- Poruka
- 3.728
Trema je naš neizbežni pratilac u različitim situacijama u kojima smo izloženi nekakvoj vrsti procene od strane drugih-to može biti izlaganje neke prezentacije, intervju za posao, prvi sastanak, upoznavanje sa novim socijalnim okruženjam na poslu/školi.
U ovakvim situacijama se procenjuju naše intelektualne sposobnosti, znanje, kompetentnost ali i naša otvorenost/zatvorenost, komukativnost, smisao za humor, fizički izgled i još dosta toga.
Trema je zapravo strah od mogućnosti ostvarivanja negativnog ishoda u situacijama u kojama nas neko procenjuje. Ovaj strah može početi i održavati se mnogo pre (npr. nekoliko dana/nedelja pre) nego što osoba „kroči“ u određenu situaciju. Obično trema kulminira neposredno pred izlaganje određenoj situaciji i može često trajati sve dok je osoba u toj situaciji. U narodu prihvaćen izraz „pozitivna trema“ je zapravo trema čiji je intenzitet takav da nas drži pozornim, aktivnim, spremnim da reagujemo u određenoj situaciji.
Osobe koje imaju problem sa intenzivnom tremom postaju na nju osetljive i plaše se da će se ona pojaviti u nekoj narednoj situaciji što samo pojačava njen intenzitet. Sada ćemo opisati neke načine koji vam mogu pomoći da prevaziđete intenzivnu tremu.
Odustanite od perfekcionističkih zahteva
Ne „lovite“ svoju tremu
Odustanite od „čitanja misli“ drugih ljudi
Pripremite se!
Oslobodite se napetosti relaksirajućim disanjem
Ceo tekst autorke Mr Sanje Marjanović, diplomiranog psihologa, možete naći ovde
https://www.vaspsiholog.com/2012/12/da-li-trema-uvek-mora-biti-tako-nepremostiva/
Da li ste nekada imali tremu?
Kako ste se tada osećali?
Kako ste uspeli da se oslobodite treme?
Besplatna fotografija sa sajta Unsplash