kako postati svetski... priznati pisac

Kada su ljudi to odlucili da ucine Portakio se sagnuo da dohvati papiric.
Kako mi se ljudi pise, ali jbg u pm nemam kome da pisem nemam cure nemam devojke a nemam ni zene, to je jedno te isto.
Sada sam jos boji, ali moj talenat za pisanjem ce ubrzo da propadne, jer kome da pisem izdavackim kucama? Kako da ih kontaktiram? molim za pomoc...
Ja mislim kada covek nesto hoce da uradi to i uradi, jer samo iz dela... nastaju velika dela. A ja sam veliki covek...
Nije meni stalo do koliko stotina njih, ili miliona ce njih to sto pisem da citam, meni je stalno da napisem sta osecam, ja sam big man... Imam kapacitet...
Drugacije se izrazavam od kapaciteta, nego je dusa to se dala u talenat.

Ma po ko zna koji put vas pitam, jel u Srbiji ima nade za pisanje? kada bi ziveli recimo u Hrvatcskoj?
Za sve treba imati pameti... ma nije sve u pameti, ali je predsudna od 10% mozga koja nam je od 100% na raspolaganju.
 
ti koji placaju izdavanje svoje knjige i pozitivne kritike od pisanja imaju samo trosak i blamiranje.Veliki Getsbi to nije za tebe, cim te od malena vuce pisanje to je siguran znak da si veoma talentovan.sve umetnike umetnost pocinje da privlaci od malih nogu, neko crta pa kasnije postane slikar, neko pise a neko se igra sa plasticnom gitarom kao kurt kobejn .Sad kad smo utvrdili da imas talenta a velika je steta da talenat propada, vreme je za pravu akciju.napisi kratku pricu i posalji mi je u imbox a ja cu da je prosledim, kad budem ispravio neke pravopisne greske ako ih bude imalo, vlasniku izdavacke kuce buka i vlasnici derete.oni su mi prijatelji na fajsu, cak su mi nekoliko puta lajkovali muziku koju sam izbacivao na fejs.

ovo je najjače :hahaha:
 
Ok. Od malena volim da pisem, mozda je preambiciozno to sa moje strane sto cu reci ali moram reci da sam toliko dobar da kada sam jednom napisao pismeni sastav iz srpskog, da mi je toliko bio dobar rad da nisam nastavnicu srpskog jezika mogao da ubedim da nisam prepisao te mi je dala jedinicu veliku ko kuca u uveri da jesam.

Nedavno sam čitala da je neki mislim skandinavski bend prodao knjigu za decu u ogromnom tiražu (pola miliona primeraka) na američkom tržištu, i to za samo dve-tri nedelje. Ne znam kakva je knjiga, ali pretpostavljam da je njihova muzička slava na internetu (provokacije u spotovima i tekstovima, standardno stotinak hiljada pregleda) bila odlična reklama... Kapiram da ti u stvari želiš da budeš Koeljo ili Den Braun...niko normalan ne želi da umre kao siromašan tuberan, napušten i prezren, kao većina pravih velikana :lol: Znači piši nešto (ako može bez aorista, jbt. 21 vek!), a onda skidaj gaće na jutjubu, instagramu i slično, možda i upali... Srećno!
 
Nedavno sam čitala da je neki mislim skandinavski bend prodao knjigu za decu u ogromnom tiražu (pola miliona primeraka) na američkom tržištu, i to za samo dve-tri nedelje. Ne znam kakva je knjiga, ali pretpostavljam da je njihova muzička slava na internetu (provokacije u spotovima i tekstovima, standardno stotinak hiljada pregleda) bila odlična reklama... Kapiram da ti u stvari želiš da budeš Koeljo ili Den Braun...niko normalan ne želi da umre kao siromašan tuberan, napušten i prezren, kao većina pravih velikana :lol: Znači piši nešto (ako može bez aorista, jbt. 21 vek!), a onda skidaj gaće na jutjubu, instagramu i slično, možda i upali... Srećno!

Ovo sa gaćama nije loša ideja. Uz dovoljnu posećenost YT kanala, ne moraš ni da pišeš, već samod a uživaš u novcu koji kaplje svaki put kada neko klikne na tvoj video... :D
 
Nedavno sam čitala da je neki mislim skandinavski bend prodao knjigu za decu u ogromnom tiražu (pola miliona primeraka) na američkom tržištu, i to za samo dve-tri nedelje. Ne znam kakva je knjiga, ali pretpostavljam da je njihova muzička slava na internetu (provokacije u spotovima i tekstovima, standardno stotinak hiljada pregleda) bila odlična reklama... Kapiram da ti u stvari želiš da budeš Koeljo ili Den Braun...niko normalan ne želi da umre kao siromašan tuberan, napušten i prezren, kao većina pravih velikana :lol: Znači piši nešto (ako može bez aorista, jbt. 21 vek!), a onda skidaj gaće na jutjubu, instagramu i slično, možda i upali... Srećno!


:D

E to, to donosi slavu.
 
Ako su praktični savjeti ono što tražiš, imam ja nekoliko što se tiče procesa pisanja i izdavanja knjiga. Naime, postoji nekoliko kanala putem kojih možeš doći do izdavanja knjige ali prije toga treba da imaš tu knjigu. I ja oduvijek volim pisati, uglavnom samo to i radim, a koliko moje pisanje vrijedi ni ne pitam jer sam tek zagazio u dvadesete i poput vodozemca što je izašao na zemlju trepćem na suncu i gledam gdje sam...
Ipak, studiram komunikologiju (teoriju, ne samo primjenu u digitalnom društvu) tako da se razumijem u procese od razvijanja jedne jedine ideje, pa do prodavanja djela.

Ovo je prvi korak: predanost pisanju. Od ovog dana nađi sat-dva svaki dan, bez izgovora, koliko god neraspoložen bio, smjesti se u stolicu i piši. Nije bitno šta i kako, ne mora svaka riječ biti remek-djelo, ali mora biti zapisana. Greška na koju sam ja naišao, a koju m,nogi učine, jest da pokušavam da prepravljam priče dok ih pišem. Kad sam počeo pisati roman (a to je posebna priča) vidio sam da nema šanse da ću biti u stanju popamtiti sve što napišem i prepravim pa sam odustao i odlučio samo pisati dok ne završim prvu verziju, a onda prionuti na dosadni posao čitanja i prepravljanja. Rečenice se uvijek mogu dodati i izbaciti, treba ih prvo zapisati. Takođe, ima dana kad me mrzi pogledati u papir i moja greška je što povremeno podlegnem iskušenju i preskočim pisanje taj dan - nemoj to raditi, piši makar sutradan to obrisao. Ovo je proces stvaranja navike, proces jačanja volje - treba da budeš sposoban da bez problema i pitanja sjediš i pišeš. To je ono što već tri godine radim na fakultetu, svaki dan imam da napišem hiljadu riječi na datu komunikološku temu, a onda vremena što mi ostane dijelim na svoje fikcije i odmaranje.
Drugi korak: ako si proveo vrijeme pišući priče, te ako si voljan da pišeš roman, prvo odbaci pritisak očekivanja da ćeš napisati svjetski priznato djelo iz prve (možda hoćeš ali to sad zaboravi, to nije cilj, cilj je da napišeš najbolje što možeš bez ikakvog pritiska). Ideja - to ti je najvažnije. One se rađaju iz stvari koje radimo. Ideja će doći sama po sebi kad si izložen nekom izvoru inspiracije - meni je to klasična muzika, ona mi daje najživlje slike pred očima i odatle razvijam ideje. Nekad je dovoljno da čuješ razgovor u kafiću i da te ideja zaokupi. Kad dobiješ ideju, zapiši je i razmišljaj o mjestima na koja te vodi. Recimo da pišeš krimić, i imaš živu sliku leša u čamcu na jezeru, razmišljaj o jezeru, o čamcu, o livadi oko jezera, o kući u daljini - čija je kuća? Pripada li lešu? Ko je to u čamcu? Tako se gradi osnovna struktura romana. Zapisuj te ideje. Na kraju treba da imaš sažetak od nekoliko stranica sa svim svojim idejama.
Treće: kad si razvio sve ideje i stvorio veze između njih radi plot (zaboravi na ruske pisce, književnost je proces kao i društvo, Tolstoj bi danas bio najnepopularniji pisac da je dočekao ovo vrijeme da piše, koliko god talentovan da je bio. Književnost se mijenja i prati vrijeme, traže se nova mjesta, nove teme, nove perspektive. A plot napisati moraš jer ti je on kao mapa u šumi bez staze. Neki pisci su sposobni da samo sjednu i ispišu iz glave već gotove romane ali mi to ne možemo pokušavati iako se na prvoj strani čini lako jer ja sam se gubio i pisao dosadne stvari tako. Odredi koji žanr pišeš, tako ćeš znati koliko riječi ćeš napisati, okvirno odluči koliko riječi ćeš imati po poglavlju (kod mene je obično c. 2000 ali to je samo u prvoj fazi, ne pišem zaista po 2000 po poglavlju, nekad je hiljada, a nekad četiri). Kad imaš okvirni broj poglavlja onda znaš gdje ti snažni udarci u priči trebaju biti smješteni. Kad njih smjestiš onda popunjavaj praznine, razvijaj priču kroz poglavlja.
Idući korak: sad možeš pisati. I nije bitno počinješ li od prvog ili posljednjeg poglavlja jer ih sve poznaješ jednako. Ja sam svoj roman počeo pisati od osmog poglavlja jer sam vjerovao da ću tako najbolje upoznati glavnog lika, ako ga napišem kroz situaciju koja je tražila da pokaže svoje pravo lice (naravno, kasnije sam sve prepravio da se ne osjeti moja nesigurnost u pisanju).
Napisao roman? Super. Sad čitaj stranicu po stranicu i podvlači sve što je upitno. Daj kopiju prijateljima i daj im marker da podvuku svaku riječ koja im se učini pogrešnom ili lošim izborom. Trajaće ti to nekoliko mjeseci sigurno i bićeš često bezvoljan ali ovo je vitalni dio zadatka. Prepravljaj roman do besvijesti. Stalno ćeš nailaziti na rečenice koje ne rade, stalno ćeš mijenjati stvari. Nekad će se desiti da hoćeš cijelo poglavlje da izmijeniš. Poglavlja na kraju treba da budu u lancu, da se nadovezuju - da li poglavlje valja testiraš ovako: izbaci ga i vidi da li se roman mijenja, da li je nešto nejasno ili da li nešto nedostaje u romanu. Ako ti roman valja bez to poglavlja, ako je sve isto, onda to poglavlje briši, ali ako nedostaje dio priče onda ti to poglavlje treba.

Ako si izdržao do ovog trenutka, sad ide ono najgore. Imaš gotov roman? Ispolirao si ga do savršenstva? Treba ga izdati. Prvi kanal ti je najskuplji, a to je da odeš u izdavačku kuću i platiš da ti ga izdaju. Potraži lokalne izdavačke kuće, na sajtovima uvijek imaju kontak redakcije. Prije nego što pošalješ roman ili uopšte kontaktiraš kuću, pregledaj im sajt jer definitivno nećeš horor roman o posjeti đavola u snu djevojčica poslati nekoj kući koja izdaje vjerske tekstove.
Drugi način je da šalješ na konkurse kojih je jako malo.
Treći način je da prevedeš taj roman na engleski i šalješ stranim izdavačkim kućama dok ga neka ne primi.
Ovo će trajati, ne očekuj da će ti iz prve prihvatiti roman i definitivno ne očekuj da će ti objaviti nešto jer su nekom tvom poznaniku s krstarice lajkovali par pjesama na fejsu.

Srećno pisanje :)
 
Biće da je ambicija našeg pisca malo zamrla ali imam novo otkriće koje želim podijeliti. Naime, Amazon nudi razne opcije za samostalno izdavanje knjiga i upravo radim na izdavanju vlastitog romana. Kindle, ogranak Amazona, nudi besplatno izdavanje elektronskih knjiga (plaća se samo ako želite da vam profesionalci urade cover, edit i sl.), te CreateSpace, takođe saradnik Amazona, štampa knjige po narudžbi bez ulaganja kapitala. Naime, na forumima su mi rekli da izdaju i na stranim jezicima, ne samo na engleskom, ali u tom slučaju morate sami uraditi dizajn korica i sve što uz to ide (ili platiti nekom ovdje da vam to uradi). CreateSpace će imati vašu knjigu, formatiranu i spremnu za štampu, i svaki put kad je neko naruči oni će je odštampati i poslati, vi zarađujete 70% - cijena štampanja (npr. knjiga košta $10, vi zaradite oko $4). Eto, nije sve tako crno. Takođe, za razliku od tradicionalnih izdavača, imate priliku da samostalno regulišete popuste, cijenu, promociju i ostalo. Inače, tradicionalne izdavačke kuće vam samo odštampaju knjigu i stave na police knjižara, a promocije nema.

Srećno pisanje :D
 
Nije meni do para pare odu ma kolike bile. A slva ostaje :)

Ne mogu da pisem, kako, posao teretana, kuca, iylasci, itd itd
Verujem da bih napisao dobru knjigu. Ali nemam volje a ni vremena a ni motivacije jer me iz dana u dan ljudi svakakvim sitnicama nerviraju.

Hvala svima na sevetima.
Do pre jedno, dve ili tri godine bio sam putem maila kontaktirao te izdavacke kuce, ne njih vec pisce koji su poznati da mi pomognu oko procedure izdavanja, pisanja i drugog. Ili nisu imali vremena ili nisu hteli da odgovore. Sve u svemu nije bilo puno njih, kada bi odlucio da se bavim profesionalno pisanjem, ne znam gde bih sve mogao da zavrsim, ne zelim da me citaju korejanci-talibani i ostali koji ratuju sa svetom.
Bio bih prosecan pisac. Ali mozda imam previse motivacije, nije to za mene.
Ne verujem da se od pisanja moze steci slava svetcska, a ni u Srbiji, mozda cu biti omiljen medju knjizevnicima ali ja hocu da svi citaju, to je moj problem. Zaokupirani su teritorijama i dokazivanjem sile, proslo je vreme kada se nekada govorile knjige, ako me razumete?
 
Prilično pesimistično ali te razumijem. Jasno mi je i da je teško naći vrijeme za pisanje. Ja inače studiram tako da svakodnevno imam nove zadatke (uglavnom su to eseji, nekad kritike), pored toga radim freelance pisanje za razne klijente, a onda što mi vremena ostane treba dijeliti na odmor, razonodu, pisanje. Koliko sam vidio, prema onome što su mi pisci na forumu Amazona rekli, ni oni se nisu još probili dovoljno da mogu samo pisati, svi oni rade neki kancelarijski posao negdje. Ali je šteta što nemaš volju. Tu ti ništa ne mogu reći.
Možda trebaš pustiti da ti naiđe inspiracija ako si takav, ima i takvih pisaca samo ja nikad nisam tako mogao. Moja je taktika da pišem, da natrpavam stranice rečenicama koje valjaju i koje ne valjaju, pa kasnije da brišem i popravljam. Ne mogu se žaliti, pišem tekstove koji nisu meni lično interesantni za novac, a pišem svoje fikcije za bolju budućnost :D
 
U ovakoj srbiji ako hoces da zivis od pisanja moras napravis skandale i da udjes u parove ili grand da se ozenis sa nekom kvazi zvezdom, pa da pises o tome e to ce neuki da kupuju .Od toga mozes da zivis .ALI ako hoces da tvoje delo zivi onda ti nemozes da zivis od njega, za to ti treba samo, duhovnost i znanje i pismenost ali ne samo ona pismenost pravopis, vec pismenost ta da i neuki i skolovani razumeju tebe .Kad steknes to onda ti nece biti vazno sta ce drugi da kazu a delo ce samo za sebe da se bori polako i vremenom samo ce za sebe da se izbori i bez tebe.
 
Bem li ga jesam li pisao ili nisam na ovoj temi, ali kako god...

Pisanje ti je zanat kao i svaki drugi. Ako hoces ozbiljno da se bavis time, moras tome svakog dana da posvetis 6-8 sati rada. Ili odredi sebi kvotu reci koje ces napisati svakog dana. 2k, 3k, 4k, svejedno, bitno je da konstantno pises. Ja se fakultativno bavim pisanjem, pa nadjem dva-tri sata pre spavanja za pisanje.
I moras da citas. Knjige, stripovi, kolumne, kritike, eseji, MWord, ... Sve su to tvoja orudja. I da slusas sta drugi pisci imaju da kazu. Hemingvej i King imaju izuzetne savete za pisanje. Premda je Hemingvej vise za hardkor osobe, dok King ima jako dobre savete za, uslovno receno, opstu populaciju.
Salji svoje kratke price na konkurse dok ne razvijes stil i dok te publika ne upozna. Onda mozes razmisljati i o romanu. Naravno, to varira od tvog trenutnog stepena u pisanju na kome se nalazis. Recimo King je objavio roman Keri posle malog miliona kratkih prica. Mnogo mladish pisaca krene odmah u roman i izgori iz prostog razloga sto roman nije zajebancija za pisanje.
 
Da recem ja po koju
Da bih se citao potrebna mi je nista drugo nego motivacija, ne mogu ja da to pisem a da neko kaze to nece biti dobro, ili da dam nekom da procita ko se ne razume u pisanje i da mi kaze ne valja.
Ne poznajem nikog ko je u tim vodama, niti kako to ide, mozda sam gledao i to previse filmova kada u filmu " the words" pisac pronadje knjigu koju nije napisao, objavi je postane sjajan posle nekoliko meseci slucajno sretne coveka koji je tu knjigu napisao opisujuci svoj zivot.
Ne bih voleo da se to meni dogodi, da mi neko ukrade knjigu i bude slavan. A ne bih ni da pronadjem tako neku knjigu, jer to je kradja.

Ok...


Napisem par stranica cisto da imam primer knjige, odem u neku izdavacku kucu i dam to.
Posle ce da me zovu i obaveste.
Ne prihvatam da se ista proda ispod milion primeraka. Mnoge kuce su zainteresovane za moju pricu i to ne samo domace, ima i stranih.

Ali koga da zavaravam, ne pise mi se uopste, a niti cu to da radim.
 
U pravu si-pisanje je dosadan posao...Ali zanimljiv hobi!:lol:

- - - - - - - - - -

Ybg,oprobao sam se kao novinar i uređivao rubriku,ali kad glavni zovne i kaže:imaš do 15,00 da mi napišeš nešto o tom i tom-meni zlo!
Napišem ja,ali posle nekoliko meseci sam uz to i popunio obrazac o sporazumnom raskidu radnog odnosa...Ybš to...
 
Mislim da se ljudi rađaju s tim baš talentom za pisca...Jer tu nije dovoljno samo lepo pisati,biti elokventan,inteligentan itd...
Ne fali meni od toga ništa,ali fali mi ljubav prema tom zanatu.Od Mike sam prvi put i čuo da je u pitanju zanat! Bilo mi malo čudno,ali kad je rekao da pesnik voli svoju pesmu koju napiše kao kovač kotur za bačvu kad ga iskuje...Voli svojih ruku i uma delo...I voli to svaki dan da radi...
E ja svaki dan volim da radim nešto drugo...:lol:
 
Ne znam, mnogi ih ljudi citaju i na njima se usavrsavaju, odnosno ne znam koji je to ono ruski pisac tacno... pisao a da pritom nije citao..., a danas njega citaju da bi bili inspirativni. Dostojevski?
Ja bih mogao da pisem, znam da imam talenat. Samo sto ja to ne bih pisao za sebe, vec za svet. Ponesete prica i za tren napises.
Ja ovde hocu da saznam nekog ko je pisac.
 
Ne znam, mnogi ih ljudi citaju i na njima se usavrsavaju, odnosno ne znam koji je to ono ruski pisac tacno... pisao a da pritom nije citao..., a danas njega citaju da bi bili inspirativni. Dostojevski?
Ja bih mogao da pisem, znam da imam talenat. Samo sto ja to ne bih pisao za sebe, vec za svet. Ponesete prica i za tren napises.
Ja ovde hocu da saznam nekog ko je pisac.

Mislim da je Solohov u pitanju.
 
Necu da pisem. Pisem na forumu i to uglavnom neozbiljno, sta ce mi vise. Mozda u danima koji slede imam prevodioca, jos nadjem nemam pojma kojeg vraga, i prevede mi for free knjigu na nekoliko jezika i objavim je.
I sto bi neka budaletina francuska i pijana rekla (pihha mu maferina gofnarfka) oui olala.

Znam da bih bio sjajan pisac. Ali u Srbiji? No shit man, fala ne. U prevodu, niko ne cita u Srbiji.
 

Back
Top