Kako pomoci ljudima bez smisla?

Pozdrav svima. Prvi put sam na ovom podforumu.
U mojoj okolini imam dosta dragih ljudi koji zive po principu posao-deca-jelo-spavanje. Ne razmisljaju ni ocemu. Nisu procitali nista u zivotu. Ne bave se nikakvom umetnoscu, naukom.

Svi mi kazu da su ti ljudi srecni. Imaju decu, posao i to je to. Ja se vodim mislju da je to prvi stadijum. Da bi covek bio zadovoljan, mora doci do drugog stadijuma: da se posveti necemu. Bilo to neka nauka, umetnost... Tako nesto je govorio danski filozof Kjerkegor.

Covek mora da izadje iz monotonije. Lupam, da na primer slika, da se bavi fotografijom, da cita o bilo cemu, da secira zabe :)

Poznajem dosta ljudi koji ne znaju ko je Tesla, vek zivota cara Dusana bi promasili za 10... ne znaju, i sto je jos bitnije, ne zanima ih nista.

Kako pomoci tim ljudima? Moj drugar je pokusao nekom pricom, ali cim je spomenuo nesto u fazonu "Hegel kaze...", rekli su mu da je cudak (da ne kazem ludak), da ih pusti da oni zive kako znaju, da on u stvari nema pojma u zivotu, da nista ne radi samo cita itd.

Sta mislite o svemu ovome? Ili sam mozda ja lud, i cilj je da ti svaki dan bude isti, i da te nista u zivotu ne interesuje.


Umesto zelje za uredjenjem tudjih zivota i trazenjem smisla nekome ko verovatno vec vidi smisao u tome sta je stvorio mislim da je mnogo bolje i korisnije da se bavis sopstvenim zivotom, uredis ga kako zelis i uzivas koliko je moguce u njemu... svako ima razlicita interesovanja, nivo svesti o necemu, apetit i potrebu za zadovoljenjem raznih psiho fizickih i intelektualnih potreba... neko uziva u uredjenju baste i sasvim mu je dovoljno da nadje mir u tome... a neko u citanju Hegela trazi odgovore koje ne moze da nadje u svojoj glavi..
Mislim da sto vise kritikujemo neciji zivot govori o tome da imamo vecu prazninu u sopstvenom.... u odredjenom zivotnom dobu to je razumljivo jer tragamo i gubimo se u svemu, ali u zrelijim godinama govori samo o tome da nismo uspeli da stignemo tamo gde smo hteli....:D.
 
Pozdrav svima. Prvi put sam na ovom podforumu.
U mojoj okolini imam dosta dragih ljudi koji zive po principu posao-deca-jelo-spavanje. Ne razmisljaju ni ocemu. Nisu procitali nista u zivotu. Ne bave se nikakvom umetnoscu, naukom.

Svi mi kazu da su ti ljudi srecni. Imaju decu, posao i to je to. Ja se vodim mislju da je to prvi stadijum. Da bi covek bio zadovoljan, mora doci do drugog stadijuma: da se posveti necemu. Bilo to neka nauka, umetnost... Tako nesto je govorio danski filozof Kjerkegor.

Covek mora da izadje iz monotonije. Lupam, da na primer slika, da se bavi fotografijom, da cita o bilo cemu, da secira zabe :)

Poznajem dosta ljudi koji ne znaju ko je Tesla, vek zivota cara Dusana bi promasili za 10... ne znaju, i sto je jos bitnije, ne zanima ih nista.

Kako pomoci tim ljudima? Moj drugar je pokusao nekom pricom, ali cim je spomenuo nesto u fazonu "Hegel kaze...", rekli su mu da je cudak (da ne kazem ludak), da ih pusti da oni zive kako znaju, da on u stvari nema pojma u zivotu, da nista ne radi samo cita itd.

Sta mislite o svemu ovome? Ili sam mozda ja lud, i cilj je da ti svaki dan bude isti, i da te nista u zivotu ne interesuje.

uz svo duzhno poshtovanje,sa kim se ti to druzhish!? :eek:
 
Umesto zelje za uredjenjem tudjih zivota i trazenjem smisla nekome ko verovatno vec vidi smisao u tome sta je stvorio mislim da je mnogo bolje i korisnije da se bavis sopstvenim zivotom, uredis ga kako zelis i uzivas koliko je moguce u njemu... svako ima razlicita interesovanja, nivo svesti o necemu, apetit i potrebu za zadovoljenjem raznih psiho fizickih i intelektualnih potreba... neko uziva u uredjenju baste i sasvim mu je dovoljno da nadje mir u tome... a neko u citanju Hegela trazi odgovore koje ne moze da nadje u svojoj glavi..
Mislim da sto vise kritikujemo neciji zivot govori o tome da imamo vecu prazninu u sopstvenom.... u odredjenom zivotnom dobu to je razumljivo jer tragamo i gubimo se u svemu, ali u zrelijim godinama govori samo o tome da nismo uspeli da stignemo tamo gde smo hteli....:D.


Slazem se da ne treba gledati toliko tudje zivote, zivote drugih ljudi, ali nisam ja cudak koji ide ulicom i posmatra ljude kako zive, vec govorim o ljudima koji su mi bliski. Ili rodjak, ili drug iz detinjstva.

Kao istoricar mogu da napravim pararelu. Smisao zivota ljudi u starom veku je HRANA. Sve sto ste ikada ucili i sto znate o starom veku, sve je zbog hrane. Svaki rat, svaki sukob (setite se filma, za one koji nisu citali- zasto Cezar ide u Egipat- tone i tone zita).

Sada je 21. vek. Razlika izmedju coveka o kome ja govorim i tog iz starog veka je.... U cemu? Ne vidim. Sem modernizacije okoline. Znaci, danas se ne glada bukvalno kako da se prezivi, ali se misli samo na posao da bismo se prehranili i ni na sta drugo.
 
...izgubljen smisao nije usljed posla izgubljenog ili pšenice koja nije rodila...misli se na covjeka sredine koji tone u alkohol , droge i nikotine...smisao se kida kad se niti ne ojacavaju gradeci ga nego se uračunava povratna sprega i kad se ne desi , desi se padanje...besmisao je neizlječiva kao kolektivno ali kao pojedinačno , mislim da jeste...
 
Pozdrav svima. Prvi put sam na ovom podforumu.
U mojoj okolini imam dosta dragih ljudi koji zive po principu posao-deca-jelo-spavanje. Ne razmisljaju ni ocemu. Nisu procitali nista u zivotu. Ne bave se nikakvom umetnoscu, naukom.

Svi mi kazu da su ti ljudi srecni. Imaju decu, posao i to je to. Ja se vodim mislju da je to prvi stadijum. Da bi covek bio zadovoljan, mora doci do drugog stadijuma: da se posveti necemu. Bilo to neka nauka, umetnost... Tako nesto je govorio danski filozof Kjerkegor.

Covek mora da izadje iz monotonije. Lupam, da na primer slika, da se bavi fotografijom, da cita o bilo cemu, da secira zabe :)

Poznajem dosta ljudi koji ne znaju ko je Tesla, vek zivota cara Dusana bi promasili za 10... ne znaju, i sto je jos bitnije, ne zanima ih nista.

Kako pomoci tim ljudima? Moj drugar je pokusao nekom pricom, ali cim je spomenuo nesto u fazonu "Hegel kaze...", rekli su mu da je cudak (da ne kazem ludak), da ih pusti da oni zive kako znaju, da on u stvari nema pojma u zivotu, da nista ne radi samo cita itd.

Sta mislite o svemu ovome? Ili sam mozda ja lud, i cilj je da ti svaki dan bude isti, i da te nista u zivotu ne interesuje.

ZAGONETKA

Moj komšija je dobar tip, ali me totalno
zbunjuje:
…ustaje veoma rano, odlazi na posao;
njegova žena radi, imaju dvoje slatke djece;
predveče on stiže kući, ponekad vidim
djecu, na trenutak i
ženu;
do 9 uveče sva svjetla u njihovoj kući
pogašena su;
i njegovi se dani ponavljaju tako;
izgleda mi kao dovoljno inteligentan čovjek
od preko 30 godina;
jedino objašnjenje za njegovu
šemu je da sigurno
uživa u svom
poslu
vjeruje u
Boga,
seks,
porodicu.

Ne znam zašto
ali tamo kod njih
vječno očekujem iznenadni
lom prozora
očekujem krike i psovke
da vidim svjetlo u 3 ujutro
da vidim
flaše u letu
ali već 5 godina
njegova je šema ostala
ista.
zato se
umjesto njega
ja brinem za one druge stvari
koje ne vjerujem
da ih njegova žena
obožava:
“Henk, već sam
bezbroj puta mogla da zovem policiju,
ali nisam.”

Ponekad
dođe mi da ja zovem
pubove zbog njih
ali mislim da pubovi
ne bi razumjeli moje
optužbe.

Njihova crvena svjetla
pale se i gase
bijela lica u tamnoplavom:

“gospodine, nema
zakona
protiv toga što oni
čine…”

Čarls Bukovski
 
ZAGONETKA

Moj komšija je dobar tip, ali me totalno
zbunjuje:
…ustaje veoma rano, odlazi na posao;
njegova žena radi, imaju dvoje slatke djece;
predveče on stiže kući, ponekad vidim
djecu, na trenutak i
ženu;
do 9 uveče sva svjetla u njihovoj kući
pogašena su;
i njegovi se dani ponavljaju tako;
izgleda mi kao dovoljno inteligentan čovjek
od preko 30 godina;
jedino objašnjenje za njegovu
šemu je da sigurno
uživa u svom
poslu
vjeruje u
Boga,
seks,
porodicu.

Ne znam zašto
ali tamo kod njih
vječno očekujem iznenadni
lom prozora
očekujem krike i psovke
da vidim svjetlo u 3 ujutro
da vidim
flaše u letu
ali već 5 godina
njegova je šema ostala
ista.
zato se
umjesto njega
ja brinem za one druge stvari
koje ne vjerujem
da ih njegova žena
obožava:
“Henk, već sam
bezbroj puta mogla da zovem policiju,
ali nisam.”

Ponekad
dođe mi da ja zovem
pubove zbog njih
ali mislim da pubovi
ne bi razumjeli moje
optužbe.

Njihova crvena svjetla
pale se i gase
bijela lica u tamnoplavom:

“gospodine, nema
zakona
protiv toga što oni
čine…”

Čarls Bukovski

Upravo.

Život kao na traci - dani se ponavljaju, unedogled, bez ikakve izmene, treska, nečega. Bukovski je to vrlo lepo obrazložio.
 
To je ono o cemu govorim. Mislim na ovu recenici o mentalnom naporu. Jedno je pitanje zasto je to tako, a ono sto ja smatram je da ce te ljude u 50-im godinama stici ono pitanje: "gde sam bio, sta sam radio".

Sto se tice pitanja oko godina: Apsolvent sam istorije, tako da smatram da sam kompetentan da razgovram o ovakvim temama.

dozvoli da su ljudi razliciti i imaju razlicita interesovanja,potrebe i zelje.
i eto ti odgovora.
bezsmisao je vrlo relativna stvar...nekom je veoma smisleno da sadi krompir i prodaje isti ceo zivot, i zadovoljan je, drugom pak,smisao je poezija,umetnost, ili sta trece...
 
Poslednja izmena:
Možda baš oni koji hoće da ''pomognu'' tim ''ljudima bez smisla'' nemaju smisla ili nemaju bolji od toga da izigravaju ''dobročinitelje''...Lik koji je radio recimo u Ford fabrici ceo život i živeo ''normalno'' možda je više doprineo svetu nego neki lelemud i ''vilozof'':aha:
 
ne izhedu crvi nas zLozi nego tijelo..mi nijesmo tijelo. mi smo svijest ...

a postavljacu teme, sto se tice smisla i besmisla i zasto su ljudi takvi...nemoj da gledas tako povrsno...nijesu svi ljudi takvi..vecina jeste. posljedice ekonomske situacije, sopstvene lenjosti da se pokrene mozak na rad i razmisljanje, zadovoljstvo zivljenja zadovoljavajuci bazicne instinkte jezika i ostalih cula i postepena degradacija svijesti je nesto sto je oduvijek bila sustina svijesti i ponasanja na zalost najvece vecine...to doba se zove posustalo doba ili kali yuga. nista strasno i nista novo.

mislim da se treba boriti za svoj put, svoja razmisljanja i ne posustajati zato sto ne pripadas masi, budi svoj, zivi svoj put...neka te to oko tebe niti previse buni niti previse dodiruje...kraj nas je bitan u ovoj prici...kaze jedan indisjki mudrac-znate sta je najzacudjujuce na svijetu?-to da svi oko sebe vide smrt a da niko ne misli da ce se ona njemu desiti...

pokretac nase misli su ovakva osvjescenost naseg kraja i naseg smisla..sve je to misterija zivljenja uz predivnu misteriju konjukcije koja se kao srz vjecnog rasta i transformacije otkriva kroz zivot. ljudi od misli upoznaju nove svjetove..nove univerzume u sebe samima i uzimaju mnoge blagoslove i plodove koje znanje daje ali kao sto rece aristotel- korijen znanja je gorak ali je plod sladak...

put znanja i put jubavi su teski putevi..putevi kojima se redje ide...samo ti hodi i ne brini:)

a pomoci ljudima ces naravno- pokazujuci primerom!!!!!!! biti primer!
 
Poslednja izmena:
V.V,
-smisao je u svim stvarima i bicima oko nas ali nazalost i u nama...zašto tako teško o onim u nama...to su one koje nam čupaju bijele dzigerice i u crne pretvaraju, pri zaqspalosti odmah, pale oči i otvaraju se kao fildzani...smisao je lakše izgubiti nego osvjeziti a, vratiti je nemoguce jer mislim da ga mozak postavlja u druge 'foldere' i bolje zaqšticuje ali ipak je i dalje podložan virusu -smisla...čto je Osoba emotivnija, senzibilnija i inteligentnija , to je besmislu i podložnija...iskustvo faraonn_a govori da se ne treba boriti sa uzročnicima nego povlačenje u pecine i lizuci rane osmisljavati polako sve oko sebe a puniti baterije oprezno da se ne bi opet na samom osvitu ,- ranom slanom sve opeklo...

Tako misli , faraonn Tumnopoteh
 
...ljudi bez smisla, malo je to sumnjivo formulisano, poljuljan ili gubitak smila kao i kako pomoci ljudima koji to sami ne mogu revitalizovati ...ili...oajačati ljude na ivici ili margini zivota...tesko je to a , mozda jos teze.Prvo sebe samog/u osmisliti i ne biti u laznom uzletu a drugom se truditi da pomogne se...smisao zivota ili zivljenja je veoma sumnjiva sintagma kako filosofski tako i psiholoski i ako hocete religijski gledano ...religijski smisao je npr. smijesan za osobu koja je punila baterije sa izvora zivota i najednom izvor presusi ili rijeka ponire...a, osoba koja izgubi voljene ili znacajne osobe , u neposrednim post-trenutcima je na ivici kraha i tu treba odmah presresti u rukom zgrabiti i prema domu dovesti, prema domu i toploti,- to je zavjet humanizma i covjecnosti....

-Faraonn tako misli...
 
...ljudi bez smisla, malo je to sumnjivo formulisano, poljuljan ili gubitak smila kao i kako pomoci ljudima koji to sami ne mogu revitalizovati ...ili...oajačati ljude na ivici ili margini zivota...tesko je to a , mozda jos teze.Prvo sebe samog/u osmisliti i ne biti u laznom uzletu a drugom se truditi da pomogne se...smisao zivota ili zivljenja je veoma sumnjiva sintagma kako filosofski tako i psiholoski i ako hocete religijski gledano ...religijski smisao je npr. smijesan za osobu koja je punila baterije sa izvora zivota i najednom izvor presusi ili rijeka ponire...a, osoba koja izgubi voljene ili znacajne osobe , u neposrednim post-trenutcima je na ivici kraha i tu treba odmah presresti u rukom zgrabiti i prema domu dovesti, prema domu i toploti,- to je zavjet humanizma i covjecnosti....

-Faraonn tako misli...

...upravo tako,kakvi ljudi bez smisla ?...vec kako pomoci,revitalizovati osobu koja je izgubila smisao zivljenja ...

...moj predlog mu je da za pocetak pije tonu kafe dnevno i da ne masturbira previse...kao posledicu pronacice smisao u svakom zenskom pogledu i pogled cemu* biti fiksiran na zensko medjunozje i nece stici da razmislja o smislu ...

...naravno ne predvidjam mu dug zivotni vek ...overdozirace se od vaginalnog sekreta do 35-te (but,who the fuc*k wants to be ninety anyway)

"Cim se covek zapita sta je smisao svemu,on je klinicki bolestan" - Sigmund Frojd

*nemam pojma dal' se pise zajedno ili odvojeno :think:
 
Poslednja izmena:
Bodiexstrumpf
.."Cim se covek zapita sta je smisao svemu,on je klinicki bolestan" - Sigmund Frojd

Frojd koji je u lenjirom merio Mikelandjelovu statuu Mojsija i to zvao "analizom umetnickog dela" sigurno nije kompetentna osoba da procenjuje sta je smisao zivota.
Smisao zivota moze se naci samo u sebi na nacin neposredne intucije. Bog je u nama. Oni koji ga traze spolja nece ga naci, a smisao zivota ce im izmaci u pokusajima da ulove senke na zidu Platonove pecine.
Smisao zivota nije gradnja kula od karata ili bavljenje onim sto nastaje i nestaje vec pronalazenje onoga sto uvek jeste. Ne senke na zidu pecine vec sunca koje senke projektuje.
Ti si eto nasao smisao u polnom zadovoljstvu misleci da je to smisao..tvog zivljenja. A smisao toga jeste u stvari stvaranje potomstva kao krajnjeg cilja ..i sta onda? Mislis da si time ispunio zivot? Sta ako za sto godina to potomstvo nestane ... sta ako za sto godina celo covecanstvo nestane? Sta ce biti sa tim tvojim ciljem i da li ces ti uopste biti svestan toga jer posle smrti za tebe je "nista" kako ti i vecina smatra, a svi smo mi jos samo nekoliko decenija ovde na zemlji? I da li ti to lici na ono sto ne nastaje i nestaje vec uvek jeste? Ne bih rekao.
Cilj zivljenja je sticanje znanja... oblačenje Svedenbergovog svadbenog odela. Dostizanje prosvetljenja, negacija volje i vracanje svojoj pravoj metafizickoj prirodi izvan pojave.
 
Bodiexstrumpf


Frojd koji je u lenjirom merio Mikelandjelovu statuu Mojsija i to zvao "analizom umetnickog dela" sigurno nije kompetentna osoba da procenjuje sta je smisao zivota.
Smisao zivota moze se naci samo u sebi na nacin neposredne intucije. Bog je u nama. Oni koji ga traze spolja nece ga naci, a smisao zivota ce im izmaci u pokusajima da ulove senke na zidu Platonove pecine.
Smisao zivota nije gradnja kula od karata ili bavljenje onim sto nastaje i nestaje vec pronalazenje onoga sto uvek jeste. Ne senke na zidu pecine vec sunca koje senke projektuje.
Ti si eto nasao smisao u polnom zadovoljstvu misleci da je to smisao..tvog zivljenja. A smisao toga jeste u stvari stvaranje potomstva kao krajnjeg cilja ..i sta onda? Mislis da si time ispunio zivot? Sta ako za sto godina to potomstvo nestane ... sta ako za sto godina celo covecanstvo nestane? Sta ce biti sa tim tvojim ciljem i da li ces ti uopste biti svestan toga jer posle smrti za tebe je "nista" kako ti i vecina smatra, a svi smo mi jos samo nekoliko decenija ovde na zemlji? I da li ti to lici na ono sto ne nastaje i nestaje vec uvek jeste? Ne bih rekao.
Cilj zivljenja je sticanje znanja... oblačenje Svedenbergovog svadbenog odela. Dostizanje prosvetljenja, negacija volje i vracanje svojoj pravoj metafizickoj prirodi izvan pojave.

hehe ...Ozimane,stara frajlo...ja sam za tebe vec jednom rekao da - "Nisi covek,nego valcer ..." ...secam se da si onomad predlagao gepardu da negira svoju volju i da prestane da juri gazelu ...a ja tebi...kao milion puta prosvetljenijem bicu od tog jadnog geparda bacenog u ovaj svet postavio pitanje - "Zasto ti vec nisi negirao svoju volju i prestao da jedes,radis se sterosima,pumpas chelikom i what eva' the fuc*k vec radis da bi ispunio svoje bitisanje ... by the way respect za nagruvanost...to necu da negiram :hahaha: ...ali dzaba ti sva estetska kontemplacija kad su ti na nogama zelene vojnicke carape podignute do pola podkolenice kao matorim babama...sto bi rekao fashion polizai - "Ish don't think so " ...

...inace for the record ...jasno je da ja nikada nisam ni rekao da imam bilo kakav cilj ...iz svih mojih zabelezaka iz aziluma se jasno vidi da sam mesavina nihiliste i imoraliste :zper: ...davno sam ja dostigao sve svoje nedefinisane ciljeve ...hehe ...

...najzivopisniji si lik ovde ...samo nije fer da pored otvorenih 160 tema uzurpiras i svaku neutralnu i ponavljas svoju matricu ...negacija volje,metafizicka razigniranost bla,bla...postaje vec matoro ...

...pozz...
 
Poslednja izmena:
@ faraonn Tumnopoteh

tacno:) ali vjeruj da je potencijal upravo u toj nasoj senzitivnsti i emotivnosti..istovremeno nas rastura ali i mijenja i oplemenjuje..to je alhemija duha :) tebra:) bice to dobro..ne sjekiraj se..samo ti vozi svojim putem do nebeskih visina duha unutar i okolo:) bar ja tako nekako zivim:)
mi stvarno definisemo svoju realnost...mi imamo tu moc...u velikom je procentu ne koristimo i postajemo podlozni..pod uticajima i td..znam da je tesko suprostaviti se main streamu ali to je izazov i to je fora..biti svoj..biti poseban..a opet ni bolji ni gori od svih boljih i gorih:) be well..
 
@ faraonn Tumnopoteh

tacno:) ali vjeruj da je potencijal upravo u toj nasoj senzitivnsti i emotivnosti..istovremeno nas rastura ali i mijenja i oplemenjuje..to je alhemija duha :) tebra:) bice to dobro..ne sjekiraj se..samo ti vozi svojim putem do nebeskih visina duha unutar i okolo:) bar ja tako nekako zivim:)
mi stvarno definisemo svoju realnost...mi imamo tu moc...u velikom je procentu ne koristimo i postajemo podlozni..pod uticajima i td..znam da je tesko suprostaviti se main streamu ali to je izazov i to je fora..biti svoj..biti poseban..a opet ni bolji ni gori od svih boljih i gorih:) be well..

V.V,
- tvoje riječi su , svaka na mjestu ali kako izaci iz vrteske koja nema namjeru da stane ili smjer promijeni...kako i na koji način poreci zabrinutost ili panulost onih kojima razlog znamo ali ne i snagu kojom je razlog djelovao...izazovi su mjera suprostavu ali covjek po-nekad ne moze udariti na sebe i ako mora,- jeste to fora , samo tesko je oci u oci sa sobom i kad se osjeti pitanje da je spas u hitno skitanje a skitanju nema ni mogucnosti a kamo li odbira...tesko je i naci rijeci za one koji su izgubili sve sto se moze izgubiti , ovako ili onako a, povratak je samo ,- šansa novom gubljenju ....!!?

Pozdrav i postovanje,
Faraonn
 

Back
Top