Quantcast

Kako početi ?

edgol31

Obećava
Poruka
60
Dakle, dobio sam na poklon tri štapa za pecanje, od toga jedan na izvlačenje (kada se sklopi štap je dužine nešto manje od metar a kada se razvuče nešto više od metar i po) a druga dva su na sastavljanje iz dva dela i dugačka su po 1,7m. Sva tri štapa imaju sprovodnike za provlačenje najlona duž celog štapa kao i postolje za mašinicu pa me zanima vaše mišljenje da li je za početak najbolje da postavim mašinicu ili da pecam sa onim plastičnim štapićem na koji se namotava najlon ručno ?

Planiram da pecam ovde, dakle sa obale, pa me interesuje kako je najbolje pecati na tom mestu (na varalicu, plovak...) i šta staviti na udicu (crvići, kukuruz, hleb) ?

Nadam se da vas nisam mnogo smorio pitanjima :lol:

I da, nemojte mi zameriti zbog lošeg opisa jer stvarno nikad nisam imao prilike da pecam pa nisam upućen kako se nazivaju gore pomenuti štapovi, tehnike...

andrijafof

Početnik
Poruka
4
Dakle, dobio sam na poklon tri štapa za pecanje, od toga jedan na izvlačenje (kada se sklopi štap je dužine nešto manje od metar a kada se razvuče nešto više od metar i po) a druga dva su na sastavljanje iz dva dela i dugačka su po 1,7m. Sva tri štapa imaju sprovodnike za provlačenje najlona duž celog štapa kao i postolje za mašinicu pa me zanima vaše mišljenje da li je za početak najbolje da postavim mašinicu ili da pecam sa onim plastičnim štapićem na koji se namotava najlon ručno ?

Planiram da pecam ovde, dakle sa obale, pa me interesuje kako je najbolje pecati na tom mestu (na varalicu, plovak...) i šta staviti na udicu (crvići, kukuruz, hleb) ?

Nadam se da vas nisam mnogo smorio pitanjima :lol:

I da, nemojte mi zameriti zbog lošeg opisa jer stvarno nikad nisam imao prilike da pecam pa nisam upućen kako se nazivaju gore pomenuti štapovi, tehnike...

Najbolje je da nadjes nekog durgara da te nauci tehnikama i ostalim stvarima.A osnove mozes da izguglas sve.
A sto se tice mesta bezi od ovog mosta sigurno prolaze automobili i smetaju.

Lomnica_city

Domaćin
Poruka
4.560
Moze da prodje za dubinku, bar ta dva duza, ako pecas njima kao treci stap mozes da koristis taj bez masinice za plovak da ti brze prodje vreme, nemoj kraci od 4-5m, na plovak obicno cesce udaraju, montaze su jednostavnije i brze se peca, dok na dubinku treba vise pripreme, redje udaraju ali vece ribe, probaj oba za pocetak!

Poslednja izmena:

edgol31

Obećava
Poruka
60
@andrijafof
Nažalost nemam nikog ko je do sada imao iskustva sa pecanjem. Inače prolazi na tom mestu dosta automobila al svaki put kad prođem bajsem vidim bar 5 pecaroša, pa reko verovatno je tu dobro za pecanje.

@Lomnica_city

Ako sam dobro razumeo, na plovak da pecam samo sa štapovima od 4-5m (ne manje) ? Za plovak da li je potrebna mašinica ili može i bez nje i šta je bolje (mašinica ili onaj štapić) ? Na plovak, šta je najbolje staviti na udicu (hleb, crvice, kukuruz) ?

EDIT: Evo malo sam čitao na internetu i planiram da počnem sa pecanjem bele ribe na plovak pošto sam pročitao da je to najbolje za početnike. E sad, recimo da uzmem ona dva štapa od 1.70m i na njih namontiram mašinice, najlon od 0.20mm, udicu recimo GAMAKATSU UDICE LS-1010N 8-10 ili 12 (ne znam šta je boje za belu ribu do 1 kg) i još plovak i olovni teg (to ne znam koja težina i oblik je najbolji za belu ribu).

Pa dakle ako ima neko da me posavetuje koji plovak, teg i veličinu udice da stavim na gore pomenuti štap sa mašinicom i najlonom.

Dva štapa od po 1.70m su SILSTAR MX 3502-270 SEC 2

Poslednja izmena:

Lomnica_city

Domaćin
Poruka
4.560
Zavisi sta ces da pecas, i koliko daleko da bacas, ako ces pecati babusku, deveriku a moze da naleti i saran, idi na malo deblji najlon, pogotovo sto za iole dalje zabacaje (preko 20 metara) moze biti opasno da ne pukne od tezine hranilice, imas foruma i sajtova gomilu sa konkretnom tematikom pa citaj i uci, Krstarica je ogroman forum ali ribolovacki deo je beda spram specijalizovanih foruma...
Da, za plovak koristi bar 4-5m stap, zavisno od toga koliki je taj kanal i kakva je dubina, ako nije dubok (tipa do 2m ima na pola kanala) i nije siri od 20-30m zavrsice ti posao super 5m, i bez masinice, stavi na 0,16-0,18mm najlon nesto manju udicu nego na dubinku, recimo 14-16, par crvica ili ruzu hleba i rokaj bodorke, crvenperke i ostalo sto tamo obitava a voli takav zalogaj... Za dalje izbacaje i vece dubine ipak je bolje ili duzi stap, ili masinica na takav stap, koji se onda zove (tele)mec stap ili bolonjez, i jedan i drugi su primenljivi, isto do 5m.
Tezina olova i nosivost plovka se dimenzionisu spram brzine vode, daljine izbacaja i jos kojecega... Ako ces pecati na hranilice dubinski imaju skoro sve ugradjena olova u sebi, za kanal do 20-30m koji sporo tece verovatno je i 20-ak grama dovoljna tezina, ne valja ni pretesko da tone u mulj...
A plovak isto tako dimenzionisi, za stap od 5m bez vodjica i masinice je dosta od 1-3gr za bilo koji kanal maltene, potopi ga sacmom toliko da viri samo antena kad stavis mamac, a ako bacas dalje i lovis dublje mozes od par grama do 5gr recimo, na bolonjez sa odgovarajucom masinicom, za mec i vegler tehniku pecanja trebas tezi plovak da ga drzi u mestu jer je to nesto izmedju plovkarenja i dubinkarenja, mada bolje kreni u startu bez masinice dok se izvezbas!

Poslednja izmena:

Gertner

Početnik
Poruka
10
Pa pošto si tu u blizini i viđaš te ribolovce, koji obićno dolaze na to mijesto, nebi bilo loše da poneseš par piva i odeš da se sa njima upoznaš. Uz njih i druženje češ brzo i praktično naućiti nešto. Ovako, to je isto kao da želite da vam preko vaših pitanja i dobijenih odgovora postanete pilot ili vozać! Stara njemačka poslovica je deset puta čita, 5 puta slušao, 2 puta gledao, i 1 put radio isti efekt učenja.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.