kako prepoznati toksiču vezu??

Loki

Iskusan
Poruka
5.250
svako je bar jednom u životu imao tako neku vezu koja se brzo iz nečeg iskrenog pretvorila u nešto izopačeno i ružno.Ali se to obično tek shvati kada se cela stvar završi...
To su veže koje počinju kao i sve druge lepo.Osoba je šarmantna,deluje kao da nudi iskrena osećanja i najbolje namere dok vas ne pridobije i onda tek počinje malo po malo da pada maska.Ljubomora,nepoverenje,guranje griže savesti i forsiranje osećaja krivice za sve i svašta...Pronalaženje razloga zašto je sve to opravdano,pominjanjem nečije prošlosti i nalaženje razloga da se nagura griža savesti za nešto...sumnje u to da li su vaši prijatelji stvarno prijatelji ili nešto više.Narušavanje privatnosti da bi se ispitalo sa kim sve imate kontakt,čak i sprečavanje kontakta.Optuživanje i proglašavanje vaših prijatelja da ogovaraju i da vam ne misle dobro.Izolovanje i pokušavanje da vas posvađa sa ljudima koji su vam bliski.Nagovaranje i huškanje vaših prijatelja da vi niste dobra osoba i da vas trebaju izbegavari,čak i prezirati.
Obično ide gadno ponašanje,vređanje,optuživanje kada nije po volji te osobe pa onda nagli zaokret,zasipanje pažnjom da mislilte da je samo neporazum i sitnica i da vas ozbiljno voli,pa onda opet u krug s tim a ispadi su sve intenzivniji i ostavljaju vam sve godi osećaj.

U kratko tako izgleda suština toksične veze...To može da traje kratko i samo malo poljulja samopuzdanje...može da traje godinama i ozbiuljno ugrozi nečije psihičko zdravlje...mogu da se pojave i elementi fizičkog nasilja...da čak i ugrozi život osobe koja to trpi

ovo je tema koju otvaram kao neko ko je doživeo toksičnu vezu sa elementima psihičkog nasilja kao upozorenje svima.

Pitanje...pošto mora pitanje...Za one koji su to preživeli koliko im je trebalo da se osveste i napuste to...da li su...da li idalje traže izlaz...da li se idalje pitaju da li dobro tumače stvari koje im se dešavaju ili pokušavaju da umanje to

Danik

Autor Lošeg Života
Poruka
14.022
svako je bar jednom u životu imao tako neku vezu koja se brzo iz nečeg iskrenog pretvorila u nešto izopačeno i ružno.Ali se to obično tek shvati kada se cela stvar završi...
To su veže koje počinju kao i sve druge lepo.Osoba je šarmantna,deluje kao da nudi iskrena osećanja i najbolje namere dok vas ne pridobije i onda tek počinje malo po malo da pada maska.Ljubomora,nepoverenje,guranje griže savesti i forsiranje osećaja krivice za sve i svašta...Pronalaženje razloga zašto je sve to opravdano,pominjanjem nečije prošlosti i nalaženje razloga da se nagura griža savesti za nešto...sumnje u to da li su vaši prijatelji stvarno prijatelji ili nešto više.Narušavanje privatnosti da bi se ispitalo sa kim sve imate kontakt,čak i sprečavanje kontakta.Optuživanje i proglašavanje vaših prijatelja da ogovaraju i da vam ne misle dobro.Izolovanje i pokušavanje da vas posvađa sa ljudima koji su vam bliski.Nagovaranje i huškanje vaših prijatelja da vi niste dobra osoba i da vas trebaju izbegavari,čak i prezirati.
Obično ide gadno ponašanje,vređanje,optuživanje kada nije po volji te osobe pa onda nagli zaokret,zasipanje pažnjom da mislilte da je samo neporazum i sitnica i da vas ozbiljno voli,pa onda opet u krug s tim a ispadi su sve intenzivniji i ostavljaju vam sve godi osećaj.

U kratko tako izgleda suština toksične veze...To može da traje kratko i samo malo poljulja samopuzdanje...može da traje godinama i ozbiuljno ugrozi nečije psihičko zdravlje...mogu da se pojave i elementi fizičkog nasilja...da čak i ugrozi život osobe koja to trpi

ovo je tema koju otvaram kao neko ko je doživeo toksičnu vezu sa elementima psihičkog nasilja kao upozorenje svima.

Pitanje...pošto mora pitanje...Za one koji su to preživeli koliko im je trebalo da se osveste i napuste to...da li su...da li idalje traže izlaz...da li se idalje pitaju da li dobro tumače stvari koje im se dešavaju ili pokušavaju da umanje to
Svestan si maltene od samog starta,
ali kako su upletene obično jake emocije, izazvane uglavnom vrhunskom manipulacijom, (koje si uglavnom itekako svestan ali pristaješ na nju)
nalaziš opravdanja za tu osobu i njene i izgovore za sebe što si i dalje tu.
Preseći odmah, udaljavanje i bez kontakta.
Teško jeste ali to je jedino rešenje.

Baba_Beba

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.233
Takvaje drugarstva najlakše zaobič počevši ocebe takvimnas ljudima privuče spostveni nar cizam ito danam neko pri ča bajke obaras nogu pusti bre bajke nađži nekog normal nog gledaj dela ane reči nemorada obaras nogu samoda satim nogama čvrs to stoji nazemlji treba izabrati dobrog čoveka ane onog štaume da priča priče a mnogi padaju večno iz jedne takve klop keu drugu dokne rešiš sebeu glavi neletavačeš na svakakve mentole

Loki

Iskusan
Poruka
5.250
Takvaje drugarstva najlakše zaobič počevši ocebe takvimnas ljudima privuče spostveni nar cizam ito danam neko pri ča bajke obaras nogu pusti bre bajke nađži nekog normal nog gledaj dela ane reči nemorada obaras nogu samoda satim nogama čvrs to stoji nazemlji treba izabrati dobrog čoveka ane onog štaume da priča priče a mnogi padaju večno iz jedne takve klop keu drugu dokne rešiš sebeu glavi neletavačeš na svakakve mentole
možeš li da ne troluješ,tema je ozbiljna

N

Neprilagođena Return

Gost
.Ljubomora,nepoverenje,guranje griže savesti i forsiranje osećaja krivice za sve i svašta...Pronalaženje razloga zašto je sve to opravdano,pominjanjem nečije prošlosti i nalaženje razloga da se nagura griža savesti za nešto...sumnje u to da li su vaši prijatelji stvarno prijatelji ili nešto više.Narušavanje privatnosti da bi se ispitalo sa kim sve imate kontakt,čak i sprečavanje kontakta.Optuživanje i proglašavanje vaših prijatelja da ogovaraju i da vam ne misle dobro.Izolovanje i pokušavanje da vas posvađa sa ljudima koji su vam bliski
Obično ide gadno ponašanje,vređanje,optuživanje kada nije po volji te osobe.....
Da, zvuči tako poznato.
Ne mora biti.Nekada treba vremena da se shvati,prepozna...I prihvati.

Loki

Iskusan
Poruka
5.250
ali kako su upletene obično jake emocije, izazvane uglavnom vrhunskom manipulacijom, (koje si uglavnom itekako svestan ali pristaješ na nju)
nalaziš opravdanja za tu osobu i njene i izgovore za sebe što si i dalje tu.
Preseći odmah, udaljavanje i bez kontakta.
Teško jeste ali to je jedino rešenje.
pa nije baš taako...kao neko ko je imao iskustva s tim mogu da kažem da od samog starta se ne vide znaci upozorenja.Osoba ume da deluje šarmantno.Da vas lepo proceni i priča i radi ono što proceni da će vam prijati.Malo po malo vas navodi da joj verujete više nego drugima dok vas ne veže za sebe...e kad do tog vezivanja dođe e tad tek počinje prvo testiranje granica,koliko nepoverenja ste u stanju da oprostite toj osobi pod izgovorom da je samo nesigurna jer ne dobija adekvatne potvrde vaših osećanja,da vas navede da mislite da je opravdano i da morate da dokazujete svoja osećanja...i tako vam malo po malo pomera granice toga šta ćete tolerisati.
To je kao ona fora sa zabom koja se stavi u hladnu vodu i postepeno zagreva dok se ne skuva jer kako se tempereatura diže polako tako se ona navikava i ne vidi opasnost.Ta ista žaba bi naravno odmah iskočila iz vrele vode da se ubaci odmah...ali je fora u tome da voda nije odmah vrela

Baba_Beba

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.233
pa nije baš taako...kao neko ko je imao iskustva s tim mogu da kažem da od samog starta se ne vide znaci upozorenja.Osoba ume da deluje šarmantno.Da vas lepo proceni i priča i radi ono što proceni da će vam prijati.Malo po malo vas navodi da joj verujete više nego drugima dok vas ne veže za sebe...e kad do tog vezivanja dođe e tad tek počinje prvo testiranje granica,koliko nepoverenja ste u stanju da oprostite toj osobi pod izgovorom da je samo nesigurna jer ne dobija adekvatne potvrde vaših osećanja,da vas navede da mislite da je opravdano i da morate da dokazujete svoja osećanja...i tako vam malo po malo pomera granice toga šta ćete tolerisati.
To je kao ona fora sa zabom koja se stavi u hladnu vodu i postepeno zagreva dok se ne skuva jer kako se tempereatura diže polako tako se ona navikava i ne vidi opasnost.Ta ista žaba bi naravno odmah iskočila iz vrele vode da se ubaci odmah...ali je fora u tome da voda nije odmah vrela
Ličnone poz najem osobu koa nije od početka ignorisala upo zorenja neče bre ljudi da vidu dok vodane dođže dogrla ani on da

Гамбино

Veoma poznat
Poruka
10.780
Патолошки посесивне особе знају да свог парнера прогласе за посесивну особу, само зато што је та особа користила исте механизме одбране и напада, као и патолошки посесивци. Дакле веза између две посесивне особе такође не може да опстане.

Такође, патолошки посесивци могу да буду свесни свог психолошког стања односно да пате од посесивности, али тешко да ће потражити стручну помоћ ... а и да је потраже, у суштини ту нема помоћи.

Loki

Iskusan
Poruka
5.250
najjezivije što sam zadnjih nelikoliko nedelja shvatio je da sam baš ja koji već imam iskustva sa tim,koji sam mislio da posle toga što mi se desilo umem da prepoznam manipulativno ponašanje i odvojim ga od autentične dobronamernosti ustvari sam sklon da gasiram sam sebe kako sam previše strog i sumnjičav prema drugima do te mere da mi se dešava u najveće a ja racionalizujem da nije moguće da je to jer bih sigurno prepoznao...

I najgore od svega toga kada sam počeo da postavljam neprijatna pitanja jer nisam više mogao da ignorišem taj osećaj da nešto nije u redu priredila mi je scenu kao iz neke sapunice da imam baš dugo grižu savesti tako da imam osećaj da joj dugujem prijateljstvo i da budem odan čak i kada mi očigledno pokazuje da joj nisam uopšte bitan...i trenutno sam u nekoj fazi gde me je konačno spucalo to da sam stvarno bio iskorišćen ali idalje nekako bih sam sebe gasirao da sam pogrešno protumačio jer sam zbog ranijih loših iskustva previše strog ii sumnjičav prema drugima...
E sad pošto sam idiot koji nema poverenja u to koliko će ga samopuzdanje držati da ne nastavi to gasiranje samog sebe ja sam lepo udario na ponos te osobe da je uvredim dovoljno i osiguram da više neće pokušavati da mi se približi jer ako ništa drugo bar imam instinkt da sam sebe zaštitim po svaku cenu.

Loki

Iskusan
Poruka
5.250
Prepozna se vrlo brzo,prvi simptomi su osećaj izmanipulisanosti,soljenje pameti i osećaj praznine.Rešenje problema- prekid i 'silazak s pozornice' što bi rekao Stiven King.Dostojanstveno..
nazalost ne...toksične veze se teško prepoznaju jer svi na početku ne prepoznajemo ili ne reagujemo na znakove upozorenja,neke čak i svesno ignorišemo jer želimo da izbegnemo stvaranje konflikta koji bi mogao da naruši nešto što deluje kao da ima potencijal da se razmije u lep odnos samo kada bi se uspostavilo poverenje...
Prvi simptom je ustvari osećaj straha da ćeš razočarati ili povrediti drugu stranu benignim ponašanjem i pitanjima u veži nečega što te zbunjuje.Naročito ako te je strah da se buniš na ponašanje i ophođenje prema tebi koje ti ne prija ili je ne kozistentno a dominantnija osoba u vezi radi(tj jedan dan je ok s tobom drugi dan te ignoriše ili započinje svađe oko nebitnih sitnica koje pravi da zvuče krupno).Strah da ćeš biti kritikovan/a kako se ne trudiš dovoljno,nemaš dovoljno poverenja i slično...Osećaj da te dominantniji partner kažnjava,bilo ignorisanjem ili svođenjem komunikacije na minimum za stvari koje i jesu i nisu tvoja krivicica i preuveličavanje tvoje krivice.Sreah od pokazivanja nezadovoljstva jer se dominantnija strana često ponaša da si nezahvalan.
I da prekid je najbolja opcija...ali ne tiho povlačenje već pobuna tako da vidi da ti je dozlogrdilo i takvo ponašanje ne zaslužuje toleranciju

Loki

Iskusan
Poruka
5.250
O NARCISIMA I NARCISOIDNOM PONAŠANJU

Narcisi su na prvom mestu fokusirani na sebe i to da ih svi vide u najboljem mogućem svetlu.Vole da samo i isključivo dobijaju pozitivnu pažnju i što je više dobijaju to su zadovoljniji sobom jer veruju da je zaslužuju.Kritike čak i za nešto ne bitno i sitno oni doživljavaju kao teške uvrede,napad na njih i veliku nepravdu jer su ubeđeni da su nepogresivi i sve što to i najmanje može da naruši za njih je strašno.
Vole da šarmiraju ljude i predstavljaju se kao iskreniji nego što jesu.

U romantično/sekualnim odnosima se ne vezuju nešto naročito jako za osobu već za pažnju koju dobijaju od te osobe tako da im nije problem da flertuju ili čak uspostave emotivne/sekualne odnose sa više osoba u isto vreme ali tvrde da su isključivo monogamni i jako privrženi jer žele da partneri veruju u to da je njihov odnos posebno jak da partner/partnerka ne bi sumnjala u njih i da bi im posvećivali maksimalnu pažnju.
Kada varaju nemaju nešto naročito jaku grižu savesti jer veruju da zaslužuju da rade šta žele i kad žele jer odanost nekom sem sebi i svojim željama im nije jača strana ali zato imaju veliki strah od toga da se njihova prevara sazna jer će pokvariti partneru a možda i okolikini(zavisno od toga koliko se pročuje) mnišljenje o njima.

Narcisi manipulišu,lažu,gasiraju, izvrću cinjenice,čak i optužuju druge za stvari koje su oni radeli da bi sebe predstavili u najboljem svetlu ili čak kao žrtvu jer ne mogu da smisle to da neko ima loše mišljnje o njima.Kada ih neko uhvati u lažima i suoči s tim ili skrene pažnju na njihovo nekorektno ponašanje oni se žestoko i burno vređaju jer za njih sve što može da pokvari tuđe mišljenje o njima jeste uvreda i napad lično na njih...Kada su baš stavljeni u situaciju da ne mogu nikako da se izvuku iz toga da su lagali oni će pokušati da vas a i druge ubede da je to nekako za vaše dobro jer kao nisu želeli da vas povrede ili razočaraju istinom...Osoba koja stvarno ne želi da vas povredi ili razočara na prvom mestu neće uradeti nešto što će vas povrediti ili razočarati...narcis će stavisti sebe na prvom mestu bez stvarno brige za to kako ćete se vi osećati i prikrivaće sve što može da vam pokvari mišljenje o njemu/njoj ne zbog toga što brine za vaša osećanja već zato što brine da vaše mišljenje o njoj/njemu ostane u najboljem svetlu.
Spremni su na sve samo da pridobiju osobu koja im privuče pažnju i grooming je nešto čime se često služe...Ulože vreme i energiju da uspostave poverenje time što odaju neke stvari koje zvuče jako intimno(bile istinite ili ne) uz tvrdnje da im veruju potpuno,kako bi naveli osobu da im se otvori i dovedu u stanje da bez sumnje veruje u njihove najbolje namere tako da osoba ima osećaj da im duguje sve i svašta od toga da im uzvrati osećanja koja pokazuju prema njima na isti način do toga da ih brane javno od optužbi drugih.Isto tako i loveboombing je nešto što često koriste...naročito ako procene da osobi nedostaje bliskosti.
Naravno tu si i "dobronamerne" kritike za nešto što je ustvari van vaše kontrole i ubeđivanje da vi to možete ustvari da kontrolišete samo se ne trudite dovoljno...recimo nesvesni tik ili šta god to bilo...Poenta je da imate osećaj da vam pomaže nekako iako vam ustvari urara na samopuzdanje.

Ono što narcise najviše ume da razbesni je javno odkrivanje bilo čega što može da naruši dobro mišljenje drugih o njima.

Гамбино

Veoma poznat
Poruka
10.780
nazalost ne...toksične veze se teško prepoznaju jer svi na početku ne prepoznajemo ili ne reagujemo na znakove upozorenja,neke čak i svesno ignorišemo jer želimo da izbegnemo stvaranje konflikta koji bi mogao da naruši nešto što deluje kao da ima potencijal da se razmije u lep odnos samo kada bi se uspostavilo poverenje...
Prvi simptom je ustvari osećaj straha da ćeš razočarati ili povrediti drugu stranu benignim ponašanjem i pitanjima u veži nečega što te zbunjuje.Naročito ako te je strah da se buniš na ponašanje i ophođenje prema tebi koje ti ne prija ili je ne kozistentno a dominantnija osoba u vezi radi(tj jedan dan je ok s tobom drugi dan te ignoriše ili započinje svađe oko nebitnih sitnica koje pravi da zvuče krupno).Strah da ćeš biti kritikovan/a kako se ne trudiš dovoljno,nemaš dovoljno poverenja i slično...Osećaj da te dominantniji partner kažnjava,bilo ignorisanjem ili svođenjem komunikacije na minimum za stvari koje i jesu i nisu tvoja krivicica i preuveličavanje tvoje krivice.Sreah od pokazivanja nezadovoljstva jer se dominantnija strana često ponaša da si nezahvalan.
I da prekid je najbolja opcija...ali ne tiho povlačenje već pobuna tako da vidi da ti je dozlogrdilo i takvo ponašanje ne zaslužuje toleranciju
Зависи од особе до особе. У суштини неке трагове егоизма, нарцисиодности, љубоморе, посесивности, анксиозности, емотивне незрелости и лабилности можеш препознати и у фази упознавања, мувања или макар на самом почетку везе.
Чак и ако си заљубљен, опет можеш приметити, јер је толико токсично да те буди и ако ти је глава на седмом небу.

Гамбино

Veoma poznat
Poruka
10.780
Čuj,dominantniji partner ..Već taj izraz je alarmantan.
Није алараматно, постоје људи који воле доминатне партнере, то утиче на њихов либидо, на њихову активност, посебно ако су лење и незаинтересоване особе, које неко мора да гура кроз живот, јер су тако навикли. Али опет питање је да ли и таква веза има рок трајања.

Loki

Iskusan
Poruka
5.250
Caka i jeste u tome da ,ako osetiš strah kako će neko da odreaguje na tvoje ponašanje i reči,ako u startu povlađuješ,ne smeš da se buniš za nešto šta ti ne odgovara,prvi je pokazatelj da nešto ne štima.Čuj,dominantniji partner ..Već taj izraz je alarmantan.
U toksičnim vezamam jedan partner je uvek dominantniji i vremenomom,kroz emotivno ucenjivanje,kažnjavanja i guranjem grižće savesti za sitnice kao da su teške uvrede stvara strah drugoj strani da uradi bilo šta što može da to izazove.Dobiješ osećaj kao da hodaš po jajima oko te osobe jer te je strah da ako kažeš ili uradiš nešto što se toj osobi ne sviđa reagovaće uvređeno,kazniće te ignorisanjem,guraće ti grižu savesti kako si tu osobu razočarao,prebacivaće ti za to...

Loki

Iskusan
Poruka
5.250
Зависи од особе до особе. У суштини неке трагове егоизма, нарцисиодности, љубоморе, посесивности, анксиозности, емотивне незрелости и лабилности можеш препознати и у фази упознавања, мувања или макар на самом почетку везе.
Чак и ако си заљубљен, опет можеш приметити, јер је толико токсично да те буди и ако ти је глава на седмом небу.
Vidiš,zato je i stvar u tome da osobe sklone toksičnom ponašaju u vezama biraju manje samopuzdane partnere da bi se osigurali da će njihov nedostatak samopuzdanja uradeti svoje da jednostavno previde ili odpišu kao svoje nesigurnosti i nerealne sthrahove te znakove upozorenja...

Loki

Iskusan
Poruka
5.250
Није алараматно, постоје људи који воле доминатне партнере, то утиче на њихов либидо, на њихову активност, посебно ако су лење и незаинтересоване особе, које неко мора да гура кроз живот, јер су тако навикли. Али опет питање је да ли и таква веза има рок трајања.
Ovo boldovano mi je prilično almantno.Niko nije stvarno lenj i nezainteresovan i traži da ga neko gura ili vodi kroz život jer su tako navikli i lepo im je...Ima ljudi kojima nedostaje samopuzdanje i treba im neko da ih ohrabruje i podržava ali ne da ih vodi kroz život i dominira nad njima već da im probudi hrabrost da se sami vode...Ljudi koji su prošli psihičko zlostavljanje i nisu se baš dobro otarasili posledicama toga imaju prilično nisko mišljenje o sebi i taj osećaj da ne umeju sami i često se vrte u tom začaranom krugu da biraju partnere koji ih dominiraju i pojačavaju im taj osećaj da ne mogu sami jer veruju da imaju nedostatke koji ih sprečavaju...

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.