Kako prepoznajete pravi med?

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
66.544
Za šta sve ga koristite? Gde ga kupujete? Koji vam je najbolji?

Međutim ono što mene posebno zanima kako prepoznati pravi, dobri med.

Nedavno sam bila na Zlatiboru i tamo mi se prodavačila klela kako je njen med pravi, kako mogu da ga odnesem na analizu i slično. Naravno da mi ne pada na pamet. Zna i ona, znam i ja. :)

Dala mi je i da probam ali...ni to mi ne govori ništa. :rumenko:

Imate neki savet ovako na oko, ukus kako da se prepozna dobar med?

Ne kada ga već donesete kući pa se kristalizuje i tome slično...Sve je to ok... Međutim da se ne bace pare za džabe, pri samoj kupovini ako postoji neki savet.

bc7f03dd153b6e33e878280b5dbc64ce.jpg
 
Poslednja izmena:
Za šta sve ga koristite? Gde ga kupujete? Koji vam je najbolji?

Međutim ono što mene posebno zanima kako prepoznati pravi, dobri med.

Nedavno sam bila na Zlatiboru i tamo mi se prodavačila klela kako je njen med pravi, kako mogu da ga odnesem na analizu i slično. Naravno da mi ne pada na pamet. Zna i ona, znam i ja. :)

Dala mi je i da probam ali...ni to mi ne govori ništa. :rumenko:

Imate neki savet ovako na oko, ukus kako da se prepozna dobar med?

Ne kada ga već donesete kući pa se kristalizuje i tome slično...Sve je to ok... Međutim da se ne bace pare za džabe, pri samoj kupovini ako postoji neki savet.
Med je mešavina puno šećera i malo vode, i sasvim malo arome i minerala... i sasvim je OK da se kristališe, i to ne znači da nije pravi.

Nutritivno gledano, nije nešto mnogo bolji od običnog šećera. Zabluda je da je lekovit (mada ni ne šteti u manjim količinama, koliko se inače i konzumira).

Dobar med se ne kristalizuje ni posle nekoliko meseci.
To zavisi od koje je vrste cveta.

Neki medovi jako brzo kristališu (suncokret) a neki skoro nikad (borov).
 
Med je mešavina puno šećera i malo vode, i sasvim malo arome i minerala... i sasvim je OK da se kristališe, i to ne znači da nije pravi.

Nutritivno gledano, nije nešto mnogo bolji od običnog šećera. Zabluda je da je lekovit (mada ni ne šteti u manjim količinama, koliko se inače i konzumira).


To zavisi od koje je vrste cveta.

Neki medovi jako brzo kristališu (suncokret) a neki skoro nikad (borov).
Nije lekovit?

Mislim ne znam, nisam ga proučavala nikada, ali svuda se propagira kako je zdrav.

A šta mu dođe taj med sa borovim iglicama i slično...Nikada ga nisam probala ali taj bih.
To samo dodaje ukus ili?
 
Med je mešavina puno šećera i malo vode, i sasvim malo arome i minerala... i sasvim je OK da se kristališe, i to ne znači da nije pravi.

Nutritivno gledano, nije nešto mnogo bolji od običnog šećera. Zabluda je da je lekovit (mada ni ne šteti u manjim količinama, koliko se inače i konzumira).


To zavisi od koje je vrste cveta.

Neki medovi jako brzo kristališu (suncokret) a neki skoro nikad (borov).
Bagrem isto , nisam video da se kristališe.
Međutim ovi što dodaju šećer tu se isto brzo vidi proces kristalizacije.
 
Nije lekovit?

Mislim ne znam, nisam ga proučavala nikada, ali svuda se propagira kako je zdrav.

A šta mu dođe taj med sa borovim iglicama i slično...Nikada ga nisam probala ali taj bih.
To samo dodaje ukus ili?
"Lekovit" je širok pojam, ali med generalno ne spada u lekovite supstance. Količina minerala koje ima je u takvoj nesrazmeri sa količinom šećera, da to praktično ubije svaku moguću lekovitost. Morala bi da pojedeš teglu meda da uzmeš neku značajnu količinu minerala i vitamina, a to bi naravno sve bilo upropašćeno silom šećera koji si pojela.

Ali se slažem da je vrlo ukusan, kao i svi slatkiši. :mrgreen:

Ko ga jede umereno, nema problema. Borov med i med sa borovim iglicama su dve različite stvari. Iglice su "fora" koja se dodaje da mu promeni izgled i malo doda aromu. Neotrovno je, to je bitno. Nije to jedina stvar koja se dodaje medu radi fore, ali ja to generalno ne volim - med je med, i ne volim da mi neko drugi dodaje u njega stvari koje mogu i ja da dodam.
 
Nemojte da kupujete med u lidlu, to nema veze sa pravim medom.
Može da se nadje po Srbiji dosta njih imaju košnice i lepo se pazari od njih.
Ja imam tu po Braničevskom okrugu od koga uzimam.
ok dakle samo preporuka za med?

mislim zamisli...seckam se ja po selu nekom...brdasca, priroda...
bakica stoji sa teglicama meda...i tufnastim poklopcima...cvece svuda...

odakle ja da znam da nije razredila med?
 
ok dakle samo preporuka za med?

mislim zamisli...seckam se ja po selu nekom...brdasca, priroda...
bakica stoji sa teglicama meda...i tufnastim poklopcima...cvece svuda...

odakle ja da znam da nije razredila med?
Ovi po turističkim centrima su generalno NAJVEĆI prevaranti. Kupiš med "sa vrha Kopaonika", a jedino što ima veze sa Kopaonikom je to što je tezga tamo locirana - prodaju uglavnom smeće turistima koji nemaju pojma. Isto važi za Zlatibor, oni štandovi pored prometnih puteva, i sl.

Ako hoćeš pravi med, najbolje je da se povežeš sa nekim pčelarom koji ima pčele i kod koga možeš da odeš da vidiš celu proceduru svojim očima. Ja imam takvog kod mene u valjevskom kraju.
 
ok dakle samo preporuka za med?

mislim zamisli...seckam se ja po selu nekom...brdasca, priroda...
bakica stoji sa teglicama meda...i tufnastim poklopcima...cvece svuda...

odakle ja da znam da nije razredila med?
Pa nije samo med u pitanju nego generalno snabdevanje u ovim ludim vremenima.
Svi ćemo trčati na selo da nabavljamo sveže i domaće.
Mora bre da imaš nekoga od koga nabavljaš hranu sa sela , to je normalno.
 
Nedavno sam bila na Zlatiboru
Мед купујем у Ужицу, код Филиповића. Испод Шуљаге 50-так метара.

Nutritivno gledano, nije nešto mnogo bolji od običnog šećera
Med sadrži vitamine A, D, C, E, K, B – grupe, mineralne soli, mikroelemente… kalcijum, magnezijum, jod , natrijum, kaliju, fosfor, cink… Bakar, kobalt i gvožđe u medu pogoduju lečenju anemije a med sadrži još i amino kiseline, enzime i organske kiseline potrebne za izgradnju i funkcije organizma. Svakodnevna upotreba meda može pomoći čoveku da uspešnije održava dobro zdravlje, i produži svoj radni i stvaralački vek. Preporučuje se od 60 -100 grama za odrasle, a za decu do polovine ove količine na dnevnom nivou.
 
Ovi po turističkim centrima su generalno NAJVEĆI prevaranti. Kupiš med "sa vrha Kopaonika", a jedino što ima veze sa Kopaonikom je to što je tezga tamo locirana - prodaju uglavnom smeće turistima koji nemaju pojma. Isto važi za Zlatibor, oni štandovi pored prometnih puteva, i sl.

Ako hoćeš pravi med, najbolje je da se povežeš sa nekim pčelarom koji ima pčele i kod koga možeš da odeš da vidiš celu proceduru svojim očima. Ja imam takvog kod mene u valjevskom kraju.
pa to je bila svrha mog pitanja...

dakle nemoguce je na oko i ukus iz prve registrovati pravi med, koji nije razredjen....

samo preporuka :confused:
 
Pa nije samo med u pitanju nego generalno snabdevanje u ovim ludim vremenima.
Svi ćemo trčati na selo da nabavljamo sveže i domaće.
Mora bre da imaš nekoga od koga nabavljaš hranu sa sela , to je normalno.
malo je off topic, ali ove sa sela sto prodaju na malim lokalnim pijacama...
pocele su da prodaju takvo meso i domace testo da je to...XXX...

verujem da prepakuju ono iz Lidla i lupe duplu cenu...
 
pa to je bila svrha mog pitanja...

dakle nemoguce je na oko i ukus iz prve registrovati pravi med, koji nije razredjen....

samo preporuka :confused:
1. Prirodni med se ne lepi

Uzmite malo meda i protrljajte ga između prstiju. Ukoliko je med pravi, koža će ga upiti, a ukoliko vam prsti ostanu lepljivi, to znači da je med veštački.

2. Zagrejte malo meda na visokoj temperaturi

Uzmite nekoliko kašika meda i zagrejte ga na visokoj temperaturi u rerni. Pravi prirodni med se karamelizuje, a veštački postane penast i pun mehurića.

3. Stavite malo meda na ubrus

Stavite nekoliko kapi meda na papirni ubrus, ukoliko on ostane tu i ne probije papir, to znači da je čist. Ukoliko med probije papir nakon par sekundi, to znači da u njemu ima vode i da nije čist.



4. Pomešajte vodu s medom

Kada prirodni med pomešate sa vodom, on se zgrudva i pada na dno posude, a lažni počinje da se topi i meša sa vodom.

5. Jedinstven osećaj u ustima

Ukoliko je med prirodan, on u ustima ostavlja osećaj bockanja i spaljenog jezika, dok lažni ne ostavlja takav osećaj.

6. Namažite ga na hleb

Ukoliko namažete malo meda na hleb, prirodan med će imati takvo dejstvo da će hleb ispod njega postati tvrd, a veštački med će navlažiti hleb jer sadrži vodu.

7. Med i žumance

Ukoliko izlupate žumance i stavite med u njega, prirodan med će izgledati kao da je kuvan i prepoznaćete ga odmah.

8. Med se kristalizuje

Ukoliko je prirodan, med se nakon nekog vremena kristalizuje, dok veštački ostaje uvek isti i ne menja formu.

9. Med i mravi

Pčele grade košnice na drveću i među stenama kako bi se zaštitile od mrava. Stavite malo meda kod mrava i videćete da neće dirati med ako u njemu nema veštačkog šećera.

10. Plamen i prirodni med

Vrh šibice umočite u med i pokušajte zapaliti. Prirodni med neće smetati zapaljenju šibice. Lažni med ima vode pa se šibica zato neće moći zapaliti.

11. Med se karamelizuje

Stavite u mikrotalasnu dve do tri kašičice meda. Zagrejte na visokoj temperaturi. Prirodni med će se brzo karamelizovat i neće postati penast. Lažni med će se teško karamelizovati i biće prepun mehurića.
 
Za šta sve ga koristite? Gde ga kupujete? Koji vam je najbolji?

Međutim ono što mene posebno zanima kako prepoznati pravi, dobri med.

Nedavno sam bila na Zlatiboru i tamo mi se prodavačila klela kako je njen med pravi, kako mogu da ga odnesem na analizu i slično. Naravno da mi ne pada na pamet. Zna i ona, znam i ja. :)

Dala mi je i da probam ali...ni to mi ne govori ništa. :rumenko:

Imate neki savet ovako na oko, ukus kako da se prepozna dobar med?

Ne kada ga već donesete kući pa se kristalizuje i tome slično...Sve je to ok... Međutim da se ne bace pare za džabe, pri samoj kupovini ako postoji neki savet.
1.Ako stavis kasicicu pravog meda u vodu, pada na dno, i tamo ostaje
2. Ako stavis par kapi meda u malo sirceta, vestacki med ce poceti da se peni
3. ako stavis pravi med na palac, ostace tamo, nece se razlevati
 

Back
Top