisu ni imali...kao sto si lijepo primjetio...
stovise, ima i citavih obitelji beskucnika...pogledaj situaciju u USA...

takodjer, ako je neko u svom zivotu toliko uprskao da je...ostao na ulici, bukvalno...
mozda je...naucio lekciju...mozda i nije...

al opet...zar ne zasluzuje skoro svako tu famoznu...jos jednu priliku? : )

Poslodavci nisu Crveni krst. Kao vlasnika firme, zanima me profit, a ne pomaganje socijalno ugrozenih ljudi, mozda na stetu firme...
Sa strane, koliko mogu, pomogao bih, ali sto se tice posla, ne bih rizikovao.
 
Poslodavci nisu Crveni krst. Kao vlasnika firme, zanima me profit, a ne pomaganje socijalno ugrozenih ljudi, mozda na stetu firme...
Sa strane, koliko mogu, pomogao bih, ali sto se tice posla, ne bih rizikovao.

aha, znaci drustvo ne sluzi icemu osim samobogatjenju...
tj. nemas ama bas nikakvu odgovornost prema clanovima svoje zajednice ili zajednici kao takvoj...?
zanimljivo...: )
 
aha, znaci drustvo ne sluzi icemu osim samobogatjenju...
tj. nemas ama bas nikakvu odgovornost prema clanovima svoje zajednice ili zajednici kao takvoj...?
zanimljivo...: )

Ne ne ne, nisi me shvatila. Ne bih pomagao na stetu firme.
Ta osoba moze da me kosta novca i novca (doskolovavanje, obuke itd.), a samim tim moze da me kosta i firme (niko ne drzi firmu od koje dobija malo novca).
Bez tog profita ja necu da budem u mogucnosti da pomazem drustvu na drugi nacin (ne zaposljavanjem nestrucnog kadra).

A sa druge strane, firme placaju za sve i svasta ogromne poreze, koje je drzava duzna da rasporedi tako, kako bi pomogla svim stanovnicima zemlja, a posebno ugrozenim. Samim placanjem poreza pokazuje se odgovornost prema drustvu, a raspolaganje tim novcem od poreza je vec odgovornost drzave...
 
Ne ne ne, nisi me shvatila. Ne bih pomagao na stetu firme.
Ta osoba moze da me kosta novca i novca (doskolovavanje, obuke itd.), a samim tim moze da me kosta i firme (niko ne drzi firmu od koje dobija malo novca).
Bez tog profita ja necu da budem u mogucnosti da pomazem drustvu na drugi nacin (ne zaposljavanjem nestrucnog kadra).

A sa druge strane, firme placaju za sve i svasta ogromne poreze, koje je drzava duzna da rasporedi tako, kako bi pomogla svim stanovnicima zemlja, a posebno ugrozenim. Samim placanjem poreza pokazuje se odgovornost prema drustvu, a raspolaganje tim porezom je vec odgovornost drzave...

moze, a i ne mora...no, valjda je svaka ozbiljna firma u stanju
kalkulirati rizik tj. barata s odredjenim stupnjem...ukalkuliranog rizika...
koji vrijedi kako za poslovanje, tako i za izbor kadrova...
valjda je i cilj ulagati natrag u vlastitu zajednicu kako bi je ojacali, jacajuci time i
vlastitu poziciju?

sta ocu rec; zar nije korisnije...za obje strane da naucis covjeka pecat nego da mu kupis kilo ribe? hmm...
 
moze, a i ne mora...no, valjda je svaka ozbiljna firma u stanju
kalkulirati rizik tj. barata s odredjenim stupnjem...ukalkuliranog rizika...
koji vrijedi kako za poslovanje, tako i za izbor kadrova...
valjda je i cilj ulagati natrag u vlastitu zajednicu kako bi je ojacali, jacajuci time i
vlastitu poziciju?

sta ocu rec; zar nije korisnije...za obje strane da naucis covjeka pecat nego da mu kupis kilo ribe? hmm...

Hm, najkorisnije je naci coveka koji vec zna da peca...
Firmu doskolovavanje jednog coveka kosta cesto vise nego zajednicu doskolovavanje cele jedne grupe od 20-ak clanova...
Lakse je meni da pomognem za manje novce neku NVO koja ce da obrazuje cele tu jednu grupu, pa nekog iz nje zaposliti, nego doskolovavati svakog ponaosob...
 
Hm, najkorisnije je naci coveka koji vec zna da peca...
Firmu doskolovavanje jednog coveka kosta cesto vise nego zajednicu doskolovavanje cele jedne grupe od 20-ak clanova...
Lakse je meni da pomognem za manje novce neku NVO koja ce da obrazuje cele tu jednu grupu, pa nekog iz nje zaposliti, nego doskolovavati svakog ponaosob...

znas kako, nije uvijek...prioritet ono sto je...najkorisnije...
evo jedan praktican primjer; moj cale je majstor, obican, ali kazu drugi dobar majstor
i u jednom momentu mu je trebao neko da radi s njim
odabrao je momka koji cak ni...papir nije imao, al je po rezonu mog oca
dobar covjek...taj se rezon mogao pokazati i pogresnim, al to je rizik
koji je moj otac svjesno prihvatio...
niti pola godine kasnije ispalo je da ce od dobrog covjeka biti i dobar majstor...
i jeste...danas radi sam i ne zaboravlja mom ocu...
iz moje perspektive to puuuuuno vise vrijedi nego da je cale dao pare nekom nvo-u...
i za mog caleta, i za tog mladog majstora i za nas grad...zajednicu u cjelini...
jer zajednica, narocito mala zajednica ima...kolektivno pamcenje... ; )
 
znas kako, nije uvijek...prioritet ono sto je...najkorisnije...
evo jedan praktican primjer; moj cale je majstor, obican, ali kazu drugi dobar majstor
i u jednom momentu mu je trebao neko da radi s njim
odabrao je momka koji cak ni...papir nije imao, al je po rezonu mog oca
dobar covjek...taj se rezon mogao pokazati i pogresnim, al to je rizik
koji je moj otac svjesno prihvatio...
niti pola godine kasnije ispalo je da ce od dobrog covjeka biti i dobar majstor...
i jeste...danas radi sam i ne zaboravlja mom ocu...
iz moje perspektive to puuuuuno vise vrijedi nego da je cale dao pare nekom nvo-u...
i za mog caleta, i za tog mladog majstora i za nas grad...zajednicu u cjelini...
jer zajednica, narocito mala zajednica ima...kolektivno pamcenje... ; )

A zaposli ti u firmi koja se bavi proizvodnjom softvera, ili knjigovodstvom coveka koji ni osnovno obrazovanje nema i pokusaj da ga naucis da programira...
Cak je rizik kao zanatliju zaposliti neobrazovanog coveka koji je odrastao na ulici, neupoznat sa autoritetima, kao i mnogim drugim stvarima, a kamoli ga staviti na neki drugi polozaj.
Usavrsavanje je uvek dobrodoslo i znaci i za drustvo i za firmu, ali mi ovde ne pricamo o usavrsavanju, nego o kompletnom formiranju proletera :)
 
aha, znaci drustvo ne sluzi icemu osim samobogatjenju...
tj. nemas ama bas nikakvu odgovornost prema clanovima svoje zajednice ili zajednici kao takvoj...?
zanimljivo...: )

Na žalost kod nas se sve češće javlja taj slučaj da se ne razmišlja o opštem dobru i forsira se samo razmišljanje o samom sebi....naravno da ‚‚ko na sebe ne misli ni Bog ga ne čuva‚‚...ali danas ko razmišlja za dobrobit celog društva gledaju ga ko da je s Marsa pao...i do god se malo ne probudi i ta svest o društvenom dobru nećemo mi nikuda.
 
A zaposli ti u firmi koja se bavi proizvodnjom softvera, ili knjigovodstvom coveka koji ni osnovno obrazovanje nema i pokusaj da ga naucis da programira...
Cak je rizik kao zanatliju zaposliti neobrazovanog coveka koji je odrastao na ulici, neupoznat sa autoritetima, kao i mnogim drugim stvarima, a kamoli ga staviti na neki drugi polozaj.
Usavrsavanje je uvek dobrodoslo i znaci i za drustvo i za firmu, ali mi ovde ne pricamo o usavrsavanju, nego o kompletnom formiranju proletera :)

Zašto gađaš tako visoke pozicije? pa taj može da bude zaposlen u toj firmi i kao kurir,spremačica,da kuva kafu onima koji nose posao...ali kod nas je to tako da kad te zapošljava na recimo radnom mestu knjigovođe ti mu radiš i kao knjigovođa i kao kurir,vozač,spremačica,nosač...e pa još i decu da mu rodiš pa da ima sve u jednom trošku:mrgreen:...zato i imamo toliko nezaposlenih kad se od jednog čoveka traži da radi 4 posla.:aha:
 
Zašto gađaš tako visoke pozicije? pa taj može da bude zaposlen u toj firmi i kao kurir,spremačica,da kuva kafu onima koji nose posao...

Ma moze, ali niko nece tek tako da pusti nekog bez adrese, bez bilo kakvih podataka u svoju firmu, a pritom da zna samo kafu da kuva...

ali kod nas je to tako da kad te zapošljava na recimo radnom mestu knjigovođe ti mu radiš i kao knjigovođa i kao kurir,vozač,spremačica,nosač...e pa još i decu da mu rodiš pa da ima sve u jednom trošku:mrgreen:...zato i imamo toliko nezaposlenih kad se od jednog čoveka traži da radi 4 posla.:aha:

Ja bas imam drugacije iskustvo... Svi znaju samo da raznose postu, ciste stolove, mozda voze kola, potpisuju papire, a hteli bi da imaju dobre plate i dobre pozicije... Dakle, svi bi da rade ono sto moze svako da radi... Niko nije spreman da bude strucnjak u necemu i zasuce rukave kako bi zaradio novac... Sve bi na tacnu, bez da mrdnu (dizvinete) dupetom...

Vec smo pricali, mislim, o tome...

Ako neko hoce da zaradi i bude uspesan u poslu, mora da prelazi granice proseka. Zasto bih zaposlio dva coveka, ako ce jedna osoba koja nista drugo ne zna (a moze mnogo toga da zna, kada bi htela), radila oba posla samo da ne mora da uci nesto novo i ulozi vise od uobicajenog truda da bi odradila svoj posao...
Pa milijardu njih juri takav posao...
Dakle, takvi ljudi su zamenljivi (najcesce svojom nezainteresovanoscu) i oni to dobro znaju, pa su i spremni da rade vise poslova da bi se zadrzali tu gde su. Znaju da je konkurecija za posao kakav imaju ogromna...
 
Ma moze, ali niko nece tek tako da pusti nekog bez adrese, bez bilo kakvih podataka u svoju firmu, a pritom da zna samo kafu da kuva...



Ja bas imam drugacije iskustvo... Svi znaju samo da raznose postu, ciste stolove, mozda voze kola, potpisuju papire, a hteli bi da imaju dobre plate i dobre pozicije... Dakle, svi bi da rade ono sto moze svako da radi... Niko nije spreman da bude strucnjak u necemu i zasuce rukave kako bi zaradio novac... Sve bi na tacnu, bez da mrdnu (dizvinete) dupetom...

Vec smo pricali, mislim, o tome...

Ako neko hoce da zaradi i bude uspesan u poslu, mora da prelazi granice proseka. Zasto bih zaposlio dva coveka, ako ce jedna osoba koja nista drugo ne zna (a moze mnogo toga da zna, kada bi htela), radila oba posla samo da ne mora da uci nesto novo i ulozi vise od uobicajenog truda da bi odradila svoj posao...
Pa milijardu njih juri takav posao...
Dakle, takvi ljudi su zamenljivi (najcesce svojom nezainteresovanoscu) i oni to dobro znaju, pa su i spremni da rade vise poslova da bi se zadrzali tu gde su. Znaju da je konkurecija za posao kakav imaju ogromna...

Nisi u pravu i ne znam ko ti je napričao takve priče...poslodavci traže da radiš gomilu posla čak i različite poslove a plaća te samo za jedan i to nedovoljno da možeš da živiš ko čovek... e pa po meni to nije u redu....jer ne možeš nazvati nesposobnim 1.000.000 ljudi koji su nezaposleni jer oni nisu nezaposleni zato što neće da rade već iz tog razloga što poslodavac neće da ima troškove za 5 ljudi koje bi realno trebalo da zaposli već mu jedan radi tih 5 poslova.
 
Nisi u pravu i ne znam ko ti je napričao takve priče...poslodavci traže da radiš gomilu posla čak i različite poslove a plaća te samo za jedan i to nedovoljno da možeš da živiš ko čovek... e pa po meni to nije u redu....jer ne možeš nazvati nesposobnim 1.000.000 ljudi koji su nezaposleni jer oni nisu nezaposleni zato što neće da rade već iz tog razloga što poslodavac neće da ima troškove za 5 ljudi koje bi realno trebalo da zaposli već mu jedan radi tih 5 poslova.

Nije mi niko napricao vec sam svakog dana svedok tome...

Nisam ja rekao da je milion ljudi nesposobno, vec da 650 hiljada od tih milion nezaposlenih, trazi isti posao koji mogu da rade svi ti (milion) nezaposleni ljudi. Pogledaj cv-e i videces da su svi spremni na rad u kancelariji i da su vrlo komunikativni, vredni itd... Neka uza specijalnost? Nista... Svi znaju "osnovni" rad na racunaru, mnogi imaju vozacku B kategorije itd... Ugavnom sve sto svako poseduje...
Od tih 650 hiljada je bar 500 hiljada sposobno za specijalizaciju, ali ih ona uopste ne interesuje.
Zasto bi se specijalizovali kada postoje poslovi za koje je znanje sa "Slagalice" sasvim dovoljno.
E pa da toliko ljudi ne misli tako, nalazili bi se poslovi... Sigurno ne za ceo milion, ali za vecinu bi se naslo...

Evo recimo, Prasnjava, sledeci koji ti se bude zalio da nema posla, pitaj ga za neku uzu specijalnost, za nesto sto zna, a ne zna svaki drugi covek i reci zasto je njega bolje zaposliti nego nekog od ostalih 999 999 999 ljudi koji znaju isto sto i on...

Uvek postoje izuzetci, ali je u vecini slucajeva ovako...
 

Back
Top