Kako pravilno tumaciti istoriju?

Kada pocnem malo dublje i detaljnije da istrazujem istoriju naidjem na mnogo razlicitih inforimacija. Problem je u tome sto treba razumeti to sto saznamo, a to je nemoguce sa tako mnogo razlicitih informacija. Zna li iko nacin kako pravilno tumaciti istoriju?

Evo ti jedan dobar savet kako da citas knjige iz istorije.

Kada odes u WC ponesi tu knjigu sa sobom. Otvoriš knjigu pročitaš naslov otkineš svu sadržinu tog naslova i obrišeš dupe sa tim. Kad je zvanična istorija u WC šolji počni da razmišljaš logikom šta se stvarno desilo u tom naslovu i dobićeš najtačnije informacije, ili makar približno najtačnije u poređenju sa onim što je već u WC šolji.
 
Svaka svestenicka kasta, a Druidi su bili Galski svestenici je uvek nesto zapisivala,svoja ucenja poglede i tzv. tajno znanje koje obicno nije bilo dostupno krugu neposvecenih a za pismo kod Druida izvori su Herodot i Cezar, masa je bila nepismena a Vracevi nikad nisu
 
Svaka svestenicka kasta, a Druidi su bili Galski svestenici je uvek nesto zapisivala,svoja ucenja poglede i tzv. tajno znanje koje obicno nije bilo dostupno krugu neposvecenih a za pismo kod Druida izvori su Herodot i Cezar, masa je bila nepismena a Vracevi nikad nisu

Nije sve sta pise u fantazi romanima tacno.

Svestenicke kaste je bilo i pre nego sto je bilo pisma.

Inace u istografiji ima disziplina kritika izvora, koja se bavim tim pitanima koji si naveo. Svaki izvor se analizira sta kaze, ko je pisao, zasto je pisao, kakav mu je bio odnos za objektom koji objasnjava.
 
Poslednja izmena:
Dobar vece gospodo, evo i ja malo da se pridruzim ovoj drustvenoj temi i da porazgovaram malo da vidim i druga misljenja tumacenja nase istorije.

Koliko sam citao nasu skolsku istoriju i poredio sa drugim podacima koje sam na nasao od raznih naucnika..pocevsi od Herodota oca istorije do Pavela Safarika..Olge Lukovic....Halkonkodile....i drugih mnogo je tesko protumaciti sve sobzirom da mi ucimo od dinastije Nemanjica i nesto malo pre toga?

Zato bih hteo da pitam sta vi mislite o tome?
Jel se moze to nekako promeniti?
Kako protumaciti a da se ne udje u konflikt sa onim sto vec znam ili znamo?
Sta je istina a sta ne?

Hvala i pozdrav od Kurijaka....:)
 
Данас постоје могућности за правилно тумачење историје, јер је огроман део историје доступан на интернету, али је потребно познавање више мртвих и живих језика да би се могло успоређивати. Методе и извори су били кориштени и искоришћавани до сада у разне сврхе, ту улогу сада има интернет. Све што је до сада било постигнуто на разне начине, то се сада готово сервира преко интернета. Било би ми драго да било ко нађе начин како извући истину из те огромне масе информација које су постављене на интернет. Ја за сада све гледам кроз политичку, верску и националну призму.Да ли је то правилно или не? Како сазнати?.
 
Pa da internet je sada preuzeo tu ulogu i koristi se bar sto se mene tice kao glavni izvor.
I dolazi se do mnogih saznanja sto u nasim knjigama nema a jeste bitno...ljudi navode i dokaze i citate ne samo nasih lingvisticara vec i stranih sto se jezika tice, a ima i jos toga istoricara, pesnika..te stvari nedostaju u nasim knjigama msm da je pravilnije pitati zasto nije to postavljeno jos uvek jer komunizma nema vise..i bilo bih sramota da nase osnovno znanje pocinjemo od nekog perioda koji je odredio ko zna ko?
 
Pozeljno je da istoricar posjeduje emotivnu i socijalnu zrelost, mentalnu stabilnost (ukljucujuci odsustvo raznih halucinatornih prividjenja i vizija), smisao za humor, bezuslovnu ljubav prema svim balkanskim nacijama, nagonsku samostalnost, sirinu duha, karakternu plasticnost i dobru internetsku vezu.
 
Sve je to lepo ljudi alo ako protumacite lepo i skupite sve informacije i lepo ih skupiti i obraditi sa timom strucnjaka zasto to ne bih smo preporucili da se odstampa knjiga , neka se pokrene program koji se moze oceniti i realizovati i kasnije preporuciti kao edukativno sredstvo u skolama msm kao sto ljudi kazu kada odrastes razumeces...tako sam i ja dosao do zakljucka i pitao sebe zasto ucimo sve od dinastije Nemanjica? Sta je sa Srbima pre toga? Kakva je istorija pre i dokle dostize...moze sve da se postigne samo kao smo slozni i razumni....i naravno treba da se radi?Pa recite mi sta mislite o tome nikada nije kasno:::::))))
 

Back
Top