Kako se dete oseća kad mu date savet "ako te udario, vrati mu"?

Неки знају само свој језик. Тешко је спустити се натај ниво ако ниси такав. Али некад нема другог начина.
Мислим да зависи од степена насиља. Постоји озбиљно насиље а постоје ситне чарке.
Не можемо ми решавати детету све проблеме и сукобе, како ће онда даље кроз живот у стакленом звону. Некада мораш да стегнеш срце да би оно нешто закључило, научило, осетило... Некада и када добијеш по носу ојачаш изнутра, када те неко повреди научиш да селектујеш људе и поставиш на место, није живот цвеће и пролеће.
Али не можемо пустити ни да се бори само са нечим што је ван његових могућности.
Зато смо ми ту, да ослушкујемо, посматрамо... да пустимо када то има сврху и наравоученије а ускочимо када је то потребно.
Једнако је проблем и када родитељ скаче за све и прави инвалида од здравог детета као и када га занемарује.
 
Da bre ako mu kazemo da vrati mi smo zapravo nasilnici koji propagiramo nasilje
Pa da, a pravo nasilje se ignorise i onda to dete nemajuci podrsku ni od koga, cak ni od svojih roditelja, skoci s prozora pa se posle svi cude sta mu je bilo i niko ne preuzima odgovornost, svi gledaju da izvade svoje guzicce pocevsi od direktora skole do pedagoga i profesora. A roditelji pucaju sto su slucaj prepustili skoli i sto su ga ucili da bude fin. Secate se slucaja decaka iz Nisa i mali milion slicnih.
Ne samo sto sam mu rekla vrati nego i pokazala kako da mu vrati, da ga ne povredi jako ali da malo nevaspitano deriste nema gde.
 
Pa da, a pravo nasilje se ignorise i onda to dete nemajuci podrsku ni od koga, cak ni od svojih roditelja, skoci s prozora pa se posle svi cude sta mu je bilo i niko ne preuzima odgovornost, svi gledaju da izvade svoje guzicce pocevsi od direktora skole do pedagoga i profesora. A roditelji pucaju sto su slucaj prepustili skoli i sto su ga ucili da bude fin. Secate se slucaja decaka iz Nisa i mali milion slicnih.
Ne samo sto sam mu rekla vrati nego i pokazala kako da mu vrati, da ga ne povredi jako ali da malo nevaspitano deriste nema gde.
Veći je problem ako dete nema podršku od roditelja, ali nije podrška 'vrati mi' pa taj neko ko je jači opet povredi dete.Ono je tada u konfuziji, jer je dobilo poruku vrati a zbog toga je bilo još više povređeno.
 
Veći je problem ako dete nema podršku od roditelja, ali nije podrška 'vrati mi' pa taj neko ko je jači opet povredi dete.Ono je tada u konfuziji, jer je dobilo poruku vrati a zbog toga je bilo još više povređeno.
A pa nije bas tako. Napravi se plan. Ko je, sta je… Naravno prvo se porazgovara sa detetom, ispita se koliko je stvar alarmantna ili su to samo decije svadjice koje oni u vecini slucajeva resavaju sami. Onda sledi razgovor sa roditeljima, uciteljicom ili profesorom pa ako se i dalje svi prave gluvi onda prelazimo na “we are on our own” plan. Nije to od danas za sutra. Pratis slucaj. Naravno da ga neces uciti da udari nekoga jaceg od sebe, u tom slucaju bi plan bio drugaciji.
Sta bi po tebi bilo resenje? Prijavis skoli, roditeljima a stvar biva jos gora.
 
Pa da, a pravo nasilje se ignorise i onda to dete nemajuci podrsku ni od koga, cak ni od svojih roditelja, skoci s prozora pa se posle svi cude sta mu je bilo i niko ne preuzima odgovornost, svi gledaju da izvade svoje guzicce pocevsi od direktora skole do pedagoga i profesora. A roditelji pucaju sto su slucaj prepustili skoli i sto su ga ucili da bude fin. Secate se slucaja decaka iz Nisa i mali milion slicnih.
Ne samo sto sam mu rekla vrati nego i pokazala kako da mu vrati, da ga ne povredi jako ali da malo nevaspitano deriste nema gde.
Pa da to su te dve krajnjosti...

Treba dete nauciti kako da se nosi sa takvim situacijama i da se brani ako bude napadnuto...
Kukavice uvek napadaju one koje ne umeju da se brane...
 
Ja sam pukusala bez nasilja ali nije islo. Iako sam bila protiv toga na kraju sam se slozila sa suprugom da nekad treba da pokaze zube i stisne pesnicu.

Vecina muskaraca to misli.
Licno jos uvek nisam nacisto.

Medjutim, volela bih da mi se sin bavi karateom. Ne nuzno zbog odbrane vec zbog mirnog stava, hladne glave i kontrole koju karatisti imaju.
Moj tata je karatista. Taj covek je najparlamentarnija osoba koju sam u zivotu upoznala. Verovatno zato sto zna da vrati ako treba a kontrolise se veoma dobro kada drugi kljucaju.
I on je mene ucio da stegnem pesnicu i udarim. Nikada mi nije zatrebalo ali znam u slucaju da mi zatreba.

Nisam za agresiju ali jesam za pripremu deteta za realan zivot i jacanje licne odgovornosti.

Dok su deca majusna probleme resavaju stariji jer su problemi veci od njih.
Medjutim, kasnije moraju da nauce da se stite. U svakom smislu.
 
Сматрам да је спорт одличан за децу.
Научи их дисциплини и самоконтроли.
Стекну осећај за дружење, и раздвоје брзо жито од кукоља.
Немам децу, и не пада ми на памет да држим лекције никоме.
Мене су моји учили да се УВЕК повучем из сукоба.
На тренинзима каратеа такође.
Стога и данас трпим вербално насиље и мобинг.
Немам проблем с тим, одрастао сам човек...
Али деца не знају и НЕ ТРЕБА да трпе.
Лично, ако некад будем имао клинце, учићу их да избегавају сукобе, али да ударе кад треба.
Не, онда кад мисле да треба, него кад треба.

Разлика је огромна.
 
Најважније је да се ради на дететовом самопоуздању и учити га како правилно се односи у одређеним ситуацијама. Некад на ћушку треба две вратити. У старту показати зубе да виде да ниси отирач за ноге. Тако је и код деце али и одраслих.
 
ja sam odrastao bez starije brace i bio prilicno mrsav (redovna dijagnoza na kontrolnom pregledu neuhranjen)
da je tada postojao parkur bio bih uspesan. imao sam neverovatan odraz i bio jak u prstima

na prvi pogled je bilo dusu dalo zakaciti se za mene, a na drugi pogled si dobio sut u bradu i nokaut. koliki god da si bio
to su seljani ukapirali dok sam jos bio dete
 
Poslednja izmena od moderatora:
@deda tripko

TRIK PRAŠUVANJE:

Unuče ti udario vršnjak u školi...
Dal da uzvrati ako tog malog dovoze džipom?
Pazi, ti znaš karate a oni u džipu iz Interventne pa će te opleve ko volinu ako se budeš interesovao?
Šta ćeš savetuješ malog?
"TRČI ŠTO BRŽE MOŽEŠ"?
:think:
kao sto sam napisao, drugacija su vremena nego nekada ;)
 
Uvek ima malo naprednije dece i one mršavije.
I sad kaži ti mršavku da udari masivnijeg drugara?
A kad nauči da "uzvraća" ko zna koliko će tek biti tolerantan prema supruzi kad odraste?
Znate i same šta sve trpimo a samo neki uzvrate pa robijaju.
Dakle ne slažem se

@Lagerta
Upravo kao i napisano u uvodnom postu.Učiti decu da procene , da se obrate ODRASLIMA jer se deca osećaju zbunjeno kada im kažete da uzvrate po svaku cenu a ispred njih je dete mnogo jače.Dete u tom slučaju vaš savet doživljava kao grešku. Normalno je da roditelji osećaju bes kada im neko povredi dete ali pre rečenice vrati mu razmislite koju poruku šaljete detetu.Bolje poradite na samopouzdanju vašeg deteta, upoznajte se sa zakonskim odredbama u ovakvim slučajevima i ako treba idite do najviših institucija.
 
Upravo kao i napisano u uvodnom postu.Učiti decu da procene , da se obrate ODRASLIMA jer se deca osećaju zbunjeno kada im kažete da uzvrate po svaku cenu a ispred njih je dete mnogo jače.Dete u tom slučaju vaš savet doživljava kao grešku. Normalno je da roditelji osećaju bes kada im neko povredi dete ali pre rečenice vrati mu razmislite koju poruku šaljete detetu.Bolje poradite na samopouzdanju vašeg deteta, upoznajte se sa zakonskim odredbama u ovakvim slučajevima i ako treba idite do najviših institucija.
Kao što reče @deda tripko danas je drugačije vreme
Prosto postoje "deca od VIP roditelja" i tu zakažu mnogi mehanizmi, najčešće oni referentni od države
 
Kod nas postoji još jedan problem a to mentalitet našeg naroda koji od muškog deteta isključivo očekuje snagu,između ostalog.Dete se zbog takvih stavova može osećati besno,frustrirani i samim tim agresivno,posebno ako je svesno da to nije prava i jedina vrednost neke osobe.
bilo nekada. pre 20 godina.
danas se ocekuje od decaka da budu devojcice i da budu tuzibabe. ti kao prosvetar bi to trebala dobro da znas
 
...nikad nijesam savjetovao jer dijete svoje nikad te nece poslusati
prije ce komsiju/ ne sto sumnja da mu je otac/ nego to je nekakav j...ni
zakon...samo sam ih pratio i par puta sam se nasao kao slucajno
...sad , nazalost, imaju mobilne
pa su radije fiksirani tu na dogledu
a skole su tek posebna muka...
Veza ,-nastavnik_roditelj
totalno uvrnuta
da nastavnom osoblju je bila Secer _situacija ,
On_line...
 
Loš primer su takođe i medijski sadržaji prepuni nasilja pa sve češće čitamo kako i devojčice imitirajući neku starletu prebijaju drugaricu i ponižavaju je.U takvim slučajevima,reći detetu vrati im je suludo .
Djevojcice su mnogo delikatnije osobenosti
narocito poslije raznih Zvezda i zvezdica , karleusica i policistkinja...
no, roditelj je zanimanje tesko...kad odraste
ostane samo gnijezdo
gdje su bile Laste...
 

Back
Top