Kako saopstiti detetu

Baby Yoda

Contributor
Poruka
21.814
Da je neko blizak, koji ga je ocuvao do cetvrte godine zivota umro? Dete ima 4 godine, ima majku koja ga cuva i jos jedna zena koja se takodje brinula o njemu od pocetka. E sada, zena ima rak i procenili da ce umreti za 4 meseca.

Kako to saopstiti detetu?

RužnaKoLopov

Elita
Moderator
Poruka
18.479
Mislim da mu ne treba saopštavati direktno, tako malo dete ne može shvatiti pojam smrti. Ako je moguće, osobu postepeno udaljavati iz detetovog života. Ako mora da se kaže, možda je bolje reći da se odselila a vreme će učiniti svoje.

Ovo bas nikako nije dobra ideja

Jedino sto će osjetit je da je “napušteno ili ostavljeno” ta žena ima znacajnu ulogu u životu tog djeteta

UltraVioletna

Ističe se
Poruka
2.090
To je jako teško. Nemam adekvatan odgovor. Imam primer gde je majka svom detetu rekla da je "tata otišao na put" kad je dete imalo tri godine. Svaki put kad bi neko pokucao na vrata,mala je trčala ka vratima i govorila :" Tata se vratio". To dete sad ima osam godina i još uvek misli da joj je tata na putu i da će se vratiti. Ne znam kako će ta majka jednog dana objasniti detetu zašto ju je godinama obmanjivala da joj je otac živ. Mislim da će tu biti mnogo besa,razočarenja i gubitka poverenja.

Baby Yoda

Contributor
Poruka
21.814
To je jako teško. Nemam adekvatan odgovor. Imam primer gde je majka svom detetu rekla da je "tata otišao na put" kad je dete imalo tri godine. Svaki put kad bi neko pokucao na vrata,mala je trčala ka vratima i govorila :" Tata se vratio". To dete sad ima osam godina i još uvek misli da joj je tata na putu i da će se vratiti. Ne znam kako će ta majka jednog dana objasniti detetu zašto ju je godinama obmanjivala da joj je otac živ. Mislim da će tu biti mnogo besa,razočarenja i gubitka poverenja.
To je izuzetno glup potez. Ali bas bas.

tab503

Ministar foruma
Administrator
Poruka
87.428
mislim da je dete isuvise malo da bi shvatilo sustinu.. samo ce osetiti da mu nedostaje..ako mu bude uopste nedostajala jer mi ne znamo pravi njihov odnos.

kad dodje nova samo mu se kaze da je umesto one prethodne i to je to.. nema sta da se uvlaci u pricu o smrti.

mi stariji pravimo famu oko toga..deca ne prave..moze samo da nedostaje..ali i to ce proci.

Baby Yoda

Contributor
Poruka
21.814
mislim da je dete isuvise malo da bi shvatilo sustinu.. samo ce osetiti da mu nedostaje..ako mu bude uopste nedostajala jer mi ne znamo pravi njihov odnos.

kad dodje nova samo mu se kaze da je umesto one prethodne i to je to.. nema sta da se uvlaci u pricu o smrti.

mi stariji pravimo famu oko toga..deca ne prave..moze samo da nedostaje..ali i to ce proci.
Ma, ta zena je jako bliska tom detetu, ne bas kao majka, ali je brinula o njemu.
Skoro umrlo kuce tom detetu, pre par meseci i dete jos uvek ne pojmi koncept smrti i pita kada ce se vratiti.

Šejn

Elita
Poruka
22.541
Reći is
Da je neko blizak, koji ga je ocuvao do cetvrte godine zivota umro? Dete ima 4 godine, ima majku koja ga cuva i jos jedna zena koja se takodje brinula o njemu od pocetka. E sada, zena ima rak i procenili da ce umreti za 4 meseca.

Reći istinu, na detetu prihvatljiv način. Ne treba lagati i izmišljati razne gluposti kao objašnjenje zašto te osobe više nema ili zašto je više neće biti.

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
44.336

Treba mu naci novu majku.Ili baku, tetku...nekoga ko ce preuzeti ulogu njegove majke.
Otac takodje treba da nadoknadi taj nedostatak,provodeci vise vremena sa detetom.

paketije

Ističe se
Poruka
2.700
Deca dolaze u dodir sa pojmom smrti u bajkama, ali naravno, nemaju koncept sta je to zapravo, i nema razloga za duga objasnjavanja.Kada doticna osoba umre, treba reci detetu otprilike ovako: Desilo se nesto jako tuzno, NN je bila jako bolesna, i umrla je.Njeno telo je prestalo raditi, pa ne moze vise hodati, trcati,jesti, spavati, i nista je ne boli
Odavde ce verovatno dete poceti sa pitanjima.Odgovori neka budu kratki. Ako ne znate odgovoriti na nesto, kazite da ne znate sada, ali kada budete znali odgovorit ce te.
Dete ce verovatno pitati tko ce se brinuti o njemu.Nastojete da imate pripravan odgovor , i plan za dnevne aktivnosti

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
47.726
Сада бих рекла да је болесна. Обишла је са дететом. А ако се деси најгоре и то саопштила. А не мора да се деси, живот је чудо :)
Ништа унапред и све онако како јесте.

Ја се сећам када је моја прабаба умрла. Исто сам имала 3-4 године. Па су ми рекли да је отишла ГОРЕ код Боге. Мислим, знала сам да је умрла. Али ме је бунило то што су рекли да је ГОРЕ, а сређивали гроб доле :lol:

mali roker

Veoma poznat
Poruka
12.778
Detetu treba reći istinu da je žena koja je čuvala bolesna.
Iako su mali vide da se nešto dešava.
Za tako malo dete je velika promena da žena koja je tu bila svo vreme nije više tu.
Kad umre treba reći istinu koliko god to bilo teško.
Deca koliko god pokušavali da sakrijemo nešto od njih to primećuju i osećaju i žele odgovore.

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.622
Немој да се фокусираш на причу о смрти са дететом.
Фокусирај се на то да детету нагласиш све лепе тренутке које је провело са том особом. Тако ћеш имати и увид у то чега се дете сећа из тог односа. Са 4 године, тешко да ће се сећати касније баш прецизно ичега о тој жени.
Више ће бити да је неки мирис или нека ситуација подсете на пријатност.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.