Kako preko interneta izbrisati sve na telefonu u slučaju gubljenja ili krađe?

Neno

Elita
Poruka
20.444
Evo kako da preko računara daljinski aktivirate kompletno brisanje datoteka na telefonu i odjavu sa Google naloga u slučaju gubljenja ili krađe!

Kada nam telefon nestane, prvo što pomislimo je da nam ga je neko ukrao. To je sasvim normalno jer ljudi novonastale situacije često tumače iz negativnog ugla.
Samim tim, predlažemo da prvo pokušate da locirate svoj telefon koristeći “Pronađi moj uređaj" servis.

Ako ste utvrdili da vaš telefon ipak nije ostao kod prijatelja ili se zaturio negde u vašem domu, onda bi bilo pametno da ga odmah zaključate kako osoba koja ga pronađe ne bi kompromitovala vašu privatnost. To možete uraditi pomoću svog računara, koristeći Google-ov ranije pomenuti servis “Pronađi moj uređaj”.

Da podsetimo, ovaj servis je podrazumevano aktivan kod svih telefona koje pokreće Android 4 verzija ili iznad. Dakle, pri prvom postavljanju telefona je sve automatsko aktivirano, pa samim tim i funkcije o kojoj mi upravo pišemo.

Međutim, ukoliko su podaci na vašem uređaju izuzetno značajni, daljinsko formatiranje telefona je možda i najbolje rešenje. Dakle, ako vam je bitno da apsolutno sve iz vašeg izgubljenog ili ukradenog telefona bude izbrisano, uključujući i vaš Google nalog, onda ispratite priloženo “korak po korak” uputstvo:

Kako daljinski, koristeći računar, formatirati telefon?

1. Pokrenite internet pregledač i putem Google-a pretražite “Pronađi moj telefon”.
2. Zatim kliknite na naslov “Find my device” u rezultatima pretrage.
3. Ukoliko se ranije niste prijavili na svoj Google nalog, prijavite se sada, ali na onaj koji koristite na telefonu.

4. Jednom kada Google locira vaš telefon, kliknite na opciju “Obriši uređaj”.
5. Zatim ponovo kliknite na zeleni taster “Obriši uređaj”.
6. Često se dešava da Google traži da unesete lozinku za svoj Google nalog pre daljinskog formatiranja telefona- Učinite to i kliknite na plavi “Dalje” taster.
7. I na kraju samo potvrdite formatiranje telefona klikom na “Obriši”.

U slučaju da telefon nije povezan na internet u momentu iniciranja brisanja svih podataka, onda će se to izvršiti čim se konekcija sa internetom uspostavi. To znači da je Google zapamtio vašu “naredbu” i da će je izvršiti čim pristupi uređaju. I još jednom ćemo napomenuti da se podaci trajno brišu i da ih nije moguće oporaviti kasnije.


Pametni telefoni
 
Evo kako da preko računara daljinski aktivirate kompletno brisanje datoteka na telefonu i odjavu sa Google naloga u slučaju gubljenja ili krađe!

Kada nam telefon nestane, prvo što pomislimo je da nam ga je neko ukrao. To je sasvim normalno jer ljudi novonastale situacije često tumače iz negativnog ugla.
Samim tim, predlažemo da prvo pokušate da locirate svoj telefon koristeći “Pronađi moj uređaj" servis.

Ako ste utvrdili da vaš telefon ipak nije ostao kod prijatelja ili se zaturio negde u vašem domu, onda bi bilo pametno da ga odmah zaključate kako osoba koja ga pronađe ne bi kompromitovala vašu privatnost. To možete uraditi pomoću svog računara, koristeći Google-ov ranije pomenuti servis “Pronađi moj uređaj”.

Da podsetimo, ovaj servis je podrazumevano aktivan kod svih telefona koje pokreće Android 4 verzija ili iznad. Dakle, pri prvom postavljanju telefona je sve automatsko aktivirano, pa samim tim i funkcije o kojoj mi upravo pišemo.

Međutim, ukoliko su podaci na vašem uređaju izuzetno značajni, daljinsko formatiranje telefona je možda i najbolje rešenje. Dakle, ako vam je bitno da apsolutno sve iz vašeg izgubljenog ili ukradenog telefona bude izbrisano, uključujući i vaš Google nalog, onda ispratite priloženo “korak po korak” uputstvo:

Kako daljinski, koristeći računar, formatirati telefon?

1. Pokrenite internet pregledač i putem Google-a pretražite “Pronađi moj telefon”.
2. Zatim kliknite na naslov “Find my device” u rezultatima pretrage.
3. Ukoliko se ranije niste prijavili na svoj Google nalog, prijavite se sada, ali na onaj koji koristite na telefonu.

4. Jednom kada Google locira vaš telefon, kliknite na opciju “Obriši uređaj”.
5. Zatim ponovo kliknite na zeleni taster “Obriši uređaj”.
6. Često se dešava da Google traži da unesete lozinku za svoj Google nalog pre daljinskog formatiranja telefona- Učinite to i kliknite na plavi “Dalje” taster.
7. I na kraju samo potvrdite formatiranje telefona klikom na “Obriši”.

U slučaju da telefon nije povezan na internet u momentu iniciranja brisanja svih podataka, onda će se to izvršiti čim se konekcija sa internetom uspostavi. To znači da je Google zapamtio vašu “naredbu” i da će je izvršiti čim pristupi uređaju. I još jednom ćemo napomenuti da se podaci trajno brišu i da ih nije moguće oporaviti kasnije.

Pametni telefoni

Prvo, provereno: Pokušajte svako malo nazvati taj broj. Nalaznik se MOŽE javiti na poziv i ako je uređaj zaključan!

Drugo: A šta ako ga nakon zadavanja te komande pronađeš i uključiš? Adios svi podaci? Ili ga nađe neki pošteni nalaznik, te ga uključi, ako nije zaključan, kako bi našao broj/adresu vlasnika ili nekog njegovog prijatelja iz imenika?
 
Aloooo... ne mi sppamjte temu :mrgreen:

Ako izgubite iPhone, iPad ili iPod touch uređaj ili mislite da je ukraden, sljedeći vam koraci mogu pomoći da ga pronađete i da zaštitite svoje podatke.

plikaciju Nađi moj možete upotrijebiti za pronalazak uređaja, poduzimanje dodatnih mjera za njegovo vraćanje i zaštitu svojih podataka.

  1. Prijavite se u iCloud.com/find na stranici ili upotrijebite aplikaciju Nađi moj na drugom Apple uređaju.
  2. Pronađite uređaj. Otvorite aplikaciju Nađi moj ili posjetite iCloud.com i kliknite Nađi iPhone. Odaberite uređaj da biste ga pronašli na karti. Ako je uređaj u blizini, možete aktivirati zvuk na njemu da biste ga vi ili netko u blizini pronašli.
  3. Označi kao izgubljen. Time ćete daljinski zaključati svoj uređaj s pomoću šifre a na zaključanom zaslonu izgubljenog uređaja moći ćete prikazati prilagođenu poruku sa svojim telefonskim brojem. Možete i pratiti lokaciju svog uređaja. Ako ste dodali kreditne, debitne ili prepaid kartice na Apple Pay, mogućnost plaćanja s pomoću usluge Apple Pay bit će onemogućena kad uređaj postavite u mod izgubljenog uređaja.
Gubitak ili krađu uređaja prijavite lokalnoj policijskoj upravi. Službenici policijske uprave mogu zatražiti serijski broj vašeg uređaja. Pronađite serijski broj uređaja.
Ako je vaš izgubljeni uređaj pokriven jamstvom AppleCare+ u slučaju krađe i gubitka, možete podnijeti zahtjev za izgubljenim ili ukradenim iPhone uređajem.

Prijeđite na korak 7 u nastavku.
Izbrišite uređaj. Da biste spriječili pristup podacima na uređaju koji je nestao, možete ga daljinski izbrisati. Kada izbrišete uređaj, svi će se vaši podaci (uključujući kreditne, debitne ili prepaid kartice za Apple Pay) također izbrisati s uređaja te ga nećete moći pronaći s pomoću aplikacije Nađi moj ili Nađi iPhone na stranici iCloud.com. Nakon brisanja uređaj više nećete moći pratiti. Ako uređaj nakon brisanja uklonite s računa, isključit će se zaključavanje aktivacije. Na taj se način nekoj drugoj osobi dopušta uključivanje i korištenje vašeg uređaja.
Gubitak ili krađu uređaja prijavite operateru da bi mogao onemogućiti vaš račun i spriječiti upućivanje poziva, slanje SMS-ova i korištenje podatkovnog prometa. Uređaj je možda pokriven jamstvom u sklopu tarife bežičnog operatera.
Uklonite izgubljeni ili ukradeni uređaj s popisa pouzdanih uređaja.
Ako koristite značajku dijeljenja s obitelji, svaki član obitelji može pomoći pronaći nestali uređaj drugog člana. Samo neka se član vaše obitelji prijavi na iCloud sa svojim Apple ID-om i možete pronaći bilo koji uređaj koji vi ili članovi vaše obitelji upotrebljavate s pomoću značajke Dijeljenje s obitelji.

Ako aplikacija Nađi moj [uređaj] nije uključena na izgubljenom uređaju

Ako prije krađe ili nestanka uređaja niste uključili aplikaciju Naši moj [uređaj], nećete je moći upotrijebiti da biste locirali uređaj. No koraci u nastavku pomoći će vam u zaštiti podataka:

Promijenite lozinku za Apple ID. Promjenom lozinke za Apple ID spriječit ćete pristup svojim podacima na iCloud servisu ili korištenje drugih značajki (kao što su iMessage i iTunes) na uređaju koji je nestao.
Promijenite lozinke internetskih računa na uređaju. To mogu biti računi za e-pošte, Facebook ili Twitter.
Gubitak ili krađu uređaja prijavite lokalnoj policijskoj upravi. Službenici policijske uprave mogu zatražiti serijski broj vašeg uređaja. Pronađite serijski broj uređaja.
Obavijestite davatelja bežičnih usluga da je uređaj izgubljen ili ukraden. Davatelj usluga može onemogućiti račun, spriječiti upućivanje telefonskih poziva i SMS-ova te prijenos podataka.
Uklonite izgubljeni ili ukradeni uređaj s popisa pouzdanih uređaja.
Aplikacija Nađi moj [uređaj] jedini je način na koji možete pratiti, odnosno locirati izgubljeni ili ukradeni uređaj. Ako aplikacija Nađi moj [uređaj] nije omogućena na uređaju prije nestanka, nijedan drugi Appleov servis ne može pronaći, pratiti niti na bilo koji drugi način označiti uređaj za vas.

Support,apple,com
 

Back
Top