kako prevariti bioloski casovnik?

wihor

Ističe se
Poruka
2.029
Naučnici su identifikovali drevni univerzalni telesni časovnik koji reguliše ponašanje svih oblika života. Unutrašnji hronometar govori telu šta bi trebalo da se događa u različitim trenucima tokom 24-časovnog ciklusa, kao i kada bi to trebalo da se odigra. Istraživači su otkrili da je današnja verzija ostala nepromenjena u odnosu na najranije oblike života na Zemlji poput algi, kao i da datira milionima godina unazad.

Studije koje su sproveli Univerzitet Kembridž i Edinburški Univerzitet ispitali su biološki časovnik koji kontroliše šeme sezonskih aktivnosti od pojava kao što su ciklusi spavanja pa sve do migracija leptira.poznata je vrsta kraljevskog leptira koja tokom migracije promeni cetiri generacije koje imaju razlicit zivotni vek.U prvoj studiji, naučnici sa Kembridža otkrili su da crvena krvna zrnca imaju 24-časovni ritam. Ovo je važan korak zbog toga što se uvek smatralo da su biloški ritmovi povezani sa DNK i genetskim aktivnostima, ali za razliku od većine drugih ćelija u telu, crvena krvna zrnca nemaju DNK.

Cirkadijski ritam je ciklus koji se vrti u krug kao zemlja oko svoje ose na putu oko Sunca. Ovaj ciklus je poput Zemljinog ciklusa zavisan od Sunca/Sunceve svetlosti. Samo ime ciklusa to govori, cirkadijski od circa sto znaci oko/okolo i dies sto znaci dan. Pomenuti ritam u skladu sa kretanjem Zemlje tokom 24h stvara promene temperature tela, mozdane aktivnosti, produkcije hormona i metabolizma. Mozete da radite, jedete, pijete, vezbate najzdravije ali ako ne unesete dovoljnu kolicinu Sunceve svetlosti preko ociju vasa osa rotacije nece biti zdravlje nego bolest. Sunce je spoljasnji sat po kome se bazdari/uskladjuje nas sat. Nas sat, unutrasnji sat, unutrasnji stvoritelj ritma se zove SCN-suprahijazmaticko jedro koje se nalazi u hipotalamusu. Dakle, Sunce kao spoljasnji sat salje signale za pravilan rad unutrasnjeg sata tj. SCN-a, koji kontrolise cirkadijske ritmove koji usaglasavaju razlicite fizioloske promene tela sa promenama svetlosti u toku dana i noci-kada ima Sunceve svetlosti i kada je svetlost otsutna. Nase telo ima vise od 100 cirkadijskih ritmova tj. prirodnih ciklulsa koji kontrolisu apetit, energiju, raspolozenje, spavanje, libido. Kada nismo usaglaseni sa prirodom patimo od poremecaja cirkadijskog ritma koji se manifestuje na razlicite nacine-gojaznost, dijabetes, nesanica, depresija,bolesti srca, kancer.

Mozete jesti najzdraviju hranu ali ako ne dobijate dovoljno svetlosti kroz oci svaki dan, ne samo preko koze, necete moci dovoljno probaviti hranu i necete dobiti sve vitamine i minerale koji su vam potrebni. Ako ne dobijete dnevnu dozu svetlosti narusicete zdravlje. Tek je 1920-tih potvrdjena teorija uz pomoc elektricnog mikroskopa i elektronskoradiografske tehnike da svetlost koja ulazi u oci putuje neuroloskim putem do hipotalamusa-mozgova mozga. Svetlost ulazi u deo hipotalamusa ukojem se nalazi bioloski sat. Kao sto nam sat na ruci govori koje je doba dana, tako i telo u sebi ima svoj sat koji mu govori kada da se probudi, kada treba ici spavati a kada jesti. Sve te funkcije moraju biti uskladjene s majkom prirodom.:dontunderstand:
 
Mozete jesti najzdraviju hranu ali ako ne dobijate dovoljno svetlosti kroz oci svaki dan, ne samo preko koze, necete moci dovoljno probaviti hranu i necete dobiti sve vitamine i minerale koji su vam potrebni.

Tačno! Nije mi jasno što npr u bolnice ne obezbede malo više prirodne svetlosti. Ljudi bi se brže lečili.
Nego, što bi trebalo da "zayebemo" biološki časovnik?
 
hronobiologija.JPG
bioloski_sat.jpg
rotiranje_zemlje.jpg
 
Оптимизам је толико наиван поглед на свет. Као да је ово место у које смо доспели рођењем нешто најпожељније и најлепше да морамо просто пожелети да продужимо живот у њему још 100 ,200 година.
Замислите затвор у коме су затвореници мучени најстрашнијим патњама а из кога они не желе да оду, шта више, хтели би да казну продуже за 100 година па и вечно ако је могуће. Такав затвор био би сан сваког џелата...сваког робовласника.
Управо је тако са нашим битисањем овде. Свако ко може да свет погледа објективно видеће да је он оличење пакла. Одакле је Данте узео материјал за свој пакао ако не из овога света ?. Није циљ проуджити живот овде него наћи излаз из живота. Спасити се пакла...вратити се метафизичкој суштини изван појаве ма шта она била.
И није самоубиство решење.. било би лако да је тако ..али ствар је много тежа. Изаћи из пакла захтева много теже напоре, негацију воље а не афирмацију што самоубиство заправо јесте. Нећете се тако лако решити ове врсте егзистнеције па је и тај ваш страх од нестајања или апсурда кога нисте свесни ... бесмислен.

Најасније речено: сврха живота јесте у томе да човека одврати од ове врсте егзистенције.. Да човек пожели нешто друго. То је пут спасења.
Зато када видим оне који се грчевито држе са овај свет као да је он што би рекао Лајбниц "најбољи од свих могућих светова" то је толико метафизички погрешно и јадно јер дотични требају проћи многе лекције које ће их довести до песимизма и негације воље као једином путу спасења.

Наравно, све ово звучи чудно материјалистима и позитивистима али то је само њихов велики проблем или недостатак филозофских знања. И нека своју априори везаност за ову врсту егзистенције и своје материјалистичке апсурде сачувају за себе уместо што их априори пројектују као мишљења других.

Конкретно што се тиче теме:
Билошки часновник не треба продужавати јер је он постваљен са сврхом.
 
Misliš, time što bi sve te procese okrenuli u svoju korist, mogli bi dotaći večni život?
Nije to nova misao.. u Indiji ima jogija za koje tvrde da su stari 200-300 godina.
Samo, pitanje je ko bi šta uradio sa večnim životom.

nice je video takvog coveka

"iznad sebe vidim nesto sto je vise i ljudski nego sto sam sam,pomozite mi svi da to dosegnem,kao sto cu i sam pomoci svakome ko to jednako spozna i zbog toga jednako pati;da bi konacno iznova nastao covek koji sebe oseca punim i beskonacnim u spoznaji i ljubavi,u motrenju i umecu,i koji svojom celovitoscu visi u prirodi i o prirodi,kao sudija stvari i onaj koji meri njihovu vrednost"
 
Оптимизам је толико наиван поглед на свет. Као да је ово место у које смо доспели рођењем нешто најпожељније и најлепше да морамо просто пожелети да продужимо живот у њему још 100 ,200 година.
Замислите затвор у коме су затвореници мучени најстрашнијим патњама а из кога они не желе да оду, шта више, хтели би да казну продуже за 100 година па и вечно ако је могуће. Такав затвор био би сан сваког џелата...сваког робовласника.
Управо је тако са нашим битисањем овде. Свако ко може да свет погледа објективно видеће да је он оличење пакла. Одакле је Данте узео материјал за свој пакао ако не из овога света ?. Није циљ проуджити живот овде него наћи излаз из живота. Спасити се пакла...вратити се метафизичкој суштини изван појаве ма шта она била.
И није самоубиство решење.. било би лако да је тако ..али ствар је много тежа. Изаћи из пакла захтева много теже напоре, негацију воље а не афирмацију што самоубиство заправо јесте. Нећете се тако лако решити ове врсте егзистнеције па је и тај ваш страх од нестајања или апсурда кога нисте свесни ... бесмислен.

Најасније речено: сврха живота јесте у томе да човека одврати од ове врсте егзистенције.. Да човек пожели нешто друго. То је пут спасења.
Зато када видим оне који се грчевито држе са овај свет као да је он што би рекао Лајбниц "најбољи од свих могућих светова" то је толико метафизички погрешно и јадно јер дотични требају проћи многе лекције које ће их довести до песимизма и негације воље као једином путу спасења.

Наравно, све ово звучи чудно материјалистима и позитивистима али то је само њихов велики проблем или недостатак филозофских знања. И нека своју априори везаност за ову врсту егзистенције и своје материјалистичке апсурде сачувају за себе уместо што их априори пројектују као мишљења других.

Конкретно што се тиче теме:
Билошки часновник не треба продужавати јер је он постваљен са сврхом.

pa ako sam ja pozitivista znači da sam u problemu ili nisam filozof?
ja sam večiti šaljivdžija i pozitivac , a to je zato što ne citiram filozofe kao ti??? ( jbga, spektar mojih interesovanja se proteže na drugu stranu)

to znači da su pozitivci likovi sa pogrešnim stavom_razmišljanjem???
to takođe znači da ne trba da budemo optimisti_pozitivisti???
ja koji sam optimista sam znači lud ili u zabludi ???

svašta, "optimizam je toliko naivan pogled na svet",
ma ti si filozof u pokušaju.
 
Оптимизам је толико наиван поглед на свет. Као да је ово место у које смо доспели рођењем нешто најпожељније и најлепше да морамо просто пожелети да продужимо живот у њему још 100 ,200 година.
Замислите затвор у коме су затвореници мучени најстрашнијим патњама а из кога они не желе да оду, шта више, хтели би да казну продуже за 100 година па и вечно ако је могуће. Такав затвор био би сан сваког џелата...сваког робовласника.
Управо је тако са нашим битисањем овде. Свако ко може да свет погледа објективно видеће да је он оличење пакла. Одакле је Данте узео материјал за свој пакао ако не из овога света ?. Није циљ проуджити живот овде него наћи излаз из живота. Спасити се пакла...вратити се метафизичкој суштини изван појаве ма шта она била.
И није самоубиство решење.. било би лако да је тако ..али ствар је много тежа. Изаћи из пакла захтева много теже напоре, негацију воље а не афирмацију што самоубиство заправо јесте. Нећете се тако лако решити ове врсте егзистнеције па је и тај ваш страх од нестајања или апсурда кога нисте свесни ... бесмислен.

Најасније речено: сврха живота јесте у томе да човека одврати од ове врсте егзистенције.. Да човек пожели нешто друго. То је пут спасења.
Зато када видим оне који се грчевито држе са овај свет као да је он што би рекао Лајбниц "најбољи од свих могућих светова" то је толико метафизички погрешно и јадно јер дотични требају проћи многе лекције које ће их довести до песимизма и негације воље као једином путу спасења.

Наравно, све ово звучи чудно материјалистима и позитивистима али то је само њихов велики проблем или недостатак филозофских знања. И нека своју априори везаност за ову врсту егзистенције и своје материјалистичке апсурде сачувају за себе уместо што их априори пројектују као мишљења других.

Конкретно што се тиче теме:
Билошки часновник не треба продужавати јер је он постваљен са сврхом.

Najbolje biti realan A?
 
Оптимизам је толико наиван поглед на свет. Као да је ово место у које смо доспели рођењем нешто најпожељније и најлепше да морамо просто пожелети да продужимо живот у њему још 100 ,200 година.
Замислите затвор у коме су затвореници мучени најстрашнијим патњама а из кога они не желе да оду, шта више, хтели би да казну продуже за 100 година па и вечно ако је могуће. Такав затвор био би сан сваког џелата...сваког робовласника.
Управо је тако са нашим битисањем овде. Свако ко може да свет погледа објективно видеће да је он оличење пакла. Одакле је Данте узео материјал за свој пакао ако не из овога света ?. Није циљ проуджити живот овде него наћи излаз из живота. Спасити се пакла...вратити се метафизичкој суштини изван појаве ма шта она била.
И није самоубиство решење.. било би лако да је тако ..али ствар је много тежа. Изаћи из пакла захтева много теже напоре, негацију воље а не афирмацију што самоубиство заправо јесте. Нећете се тако лако решити ове врсте егзистнеције па је и тај ваш страх од нестајања или апсурда кога нисте свесни ... бесмислен.

Најасније речено: сврха живота јесте у томе да човека одврати од ове врсте егзистенције.. Да човек пожели нешто друго. То је пут спасења.
Зато када видим оне који се грчевито држе са овај свет као да је он што би рекао Лајбниц "најбољи од свих могућих светова" то је толико метафизички погрешно и јадно јер дотични требају проћи многе лекције које ће их довести до песимизма и негације воље као једином путу спасења.

Наравно, све ово звучи чудно материјалистима и позитивистима али то је само њихов велики проблем или недостатак филозофских знања. И нека своју априори везаност за ову врсту егзистенције и своје материјалистичке апсурде сачувају за себе уместо што их априори пројектују као мишљења других.

Конкретно што се тиче теме:
Билошки часновник не треба продужавати јер је он постваљен са сврхом.
Оптимистима су чаше пуне, жене блиске и мисли бистре, а свет онолико добар колико смо спремни да се потрудимо за исти.

:bye:
 
Poslednja izmena od moderatora:
pa ako sam ja pozitivista znači da sam u problemu ili nisam filozof?
ja sam večiti šaljivdžija i pozitivac , a to je zato što ne citiram filozofe kao ti??? ( jbga, spektar mojih interesovanja se proteže na drugu stranu)

to znači da su pozitivci likovi sa pogrešnim stavom_razmišljanjem???
to takođe znači da ne trba da budemo optimisti_pozitivisti???
ja koji sam optimista sam znači lud ili u zabludi ???

svašta, "optimizam je toliko naivan pogled na svet",
ma ti si filozof u pokušaju.

Pozitivizam ne znaci biti pozitivan i saljivdzija kako ti to izgleda shvatas, vec je to atribut za one koji jedino sto poznaju jeste materjlani svet i ono sto mogu opaziti a metafizicka znanja potpuno su im nepojmljiva. To su pozitivisti.

A sto se tice optimizma to jeste naivno glediste...
Takodje, filozofski pesimizam je nesto drugo od pesimizma kakav opet vi zamljsljate ovde. Ma koga zanaima neka pogleda moju temu na filozofiji Sopenhauer - Negacija volje. Ovaj post sam postavio i tamo a tamo je i objasnjeno sta je pesimiziam ..sta je negacija volje i slicno.

ps. A te "pokusaj " sudove sacuvaj za sebe.
 

Sa vise znanja samo vise znamo :) nismo pametniji ,sa vise "pravog" znanja postajemo svesniji sebe i okoline.
Uvek sam pre za pozitivnu stranu,meni je lepse :)

Brate mili- Pope-a tako ne bih preveo-mnogo se gubi u prevodu ;)

How happy is the blameless vestal's lot!
The world forgetting, by the world forgot.
Eternal sunshine of the spotless mind!
Each pray'r accepted, and each wish resign'd

:bye:
 

Back
Top