Kako pomoci fizicki ugrozenoj zeni?

sale.k

Zainteresovan član
Poruka
243
Ukratko,
juce sam u komsiluku imao cirkus. Naime, zivim u ulici koja je jako uska i kada mi se komsija iz zgrade malo jace zakaslje ja sve cujem. U zgradi preko puta moje ima neka fina zenica, tako tridesetak godina. Zapazio sam je posto ima malo dete (oko godinu dana) i malog psa pa su mi nekako uvek simpaticnu u setnji. Par puta sam kratko pricao sa njom, fina zena....
Ranije sam, na njihovoj terasi primecivao i muza/momka ne znam, ali nije ni vazno. Poslednjih meseci ga ne vidim vise, pa pretpostavljam da su se popickali. Opet, nije vazno, njihova stvar.
E, juce vidim tu zenu, jadnu, kako se dere po kuci i cujem nenormalne glasove koji dolaze iz njenog stana. Roletne su spustene tako da ne vidim sta se desava, ali ocito je da je neka velika svadja. U jednom trenutku zena istracava na terasu i zove upomoc i vice kako ce je UBITI! Ona sa malim detetom u narucju on KRETEN izlazi i vuce je za kosu unutra/ gura je po terasi. ***, kontam pasce sa terase / u ruci joj je DETE. Komsije sve na teresi, ljudi se skupili dole gledaju, i NIKO JEBENO NE REAGUJE!!! U tom trenutku moja zena zove muriju i oni joj govore da je treca koja je zvala zbog toga (taj "dogadjaj" je culo bar trideset ljudi a ona je tek treca koja je zvala - svaka nam cast :dash:).
Nisam neki jebeni junak ni ja sam, ali covece kontam stvarno je ce da je ubije dok ne dodje murija (kolima ne treba vise od 5-6min od stanice do nas). Obalacim patike i pretrcavam preko u zgradu. Kontam usput cu da naidjem na nekog u hodniku pa da mi pomogne da savladamo kretena. Nigde nikog u hodniku ni moje zgrade ni te komsijske. Krecem da svima zvonim na vrata - NIKO NI NE OTVARA. *** ceo hodnik zvoni, a niko ni vrata da otvori!!! To se desava posle podne oko pola sest, znaci nisu svi na poslu. Otvara mi jedna zena i pita me sta se to desava. Ja je pitam da li ima nekog muskog u kuci da mi pomogne, ona kaze ima ali je mlad i ne moze da mi pomogne, zatim zatvara vrata. Ince, sam video kasnije tog "nemocnog" ima 2 sa 2 momcina i 22-23 godine :eek:
Otvara mi neki covek na kraju od 45-50 godina i 55kg. Bolje ista nego nista.... Nagovorim ga da mi pomogne i krecemo do stana.
Iskereno, i ja sam se usrao. Ne znam sta me ceka kad se vrata otvore. Ne znam ni koliki je taj "frajer" + ne znam da li ima oruzje. Moja zena je trudna i to mi prolazi kroz glavu, ali *** ova se dere sa terase i moli za pomoc! Taman kad smo stigli do tog stana vrata se otvoraju i izlazi budala i nosi bebu. Beba vristi, zena vristi, moli, vuce ga za ruke da joj ostavi dete. MOli nas da ga zaustavimo i govori nam da je pijan. "Covek" svarno smrdi na alkohol sa par metara udaljenosti, ali ide normalno. Nekako smo upeli da ga ubedimo da stane. Ne mozemo ni da ga napadnemo (razmisljao sam da ga sutnem niz stepenice , ali drzi bebu u narucju). Nekako je na kraju stao, ona mu uzima bebu i krece da se vraca u stan. On stoji sekundu - dve i verovatno razmislja sta da radi da li da nas napada ili vec nesto drugo. Tada kraten, krece opet, sad od nazad, da vuce za majicu niz stepenice. Tu smo ga smirili, tj uhvatili za ruku pa je pustio. tad joj govori "da ce zapamtiti to sto mu je ""ovo uradila" i da ce videti ona jos"!! i odlazi. Zena paralisana od straha. Nekako sam je otpratio do stana i rekao joj da ostavi kljuc u vratima da se ne bi kreten vratio i palim iz zgrade. Ne znam da nije otisao do kola mozda da uzme neko oruzje.... Uglavnom, vratio sam se do svog stana. Policija se napokon pojavila posle jedno 20min. Proveli su kod zene jedno 15 min nakon cega su, bez nje otisli.
Sve ovo verovatno izgleda kao jebena serija, ali nazalost nije. Covek misli da bolje moze da izreaguje u nekim situacijama, ali i stah cini svoje. Verovatno,da sam razmiljao hipoteticki sta bih uradio u takvoj situaciji bih prebio tog lika, ili tako nesto ali nisam. U svakom slucaju, bar sam pomogao da sprecim pijanog kretena da joj uzme dete i da ga tako pijan vozi. Mnogo vise nego sto su ostale komslje uradile (ni jebenu policiju nisu pozvale).
U ovoj temi ne bih da se dopisujemo ko bi kakvim oruzjem prebio idiota (normalan covek ne moze onako da mlati zenu, bez obzira ni na kakve okolnosti) niti da mene hvalimo ili kudimo zbog reakcije. Mene interesuje kako toj zeni pomoci
Kreten ce se verovatno vratiti u nekom trenutku. U nasu muriju nemam poverenje (tebalo im je blizu pola sata da dodju!). Jel postoji neka pravna zastita za nju. Da li taj kreten moze nekako pravno biti kaznjen/sklonjen negde. Da li ona moze da bude sklonjena negde. Znam da postoje sigurne kuce, ali koliko sam cuo tamo ih drze mesec dana i onda nazad. Ne znam o toj zeni mnogo. Osim sto pretpostavljam da radi da bi izdzavala to dete, mozda placa kredit za stan (kao i manje vise svi mi ostali u tom kraju), pa verovatno zena i ne zna gde ce. Nisam video da joj je neko dosao od njenih niti da je ona sinoc negde otisla. Jadnica, samo se je spustila roletne. Verovatno, nesme ni psa da proseta. (uvek gura kolica sa klincem i seta tog maltezera - bar da je neki pit bul).
Sta raditi??
 
Skidam kapu za vaš čin. Retkost je da neko danas pomogne bilo kome u nevolji, to se za mene zove čovečnost. A izgleda da su je mnogi izgubili, o čemu svedoči i ovaj vaš tekst o komšiliku koga boli uvo. Drago mi je da znam da u ovom gradu živi bar jedan čovek sa trunkom humanosti i čovečnosti u sebi.

Što se tiče te žene, ona može sudski da traži mere zaštite, koje su uvedene Porodičnim zakonom 2005. Ima ih 5 i kada se izreknu traju godinu dana (recimo mera zabrane približavanja, mera zabrane daljeg uznemiravanja...itd.). E sad pitanje je da li ona želi da ga tuži, a teško da će s vama razgovarati o tome.

Vi ste dali sve od sebe, i svaka vam čast na tome. Ona pored policije može da se obrati centru za socijalni rad, i trebalo bi da ode u zdravstvenu ambulantu ukoliko ima nekih povrda da joj se napiše nalaz kako bi imala ukoliko zatreba za sudsku dokaznu dokumentaciju. Centar za socijalni rad, Policija, Tužilaštvo, Zdravstvene ustanove su ustanove koje su nadležne u tim situacijama.

Pored toga može da pozove neki br. SOS telefona za žene koje preživljavaju nasilje, tu može potpuno anonimno i bez pritiska da se obrati jer je u velikom strahu od skota (što je očigledno iz ovog što ste napisali). Jedino što možete da joj date te informacije.
 
prvo ona sama sebi treba da pomogne tako sto ce se razvesti od pijanog retarda...
sad...pitanje je koliko je i ona sama normalna u celoj toj situaciji...
ima zena koje se prosto lepe za alkose i siledzije...ako je ona takva - onda joj ne mozes pomoci ako sama sebi ne pomogne...

moj pokojni cale mi je kao klincu cesto pricao da se ljudi 'otkriju' na 'krupnim sitnicama'...da li je to neka grimasa ili izjava koja na prvi pogled prodje neprimeceno ali ako razmislis - mozes skapirati nacin razmisljanja te osobe koji je doveo do te izjave...neki 'sitni' gestovi koji na prvi pogled nisu strasni ili banalni a koji iza sebe kriju monstruma u najavi...

jedino sto mozes da uradis je da pozoves muriju ili da probas da budes heroj i sprecis ga da je umlati na ulici...ostalo je na njenoj rodbini prijateljima a najvise na njoj samoj...
 
Pritom pitanje je da li su uopšte u braku. A što se tiče mera zaštite od nasilja, ima pravo da ih traži, jer Porodični zakon široko definiše člana porodice, pa se članom porodice smatraju i oni u vanbračnim vezama i oni koji se nalaze u bilo kakvoj emotivnoj vezi ili imaju zajedničko dete, stoga može da traži Mere zaštite. To je urgentno. A u slučaju da su u braku, važno je da se prvo izreknu mere zaštite pa posle može da se razvodi. Jer kod nas sudski postupci traju mesecima. Policija je tu čudna, ali ako ovi lokalci neće da deluju postoji Operativni centar MUP je uspostavio jedinstveni broj telefona za žrtve nasilja u porodici oni bi trebalo odmah da reaguju. Broj je 0800-100-600. Da imate za ne daj Bože.

Pozivi na telefon broj 0800-100-600 su besplatni, a policija reaguje odmah po pozivu. Operativni centar MUP za žrtve porodičnog nasilja radi 24 sata, a namenjen je svim građanima, bez obzira na to u kojem delu Srbije žive.
 
Kakva bre utoka, nisu ovo americki filmovi. Pa sta i da ga rani/ubije. Ona zatvor, a dete?
Ne znam zenu dovoljno dobro, ali mi se cini da i nema nikog o NS.
Ja ne zelim da budem "heroj" kao sto neko napisa. Jednostavno, zena je zapomagala i bojala se sa svoj i verovatno zivot deteta. Zato sam otisao da joj pomognem. Ne volim da gledam tudja posla i da se mesam u tudje zivote, ali situacija kada neko mlati zenu nije porodicna stvar, kao sto verovatno mnogi misle.
Kretenski je da uopste polemisemo da li je "ona sama kriva sto je sa takvim idiotom". Ne znam zasto je sa njim, ali znam da niko ne zasluzuje da je neko ko bi trebao da brine za nju joj ugrozava zivot. sve sto znam da je to jedna fina, mlada zenica,da ima malo dete i da taj covek vec nekoliko meseci ne zivi tamo. Znaci, verovatno su se rastali/razveli... Ocito je on "dosao po dete" pa se onda i fizicki obracunavao sa zenom. Pijani kreten! Interesuje me stvari koje je napisala Blueclock, tj kako konkretno pomoci zeni.
Nadao sam se da se toj zeni moze nekako pravno trajno pomoci. Ja niti sam stalno kuci, niti zelim da izigravam heroja kvarta svaki put kad se neko svadja pa na kraju zavrsim sa metkom ili nozem u stomaku. Imam i ja zenu, cekam dete. Moja odgovornost je prema njima. Off topic, ali posle ovog juce mislim da necu dopustiti da me buduce dete nikad vidi pijanog. alkohol definitnivno nije za svakog.
 
Pritom pitanje je da li su uopšte u braku. A što se tiče mera zaštite od nasilja, ima pravo da ih traži, jer Porodični zakon široko definiše člana porodice, pa se članom porodice smatraju i oni u vanbračnim vezama i oni koji se nalaze u bilo kakvoj emotivnoj vezi ili imaju zajedničko dete, stoga može da traži Mere zaštite. To je urgentno. A u slučaju da su u braku, važno je da se prvo izreknu mere zaštite pa posle može da se razvodi. Jer kod nas sudski postupci traju mesecima. Policija je tu čudna, ali ako ovi lokalci neće da deluju postoji Operativni centar MUP je uspostavio jedinstveni broj telefona za žrtve nasilja u porodici oni bi trebalo odmah da reaguju. Broj je 0800-100-600. Da imate za ne daj Bože.

Pozivi na telefon broj 0800-100-600 su besplatni, a policija reaguje odmah po pozivu. Operativni centar MUP za žrtve porodičnog nasilja radi 24 sata, a namenjen je svim građanima, bez obzira na to u kojem delu Srbije žive.
Hvala na odogovorima.
Jel ovo broj koji moze pomoci i u Novom Sadu ili se odnosi samo na BGD?
 
Svakako slažem se s vama da ne treba da glumite superheroja, ali bilo bi dobro kada više ne biste ni imali prilike za tako nešto. Tj. kada bi to nasilje prestalo. Nasilje nije privatna stvar i tiče se svih nas. Znate kada vas neko pretuče na sred ulice ili fizički napadne onda će se naći bar neko da vam pomogne, a kada na vaš očigled tuče ženu vi ćete okrenuti glavu. E to mi nije jasno.

Potpuno vas razumem da strahujete za svoj život. Nažalost policija je ta koja nije dobro odradila svoj posao. Tu bi mogla da ide pritužba na rad policije (koju su triput zvali i koja dok je došla mogla su već biti mrtvi i žena i dete). E sad opet ko da piše pritužbu, kad žena verovatno nema pojma svoja prava, a verovatno je i toliko zastrašena da ne bi ni smela. Ovde ste vi odradili posao policije, nažalost živimo u zemlji u kojoj sistemi baš i ne funkcionišu. To je ono boli me uvo, da komšiji crkne krava i ostalo...

Takve bi smesta trebalo poslati u zatvor, da gule tamo i kopaju kamenolome pa nek se tamo junače..ali da se ne zavaravamo, treba da se skloni odatle što pre ako ima gde. Ako se opet desi zovite ovaj operativni centar MUP-a. A ako ikako imate mogućnosti dostavite joj broj SOS, napišite na cedulju i bacite u poštansko sanduče.

Kažem vam što se tiče pravnih stvari, sve mora da pokrene žena. Možda su ovi panduri nešto pisali, a ako jesu to je verovatno prekršajna prijava. A još je veća glupost ako su je pisali i njoj. Morali su da unesu u neki zapisnik da su izašli na teren, i to može biti dokaz u sudskom postupku. Ali potrebno je ženu ohrabriti i osnažiti da pokrene postupak, a vi to ne možete s obzirom da se ne poznajete. Prosledite joj broj telefona SOS i operativnog centra MUPa, kad skupi snage zvaće. Vi još jedino možete da joj prosledite brojeve SOS i MUP i to je to.
 
U Novom Sadu može se obratiti SOS ženskom centaru Novi Sad na SOS telefon 021/422-740 dostupann radnim danima:18 - 22h

Što se tiče ovog jedinstvenog broja MUPa oni su nadležni na teritoriji čitave Srbije pa tako i Vojvodine. Ali stvar je u tome, što kada vi njih pozovete, verovatno oni zovu Novi Sad i izdaju naredbu da reaguju. A kad naredba dođe sa viših instanci ne možete tek tako da eskivirate i pravite se ludi. U tome je poenta. Kad te pritisne onaj odozgo...
 
Da si se setio nekako da izmuvas video zapis, mada ko bi mislio na to u tom trenutku. Bez nekih dokaza mogu cak i tebe napraviti budalom. Sa jedne strane imas u glavi misao da li je moralno da se mesas u tudj zivot a u drugu ruku , gde da ne reagujes.

Ovo gde kazes kako zvonis na vrata i niko ne otvara .. jezivo, slicno se dogodilo kada smo naisli na decka koji se bukvalno otrovao od alkohola 'ajd'; sazalili se odvezli ga do stana, nekako pogodio zgradu, usli 'ladno kod njega i covek se jb.te onesvesti ispred ulaza. . zvonim na vrata , preko puta njega , niko ne otvara. .Otvorio neki ZNJ lik 3-4 sprata nize. A opusteno mozes da cujes pucketanje koraka kako neko dolazi do vrata , najverovatnije bulji kroz spijunku i slusa. Kao u najgorem kosmaru.
 
Dobih ovde odgovore kako pomoci u konkretnoj situaciji, tj koga nazvati, pa mogu malo i da skrenem sa teme.
U ljudskoj psihologiji (da se ne pravim pametan - gledao sam ranije dokumentarac na Exploreru) je da kada se nesto strasno nekom desava, a ima puno posmatraca, niko ne reaguje. Ima raznih primera, a meni je ostao u secanju jedan u Americi pre dvadesetak godina gde je neku zenu napao i silovao manijak u dvoristu zgrada. Zena je kukala i zapomagala 20 min i niko nije cak ni policiju nazvao. Strasno. Suprotno tome, kada se nadjete negde sami i ispred vas se desi nesto strasno ,tipa neko se povredi vi cete mu prici i pomoci. Izgleda da u velikim grupama gubimo ljudskost i pustamo "nekog drugog" da pomogne. Moja tasta je prosle godine izgubila svest dok je prelazila bulevar i pala i povredila zglob. Ustala je, pokupila neke jabuke koje su joj pobadale i odskakutala do trotoara. Iako je pored stajaliste za gradski autobus na kojem je bilo vise ljudi, niko joj nije pomogao. Kola su skripala i kocila da je ne zgaze i ljudi stoje i cekaju da "neko" pomogne. Tuzno!
To da sam trebao da snimim, kako bi kasnije mogao da joj sudski pomognem nisam se ni setio. To mi je kao kad gledam one klipove gde na primer neka zivotinja napada coveka. Mislim, umesto sto snimas za You Tube, pridji i pomozi!
 
Poslednja izmena:
To mi je kao kad gledam one klipove gde na primer neka zivotinja napada coveka. Mislim, umesto sto snimas za You Tube, pridji i pomozi!

Pa bas to, osecas se kao kretencina dok snimas takve stvari, ali sa druge strane ako je to neko resenje u redu je , ili to, ili da porazgovaras sa njom. (eventualno se raspitaj sa nekim iz njenog komsiluka , ti znaju celu situaciju 100% ) Ne znam. Jer ima primera, npr. zenu maltretira muz kod kuce, dza bu, zapomaganje, posle 2-3 dana " gledajte vi svoja posla , pustite nas zivot" i slicni fazoni. Tako da se cesto desi da ne znas kako da postupis. Ali ako zeni treba stvarno pomoc, pokusaj da joj pomognes , ne znam sta da ti kazem. Makar nek' ti je cista savest.
 
***** moju savest, toj zeni teba pomoc.
Ona je molila za pomoc i bojala se sa zivot. tako nesto se ne folira.
Znam za neke slucajeve iz svog detinjstva i iz mog, manjeg mesta kada su muzevi maltretirali i tukli zene. Na to se gledalo kao na "porodicnu stvar" i nisu se puno mesali ljudi. Te zene su ostajale sa svojim muzevima i kroz sta su prolazile to samo one znaju. Znam i za slucaj da je zena ubila pistoljem muza posle 20 godina braka. Posle se proculo da je on pijan nju maltretirao. Deca su vec odrasla, ona je u zatvoru....
Dostavicu joj danas ove brojeve telefona i videti eventualno da li mogu jos nekako da joj pomognem, tipa donesem nesto iz prodavnice i to je to.
"Ljudi" iz komsiluka nema sta da znaju. Nema tu opravdanja za takvo divljastvo. Eventualna rastava/razvod mogu da budu stresni, puni teskih reci (ako se o tome ovde radi) i dela, ali ne mogu da pravdaju mlacenje zene NIKAD.
Prvi put sam u zivotu (nadam se i poslednji) video toliki strah kod nekog. Nije kao sto zamisljas ili gledas u filmovima....
 
Skidam kapu za vaš čin. Retkost je da neko danas pomogne bilo kome u nevolji, to se za mene zove čovečnost. A izgleda da su je mnogi izgubili, o čemu svedoči i ovaj vaš tekst o komšiliku koga boli uvo. Drago mi je da znam da u ovom gradu živi bar jedan čovek sa trunkom humanosti i čovečnosti u sebi.

Što se tiče te žene, ona može sudski da traži mere zaštite, koje su uvedene Porodičnim zakonom 2005. Ima ih 5 i kada se izreknu traju godinu dana (recimo mera zabrane približavanja, mera zabrane daljeg uznemiravanja...itd.). E sad pitanje je da li ona želi da ga tuži, a teško da će s vama razgovarati o tome.

Vi ste dali sve od sebe, i svaka vam čast na tome. Ona pored policije može da se obrati centru za socijalni rad, i trebalo bi da ode u zdravstvenu ambulantu ukoliko ima nekih povrda da joj se napiše nalaz kako bi imala ukoliko zatreba za sudsku dokaznu dokumentaciju. Centar za socijalni rad, Policija, Tužilaštvo, Zdravstvene ustanove su ustanove koje su nadležne u tim situacijama.

Pored toga može da pozove neki br. SOS telefona za žene koje preživljavaju nasilje, tu može potpuno anonimno i bez pritiska da se obrati jer je u velikom strahu od skota (što je očigledno iz ovog što ste napisali). Jedino što možete da joj date te informacije.

Evo neka uradi ovo sto je blueclock napisao. Jos da napomenem da se sporovi vezani za nasilje u porodici rade po hitnom postupku, tako da u roku od 8 dana mora biti zakazano rociste, i ima jos 15 dana na zalbu, tako da za 20-ak dana treba da bude okoncan postupak. Ne traje sto godina kao sto je slucaj sa parnicama.

Mada, ukoliko je on zaista ludak tesko da ce se spasti nekim merama tipa zabrane priblizvanja. Ako zena ima neke modrice i oziljke od udaraca, neka odma ide kod lekara da joj napise izvestaj koji prilaze u sud. I dalje sam skepticna po pitanju sudstva i zakona, iako se i sama bavim time, ali ako iza nje ne stane neki jak, odlucan, cvrst muskarac tesko ce se sama izboriti sa tim kretenom.
 
ziva istina:
kolega cekao autobus u nekoj vukojebbini a na stanici jedan par koji su se svadjali desetak minuta, dok u jednom trenutku muz (sto se kasnije ispostavilo) nije krenuo da je samara. ovaj gleda i misli dal da intervenise. i posle par samara je oborio i krenuo da sutira :eek:
ovaj dobaci: alo majmune, pusti je na miru.
a razjereni muz krenuo na kolegu onako sav u besu.ovaj sta ce, sasuo ga sa 2-3 brza udarca u lice i patosirao.
na to je zena krenula da kuka i da proklinje mog kolegu. i ko za kurr naisla policija.

I NA KRAJU

kolegu su optuzili za nanosenje teskih telesnih povreda jerbo mu je slomio nos i totalno otvorio arkadu...

sudjenje je jos u toku, ali toliko o junastvu :confused:
 
***** moju savest, toj zeni teba pomoc.
Ona je molila za pomoc i bojala se sa zivot. tako nesto se ne folira.
Znam za neke slucajeve iz svog detinjstva i iz mog, manjeg mesta kada su muzevi maltretirali i tukli zene. Na to se gledalo kao na "porodicnu stvar" i nisu se puno mesali ljudi. Te zene su ostajale sa svojim muzevima i kroz sta su prolazile to samo one znaju. Znam i za slucaj da je zena ubila pistoljem muza posle 20 godina braka. Posle se proculo da je on pijan nju maltretirao. Deca su vec odrasla, ona je u zatvoru....
Dostavicu joj danas ove brojeve telefona i videti eventualno da li mogu jos nekako da joj pomognem, tipa donesem nesto iz prodavnice i to je to.
"Ljudi" iz komsiluka nema sta da znaju. Nema tu opravdanja za takvo divljastvo. Eventualna rastava/razvod mogu da budu stresni, puni teskih reci (ako se o tome ovde radi) i dela, ali ne mogu da pravdaju mlacenje zene NIKAD.
Prvi put sam u zivotu (nadam se i poslednji) video toliki strah kod nekog. Nije kao sto zamisljas ili gledas u filmovima....


Pa dobro, verujem, ali ti kazem kao sto bih rekao svom prijatelju, ne zaleci se sto se kaze "na pamet" da ne bi ti na kraju izvisio, ako vec zelis da pomognes obavezno porazgovaraj prvenstveno sa njom i cini sve uz njenu saglasnost.Ja na tvom mestu ne bih nista cinio bez njene saglasnosti. Pa ti vidi, tvoja volja, naravno.
 

Back
Top